Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι να σκεφτω!Πηγα σημερα στο γιατρο και μου ειπε οτιδεν αναπτύσσεται οπως θα έπρεπε και οτι ειμαι μια με δυο βδομάδες πισω....:(Αν και δεν το περίμενε ακουσε καρδιακή λειτουργία αλλα μου ειπε οτι ειναι μη αναστρέψιμη παλλινδρομη κυηση κι οτι μονο ενα θαυμα μπορει να τ αλλαξει αυτο.Αλλα ακούσαμε καρδουλα κατι που δεν μπορεις να το σταματήσεις χωρις να σταματήσει απο μονο του.Εγω ελπίζω στο θαυμα μου μια εβδομαδα ακομα......

 

 

Πόσο σε καταλαβαίνω! Στη δεύτερή μου παλλίνδρομη κύηση, ενώ δεν το περίμενε η γιατρός (ο σάκος μου αυξομειωνόταν), ακούσαμε καρδιά. Φυσικά ελπίζαμε σε θαύμα, κ η γιατρός κ εμείς. Δυστυχώς μετά από μια εβδομάδα παλλινδρομησε. Συμβαίνουν αυτά. Εγώ, σε αντίθεση με εσένα δεν είχα παιδάκι κ είχα στην πλάτη μου την αβεβαιότητα του τι συμβαίνει...

 

Θέλω να σου πω να είσαι ήρεμη, ό, τι κ να συμβεί. Η φύση μας τα έχει αυτά! Δύναμη κ επιμονή, με ηρεμία όμως ;) ! Εύχομαι να γίνει το θαυματακι :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!Σημερα τελικα εγινε η αποξεση !δεν ηρθε το θαυματακι μου που προσμενα.:(Αν και πίστευα οτι αυτή τη φορα θα πήγαιναν ολα καλα ο Θεός ξέρει καλυτερα και προσπαθώ να σκέφτομαι οτι ολα γινονται για κάποιο λογο.Ευχομαι σε ολες μας να ερθει τη σωστή στιγμή ενα γερό πανω απο ολα μωρακι!!!!φιλια σε ολες σας!Καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Σημερα τελικα εγινε η αποξεση !δεν ηρθε το θαυματακι μου που προσμενα.:(Αν και πίστευα οτι αυτή τη φορα θα πήγαιναν ολα καλα ο Θεός ξέρει καλυτερα και προσπαθώ να σκέφτομαι οτι ολα γινονται για κάποιο λογο.Ευχομαι σε ολες μας να ερθει τη σωστή στιγμή ενα γερό πανω απο ολα μωρακι!!!!φιλια σε ολες σας!Καληνυχτα!

 

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου :(, αλλα ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!!

 

Στις 9 Δεκεμβριου εμαθα οτι ειμαι εγκυος! Το προσπαθουσαμε 6 μηνες και οταν ειδαμε το θετικο τεστακι πεταξαμε στα ουρανια!!! Πρωτη χοριακη καλη, δευτερη πολυ καλη.... ο ρυθμος αυξησης κανονικοτατος! πρωτος υπερηχος βλεπουμε μονο σακο....ειναι νωρις ακομα μου ειπε ο γιατρος! Αυτο που θελαμε να δουμε ηταν αν ειναι ενδομητριο. Ολα καλα λοιπον!...... 28 Δεκεμβριου αιμοραγία! Τηλεφωνο τον γιατρο....δεν ειναι καλα τα πραγματα! Μπαινω νοσοκομειο και μετα απο 3 μερες μου λενε δεν βλεπουμε εμβρυο παρα μονο εναν αδειο σακο. Μου λενε για αποξεση ομως ο γιατρος μου μου λεει να φυγω και να περιμενουμε λιγο ακομα μηπως αποβαλω φυσιολογικα! Τελικα απεβαλα στην 9 εβδομαδα με χαπια... Νομιζα πως οταν αποβαλω και καθαρισω τελειως θα νιωσω καλυτερα.... δεν ηταν ετσι ομως!

Αν και για μενα η διαδικασια κρατησε αρκετα ακομα αναρωτιεμαι πως περασα απο την απολυτη ευτυχία στην απολυτη δυστυχία!!! Ενω προσπαθω να επιστρεψω στην καθημερινοτητα μου ...και νομιζω οτι πηγαινω καλυτερα....ερχονται στιγμες που κλαιω με ληγμους! αλλα και οταν δεν κλαιω το σκεφτομαι! το σκεφτομαι συνεχεια!

