Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόγραμμα διατροφής


Recommended Posts

όλο ερωτήσεις έχω με τις στερεές... ο μπέμπης μου είναι 7 μηνών με αποκλειστικό τους πρώτους 6 μήνες. εδώ και ένα μήνα παλεύαμε με τα φρούτα και τα λαχανικά. με 5 ημέρες διαφορά και διάφορα θέματα με αλλεργίες καταφέραμε αυτή την εβδομάδα να τρώμε από 120 ως 180μλ το πρωί φρούτα και άλλα τόσα το μεσημέρι λαχανικά και κοτόπουλο. το θέμα μου είναι ότι μέχρι πριν ξεκινήσουμε τα γεύματα, θήλαζε κάθε 2 ώρες αυτό τώρα το έχει αραι'ωσει (περίπου στο 3ωρο) και μπορεί να χάνει και κάποιο θηλασμό. προσπαθώ να αντλώ τα γευματα που χάνει αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, θέλω όμως να διατηρήσω τη γαλουχία και μετά το χρόνο. τι με συμβουλεύετε; πως πρέπει να ρυθμίσω τις στερεές του ώστε να μη μου μειωθεί το γάλα;

να σας πω ότι το βράδυ ξυπνάει από 1 ως 3 φορές για να θηλάσει, αυτο το έκανε και πριν τις στερεές

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φίλη μου να χαίρεσαι που το μωρό σου τρώει τις στερεές του μια χαρά!!!! Είναι σημαντικό να τρέφεται αυτό το εξάμηνο, για το σίδηρο και τις βιταμίνες, βέβαια και το γαλατάκι σου είναι ιδανικό αλλά είμαι σίγουρη ότι χορταίνει και δεν χρειάζεται μετά από ΚΑΘΕ γεύμα γαλατάκι. Θα σου πω την εμπειρία μου: Είχα το ίδιο άγχος με εσένα, μετά από κάθε γεύμα συμπλήρωνα με θηλασμό, (μάλιστα άλλοι την ταϊζαν γιατί με κοίταζε και έκλαιγε!) αφού όμως συμπλήρωσε τον 7ο (τώρα είναι 10 ημέρες πριν κλείσει τον 8ο) η μικρούλα μου αύξησε τις ποσότητες στερεών και μείωσε τους θηλασμούς σε τρεις την ημέρα και 1 την νύχτα δηλαδή πρωί μεσημέρι βράδυ, και την νύχτα μια φορά. Σε πληροφορώ ότι το γάλα μου προσαρμόστηκε, της αρκεί μια χαρά, και δεν νιώθω την υπερπλήρωση που με ενοχλούσε στον αποκλειστικό!!!!! Μπορώ να πω με λίγα λόγια, ότι προσαρμοστήκαμε και οι δύο τέλεια! Σε κλείνω γιατί κλαίει και ίσως επανέλθω!!!!

Link to comment
Share on other sites

μην σε ανυσηχει τιποτε.θηλαζε το παιδι οσο κ οποτε θελει...εξαλλου, προχωρωντας με το θηλασμο,το γαλα σου συνεχιζει να ειναι καταλληλο για την ηλικια του παιδιου.αν κ μπορει να μειωνεται η ποσοτητα, η ποιοτητα παραμενει εξαιρετικη για τισ διατροφικες αναγκες του παιδιου.μην ξεχνας οτι μεχρι τον 1ο χρονο,το γαλα σου ειναι η βασικη τροφη κ τα στερεα γευματα ειναι συμπληρωματικα..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε γαιτί τοχω ένα άγχος (μη σου πω και 2).

δηλαδή είναι φυσιολογικό να μειώνεται η παραγωγή στο 2ο εξάμηνο; δεν χρειάζεται να αντλώ τα γεύματα που χάνει; και γιατί τους θηλασμούς τους πήγε ανά 3ωρο; χορταίνει περισσότερο τώρα;

ελπίζω όλα να πάνε καλά. να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε γαιτί τοχω ένα άγχος (μη σου πω και 2).

δηλαδή είναι φυσιολογικό να μειώνεται η παραγωγή στο 2ο εξάμηνο; δεν χρειάζεται να αντλώ τα γεύματα που χάνει; και γιατί τους θηλασμούς τους πήγε ανά 3ωρο; χορταίνει περισσότερο τώρα;

ελπίζω όλα να πάνε καλά. να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

Όχι, δεν είναι σωστό ότι η παραγωγή μειώνεται το 2ο εξάμηνο. Προσαρμόζεται στα δεδομένα του (κάθε) παιδιού κάθε φορά.

 

Ένα μωρό που δεν τρώει τις στερεές που τρώει το δικό σου (σε ποσότητα) θα συνεχίσει να πίνει γάλα. Άρα η παραγωγή εκείνης της μαμάς θα συνεχίσει να είναι περίπου στα επίπεδα του 1ου εξαμήνου.

 

Όταν το μωρό φτάνει να αντικαθιστά θηλασμούς με γεύμα στερεάς και αυτό γίνεται σταθερά, το στήθος της μαμάς του προσαρμόζεται στις νέες -μειωμένες- ανάγκες.

 

Απλά για να μην αποθηλάσεις χωρίς να το καταλάβεις θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μπορείς να μείνεις στα 2 γεύματα στερεέων ή να βάλεις λίγο αργότερα και 3ο. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι θηλασμοί για να συνεχίσει η γαλουχία και το μωρό να παίρνει επαρκή ποσότητα γάλακτος (από σένα).

 

Πραγματικά να χαίρεσαι που το μωρό σου δέχτηκε - παρόλα τα θέματα αλλεργιών που αντιμετωπίζετε- τόσο καλά τις στερεές ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι εγώ αυτή την απορία του προγράμματος μετά τις στερεές αφού ακούω τόσα διαφορετικά από διάφορες μητέρες. Ξέρω ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό αλλά από τη μία αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος κι από την άλλη δε θέλω να αποθηλάσω πριν το χρόνο χωρίς να το θέλω....

 

Η μικρή μου το πρωινό σχεδόν πάντα το τρώει, ουσιαστικά δηλαδή τη φρουτόκρεμα εκτός από 2-3 φορές την εβδομάδα που τρώει πριν τη φρουτόκρεμα και 1 κρόκο αυγού.

Το βράδυ φτιάχνω μια κρεμούλα Holle χωρίς γάλα ή ενα γιαουρτάκι με φρούτο και σχεδόν πάντα τρώει.

