Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ και epadoren


Recommended Posts

Λόγω ΓΟΠ στο κοριτσάκι μου (2 μηνών) δίνω epadoren ανά 12ωρο 0,8μλ, εδώ και 2 εβδομάδες, αλλά εξακολουθεί να κάνει "ρουκέτες" τουλάχιστον 1 μεγάλη την ημέρα και αρκετές γουλίτσες. Εν τω μεταξύ από τότε που το δίνω, πίνει λιγότερο γάλα, ξέρει κάνείς εάν έχει σχέση αυτό με το φάρμακο και πότε θα δράσει το φάρμακο :roll:

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το αγοράκι μας (12 μηνών) έπαιρνε epadoren για 5 μήνες (από 2 εώς 7 μηνών).

Το epadoren δεν βελτιώνει την κατάσταση με τις γουλίτσες, προστατεύει το οισοφάγο από τα όξινα υγρά των αναγωγών. Οι γουλίτσες θα σταματήσουν μόνες τους με την πάροδο των μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το σιροπι το πιναμε απο 2 ως 12 μηνων σε προστατεει απο τα οξινα υγρα του γαλατος που παλινδρομουν δεν σταματαει τις ρουτκετες και τις γουλιες, αυτο ρυθμιζεται με αντιαναγωγικο γαλα που ειναι πικτο και πιζει στο στομαχι πριν προλαβει να παλινρομηση.υπομονη μεχρι τον εκτο που θα αρχισει τις στερεες τροφες εμεις ειμαστε 15 μηνων και ακομα αχουμε παλινρομηση οχι σε εντονο βαθμο πια αλλα ακομα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Και μένα η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω το epadoren, τρείς φορές την ημέρα για την μικρή μου που είναι 3 μηνών. Βγάζει γουλίτσες , όχι ρουκέτες αλλά το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Την πιάνει ώρες ώρες ένα γοερό κλάμα, τσιριχτό και αυτό λέει η παιδίατρος ότι οφείλεται σε οισοφαγίτιδα, τσούζει και πονάει ο λαιμός της αν κατάλαβα καλά. Είχα ένσταση για το φάρμακο γιατί διάβασα τις περενέργειες αλλά εκείνη με καθησύχασε. Επίσης το φάρμακο το σιρόπι λέει για παιδιά από 8 έως 18 ετών, δεν λέει για βρέφη. Μήπως εγώ έχω πάρει λάθος σιρόπι;;;

Και τελικά εσείς που το δοκιμάσατε είδατε αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To έπαιρνε και μένα η κόρη μου το σιρόπι αυτό απο τη γέννησή της μέχρι περίπου 6 μηνών!

Η αλήθεια είναι οτι δεν είδα και καμιά ουσιαστική διαφορά, απλά το δίνουν περισσότερο προληπτικά και βοηθητικά γιατί τα υγρά του στομάχου που ανεβαίνουν απο τις γουλιές είναι όξινα και δημιουργούν πρόβλημα στον οισοφάγο του μωρού.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kι εμείς από χτες αυτό το φάρμακο, μειώθηκε λιγάκι το πρόβλημα αλλά δεν σταμάτησε. Ακόμη έχουμε οξέα που παλινδρομούν και κλαίει ο καημένος. Καμιά περίπτωση που να θεραπεύτηκε το πρόβλημα με το epadoren?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς από χτες αυτό το φάρμακο, μειώθηκε λιγάκι το πρόβλημα αλλά δεν σταμάτησε. Ακόμη έχουμε οξέα που παλινδρομούν και κλαίει ο καημένος. Καμιά περίπτωση που να θεραπεύτηκε το πρόβλημα με το epadoren?

 

Αγαπητή Skybeam, να χαίρεσαι το γιόκα σου!!!!

Με το Epadoren δεν περνάει η παλινδρόμηση, απλά ανακουφίζονται τα συμπτώματα του πόνου που έχει το παιδάκι στον οισοφάγο από τα οξέα του στομάχου που ανεβαίνουν προς τα πάνω, παλινδρομούν.