Τωρα περιμενουμε να περασει ενα διαστημα και να ξαναρχισουμε προσπαθειες! Φοβαμαι πολυ ομως! Φοβαμαι μην μου συμβει παλι το ιδιο! δεν θελω να το ξαναζησω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

Στις 9 Δεκεμβριου εμαθα οτι ειμαι εγκυος! Το προσπαθουσαμε 6 μηνες και οταν ειδαμε το θετικο τεστακι πεταξαμε στα ουρανια!!! Πρωτη χοριακη καλη, δευτερη πολυ καλη.... ο ρυθμος αυξησης κανονικοτατος! πρωτος υπερηχος βλεπουμε μονο σακο....ειναι νωρις ακομα μου ειπε ο γιατρος! Αυτο που θελαμε να δουμε ηταν αν ειναι ενδομητριο. Ολα καλα λοιπον!...... 28 Δεκεμβριου αιμοραγία! Τηλεφωνο τον γιατρο....δεν ειναι καλα τα πραγματα! Μπαινω νοσοκομειο και μετα απο 3 μερες μου λενε δεν βλεπουμε εμβρυο παρα μονο εναν αδειο σακο. Μου λενε για αποξεση ομως ο γιατρος μου μου λεει να φυγω και να περιμενουμε λιγο ακομα μηπως αποβαλω φυσιολογικα! Τελικα απεβαλα στην 9 εβδομαδα με χαπια... Νομιζα πως οταν αποβαλω και καθαρισω τελειως θα νιωσω καλυτερα.... δεν ηταν ετσι ομως!

Αν και για μενα η διαδικασια κρατησε αρκετα ακομα αναρωτιεμαι πως περασα απο την απολυτη ευτυχία στην απολυτη δυστυχία!!! Ενω προσπαθω να επιστρεψω στην καθημερινοτητα μου ...και νομιζω οτι πηγαινω καλυτερα....ερχονται στιγμες που κλαιω με ληγμους! αλλα και οταν δεν κλαιω το σκεφτομαι! το σκεφτομαι συνεχεια!

Τωρα περιμενουμε να περασει ενα διαστημα και να ξαναρχισουμε προσπαθειες! Φοβαμαι πολυ ομως! Φοβαμαι μην μου συμβει παλι το ιδιο! δεν θελω να το ξαναζησω!

 

Καλησπερα κούκλα μου!Δυστυχως εχω ερθει και εγω σε αυτη τη θέση τον Απρίλιο που μας πέρασε.Τωρα ομως βρίσκομαι στην 15εβδομαδα εγκυμοσυνης και ολα πανε μια χαρα.Να μην αγχωνεσαι και να πάρεις τον χρόνο σου για καινουρια προσπάθεια,μη βιαστείς παρα μονο οταν νιώσεις έτοιμη ψυχολογικά!

Σιγουρα ειναι δύσκολο ομως μην το βάζεις κατω!Αν θελεις για να σου φυγει η έννοια κανε μια σειρά εξετάσεων που θα σου προτείνει ο γιατρος σου για να αποκλείσεις κάποιες αιτίες αποβολής,οπως θρομβοφιλια!

Ειμαι σίγουρη οτι ολα θα πανε καλα και πολυ συντομα θα κρατάς αγκαλιά το μωρακι σου!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω πολυ eleni για τα καλα σου λογια και για το κουραγιο που μου δινεις μεσα απο τη δικη σου ιστορία!!! Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και με το καλό να κρατησεις στην αγκαλιά σου το μωρακι σου!

Λεμε να ξαναξεκινησουμε προσπαθειες τον Απριλιο αλλα μεχρι τοτε θα δουμε πως θα ειμαι κι αν θα νιωθω ετοιμη! Απο εξετασεις ο γιατρος μου δεν θεωρει απαραιτητο να κανω κατι τωρα αν και περισσοτερο το αφησε στη δικη μας επιλογη! Σκεφτομαι να κανω για θρομβοφιλια και κατι αλλες αιματολογικες που μου ειπε (δεν το συζητησαμε πολυ οποτε δεν θυμαμαι τι ακριβως ειναι). Δεν ξερω βεβαια .... Εσεις βρε κοριτσια κανατε καποιες εξετασεις?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ eleni για τα καλα σου λογια και για το κουραγιο που μου δινεις μεσα απο τη δικη σου ιστορία!!! Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και με το καλό να κρατησεις στην αγκαλιά σου το μωρακι σου!

Λεμε να ξαναξεκινησουμε προσπαθειες τον Απριλιο αλλα μεχρι τοτε θα δουμε πως θα ειμαι κι αν θα νιωθω ετοιμη! Απο εξετασεις ο γιατρος μου δεν θεωρει απαραιτητο να κανω κατι τωρα αν και περισσοτερο το αφησε στη δικη μας επιλογη! Σκεφτομαι να κανω για θρομβοφιλια και κατι αλλες αιματολογικες που μου ειπε (δεν το συζητησαμε πολυ οποτε δεν θυμαμαι τι ακριβως ειναι). Δεν ξερω βεβαια .... Εσεις βρε κοριτσια κανατε καποιες εξετασεις?

 

Εγω εκανα γενική αίματος(τα παντα ομως μεχρι και για hiv),ούρων και κολπικη καλλιέργεια.Εκανα δηλαδή ολες τις εξετασεις που ηταν οι πρωτες που κανεις στην εγκυμοσυνη,αλλα δεν ειχα προλάβει να τις κανω λογω αποβολής.Μην αγχωνεσαι καθολου και ολα θα πανε καλα!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα γενική αίματος(τα παντα ομως μεχρι και για hiv),ούρων και κολπικη καλλιέργεια.Εκανα δηλαδή ολες τις εξετασεις που ηταν οι πρωτες που κανεις στην εγκυμοσυνη,αλλα δεν ειχα προλάβει να τις κανω λογω αποβολής.Μην αγχωνεσαι καθολου και ολα θα πανε καλα!