Το μεσημέρι τώρα....κάποιες φορές τρώει και αρκετή ποσότητα και κάποιες όχι. Ασχετα με το είδος φαγητού. Π.χ. οι φακές που της αρέσουν πολύ μπορεί να φάει ένα μπολάκι και μετά από μέρες να μη φάει καθόλου.

 

Με το θηλασμό τώρα, θηλάζει αρκετά συχνά εώς συνεχώς θα έλεγα. Το μεσημέρι πολλές φορές την αφήνω και 2 ώρες και παραπάνω απ' τον προηγούμενο θηλασμό για να φάει φαγητό αλλά ή δε θα κρατηθεί και θα ζητήσει στήθος ή θα καθίσει στην ώρα του φαγητού, δε θα φάει ή θα δοκιμάσει 1-2 κουταλιές και θα ζητήσει πάλι στήθος...

Θηλάζει καμιά 10ριά φορές σύνολο στο 24ωρο (ο αριθμός ανεβαίνει τελευταία λόγω αύξησης θηλασμών τη νύχτα, μάλλον λόγω δοντιων?)

 

Είναι κανονικό κάτι τέτοιο; Αναρωτιέμαι μήπως εγώ προσφέρω πολύ πιο συχνά το στήθος για την ηλικία μας, συχνότερα απ' ό,τι θα πρεπε γιατί κάποιες φορές προσφέρω χωρίς να ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω αποριες με το προγραμμα με τις στερεες, εμενα ειναι λιγο πανω απο 7 1/2 μηνων και μεχρι 6 θηλαζαμε αποκλειστικα, τωρα κανουμε 3 γευματα στερεες, κατα τις 12 το μεσημερι φρουτακια στις 4 το μεσημερι σουπιτσα και γυρω στις 9 το βραδυ εναλλαξ γιαουρτι, κουακερ, η ρυζαλευρο, αλλα σε ποσοτητες καμια σχεση με αυτα που βλεπω γενικα στο φορουμ, θηλαζει το πρωι στις 8 , και την παλευω παντα μετα τα γευματα ολα ,θηλαζει λιγο σχεδον παντα και θηλαζει κανονικα και μια στις 12 τα μεσανυχτα..απο 3 μηνων δεν εχει ξυπνησει ποτε το βραδυ για φαγητο. Μηπως κανω κατι λαθος μου φαινεται οτι εχω το πιο ανορθοδοξο προγραμμα στο φορουμ, αλλα δεν ξερω τι να την κανω ξυπναει αργα το πρωι και αν δοκιμασω να την ταισω σε λιγοτερο απο 4 ωρες μεταξυ των γευμτων δεν τρωει ποτε , και ποτε μα ποτε δεν θα κλαψει για φαγητο ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Όχι, δεν είναι σωστό ότι η παραγωγή μειώνεται το 2ο εξάμηνο. Προσαρμόζεται στα δεδομένα του (κάθε) παιδιού κάθε φορά.

 

Ένα μωρό που δεν τρώει τις στερεές που τρώει το δικό σου (σε ποσότητα) θα συνεχίσει να πίνει γάλα. Άρα η παραγωγή εκείνης της μαμάς θα συνεχίσει να είναι περίπου στα επίπεδα του 1ου εξαμήνου.

 

Όταν το μωρό φτάνει να αντικαθιστά θηλασμούς με γεύμα στερεάς και αυτό γίνεται σταθερά, το στήθος της μαμάς του προσαρμόζεται στις νέες -μειωμένες- ανάγκες.

 

Απλά για να μην αποθηλάσεις χωρίς να το καταλάβεις θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μπορείς να μείνεις στα 2 γεύματα στερεέων ή να βάλεις λίγο αργότερα και 3ο. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι θηλασμοί για να συνεχίσει η γαλουχία και το μωρό να παίρνει επαρκή ποσότητα γάλακτος (από σένα).

 

Πραγματικά να χαίρεσαι που το μωρό σου δέχτηκε - παρόλα τα θέματα αλλεργιών που αντιμετωπίζετε- τόσο καλά τις στερεές ;)

 

Εύα χρειάζομαι (πάλι) τη βοήθειά σου!

 

Εδώ και 1 μήνα αρχίσαμε στερεές.

Στην παρούσα φάση τρώει 1 γεύμα φρούτα και 1 λαχανικά. 100 μλ εκαστο. Ανάμεσα στα 2 γευματα στερεών παρεμβάλλεται 1 γεύμα μόνο γάλα (αντλημένο ή στήθος). Στο γεύμα των λαχανικών μέρα παρά μέρα προσθέτω λίγο μοσχάρι ή κοτόπουλο, αλλά η συνολική ποσότητα είναι πάντα 100μλ.

Τα υπόλοιπα γεύματα μόνο θηλασμός.

 

απορίες:

1. Να δώσω συμπληρωματικά γάλα με κάθε γεύμα ή να αυξήσω τη ποσότητα στερεών; Ή αρκεί αυτό που της δίνω και να περιμένω απλά πότε θα ξαναπεινάσει για να πιει γαλατάκι; Αυτό που κάνω τώρα είναι είτε να της δίνω στήθος μετά το γεύμα και όσο πιει ή αν λείπω της δίνουν 50μλ γάλα μετά 1/2 ώρα. Πιο αργά θα φάει κανονικό γεύμα με γάλα..

 

2. Νερό πότε βάζω στο πρόγραμμα; Με αγχώνει λίγο η αφυδάτωση τώρα που άρχισαν οι ζέστες.

 

3. Με προβληματίζει το θέμα φρούτα. Τα φοβάμαι λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε ζάχαρη. Μήπως στα 100μλ πρωινού αντικαθιστούσα ένα μέρος φρούτου με βρώμη πχ;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εύα χρειάζομαι (πάλι) τη βοήθειά σου!

 

Εδώ και 1 μήνα αρχίσαμε στερεές.

Στην παρούσα φάση τρώει 1 γεύμα φρούτα και 1 λαχανικά. 100 μλ εκαστο. Ανάμεσα στα 2 γευματα στερεών παρεμβάλλεται 1 γεύμα μόνο γάλα (αντλημένο ή στήθος). Στο γεύμα των λαχανικών μέρα παρά μέρα προσθέτω λίγο μοσχάρι ή κοτόπουλο, αλλά η συνολική ποσότητα είναι πάντα 100μλ.

Τα υπόλοιπα γεύματα μόνο θηλασμός.