Ο γιός μου το είχε αυτό το θέμα, ξεκινήσαμε με το Epadoren αφού κάναμε υπέρηχο και διαπιστώσαμε την παλινδρόμηση, αλλά δεν αρκούσε αυτό, αφού τα συμπτώματα συνεχιζόντουσαν και το παιδί έκλαιγε και πόναγε άλλαξα παιδίατρο και η καινούργια μου είπε απαραιτήτως και πήρα αντιαναγωγικό γάλα. Με το αντιαναγωγικό γάλα και σε συνδυασμό με το epadoren το πρόβλημα λύθηκε, έκανε γουλιές όχι πολλές αφού το αντιαναγωγικό δεν το αφήνει να γυρίσει πίσω και έτσι το epadoren θεράπευσε και την οισοφαγίτιδα που είχαν προκαλέσει τα υγρά.

Όταν ήταν 7,5 μηνών περίπου ξαφνικά σταμάτησαν οι αναγωγές που έκανε ακόμα και με τις στερεές ως δια μαγείας, προφανώς έσφιξε ο δακτύλιος του στομάχου και εξαφανίστηκαν όλα.

Βέβαια οι πόνοι και όλα αυτά σταμάτησαν σχεδόν αμέσως με το που ξεκίνησε το αντιαναγωγικό γάλα, μόνο γουλίτσες είχαν μείνει.

Λένε ότι τα φαγανά μωρά από τη λαιμαργία του παθαίνουν πιο εύκολα παλινδρόμηση ή μπορεί να είναι σημάδι αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα η παλινδρόμηση (εμάς μάλλον τώρα που τα ξανασκέφτομαι που έχουν περάσει κάποια χρόνια πρέπει να ήταν και τα δύο).

Ότι θέλεις πες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τη βισσινα, δεν θεραπευεται η παλλινδρομηση με το φαρμακο απλα γινεται πιο ανεκτη, ΜΟΝΟ οταν κλεισει ο δακτυλιος του στομαχου θεραπευεται η παλλινδρομηση και αυτο γινεται σταδιακα με την παροδο του χρονου.

 

Το αντιαναγωγικο γαλα περιεχει αλλο αλευρο πιο παχυρευστο, οποτε με το που παει στο στομαχακι δεν ξαναγυρναει επανω διοτι ειναι πιο συμπηκνωμενο απο τα απλα γαλατα.

 

Το σιροπακι, το αντιστοιχο γαλα και ο χρονος θα γιατρεψουν την παλλινδρομηση εαν και εφοσον υφισταται και αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις ΜΟΝΟ με υπερηχο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λόγω ΓΟΠ στο κοριτσάκι μου (2 μηνών) δίνω epadoren ανά 12ωρο 0,8μλ, εδώ και 2 εβδομάδες, αλλά εξακολουθεί να κάνει "ρουκέτες" τουλάχιστον 1 μεγάλη την ημέρα και αρκετές γουλίτσες. Εν τω μεταξύ από τότε που το δίνω, πίνει λιγότερο γάλα, ξέρει κάνείς εάν έχει σχέση αυτό με το φάρμακο και πότε θα δράσει το φάρμακο :roll:

 

 

Το εν λογω φαρμακο ΔΕΝ θεραπευει, ουτε καλυτερευει τη ΓΟΠ. Εμας, την εκανε χειροτερη!

Επισης, εχει μεσα PARABEN, για το οποιο ολοι ξερουμε.

Εμεις της το διναμε για λιγες μερες εαν και οποτε ειχαμε υποψια για ερεθισμενο λαιμο γιατι το μονο που κανει ειναι να προλαμβανει την οισοφαγητιδα.

Το μονο που μας εσωσε ηταν ο θηλασμος που μαλακωνει και το λαιμο ενω τα αντιαναγωγικα γαλατα εκαναν το στομαχι της χαλια.

 

Κουραγιο σε οποιον το περναει, το περναω κι εγω και ξερω πως ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Το εν λογω φαρμακο ΔΕΝ θεραπευει, ουτε καλυτερευει τη ΓΟΠ. Εμας, την εκανε χειροτερη!

Επισης, εχει μεσα PARABEN, για το οποιο ολοι ξερουμε.