 

Αυτες τις εξετασεις μαλλον μου της εκαναν στο νοσοκομειο που νοσηλευτηκα! Η αληθεια ειναι οτι μου εκαναν αρκετες εξετασεις αλλα δεν ξερω τι ακριβως. Το μονο που μου ελεγαν ειναι οτι οι εξετασεις μου ηταν ολες καλες! Εχω κανει αιτηση να παρω τον φακελο και απο βδομαδα μαλλον θα το εχω! Οποτε βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα! Γράφω πρωτη φορα αν και ειμαι πολλα χρονια γραμμένη και σας παρακολουθώ ενίοτε. Περίσι τον Μάιο ειχα μια βιοχημική κυηση. Αλλα ας έρθω στο τωρα. Πρωτη μερα τελευταίας περιοδου 23/12 έκανα τεστ 26/1 το οποίο βγήκε θετικό. Κανω χοριακη 27/1 345. Επίσκεψη στο γυναικολόγο 1/2 όπου δε βλεπει κάν σακο! Επανάληψη χοριακης 2/2 1946 , φοβηθήκαμε για εξωμητριο αλλα μετα απο δυο ντοπλερ ανιχνεύεται σακος μονο στις 5/2 με χοριακη 3200 και στις 7/2 4194. Δευτέρα 9/2 επίσκεψη στο γυναικολόγο κολπικο υπέρηχο παλι εμφάνιση μονο σακου ο οποίος στις 7/2 ηταν 0,6 και στις 9/2 0,8. Ο γιατρός μιλάει για καθυστερημενη συλληψη ή ανεμβρυικη κυηση. Εχω σταθερο κύκλο 30-32 ημερων. Ο γιατρός λεει οτι η συλληψη εγινε 17/1 ετσι ώστε να δικαιολογηθεί η υπερηχογραφικη εικονα η οποία βέβαια δε συμπίπτει με χοριακη. Ουφ μπέρδεμα. Μου είπε να ξανα παω τη Δευτέρα 16/2 και οτι θα πρεπει να δούμε και να ακούσουμε το μωρο και αν οχι παω για αποξεση. Ειναι δυνατόν να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη σε σταθερο κυκλο; Εν τω μεταξύ πινω και 2 utrogestan των 200 καθώς και filicine. Ποια η γνώμη σας; Η ηλικια μου ειναι 31. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι πολυ αγχωμενη' !

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω απαντηση σας με μεγαλη αγωνία βάση της εμπειρίας σας. Ουφ επίσης εχω αλλη μια ερωτηση. Με την λήψη των utrogestan μηπως ειναι μα μου ερθει αιμα για να αποβαλω αλλα δεν αποβαλω λογω του χαπιου; Θα τρελαθω. Μεσα σε ενα χρονο κι ούτε να χάσω κι αλλο μωρο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Αγγελούκο, είχα δυστυχώς παρόμοια εμπειρία το καλοκαίρι. 346 πρώτη χοριακή, στην 30 μέρα με κύκλο 31 ημερών. Άλλη χοριακή δεν έκανα, απλά περίμενα το πρώτο ραντεβού στο γιατρό για επιβεβαίωση. Τέλη της πέμπτης εβδομάδας περίπου άρχισαν κάτι καφερόζ υγρά και έτρεξα αμέσως στον γιατρό. Είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο, μου έδωσε utrogestan. Σε 3 μέρες ξαναπήγα (6η εβδομάδα πλέον), πάλι κενός σάκος και πλέον είχα σχεδόν κανονικό αίμα, παρά τα χάπια. Μου είπε να σταματήσω τα utogestan "για να μην κρατάμε κάτι που ο οργανισμός μου προσπαθούσε να αποβάλλει". Δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή όχι, άλλη γνώμη δεν πήρα, σε 1 εβδομάδα πάντως είχα αποβάλλει φυσικά.

Εσύ βέβαια αίμα δεν έχεις, οπότε αφού στο λέει και ο γιατρός σου συνέχισε τα χάπια και θα δείξει ο χρόνος.

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι καλή μου, εσύ κάνεις ότι μπορείς και από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Εύχομαι να είναι καθυστερημένη σύλληψη και να πάνε όλα καλά;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγγελούκο, είχα δυστυχώς παρόμοια εμπειρία το καλοκαίρι. 346 πρώτη χοριακή, στην 30 μέρα με κύκλο 31 ημερών. Άλλη χοριακή δεν έκανα, απλά περίμενα το πρώτο ραντεβού στο γιατρό για επιβεβαίωση. Τέλη της πέμπτης εβδομάδας περίπου άρχισαν κάτι καφερόζ υγρά και έτρεξα αμέσως στον γιατρό. Είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο, μου έδωσε utrogestan. Σε 3 μέρες ξαναπήγα (6η εβδομάδα πλέον), πάλι κενός σάκος και πλέον είχα σχεδόν κανονικό αίμα, παρά τα χάπια. Μου είπε να σταματήσω τα utogestan "για να μην κρατάμε κάτι που ο οργανισμός μου προσπαθούσε να αποβάλλει". Δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή όχι, άλλη γνώμη δεν πήρα, σε 1 εβδομάδα πάντως είχα αποβάλλει φυσικά.