 

απορίες:

1. Να δώσω συμπληρωματικά γάλα με κάθε γεύμα ή να αυξήσω τη ποσότητα στερεών; Ή αρκεί αυτό που της δίνω και να περιμένω απλά πότε θα ξαναπεινάσει για να πιει γαλατάκι; Αυτό που κάνω τώρα είναι είτε να της δίνω στήθος μετά το γεύμα και όσο πιει ή αν λείπω της δίνουν 50μλ γάλα μετά 1/2 ώρα. Πιο αργά θα φάει κανονικό γεύμα με γάλα..

 

2. Νερό πότε βάζω στο πρόγραμμα; Με αγχώνει λίγο η αφυδάτωση τώρα που άρχισαν οι ζέστες.

 

3. Με προβληματίζει το θέμα φρούτα. Τα φοβάμαι λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε ζάχαρη. Μήπως στα 100μλ πρωινού αντικαθιστούσα ένα μέρος φρούτου με βρώμη πχ;

Περιμένοντας την γνώμη της Ευας-ως πιο έμπειρης στον θηλασμό- να σου πω την γνώμη μου.

Νομίζω οτι καλό είναι να αφήσεις το μωράκι να κανονίσει μόνο του την ποσότητα των στερεών που μπορεί/θέλει να φάει.Ουτε να το πιέσεις για περισσότερο(και να μην αγχωθεις),ούτε να του δίνεις λιγότερο.Οσο θέλει.Το ίδιο και με τον θηλασμό.Αν θελει συμπλήρωμα θα το καταλάβεις.Ο δικός μου ας πουμε μέχρι τον 7ο-8ο που άρχισε να τρώει αρκετά ικανοποιητικές ποσότητες στερεων τροφών ήθελε πάντα συμπλήρωμα με θηλασμό.

Νεράκι μου είχε πει η παιδίατρος να προσπαθήσω να του δίνω όταν ξεκινησω και τις στερεες.Ο μικρός βέβαια δεν το ήθελε αλλα ήταν καλυμμένος με τον θηλασμό.Το θέμα είναι οτι τώρα με τις ζέστες θα χρειάζεται και λίγο νεράκι και νομίζω οτι καλό είναι να δίνεις και λίγο για να συνηθίσει την γεύση.Τα περισσότερα μωράκια δεν το δέχονται εύκολα.

Εμάς ουτε το νεράκι επηρέασε τον θηλασμό.Επινε μια γουλίτσα και μετά ήθελε να θηλάσει!!:wink:

Τα φρουτάκια τα χρειάζονται τα μωράκια μας.Απο τη στιγμή που δεν παίρνει επιπλέον ζάχαρη από άλλες τροφές(κρέμες εμπορίου, μπισκοτάκια) μην του κόβεις τα φρουτάκια.Ενα γεύμα είναι απαραίτητο.

 

Οσο για την συχνότητα του θηλασμού...νομίζω οτι η φύση και το παιδάκι από μόνο του τα ρυθμίζουν όλα.

Κι εγώ στην αρχη(κατά τον 8ο) οταν είδα οτι ο μικρός μου μειώνει τους θηλασμούς αγχώθηκα και αντλούσα οτι έχανε.Ακόμα στην κατάψυξη είναι!

Εδώ και 3-4 μηνες ο μικρός κάνει 3 θηλασμούς, σε λίγο κλείνουμε χρόνο και όλα πάνε μια χαρά!:-)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Madrid καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ!

 

Περιμένοντας την γνώμη της Ευας-ως πιο έμπειρης στον θηλασμό- να σου πω την γνώμη μου.

Νομίζω οτι καλό είναι να αφήσεις το μωράκι να κανονίσει μόνο του την ποσότητα των στερεών που μπορεί/θέλει να φάει.Ουτε να το πιέσεις για περισσότερο(και να μην αγχωθεις),ούτε να του δίνεις λιγότερο.Οσο θέλει.Το ίδιο και με τον θηλασμό.Αν θελει συμπλήρωμα θα το καταλάβεις.Ο δικός μου ας πουμε μέχρι τον 7ο-8ο που άρχισε να τρώει αρκετά ικανοποιητικές ποσότητες στερεων τροφών ήθελε πάντα συμπλήρωμα με θηλασμό.

Ξέρεις, όταν είμαι εγώ είναι εύκολο. Τη βάζω μετά το γεύμα στο στήθος και τρώει-αν θέλει και όσο θέλει. Πιο πολύ ζορίζομαι να κανονίσω τι γίνεται κατά την απουσία μου. Δε ζητάει τίποτα μετά το φρούτο πχ. Αλλά τα 50 μλ μετά 1/2 ώρα τα πίνει. Χωρίς πίεση. Το θέμα μου είναι ότι πριν τις στερεές έπινε 100 μλ γάλα σε κάθε γεύμα απουσία μου. Έτσι όπως το κάνω εγώ ουσιαστικά προσλάμβάνει 150 μλ τροφής (100 στερεά + 50 γάλα). Αλλά από την άλλη δεν ζορίζεται. Ουφ... μόνο μην την παχύνω φοβάμαι.

 

 

 

Νεράκι μου είχε πει η παιδίατρος να προσπαθήσω να του δίνω όταν ξεκινησω και τις στερεες.Ο μικρός βέβαια δεν το ήθελε αλλα ήταν καλυμμένος με τον θηλασμό.Το θέμα είναι οτι τώρα με τις ζέστες θα χρειάζεται και λίγο νεράκι και νομίζω οτι καλό είναι να δίνεις και λίγο για να συνηθίσει την γεύση.Τα περισσότερα μωράκια δεν το δέχονται εύκολα.

Εμάς ουτε το νεράκι επηρέασε τον θηλασμό.Επινε μια γουλίτσα και μετά ήθελε να θηλάσει!!:wink:

Θα δοκιμάσω την ώρα που τρώει να της έχω από κοντα το εκπαιδευτικό ποτηράκι...

 

Τα φρουτάκια τα χρειάζονται τα μωράκια μας.Απο τη στιγμή που δεν παίρνει επιπλέον ζάχαρη από άλλες τροφές(κρέμες εμπορίου, μπισκοτάκια) μην του κόβεις τα φρουτάκια.Ενα γεύμα είναι απαραίτητο.

Δεν της δίνω τίποτε άλλο. Νομίζω έχεις δίκιο. Σιγά την ποσότητα που τρώει το καημένο, 100 μλ φρούτο τη μέρα...