Εμεις της το διναμε για λιγες μερες εαν και οποτε ειχαμε υποψια για ερεθισμενο λαιμο γιατι το μονο που κανει ειναι να προλαμβανει την οισοφαγητιδα.

Το μονο που μας εσωσε ηταν ο θηλασμος που μαλακωνει και το λαιμο ενω τα αντιαναγωγικα γαλατα εκαναν το στομαχι της χαλια.

 

Κουραγιο σε οποιον το περναει, το περναω κι εγω και ξερω πως ειναι...

 

Κάθε περίπτωση προφανώς είναι διαφορετική!!!! Κάθε οργανισμός είναι αλλιώτικος!!! Εμάς δεν μας πείραξε καθόλου το σιρόπι, αλλά ούτε και το αντιαναγωγικό γάλα, μια χαρά τα δέχτηκε και τα δύο!!!

Σε εμάς έδρασε πολύ ευεργετικά μόνο όμως σε συνδυασμό με το αντιαναγωγικό γάλα, δηλαδή ουσιαστικά το αντιαναγωγικό έκανε τη δουλειά δηλ εμπόδιζε τα υγρά να ανεβαίνουν προς τα πάνω και μετά το σιρόπι μαλάκωσε - θεραπευσε την οισοφαγίτιδα που είχε δημιουργηθεί.

Η παλινδρόμηση δεν θεραπεύεται ούτε με το σιρόπι, ούτε με το αντιαναγωγικό, κάποια στιγμή από μόνος του σφίγγει ο δακτύλιος του στομάχου και σταματάνε όλα.

Όμως αυτά που δημιουργεί η παλινδρόμηση, εμετούς και οισοφαγίτιδες εξαλείφονται με τη βοήθεια του σιροπιού και του αντιαναγωγικού γάλακτος.

Αλλά όπως είπα και πιο πριν κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, καθένας καταθέτει την εμπειρία του και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το έδινα στο μικρό μου ένα περίπου μήνα (μετά από συμβουλή του παιδιάτρου) όταν ήταν 2-3 μηνών. Βοήθησε σταδιακά να μειωθούν τα κλάματα από τον πόνο, υποθέτω ότι βοήθησε και ο αποκλειστικός θηλασμός. Δεν είδα κάτι θεαματικό αλλά σίγουρα τον ηρέμησε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κορίτσια! Γνωρίζω τι κάνει το εν λόγω φάρμακο. Δυστυχώς παρότι έχει parabens είναι για μας μονόδρομος. Καμμιά φορά ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά. Δεν μπορώ να έχω ένα μωρό να κλαίει, να υποφέρει και να καίγεται, με κίνδυνο οισοφαγίτιδας, και να μην κάνω τίποτα... τα μισά μας γεύματα τα κάνουμε κι εμείς με γάλα ειδικό για παλινδρόμηση και δυσκοιλιότητα, τα άλλα μισά με κανονικό (frisolac και frisolac comfort).

Περαστικά μας, να ηρεμήσουν κι αυτά κι εμείς!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε σταδιακά να μειωθούν τα κλάματα από τον πόνο, υποθέτω ότι βοήθησε και ο αποκλειστικός θηλασμός. Δεν είδα κάτι θεαματικό αλλά σίγουρα τον ηρέμησε κάπως.

Κάπως έτσι και εμείς. Νομίζω πως με το epadoren ηρεμούσε λίγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η μικρή μου εκανε εμετο μεχρι 5 μηνων περιπου σχεδον σε κάθε γευμα σλλά φαρμακα δεν εδωσα. ο παιδιατρος μου ειχε πει πως δεν χρειάζεται να φορτωνω το μωρο με φαρμακα απο τωρα για κάτι που πιθανον θα περάσει μονο του.. και μιλάμε για πολυ εμετο έτσι..

και οντως με το που ξεκινησα κρεμες σε 1 μηνα μεσα σταματησαν η μικρη μου ειναι πλέον 11 μηνων και ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περίπτωση προφανώς είναι διαφορετική!!!! Κάθε οργανισμός είναι αλλιώτικος!!! Εμάς δεν μας πείραξε καθόλου το σιρόπι, αλλά ούτε και το αντιαναγωγικό γάλα, μια χαρά τα δέχτηκε και τα δύο!!!