Εσύ βέβαια αίμα δεν έχεις, οπότε αφού στο λέει και ο γιατρός σου συνέχισε τα χάπια και θα δείξει ο χρόνος.

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι καλή μου, εσύ κάνεις ότι μπορείς και από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Εύχομαι να είναι καθυστερημένη σύλληψη και να πάνε όλα καλά;)

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου κοριτσι σου. Τι να πω. Πολυ περίεργα πράγματα για κατι τόσο φυσικό. Ποναω και Ποναω πολυ. Άρα γινεται και με σταθερο κυκλο καθυστερημενη συλληψη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Αγγελουκο ευχομαι να ειναι ολα καλά και να εξελιχθει καλά η εγκυμοσυνη σου. Κανεις δεν μπορει να σου πει με βεβαιοτητα αν ειναι ή δεν ειναι ή τι συμβαινει! Δυστυχως μιλαμε παντα με πιθανοτητες! Με πιθανοτητες λοιπον ,καθυστερημενη συλληψη μπορει να υπαρχει ακομα και οταν μια γυναικα εχει μεχρι τοτε σταθερο κυκλο! Ακομα και ο πιο σταθερος κυκλος 1-2 φορες το χρονο εχει καποιες αποκλισεις που συνηθως δεν τις προσεχουμε αν δεν ειμαστε σε προσπαθειες για παιδι! ο κυκλος μου ηταν σταθεροτατος 29-30 ημερες μεχρι τον Σεπτμβρη που η ωορρηξία αντι για την 15η ημερα εγινε την 21η και αντιστοιχα ειχα 6 ημερες καθυστερηση χωρις να ειμαι εγκυος βεβαια! Κατι πιο συγκεκριμενο απο αυτο δεν μπορω να σου πω!Αν υπαρχει περιπτωση να καθυστερησε η ωορρηξια σου μια εβδομαδα και ειχατε και επαφες εκεινες τις ημερες μπορεις να πεις πως ειναι πιθανο! Δηλαδη ενας κυκλος ειναι σταθερος χωρις ομως αυτο να ειναι απολυτο οτι θα συμβαινει παντα!

Για το utrogestan που ρωτας, δεν μπορει να ανατρεψει μια μη αναστρεψιμη κατασταση! Δηλαδη αν ειναι να αποβαλεις θα αποβαλεις ειτε το παιρνεις ειτε οχι!