 

 

Οσο για την συχνότητα του θηλασμού...νομίζω οτι η φύση και το παιδάκι από μόνο του τα ρυθμίζουν όλα.

Κι εγώ στην αρχη(κατά τον 8ο) οταν είδα οτι ο μικρός μου μειώνει τους θηλασμούς αγχώθηκα και αντλούσα οτι έχανε.Ακόμα στην κατάψυξη είναι!

Ωχ, κάτι μου θυμίζει... Έχει κόψει τελευταία τους βραδινούς θηλασμούς και εγώ από φόβο μην μειωθεί το γάλα (και επειδή νιώθω σκασμένη) σηκώνομαι σαν το φάντασμα και αντλώ...

 

 

Εδώ και 3-4 μηνες ο μικρός κάνει 3 θηλασμούς, σε λίγο κλείνουμε χρόνο και όλα πάνε μια χαρά!:-)

 

Αχ μπράβο! Τι καλά!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύα χρειάζομαι (πάλι) τη βοήθειά σου!

 

Εδώ και 1 μήνα αρχίσαμε στερεές.

Στην παρούσα φάση τρώει 1 γεύμα φρούτα και 1 λαχανικά. 100 μλ εκαστο. Ανάμεσα στα 2 γευματα στερεών παρεμβάλλεται 1 γεύμα μόνο γάλα (αντλημένο ή στήθος). Στο γεύμα των λαχανικών μέρα παρά μέρα προσθέτω λίγο μοσχάρι ή κοτόπουλο, αλλά η συνολική ποσότητα είναι πάντα 100μλ.

Τα υπόλοιπα γεύματα μόνο θηλασμός.

 

απορίες:

1. Να δώσω συμπληρωματικά γάλα με κάθε γεύμα ή να αυξήσω τη ποσότητα στερεών; Ή αρκεί αυτό που της δίνω και να περιμένω απλά πότε θα ξαναπεινάσει για να πιει γαλατάκι; Αυτό που κάνω τώρα είναι είτε να της δίνω στήθος μετά το γεύμα και όσο πιει ή αν λείπω της δίνουν 50μλ γάλα μετά 1/2 ώρα. Πιο αργά θα φάει κανονικό γεύμα με γάλα..

 

2. Νερό πότε βάζω στο πρόγραμμα; Με αγχώνει λίγο η αφυδάτωση τώρα που άρχισαν οι ζέστες.

 

3. Με προβληματίζει το θέμα φρούτα. Τα φοβάμαι λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε ζάχαρη. Μήπως στα 100μλ πρωινού αντικαθιστούσα ένα μέρος φρούτου με βρώμη πχ;

 

Για το 1.

Όλο τον πρώτο χρόνο το γάλα είναι κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Το μωρό είτε θηλάζει είτε πίνει ξένο γάλα, πρέπει πέρα από τις στερεές να πίνει και περίπου 500ml γάλα.

Για το μωρό που θηλάζει, αυτό σημαίνει ότι οι θηλασμοί θα πρέπει να είναι τόσοι ώστε να εξασφαλίζουν στο μωρό τέτοια ποσότητα (π.χ. με 2 θηλασμούς μάλλον ούτε η μαμά μπορεί να κρατήσει παραγωγή μισού λίτρου το 24ωρο ούτε και το μωρό να θηλάσει 250ml τη φορά...).

 

Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι "σαμποτάρουμε" το μωρό που αποδεικνύεται fan των στερεών (όπως το Ηλεκτράκι!). Απλά προσέχουμε τη συνολική πρόσληψη και την αναλογία στερεέων και θηλασμού/γάλακτος.

 

Στη θέση σου, θα πρότεινα να εκμεταλλευτείς το ότι τρώει, ώστε σταδιακά να μην αντλείς για τις ώρες που λείπεις, με την "προϋπόθεση" ότι (α) το μωρό το δέχεται χωρίς να γκρινιάζει (π.χ. κάποια θέλουν οπωσδήποτε γάλα για να κοιμηθούν) και (β) ότι το μωρό μπορεί να καλύψει τη δίψα του με νερό ή κάτι άλλο (π.χ. χυμό).

 

Δηλαδή, μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις τα 50ml γάλα με λίγο περισσότερο φαγητό (μάλλον λιγότερο από 50ml). Ανάμεσα στα γεύματα στερεεών μπορεί όποιος την κρατά να δοκιμάσει να δώσει νερό είτε με εκπαιδευτικό ποτηράκι είτε με καλαμάκι (τα μωρά που θηλάζουν μαθαίνουν εύκολα να πίνουν με καλαμάκι). Όταν είστε μαζί, κι αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις πριν το έτος, μπορείς απλά να προσφέρεις το στήθος.

 

2. Το νερό δεν είναι απαραίτητο αν το μωρό θηλάζει ή πίνει μητρικό με το μπουκάλι. Συνήθως τα μωρά που θηλάζουν δεν προτιμούν το νερό... Δοκίμασέ το ωστόσο, χωρίς να την πιέσεις.

 

3. Τα φρούτα μην τα περιορίσεις: παρότι έχω διαβάσει σε κάποια βιβλία περιορισμούς ως προς τους χυμούς (π.χ. σε μωρό κάτω των 2 ετών όχι πάνω από 100-150ml χυμό την ημέρα, ακόμα και φυσικό) δεν νομίζω ότι τα 100ml είναι πέραν των ορίων. Εκεί προσωπικά θα είχα ως κριτήριο τα κακά (διάρροια-δυσκοιλιότητα).

 

Το θέμα μου είναι ότι πριν τις στερεές έπινε 100 μλ γάλα σε κάθε γεύμα απουσία μου. Έτσι όπως το κάνω εγώ ουσιαστικά προσλάμβάνει 150 μλ τροφής (100 στερεά + 50 γάλα). Αλλά από την άλλη δεν ζορίζεται. Ουφ... μόνο μην την παχύνω φοβάμαι.

Αν είσαι σίγουρη ότι όποιος την κρατά δεν την πιέζει να φάει αυτή την ποσότητα (π.χ. "βρίσκει" ανοιχτό το στόμα και "χώνει" μπουκιές...), μην σε προβληματίζει. Για να πάρει το μωρό θερμίδες ανάλογες εκείνων που έπαιρνε από το μητρικό, χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα στερεών.

 

Ωχ, κάτι μου θυμίζει... Έχει κόψει τελευταία τους βραδινούς θηλασμούς και εγώ από φόβο μην μειωθεί το γάλα (και επειδή νιώθω σκασμένη) σηκώνομαι σαν το φάντασμα και αντλώ...