Σε εμάς έδρασε πολύ ευεργετικά μόνο όμως σε συνδυασμό με το αντιαναγωγικό γάλα, δηλαδή ουσιαστικά το αντιαναγωγικό έκανε τη δουλειά δηλ εμπόδιζε τα υγρά να ανεβαίνουν προς τα πάνω και μετά το σιρόπι μαλάκωσε - θεραπευσε την οισοφαγίτιδα που είχε δημιουργηθεί.

Η παλινδρόμηση δεν θεραπεύεται ούτε με το σιρόπι, ούτε με το αντιαναγωγικό, κάποια στιγμή από μόνος του σφίγγει ο δακτύλιος του στομάχου και σταματάνε όλα.

Όμως αυτά που δημιουργεί η παλινδρόμηση, εμετούς και οισοφαγίτιδες εξαλείφονται με τη βοήθεια του σιροπιού και του αντιαναγωγικού γάλακτος.

Αλλά όπως είπα και πιο πριν κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, καθένας καταθέτει την εμπειρία του και μόνο.

 

Συμφωνω, απλα τυχαινει να ειμαι μητερα ενος παιδιου με ΓΟΠ που ΔΕΝ θεραπευεται, ειναι τωρα 4 ετων. Οποτε το "κάποια στιγμή από μόνος του σφίγγει ο δακτύλιος του στομάχου και σταματάνε όλα. ", δεν ισχυει σε εμας. Οπως λες κι εσυ, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...

 

Τα οσα εγραψα τα εμαθα μετα απο παρα πολλους γιατρους που επισκευθηκα, μεγαλα ονοματα και μη, και ο λογος ειναι επειδη σημερα τη συγκεκριμενη ουσια οι γιατροι τη δινουν σαν καραμελα και στις περιπτωσεις που πρεπει, και σε ολες τις υπολοιπες. Οποτε εαν το μωρο υποφερει η υπαρχει υποψια οτι θα παθει οισοφαγητιδα -οπως περιγραφουν παραπανω αλλες κοπελες- και εφοσον ΔΕΝ θηλαζει, τοτε πρεπει να το παρει. Η γνωμη μου ειναι οτι εαν απλα εχει ΓΟΠ, κατι πολυ συνηθισμενο σημερα, δεν ειναι απαραιτητο να το παρει, ουτε εαν το παρει ειναι απαραιτητο να βοηθησει πουθενα. Και οπωσδηποτε, δεν καλυτερευει η ΓΟΠ απο το σιροπι. Διαβασε και το θεμα για την παλινδρομηση σε μωρα εδω στο φορουμ.

Γενικα σε εναν παρθενο οργανισμο, που πινει μονο γαλα, θεωρω οτι πρεπει να σκεφτεσαι πολυ πριν δωσεις οτιδηποτε. Εαν ομως, επαναλαμβανω, εχει το παιδι πονο στο λαιμο, δεν εχεις αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες! Το μωρακι μου είναι 2,5 μηνών και θηλάζω κατα βαση αλλά που και που δίνω λίγο συμπληρωμα. Πριν λιγες μέρες αρχισε να αρνειται και το στήθος και το μπιμπερο και έκλαιγε δυνατά μετα απο 5' θηλασμού και μονο που έβλεπε το μπιμπερο μετα. Η γιατρός μου είπε οτι αυτά είναι σημάδια γοπ και μου έδωσε epadoren 0.6ml ανα 8ωρο. Μετα το σιρόπι όμως η Μπέμπα μου αρχισε τις διάρροιες και έκανε και εμετό οποτε το σταματησαμε μήπως την πείραξε. Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμεις διναμε επαντορεν απο δυο μηνων εως οκτω. Οπως ειπαν κ οι αλλες κοπελες δεν σταματουν οι αναγωγες σλλα δρα στην προληψη οισοφαγιτιδας λογω της παλινδρομησης. Εμας μας το εδωσε σγου μας ρωτησε εαν μετα το φαγητο εχει ανησυχια. Μετα το επαντορεν το παιδακι ηρεμησε. Οσον αφορα την γοπ μου συστησαν τα γαλατα τσ ειδικα αλλα δεν ειδαμε καμια βελτιωση. Ετσι συνεχισα να του δινω γαλα αλλα μονο μητρικο. Βγαζω γαλα με θηλαστρο γιατι δεν μπορει να θξλασει απευθειας κ εδινα αποκλειστικα μητρικο για καποιο διαστημα ενω στα αλλα (εχβ τριδυμα) εδινα κ συμπληρωμα σκονη. Μετα απο δυο μηνες περιπου αρχισα σιγα διγα κ εδινα και στη μικρη κ συμπληρωμα κ μοιραζα το μητρικο ισοτιμα κ στα τρια. Αρχικα δινσμε 0,2 ml 2φορες την ημερα. Στους εξι μηνες διναμε μονο απογ με βραδυ μια δοση. Και τελικα το κοψαμε στους οκτω μηνες. Η γοπ περναει τωρα η μικρη εινσι η ποο φαγανη σπο ολα