Αυτο που μπορεις να κανεις εσυ ειναι να οπλιστεις κοπελα μου με υπομονη μεχρι τη Δευτερα!!! Το ξερω ποσο δυσκολο ειναι, ημουν και εγω στη θεση σου και περιμενα τον τελικο υπερηχο που θα μου ελεγε αν υπαρχει ή δεν υπαρχει εμβρυο και ξερω και τι μπορει να συμβαινει στο μυαλο σου αυτη τη στιγμη! Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα!Σημερα πηγα στον γιατρο μου να με δει γιατι εχω αιμα αρκετές μερες απο 2Φλεβαρη και ειναι η πρωτη μου περίοδος κανονική μετα την αποξεση που εκανα στις 18 Δεκέμβρη.Σημερα σαν να τα θυμήθηκα ολα απο την αρχή οσο και να θελω να τα ξεπεράσω γυρνάνε στο μυαλό μου η στιγμη της χαράς του θετικού τεστ η στιγμη αγωνίας των εξετάσεων η στεναχώρια της αποξεςης και τρέχουν νερο τα δακρυα....Γραφω και κλαίω παράλληλα!Ειναι άδικο να στεναχωριέμαι γιατι εχω ήδη το παιδακι μου που το απέκτησα στα 23 μου χρονια και ειχα άγνοια κινδύνου δεν φανταζόμουν τι ειναι η αποβολη,έβλεπα την κολλητή μου που απο τα 17 της ειχε κάνει τρεις εκτρώσεις και έκλαιγα..πονάγα που σκότωνε για μενα τρεις ψυχούλες λογω του νεαρού της ηλικιας και τρόμαζα με την διαδικασία που πέρναγε στο χειρουργειο αγωνιούσα αν θα μπορέσει να κάνει παιδί όταν θα το θελει.Αλλα ευτυχώς ο Θεος την αξίωσε και κρατάει την μπεμπα την την ομορφιά στην αγκαλια της τωρα στα 30 της χρονια!Κλαιω όταν ακούω την κορη μου να μου ζηταει αδερφάκι και να προσπαθώ να τις δωσω εξηγήσεις του τύπου "θα ερθει κάποια στιγμη"χωρις μα μπορω να της πω το ποτε και το αν ερθει!Ποναω οταν διαβάζω περιπτώσεις απο κοπέλες που ζουν τέτοιες περιπτώσεις άσχημες με τις αποβολες τους,και ναι η αμαρτία μου ειναι οτι οταν ειχα δυο αποβολες μετα την κορη μου ημουνα 25 και 26 χρονων και δεν ηθελα την χρονική στιγμη εκείνη να κανω δευτερο παιδακι ομως πόνεσα οταν τα εχασα.Ηταν τα αδερφάκια της κόρης μου και τωρα πια στα 30 μου που το ηθελα συνειδητά πλέον δεν ηρθε....Σκέφτηκα μεχρι και την υιοθεσία γιατι δεν ξερω αν αντέχω να το ξαναπεράσω μετα απο 3 συνεχόμενες φορες και δεν εχει βρεθεί το γιατι αποβάλλω!Ειναι σαν κατάρα που δεν ήμουν έτοιμη για δευτερο παιδι γιατι κουραζόμουν πολυ τοτε μονη μου χωρις βοηθεια με την κορη μου και τωρα που το θελω δεν ερχεται και μένουν πληγές μεσα μου που δεν κλεινουν.Σκεφτηκα να υιοθετήσω αλλα ο αντρας μου ειναι κατα,αλλα εγω το σκέφτομαι σοβαρά,γιατι εχω πολυ αγαπη να δωσω και πιστέψτε με ξερω καλα τον εαυτό μου ειλικρινά θα έδινα πολυ αγαπη και ας μην το εχω βγάλει απο μεσα μου τα αγαπάω τα παιδια!Συγχωρεστε με για την κατάθεση ψυχης!Ειμαι και γω πολυ πονεμένη με αυτο το θεμα!Κοριτσια ευχομαι σε ολες να εχετε υγιή μωρά και όσα μωρά επιθυμειτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα!Σημερα πηγα στον γιατρο μου να με δει γιατι εχω αιμα αρκετές μερες απο 2Φλεβαρη και ειναι η πρωτη μου περίοδος κανονική μετα την αποξεση που εκανα στις 18 Δεκέμβρη.Σημερα σαν να τα θυμήθηκα ολα απο την αρχή οσο και να θελω να τα ξεπεράσω γυρνάνε στο μυαλό μου η στιγμη της χαράς του θετικού τεστ η στιγμη αγωνίας των εξετάσεων η στεναχώρια της αποξεςης και τρέχουν νερο τα δακρυα....Γραφω και κλαίω παράλληλα!Ειναι άδικο να στεναχωριέμαι γιατι εχω ήδη το παιδακι μου που το απέκτησα στα 23 μου χρονια και ειχα άγνοια κινδύνου δεν φανταζόμουν τι ειναι η αποβολη,έβλεπα την κολλητή μου που απο τα 17 της ειχε κάνει τρεις εκτρώσεις και έκλαιγα..πονάγα που σκότωνε για μενα τρεις ψυχούλες λογω του νεαρού της ηλικιας και τρόμαζα με την διαδικασία που πέρναγε στο χειρουργειο αγωνιούσα αν θα μπορέσει να κάνει παιδί όταν θα το θελει.Αλλα ευτυχώς ο Θεος την αξίωσε και κρατάει την μπεμπα την την ομορφιά στην αγκαλια της τωρα στα 30 της χρονια!Κλαιω όταν ακούω την κορη μου να μου ζηταει αδερφάκι και να προσπαθώ να τις δωσω εξηγήσεις του τύπου "θα ερθει κάποια στιγμη"χωρις μα μπορω να της πω το ποτε και το αν ερθει!Ποναω οταν διαβάζω περιπτώσεις απο κοπέλες που ζουν τέτοιες περιπτώσεις άσχημες με τις αποβολες τους,και ναι η αμαρτία μου ειναι οτι οταν ειχα δυο αποβολες μετα την κορη μου ημουνα 25 και 26 χρονων και δεν ηθελα την χρονική στιγμη εκείνη να κανω δευτερο παιδακι ομως πόνεσα οταν τα εχασα.Ηταν τα αδερφάκια της κόρης μου και τωρα πια στα 30 μου που το ηθελα συνειδητά πλέον δεν ηρθε....Σκέφτηκα μεχρι και την υιοθεσία γιατι δεν ξερω αν αντέχω να το ξαναπεράσω μετα απο 3 συνεχόμενες φορες και δεν εχει βρεθεί το γιατι αποβάλλω!Ειναι σαν κατάρα που δεν ήμουν έτοιμη για δευτερο παιδι γιατι κουραζόμουν πολυ τοτε μονη μου χωρις βοηθεια με την κορη μου και τωρα που το θελω δεν ερχεται και μένουν πληγές μεσα μου που δεν κλεινουν.Σκεφτηκα να υιοθετήσω αλλα ο αντρας μου ειναι κατα,αλλα εγω το σκέφτομαι σοβαρά,γιατι εχω πολυ αγαπη να δωσω και πιστέψτε με ξερω καλα τον εαυτό μου ειλικρινά θα έδινα πολυ αγαπη και ας μην το εχω βγάλει απο μεσα μου τα αγαπάω τα παιδια!Συγχωρεστε με για την κατάθεση ψυχης!Ειμαι και γω πολυ πονεμένη με αυτο το θεμα!Κοριτσια ευχομαι σε ολες να εχετε υγιή μωρά και όσα μωρά επιθυμειτε!!!