Αχ, εσύ θες να παιδεύεσαι! :lol: Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις ημερήσιες αντλήσεις (π.χ. σου λείπει ποσότητα), να μην αντλείς. Πήγαινε στο μπάνιο, βγάλε λίγο γάλα με το χέρι, βάλε και 2 επιθέματα και κάτσε κοιμήσου! Θα μειωθεί το γάλα σταδιακά, αλλά αν το μωρό δεν το χρειάζεται, καλά θα κάνει και θα μειωθεί! (Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι οι θηλασμοί του 24ώρου είναι τόσοι -ποσοτικά και "ποιοτικά"- ώστε το μωρό να μπορεί να πάρει περίπου 1/2 λίτρο. Αλλά και να μην είναι, η λύση είναι περισσότεροι θηλασμοί, όχι άντληση :wink:).

 

Και γενικά, σχετικά με τις ποσότητες: θα συμφωνήσω με όσα λέει η madrid05 και συμπληρώνω ότι, αν δεν έχουμε παρέμβει και δεν έχουμε απορρυθμίσει το μωρό μας στο να καταλαβαίνει μόνο του πότε πρέπει να φάει και πότε πρέπει να σταματήσει, δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα περισσότερο στις στερεές από το να προσφέρουμε. Το υγιές μωρό ξέρει πότε πρέπει να φάει, πόσο πρέπει να φάει και πότε να σταματήσει. Αν αδειάζει το πιάτο, μπορείς την επόμενη φορά να προσθέσεις λίγη ποσότητα και να δεις πότε σταματάει από μόνο του. Δεν πιέζουμε, δεν ξεγελάμε, δεν αποσπάμε την προσοχή με παιχνίδια κλπ.μ, δεν παρακαλάμε, δεν επιμένουμε. Απλά προσφέρουμε. Ο κίνδυνος είναι ότι κάποια "βολικά" μωρά (σε αντίθεση μ' εκείνα που θα σου σπρώξουν το κουτάλι, θα τσιρίξουν, θα αναποδογυρίσουν το πιάτο, θα στο φτύσουν στα μούτρα...) μπορεί να παραταϊστούν αν δεν ακούμε με σεβασμό τα ήπια κάποιες φορές σημάδια ότι δεν θέλουν άλλο. (Δεν τα λέω συγκεκριμένα για σένα, τα λέω γενικώς :wink:)

Link to comment
Share on other sites

Aν και τριτομανούλα, λίγο μπερδεύτηκα και αγχώθηκα βρε κορίτσια!Δηλαδή, αν θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ γιατί να επέλθει αποθηλασμός??Το στήθος μου θυμάμαι και στα άλλα παιδιά μου, μετά τις πρώτες μέρες με τα στερεά που πρηζόταν, ήταν ας πούμε προσαρμοσμένο και γεμάτο για μαμ πρωί και βράδυ.Θέλω τον τρίτο να τον πάω ως τα 2 χρόνια, δεν θα τα καταφέρω άμα θηλάζω μόνο πρωί-βράδυ (μιλάμε για μετά τον 6ο που είναι 3 τα γεύματα στερεών)??Α, για να κοιμηθεί συνήθως τον βάζω στο στήθος, αλλά και πάλι 0,5 λίτρο βρε Εύα...με πρωί-βράδυ και μασουλήματα για ύπνο να το συμπληρώνω λες???

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το 1.

Όλο τον πρώτο χρόνο το γάλα είναι κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Το μωρό είτε θηλάζει είτε πίνει ξένο γάλα, πρέπει πέρα από τις στερεές να πίνει και περίπου 500ml γάλα.

Για το μωρό που θηλάζει, αυτό σημαίνει ότι οι θηλασμοί θα πρέπει να είναι τόσοι ώστε να εξασφαλίζουν στο μωρό τέτοια ποσότητα (π.χ. με 2 θηλασμούς μάλλον ούτε η μαμά μπορεί να κρατήσει παραγωγή μισού λίτρου το 24ωρο ούτε και το μωρό να θηλάσει 250ml τη φορά...).

 

Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι "σαμποτάρουμε" το μωρό που αποδεικνύεται fan των στερεών (όπως το Ηλεκτράκι!). Απλά προσέχουμε τη συνολική πρόσληψη και την αναλογία στερεέων και θηλασμού/γάλακτος.

 

Πριν φύγω από το σπίτι και μετά θηλάζει απεριόριστα (αρχίζει από τις 5:30 το κοκοράκι:) )

Στους θηλασμούς δεν ξέρω πόσο πίνει, αλλά κάνει 2-3 πριν φύγω και 3-4 μετά την επιστροφή (δεν είναι στάνταρ). Πιστέυω ότι σίγουρα καλύπτει τα 500μλ καθώς κατά την απουσία μου πίνει άλλα διακόσα (50+100+50)

 

Στη θέση σου, θα πρότεινα να εκμεταλλευτείς το ότι τρώει, ώστε σταδιακά να μην αντλείς για τις ώρες που λείπεις, με την "προϋπόθεση" ότι (α) το μωρό το δέχεται χωρίς να γκρινιάζει (π.χ. κάποια θέλουν οπωσδήποτε γάλα για να κοιμηθούν) και (β) ότι το μωρό μπορεί να καλύψει τη δίψα του με νερό ή κάτι άλλο (π.χ. χυμό).

 

Βασικά πλέον στη δουλειά αντλώ μόνο μια φορά. Περίπου 130 μλ. Τα υπόλοιπα τα συμπληρώνω από τη βραδινή άντληση, όπου βγάζω από 130-200μλ. Τα 30-50 πανε ψυγείο και τα υπόλοιπα της νυχτερινής πάνε κατάψυξη. Ούτε η ΔΕΛΤΑ να ήμουν τόσο γάλα που έχω μαζέψει.

Ξέρεις κατά την απουσία μου τρώει 2 γεύματα στερεές, οπότε αναγκαστικά το τρίτο είναι γάλα. Εκτός τα 2 μικρογεύματα 50μλ.

 

Δηλαδή, μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις τα 50ml γάλα με λίγο περισσότερο φαγητό (μάλλον λιγότερο από 50ml). Ανάμεσα στα γεύματα στερεεών μπορεί όποιος την κρατά να δοκιμάσει να δώσει νερό είτε με εκπαιδευτικό ποτηράκι είτε με καλαμάκι (τα μωρά που θηλάζουν μαθαίνουν εύκολα να πίνουν με καλαμάκι). Όταν είστε μαζί, κι αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις πριν το έτος, μπορείς απλά να προσφέρεις το στήθος.