Link to comment
Share on other sites

Isis, τί κανουν τα τριδυμακια μας; Φανταζομαι ότι είναι πολυ δυσκολος ο θηλασμος σε 3. Μπράβο σου που τα καταφερνεις.

 

Οσον αφορά την παλινδρόμηση, ο δικος μου πηρε για 1-2 βδομαδες επαντορεν και μετα τερμα η ΓΟΠ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε μια χαρα. Ειναι λιγο δυσκολα με το θηλασμο αλλα θηλαζουν απευθειας σλλα βγαζω και με θηλαστρο γιατι η μκρη δεν μπορει να θηλασει καθολου. Ειχα σαν στοχο τους εξι μηνες. Τωρα κλεισαμε τους οκτω κ συνεχιζω. Τωρα σκεφτομαι να φθσσουμε τους εννια. Να χαιρεσαι τον μικρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεστε τα μπεμπακια σας!Κ εγω με θηλαστρο εδινα αλλα δεν καταφερα για πολυ.τωρα πινουμε υποαλλεργιογονο γαλατακι.Απο την αρχη μεχρι τωρα που ειναι 2 μηνων ΓΟΠ με υπερηχο μετριου βαθμου αλλα με πολυ πονο κ κλαμα(κ εγω μαζι..).Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τις τελευταιες μερες ειναι αλλο παιδι!ευχαριστο χαμογελαστο τρωει ηρεμα κ δεν κλαιει!Εχω τρελαθει απο τη χαρα μου αλλα το εχω παρει κ απο φοβο.υπαρχει περιπτωση να βελτιωνεται τοσο συντομα

η ΓΟΠ?Παιρνουμε επαντορεν καιρο τωρα μιας κ το εντοπισαμε νωρις.ευχαριστω κ καλη δυναμη σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεστε τα μωράκια σας!!! Εγώ έχω δυο μπεμπακια τα οποία είχαν από τη πρώτη μέρα της ζωής τους ΓΟΠ και τους έδινα επαντορεν. Στο μεγάλο μου έως 1 έτους και στο μικρό μέχρι 6 μηνών. Τους προστάτεψε πολύ και δεν είχαμε κάποια γαστρίτιδα η οισοφαγητιδα! Αυτό το φάρμακο δε θεραπεύει τη παλινδρόμηση απλά προστατεύει τις παρενέργειες της. Το κλάμα και ο πόνος είναι έντονα δυστυχώς...:|

Link to comment
Share on other sites

Περαστικουλια να ειναι!Τα γνωριζω αυτα που γραφεις κ σ ευχαριστω.Για πολλους μηνες ειχατε εντονους πονους αλλα τους ειχε απαλυνει το φαρμακακι?απλα μου κανει εντυπωση που τις τελευταιες μερες δεν ποναει καθολου,τρωει καλα κ εχεις λιγες γουλιτσες.Απο καποια σημειο κ μετα η κατασταση βελτιωνεται?Μου φαινεται νωρις 2 μηνων αλλα το ευχομαι γιατι ειναι δυσκολη κατασταση.κ εμας απο οταν γεννηθηκε το εχει..ποιο γαλατακι πινατε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...