 

Καλημέρα μοιάζουν πολυ οι ιστορίες μας. Έχω και εγω μια κόρη 7 ετών και μετα 4 παλινδρομες η μια εκ των οποίων στην 20 εβδ.

Εχεις κάνει τις εξετάσεις για καθ΄ εξιν αποβολες να δεις τι φταει;

Εγω τις έκανα και σε επόμενη εγκυμοσύνη πρεπει να κάνω ενέσεις ηπαρινης και να ρύθμισω απο πριν το σακχαρο λόγω υπογλυκαιμιων.

Φοβάμαι παρα πολυ να ξανάπροσπαθησω , αλλα όταν μου λέει η κόρη μου ότι θέλει αδελφάκι σκέφτομαι να προσπαθήσω άλλη μια φορά και ότι γίνει.

Δεν ξέρω βέβαια αν θα αντεξω κι άλλη φορά όλο αυτο το πόνο.

Ελπίζω να αποκτήσουμε δεύτερο παιδάκι και ως δια μαγείας να έρθει εύκολα και χωρίς άγχος όπως και το πρώτο μας.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μοιάζουν πολυ οι ιστορίες μας. Έχω και εγω μια κόρη 7 ετών και μετα 4 παλινδρομες η μια εκ των οποίων στην 20 εβδ.

Εχεις κάνει τις εξετάσεις για καθ΄ εξιν αποβολες να δεις τι φταει;

Εγω τις έκανα και σε επόμενη εγκυμοσύνη πρεπει να κάνω ενέσεις ηπαρινης και να ρύθμισω απο πριν το σακχαρο λόγω υπογλυκαιμιων.

Φοβάμαι παρα πολυ να ξανάπροσπαθησω , αλλα όταν μου λέει η κόρη μου ότι θέλει αδελφάκι σκέφτομαι να προσπαθήσω άλλη μια φορά και ότι γίνει.

Δεν ξέρω βέβαια αν θα αντεξω κι άλλη φορά όλο αυτο το πόνο.

Ελπίζω να αποκτήσουμε δεύτερο παιδάκι και ως δια μαγείας να έρθει εύκολα και χωρίς άγχος όπως και το πρώτο μας.:-P

 

Καλησπέρα!Σε καταλαβαίνω κοπελα μου!Ειναι κατι που δεν ξεπερνιεται ποτε,οσο κι αν νομίζουμε οτι το ξεπερνάς!Ο πονος ειναι πονος!Εμενα σημερα με εχουν πιάσει έντονα τα συναισθηματικά μου!Ειναι και οι ορμόνες μου καπως,παίρνω και προγεςτερονη καθε βραδυ για 7 μερες γιατι ακομα δεν εχω καθαρίσει καλα και εχω μπόλικα πβήματα αίματος!Εγω εχω κανει ολες τις εξετασεις (700 ευρω κόστος) εχω αλλαξει γιατρούς και εχω διαπιστωμένη θρομβοφιλια!Ο τελευταιος γιατρός μου ειπε κατι που δεν μου ειπε νωρίτερα οτι πρεπει αν ξανάμεινω εγκυος να κανω ειδική εξέταση για να παίρνω την απαραίτητη δόση ηπαρινης!Πρωτη φορα μου το λενε αυτο,οσο ημουνα εγκυος δεν μου το ειπε κανεις,εκανα μια ένεση 0,4 clexan καθε βραδυ!Παντως σε καταλαβαίνω απολυτα!Ευχομαι στο σύντομο μέλλον να αποκτήσουμε γερά παιδακια!Μην το βάζεις κατω (το λέω για να τα ακούσω και γω):-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Σε καταλαβαίνω κοπελα μου!Ειναι κατι που δεν ξεπερνιεται ποτε,οσο κι αν νομίζουμε οτι το ξεπερνάς!Ο πονος ειναι πονος!Εμενα σημερα με εχουν πιάσει έντονα τα συναισθηματικά μου!Ειναι και οι ορμόνες μου καπως,παίρνω και προγεςτερονη καθε βραδυ για 7 μερες γιατι ακομα δεν εχω καθαρίσει καλα και εχω μπόλικα πβήματα αίματος!Εγω εχω κανει ολες τις εξετασεις (700 ευρω κόστος) εχω αλλαξει γιατρούς και εχω διαπιστωμένη θρομβοφιλια!Ο τελευταιος γιατρός μου ειπε κατι που δεν μου ειπε νωρίτερα οτι πρεπει αν ξανάμεινω εγκυος να κανω ειδική εξέταση για να παίρνω την απαραίτητη δόση ηπαρινης!Πρωτη φορα μου το λενε αυτο,οσο ημουνα εγκυος δεν μου το ειπε κανεις,εκανα μια ένεση 0,4 clexan καθε βραδυ!Παντως σε καταλαβαίνω απολυτα!Ευχομαι στο σύντομο μέλλον να αποκτήσουμε γερά παιδακια!Μην το βάζεις κατω (το λέω για να τα ακούσω και γω):-P:razz:

 

Καλησπέρα και καλη Σαρακοστή! Όταν λες διαπιστωμένη θρομβοφιλια τι εννοείς;

Εμένα βρέθηκε ένας παράγοντας που είμαι ετεροζυγωτης, κάτι το οποίο μου είπε ο γυναικολογος μου ότι στο 50 % του ελληνικού πληθυσμού συμβαίνει αυτο. Αυτο που μου πρότειναν κυρίως ήταν να παίρνω 2 μήνες πριν φυλλικο οξύ και βιταμίνη β12. Επίσης προληπτικά και ενέσεις ηπαρινης. Τις ενέσεις τις έκανα ήταν οι innohep 0.35. Κανείς μια εξέταση κάθε μηνα για να δεις εάν εχεις ανάγκη για μεγαλύτερη δόση δεδομένου ότι εχεις βάλει και κάποια κιλά παραπάνω. Εγω δεν πρόλαβα να βάλω.