Και στις ζέστες τι κάνω; Αρκεί το γάλα μου;

 

2. Το νερό δεν είναι απαραίτητο αν το μωρό θηλάζει ή πίνει μητρικό με το μπουκάλι. Συνήθως τα μωρά που θηλάζουν δεν προτιμούν το νερό... Δοκίμασέ το ωστόσο, χωρίς να την πιέσεις.

Δεν ξέρω ακόμα...

3. Τα φρούτα μην τα περιορίσεις: παρότι έχω διαβάσει σε κάποια βιβλία περιορισμούς ως προς τους χυμούς (π.χ. σε μωρό κάτω των 2 ετών όχι πάνω από 100-150ml χυμό την ημέρα, ακόμα και φυσικό) δεν νομίζω ότι τα 100ml είναι πέραν των ορίων. Εκεί προσωπικά θα είχα ως κριτήριο τα κακά (διάρροια-δυσκοιλιότητα).

 

Αυτά δόξα τω θεώ στρώσανε. νομίζω ότι όντως έφταιγε η πατάτα όπως μου έλεγες.. Το καρότο δεν την πειράζει γιατί τρώει τώρα και ειναι οκ. Αλλά πατάτα φοβάμαι να δοκιμάσω να δω τι θα γίνει. Αν δηλαδή την ξαναπιάσει δυσκοιλιότητα. Αργότερα ίσως να κάνω μια δοκιμή...

 

 

Αν είσαι σίγουρη ότι όποιος την κρατά δεν την πιέζει να φάει αυτή την ποσότητα (π.χ. "βρίσκει" ανοιχτό το στόμα και "χώνει" μπουκιές...), μην σε προβληματίζει. Για να πάρει το μωρό θερμίδες ανάλογες εκείνων που έπαιρνε από το μητρικό, χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα στερεών.

 

 

Αχ, εσύ θες να παιδεύεσαι! :lol: Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις ημερήσιες αντλήσεις (π.χ. σου λείπει ποσότητα), να μην αντλείς. Πήγαινε στο μπάνιο, βγάλε λίγο γάλα με το χέρι, βάλε και 2 επιθέματα και κάτσε κοιμήσου! Θα μειωθεί το γάλα σταδιακά, αλλά αν το μωρό δεν το χρειάζεται, καλά θα κάνει και θα μειωθεί! (Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι οι θηλασμοί του 24ώρου είναι τόσοι -ποσοτικά και "ποιοτικά"- ώστε το μωρό να μπορεί να πάρει περίπου 1/2 λίτρο. Αλλά και να μην είναι, η λύση είναι περισσότεροι θηλασμοί, όχι άντληση :wink:).

 

Θα μπορούσα να κάνω μια επιπλέον άντληση στη δουλειά. Αλλά ψυχολογικά δεν είμαι έτοιμη να σταματήσω το βραδυνό. ίσως να έρθει η μέρα που απλά δεν θα ξυπνήσω. Τώρα ξυπνάω και με πιάνει κακό...

 

Και γενικά, σχετικά με τις ποσότητες: θα συμφωνήσω με όσα λέει η madrid05 και συμπληρώνω ότι, αν δεν έχουμε παρέμβει και δεν έχουμε απορρυθμίσει το μωρό μας στο να καταλαβαίνει μόνο του πότε πρέπει να φάει και πότε πρέπει να σταματήσει, δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα περισσότερο στις στερεές από το να προσφέρουμε. Το υγιές μωρό ξέρει πότε πρέπει να φάει, πόσο πρέπει να φάει και πότε να σταματήσει. Αν αδειάζει το πιάτο, μπορείς την επόμενη φορά να προσθέσεις λίγη ποσότητα και να δεις πότε σταματάει από μόνο του. Δεν πιέζουμε, δεν ξεγελάμε, δεν αποσπάμε την προσοχή με παιχνίδια κλπ.μ, δεν παρακαλάμε, δεν επιμένουμε. Απλά προσφέρουμε. ;) Ο κίνδυνος είναι κάποια "βολικά" μωρά (σε αντίθεση μ' εκείνα που θα σου σπρώξουν το κουτάλι, θα τσιρίξουν, θα αναποδογυρίσουν το πιάτο, θα στο φτύσουν στα μούτρα...) μπορεί να παραταϊστούν αν δεν ακούμε με σεβασμό τα ήπια κάποιες φορές σημάδια ότι δεν θέλουν άλλο. (Δεν τα λέω συγκεκριμένα για σένα, τα λέω γενικώς :wink:)

 

Αν κρατήσω αυτό που κάνω τώρα είναι εντάξη; Είναι σωστό; Να έχω δηλαδή αυστηρά καθορισμένες ποσότητες σε κάθε γεύμα; Το λέω γιατί όταν λείπω έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που τη κρατά, αλλά φοβάμαι μήπως αν αφήσω ελεύθερη τη ποσότητα φαγητού τη μάθει να τρώει πολύ από ενθουσιασμό και μόνο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Εϋα. για τον χρόνο σου για τη γνώση σου και για τη διάθεσή σου. Πραγματικά με έχεις βοηθήσει πάααρα πολύ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο θέμα μια κοπέλα από την Κρήτη έγραψε (θηλάζει 17 μήνες):

 

"Η κορούλα μου ορμάει κυριολεκτικά στο στήθος μόλις επιστρέψω από τη δουλειά ανεξάρτητα αν έχει φάει ή όχι καλά στο μεσημεριανό της."

 

Αν το ζήσω αυτό θα πέσω ξερή από τη συγκίνηση...

 

Για εμένα δεν τίθεται θέμα απογαλακτισμού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν φύγω από το σπίτι και μετά θηλάζει απεριόριστα (αρχίζει από τις 5:30 το κοκοράκι:) )

Στους θηλασμούς δεν ξέρω πόσο πίνει, αλλά κάνει 2-3 πριν φύγω και 3-4 μετά την επιστροφή (δεν είναι στάνταρ). Πιστέυω ότι σίγουρα καλύπτει τα 500μλ καθώς κατά την απουσία μου πίνει άλλα διακόσα (50+100+50)

Με τόσους θηλασμούς συν τα 2 μπουκάλια είναι σίγουρα οκ.