Ο γιατρός μου επιμένει για την ρύθμιση του σακχάρου λόγω υπογλυκαιμιων και λόγω ότι επηρεάζεται η ποιότητα των ωαριων απο το σακχαρο γιατί έχω πολυκυστικες.

Εσένα σου είπαν τίποτα για σακχαρο;

Τα αντιπατρικα μου τα είχε συστήσει ένας γιατρός παλιότερα αλλα φοβήθηκα να τα κάνω. Αργότερα άλλος γιατρός μου είπε ότι είναι ξεπερασμενη θεραπεια και χωρίς αποτελέσματα. Τι να πρωτοπιστεψουμε και τι να πρωτοκανουμε δεν ξέρω.

Θα κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας και ότι γίνει. Ίσως είναι και θέμα τύχης- ατυχίας.

Ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη Σαρακοστή! Όταν λες διαπιστωμένη θρομβοφιλια τι εννοείς;

Εμένα βρέθηκε ένας παράγοντας που είμαι ετεροζυγωτης, κάτι το οποίο μου είπε ο γυναικολογος μου ότι στο 50 % του ελληνικού πληθυσμού συμβαίνει αυτο. Αυτο που μου πρότειναν κυρίως ήταν να παίρνω 2 μήνες πριν φυλλικο οξύ και βιταμίνη β12. Επίσης προληπτικά και ενέσεις ηπαρινης. Τις ενέσεις τις έκανα ήταν οι innohep 0.35. Κανείς μια εξέταση κάθε μηνα για να δεις εάν εχεις ανάγκη για μεγαλύτερη δόση δεδομένου ότι εχεις βάλει και κάποια κιλά παραπάνω. Εγω δεν πρόλαβα να βάλω.

Ο γιατρός μου επιμένει για την ρύθμιση του σακχάρου λόγω υπογλυκαιμιων και λόγω ότι επηρεάζεται η ποιότητα των ωαριων απο το σακχαρο γιατί έχω πολυκυστικες.

Εσένα σου είπαν τίποτα για σακχαρο;

Τα αντιπατρικα μου τα είχε συστήσει ένας γιατρός παλιότερα αλλα φοβήθηκα να τα κάνω. Αργότερα άλλος γιατρός μου είπε ότι είναι ξεπερασμενη θεραπεια και χωρίς αποτελέσματα. Τι να πρωτοπιστεψουμε και τι να πρωτοκανουμε δεν ξέρω.

Θα κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας και ότι γίνει. Ίσως είναι και θέμα τύχης- ατυχίας.

Ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Καλησπέρα κοπελα μου!Εμενα δεν μου ειπε τιποτα για Β12 μονο για φυλλικό!Επαιρνα ενα φυλλικό και ενα Σαλοσπίρ καθε μερα πριν μείνω εγκυος και λιγο μετα!Απο την πρωτη μερα καθυστερησης εκανα αντιπηκτική ένεση!Για σάκχαρο δεν μου βρήκε κατι εσένα φανηκε απο τις εξετασεις ε;Τωρα για την θρομβοφιλια μμου είπε οτι εχω Παράγοντα ιι σε ετεροζυγωτια και MTHFR σε ετεροζυγωτια κάτι που όπως λες εχουν πολλες γυναίκες.και κατι άσχετο βέβαια που οι γιατροί λενε οτι δεν εχει σχεση εχω σιδηροπενικη αναιμια ολα μου τα χρονια απο τοτε που θυμάμαι το. Εαυτό μου!Αυτα!Πιστευω να τα ξεπεράσουμε ολα και να εκπληρωθεί το ποθουμενο!!!φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας θα ήθελα τη γνώμη από κοπέλες που έχουν περάσει το ίδιο με μένα.

 

Πριν δυο εβδομάδες έκανα χοριακή και ήταν 3000. Την προηγούμενη εβδομάδα κανονίσαμε ραντεβού στο γιατρό για να ακούσουμε καρδιά. Αλλά στον υπέρηχο ο σάκος εμφανιστηκε άδειος. Ο γιατρός μου ζήτησε να περιμένω λίγο και να κάνω μία δεύτερη χοριακή. Την έκανα σήμερα και η τιμή της είναι 44.000. Είναι δυνατόν να είναι τόσο υψηλή η τιμή της χοριακής και να μην υπάρχει έμβρυο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας θα ήθελα τη γνώμη από κοπέλες που έχουν περάσει το ίδιο με μένα.