 

Βασικά πλέον στη δουλειά αντλώ μόνο μια φορά. Περίπου 130 μλ. Τα υπόλοιπα τα συμπληρώνω από τη βραδινή άντληση, όπου βγάζω από 130-200μλ. Τα 30-50 πανε ψυγείο και τα υπόλοιπα της νυχτερινής πάνε κατάψυξη. Ούτε η ΔΕΛΤΑ να ήμουν τόσο γάλα που έχω μαζέψει.

Ξέρεις κατά την απουσία μου τρώει 2 γεύματα στερεές, οπότε αναγκαστικά το τρίτο είναι γάλα. Εκτός τα 2 μικρογεύματα 50μλ.

Οκ, αν οι ώρες απουσίας είναι τόσες που αναγκαστικά δεν καλύπτεται με τις στερεές, συνεχίζεις. Απλά μπορείς να αντλείς λιγότερο.

 

 

Και στις ζέστες τι κάνω; Αρκεί το γάλα μου;

Ναι! (υπάρχουν έρευνες :wink:)

Από προσωπική εμπειρία δεν θα έδινα πολλές ελπίδες στο νερό :lol: Τα θηλάζοντα προτιμούν να ξεδιψούν με γάλα... Στο πρότεινα κυρίως ως μέσο πλήρους αποφυγής της άντλησης, με την προϋπόθεση ότι θα αρκοούσαν μόνο οι στερεές (για την πείνα και το νερό για τη δίψα...).

 

Αυτά δόξα τω θεώ στρώσανε. νομίζω ότι όντως έφταιγε η πατάτα όπως μου έλεγες.. Το καρότο δεν την πειράζει γιατί τρώει τώρα και ειναι οκ. Αλλά πατάτα φοβάμαι να δοκιμάσω να δω τι θα γίνει. Αν δηλαδή την ξαναπιάσει δυσκοιλιότητα. Αργότερα ίσως να κάνω μια δοκιμή...

Ωραία! Αν τρώει αρκετά λαχανικά (ποικιλία) είναι οκ και να αποφύγεις εντελώς την πατάτα.

 

Θα μπορούσα να κάνω μια επιπλέον άντληση στη δουλειά. Αλλά ψυχολογικά δεν είμαι έτοιμη να σταματήσω το βραδυνό. ίσως να έρθει η μέρα που απλά δεν θα ξυπνήσω. Τώρα ξυπνάω και με πιάνει κακό...

Το καταλαβαίνω... Κάντο όταν θα είσαι έτοιμη. Έτσι συντηρείς μια ήπια υπερπαραγωγή.

 

Αν κρατήσω αυτό που κάνω τώρα είναι εντάξη; Είναι σωστό; Να έχω δηλαδή αυστηρά καθορισμένες ποσότητες σε κάθε γεύμα; Το λέω γιατί όταν λείπω έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που τη κρατά, αλλά φοβάμαι μήπως αν αφήσω ελεύθερη τη ποσότητα φαγητού τη μάθει να τρώει πολύ από ενθουσιασμό και μόνο.

Οι ποσότητες είναι πολύ καλές και ήδη τρώει 2 γεύματα. Μέχρι και τον 8ο (και για πολλά παιδιά και μετά) είναι φυσιολογικό να τρώνε και μόνο 1-2 κουταλιές από το κάθε γεύμα! Κράτησέ το ως έχει, εκτός αν δείτε ότι το μωρό αφού αδειάσει το πιάτο γκρινιάζει και ζητάει κι άλλο. Εκεί είναι κρίμα να μην αυξήσεις την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο θέμα μια κοπέλα από την Κρήτη έγραψε (θηλάζει 17 μήνες):

 

"Η κορούλα μου ορμάει κυριολεκτικά στο στήθος μόλις επιστρέψω από τη δουλειά ανεξάρτητα αν έχει φάει ή όχι καλά στο μεσημεριανό της."

 

Αν το ζήσω αυτό θα πέσω ξερή από τη συγκίνηση...

 

Για εμένα δεν τίθεται θέμα απογαλακτισμού.

 

Θα το ζήσεις :wink: Κι εγώ το ζω (19ος μήνας):-P

Link to comment
Share on other sites

Aν και τριτομανούλα, λίγο μπερδεύτηκα και αγχώθηκα βρε κορίτσια!Δηλαδή, αν θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ γιατί να επέλθει αποθηλασμός??Το στήθος μου θυμάμαι και στα άλλα παιδιά μου, μετά τις πρώτες μέρες με τα στερεά που πρηζόταν, ήταν ας πούμε προσαρμοσμένο και γεμάτο για μαμ πρωί και βράδυ.Θέλω τον τρίτο να τον πάω ως τα 2 χρόνια, δεν θα τα καταφέρω άμα θηλάζω μόνο πρωί-βράδυ (μιλάμε για μετά τον 6ο που είναι 3 τα γεύματα στερεών)??Α, για να κοιμηθεί συνήθως τον βάζω στο στήθος, αλλά και πάλι 0,5 λίτρο βρε Εύα...με πρωί-βράδυ και μασουλήματα για ύπνο να το συμπληρώνω λες???

 

Το γάλα πρωί-βράδυ είναι οδηγία που δίνεται για μωρά που τρέφονται με ξένο γάλα, λόγω υπερβολικού ασβεστίου που επιβαρύνει τα νεφρά και λόγω ανταγωνισμού στην πρόσληψη σιδήρου (με κίνδυνο εμφάνισης αναιμίας). Ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει στο μητρικό γάλα λόγω διαφορετικής σύνθεσης.

 

Τα 500μλ γάλα (είτε μητρικό είτε ξένο) είναι απαραίτητα για την καλή ανάπτυξη του παιδιού και ισχύει για όλο το 2ο εξάμηνο. Στην περίπτωση του μητρικού μιλάμε για μίνιμουμ που εξαρτάται από τη γενικότερη πρόσληψη στερεών.

 

Το μωρό, που θηλάζει αποκλειστικά, είναι απίθανο να παίρνει 250ml σε ένα θηλασμό, εκτός αν και πριν τις στερεές έκανε λίγους θηλασμούς (π.χ. 4-5) το 24ωρο, αλλά αναπτυσσόταν καλά (είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό μωρών). Άρα και το στήθος της μαμάς είναι απίθανο να διατηρεί 500μλ το 24ωρο, δηλαδή σημαντική παραγωγή, με πολύ λίγο ερέθισμα (εκτός πάλι αν είμαστε στην προηγούμενη εξαίρεση...). Σταδιακά όσο μειώνεται το ερέθισμα, η παραγωγή μειώνεται. Όσο μειώνεται η παραγωγή, το μωρό μπορεί να χάνει το ενδιαφέρον του για το στήθος, ειδικά αν δεν του επιτρέπεται (με ή χωρίς εισαγωγικά) η ελεύθερη πρόσβαση ώστε να ανεβάσει την παραγωγή.

 

Για κάθε γυναίκα και για κάθε μωρό είναι ίσως διαφορετικό το σημείο εκείνο ερεθίσματος-παραγωγής (αντίστοιχα) κάτω από το οποίο θα οδηγηθούν σε αποθηλασμό (λόγω μειωμένης παραγωγής η μαμά, λόγω έλλειψης επαρκούς γάλακτος το μωρό). Κάποιες γυναίκες φτάνουν και στο έτος θηλάζοντας πρωί-βράδυ, άλλες έχουν αποθηλάσει στους 8 μήνες.

 

Άρα ένα σημείο είναι ο πιθανόν πρόωρος (αν δεν είναι το ζητούμενο) αποθηλασμός και άλλο ένα (κατά την άποψή μου εξίσου αν όχι πιο σημαντικό) το κατά πόσον η πιθανόν μειωμένη ποσότητα γάλακτος μπορεί να επηρεάσει την γενικότερη ανάπτυξη του μωρού.

 

POST EDIT: Γι' αυτό και η οδηγία του ΠΟΥ είναι για το πρώτο έτος απεριόριστος και ελεύθερος θηλασμός πρωί και βράδυ... (όπου τα γεύματα των στερεών θεωρούνται συμπληρωματικά -"complementary"- και όχι κύρια...).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.Επομένως θα δίνω στήθος όποτε θέλει το μωρό άσχετα ωρών και στερεών κι ελπίζω να καταφέρουμε τη διετία;););)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι Εύα;

 

Όταν γίνει η εισαγωγή στερεών τροφών, δίνουμε πρώτα το στήθος και μετά την τροφή(αφού λέμε ότι τα στερεά είναι complementary) ή το αντίθετό;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι Εύα;

 

Όταν γίνει η εισαγωγή στερεών τροφών, δίνουμε πρώτα το στήθος και μετά την τροφή(αφού λέμε ότι τα στερεά είναι complementary) ή το αντίθετό;

 

Αν η μαμά δεν θέλει να αποθηλάσει (δεν το λέω ως "απειλή" αλλά απλά ως απόφαση της μαμάς), θηλάζει και πριν δώσει τις στερεές. Γενικά, ένα μωρό μπορεί να δεχτεί καλύτερα την στερεά τροφή αν δεν είναι πολύ πεινασμένο.

Εννοείται ότι αν το μωρό ζητήσει να θηλάσει και μετά τη στερεά τροφή, ξαναθηλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μαμά δεν θέλει να αποθηλάσει (δεν το λέω ως "απειλή" αλλά απλά ως απόφαση της μαμάς), θηλάζει και πριν δώσει τις στερεές. Γενικά, ένα μωρό μπορεί να δεχτεί καλύτερα την στερεά τροφή αν δεν είναι πολύ πεινασμένο.

Εννοείται ότι αν το μωρό ζητήσει να θηλάσει και μετά τη στερεά τροφή, ξαναθηλάζουμε.

 

Σ' ευχαριστώ! Είναι ό,τι είχα κατά νου!

Στα 2 προηγούμενα παιδιά μου που θήλασα έως 1 έτους παρατήρησα μια εκπτωση ενδιαφέροντος για τον θηλασμό με το που μπήκαν οι στερεες...τάιζα και μετά θήλαζα...

Τώρα θα το κάνω αλλιώς...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εύα καλημέρα!

Το Ηλεκτράκι άρχισε να τρώει πάλι λαχανικά και κρέας. Μια μέρα πήγαμε στον ξαδερφουλη μας (η αδελφή μου γέννησε 1 μήνα μετα από εμένα) και μου λέει (η αδερφή μου) "δεν τα βάζουμε να φάνε μαζι"; Η όλη φάση μου φάνηκε σαν τα τζόκερ που παίζω που και που: μπαίνω στη διαδικασία να παίξω αλλά το ρημάδι δεν μου κάθεται. Για να μη μακρηγορώ της δίνω τη πρώτη κουταλιά και άνοιξε ΝΑ ένα στόμα.

Από εκείνη τη μέρα τρώει κανονικά (μη φανταστείς τρελές ποσότητες - τα γνωστά 100 μλ - μετά "κλειδώνει").

Τώρα έχω άλλο θεμα που με προβληματίζει: Πριν ένα μήνα μας είπε η γιατρός να εισάγουμε τρίτο γεύμα. Μου πρότεινε γιαούρτι ή κρέμα βρεφική. Επειδή το γιαούρτι το θεωρώ άχρηστο αφού θεωρώ καλύτερο τον θηλασμο (αλλά αν πρέπει να δώσω όμως θα το κάνω) και τη βρεφική κρεμα σκουπίδι, δεν έδωσα τρίτο γεύμα (καλά είχαμε και τη φάση που ούτε 2ο γεύμα δεν τρώγαμε).

Εύα μου εσύ πότε έδωσες 3ο γεύμα; Τι τρώει σε αυτό το γεύμα;

Αν δώσω 3ο γεύμα μπορεί και αυτό να είναι κατά την απουσία μου;

Το Ηλεκτράκι είναι 8 μηνών και 4 ημερών. Ζυγίζει 8.600 - χτεσινή ζύγιση. Το τελευταίο μήνα κινήθηκε μια χαρά στις καμπύλες παρά του ότι για 3 εβδομάδες περίπου έτρωγε μόνο 1 γεύμα στερεές.

Γενικά δεν το έχω μεγάλη σκασίλα για το τρίτο γεύμα. Και θα ζοριστώ πολύ αν πρέπει να το δώσω όταν είμαι σπίτι αντί να θηλάσω. Όχι από τεμπελιά, αφού κάθε μέρα εγώ της μαγειρεύω έτσι και αλλιώς, και το κάνω με χαρά (εκτός από το φρούτο που το ετοιμάζει την ώρα του φαγητού η κυρία που τη φροντίζει όταν λειπω). Μάλλον ψυχολογικό είναι το θέμα. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι το δικό μου ψυχολογικό θα μπει πάνω από τις ανάγκες του παιδιού μου – για να μη παρεξηγηθώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...