 

Πριν δυο εβδομάδες έκανα χοριακή και ήταν 3000. Την προηγούμενη εβδομάδα κανονίσαμε ραντεβού στο γιατρό για να ακούσουμε καρδιά. Αλλά στον υπέρηχο ο σάκος εμφανιστηκε άδειος. Ο γιατρός μου ζήτησε να περιμένω λίγο και να κάνω μία δεύτερη χοριακή. Την έκανα σήμερα και η τιμή της είναι 44.000. Είναι δυνατόν να είναι τόσο υψηλή η τιμή της χοριακής και να μην υπάρχει έμβρυο?

 

Αχ κοπέλα μου δυστυχώς είναι δυνατόν καθότι, όπως μου είπε η γιατρός μου η χοριακή εκκρίνεται από το σάκο κ όχι από το έμβρυο αυτό καθ' αυτό. Γι'αυτό υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου η χοριακή φτάνει στα ύψη ενώ η κύηση έχει παλινδρομήσει..Ωστόσο κάνε και έναν ακόμη υπέρηχο για να είσαι απόλυτα σίγουρη πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε.Εγώ αυτά τα πέρασα πολύ πρόσφατα, πριν 4 μέρες έκανα απόξεση...οπότε σε καταλαβαίνω. Να είσαι καλά και καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Με προσγείωσες και νομίζω ότι το χρειαζόμουν. Σήμερα έχω ραντεβού για υπερηχο οπότε θα δούμε....

 

Ελπίζω και σε σένα η επόμενη φορά να πάει πολύ καλύτερα!!! Είναι τελικά πολύ συχνό φαινόμενο. Από τη μία στεναχωριέσαι αλλά από την άλλη τουλάχιστον δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε εμάς. Είναι κοινό! Οπότε προχωράμε δυνατά και με ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Με προσγείωσες και νομίζω ότι το χρειαζόμουν. Σήμερα έχω ραντεβού για υπερηχο οπότε θα δούμε....

 

Ελπίζω και σε σένα η επόμενη φορά να πάει πολύ καλύτερα!!! Είναι τελικά πολύ συχνό φαινόμενο. Από τη μία στεναχωριέσαι αλλά από την άλλη τουλάχιστον δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε εμάς. Είναι κοινό! Οπότε προχωράμε δυνατά και με ελπίδα...

 

Γράψε αύριο να μας πεις τι έγινε...όταν στον δικό μου τον υπέρηχο δεν είδαμε καρδούλα ρώτησα τη γιατρό μου μήπως περιμέναμε να γίνει κάτι κ μου είπε πως θα έπρεπε να γίνει θαύμα για να αλλάξουν τα πράγματα..εύχομαι αυτό το θαύμα που δεν έγινε σε εμένα να γίνει σε εσένα..Αλλά πάνω απ' όλα εύχομαι να είσαι καλά ότι κι αν γίνει..

Ότι χρειαστείς κ ότι ερωτήσεις έχεις εδώ είμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα η γιατρός αυτό μου είπε όταν κάναμε τον υπέρηχο "να δούμε εάν θα γίνει κανα θαυμα"... Τελικά το θαύμα δεν εγινε. Ο σάκος συνεχίζει να παραμένει άδειος. Και από ότι μου ειπε η γιατρός δεν υπάρχει πλέον καμία ελπίδα να "γεμίσει". Οτι με 40000 χοριακή τώρα θα έπρεπε να βλέπουμε έμβρυο και να ακούμε καρδούλα. Το καλό είναι (πόσο ειρωνικό είναι αυτό ε?) ότι ο σάκος σταμάτησε να μεγαλώνει. Οπότε μου είπε ότι θα περιμένουμε λίγο μήπως ο οργανισμός τον αποβάλλει μόνο του και γλιτώσω την απόξεση. Οπότε έχουμε αναμονή πάλι μέχρι την Τρίτη...Το κακό είναι πως μπορεί να μην υπάρχει έμβρυο αλλά έχω όλα τα συμπτωματα του πρώτου τριμήνου. Αναγούλες, ναυτία, υπνηλία... Και παρακαλώ να τελειώσουν πια!

Link to comment
Share on other sites

 

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου..σε καταλαβαίνω κ εγώ μέχρι την απόξεση έτσι ήμουν συν το πρησμένο στήθος που δεν μπορούσα ούτε να το ακουμπήσω από τον πόνο..κ είναι λογικό να θέλεις να τελειώσει πια το μαρτύριο..εύχομαι από δω κ πέρα καλή κ όσο λιγότερο επίπονη ανάρρωση..κ μετά αν το επιθυμείς με το καλό μια νέα κ χωρίς προβλήματα εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ! εμένα ευτυχως το στήθος έχει αρχισει ήδη να ξεπρήζεται...

 

Να σε ρωτήσω...Η εμπειρία της απόξεσης πώς ήταν? Πονάει μετά? Είχες πάρει άδεια από δουλειά? Θέλει να μείνεις ξάπλα για κάποιες μέρες και γενικά προσεχεις?

 

Πολύ φοβάμαι ότι δε θα τη γλιτώσω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...