Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμές στο Μητέρα


Access

Recommended Posts

Τιμές για το Μητέρα το 2008 ξέρει κάποιος ? όλες στο Ιασώ θα γεννήσετε :D:D ?

 

θα πάρω βέβαια τηλέφωνο να ρωτήσω αργότερα αλλά να είμαι προετοιμασμένη μην μου έρθει τίποτις απότομο και είμαι και σε δύσκολη ηλικία :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήρα σήμερα την... λυπητερή

 

Φυσιολογικός τοκετός (4 διανυκτερεύσεις, με επισκληρίδιο)

 

4κλινο:€ 1760

3κλινο:€ 2560

2κλινο: € 3680

1κλινο: € 5185

 

Καισαρική (5 διανυκτερεύσεις με επισκληρίδιο)

 

4κλινο:€ 2060

3κλινο: € 2760

2κλινο: € 3880

1κλινο: € 5735

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

A………..ωραία…… αν υπολογίσεις και την αμοιβή του γιατρού τόσο περίπου μας στοίχισε πέρσι ένα ταξιδάκι στην Ν. Αμερική :lol: :lol: , ας όψεται που έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου εκεί……….

 

Σε ευχαριστώ niadk :P:P

Link to comment
Share on other sites

γεννησα πριν εναν μηνα στο μητερα καισαρικη 2000 υπαρχουν κατι εξετασεις που αν θελεις να τις κανεις εχουν σχεση με το μωρο αυτες εχουν 185 το δωματιο ηταν οικονομικο 4κλινο :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειπε η μαια να μην τις κανω γιατι θα ταλαιπορουσαν το λουκουμακι μου :!: ειναι για τα ματια κ τα αυτια :!: αυτα τα κοιταει κ οπαιδτατρος οταν ερθει στο σπιτι :!: πεταμενα λεφτα ειναι για να μας τα παρουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΝΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΗ:

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΟΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ Ή ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙς ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΓΙΑ ΚΡΕΒΑΤΙ? Ή ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΑ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ανάλογα με το γιατρό. Μπορεί να μην παίρνει ακριβώς όσα το δωμάτιο, αλλά η διαβάθμιση είναι ανάλογη. Δηλαδή αν γεννήσεις σε τετρακλινο θα του δώσεις λιγότερο από ότι θα του έδινες σε περίπτωση που γεννήσεις σε σουίτα. Εντελώς αβάσιμο και παράνομο αλλά τεσπα.

Εμένα πάντως, το 2006 ο τοκετός στο μητέρα με καισαρική σε σουίτα μου κόστισε 11.000 :oops: με αμοιβές μαίας, γιατρού και χρέωση μέχρι και το κ....χαρτο μετά συγχωρήσεως. Ένας λόγος για τον οποίο οι μαίες κυριολεκτικά μου έκαναν τούμπες. το μόνο θετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γέννησε χτες η κολλητή μου στο ΜΗΤΕΡΑ και το 4κλινο ειναι ισάξιο αυτών του Κρατικού Νικαίας! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν γιατί απ' ότι κατάλαβα μόνο απο δίκλινο και πάνω σε προσέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Χθες γέννησε η κουμπάρα μου στο Μητέρα με καισαρική σε 3κλινο, μια χαρά είναι τα πράγματα. Δεν είδα κάτι άσχημο δηλαδή αν και δεν γνωρίζω στα 2κλινα πως είναι. Της πήγε 2000 το δωμάτιο και 2500 ο γιατρός, 250 ο αναισθησιολόγος και κάτι η μαια που δεν θυμάμαι. Τώρα δεν ξέρω αν της βγάλουν και άλλα στη πορεία γιατί το μωιρό είνα σε παρακολούθηση για ένα 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ,ΤΙ ΤΗΣ ΧΡΕΩΣΑΝ ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΒΕΒΑΙΑ. ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Π.Χ. ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ, ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2592

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχον θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ,ΤΙ ΤΗΣ ΧΡΕΩΣΑΝ ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΒΕΒΑΙΑ. ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Π.Χ. ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ, ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που μου....άρεσε όταν είδα τον τιμοκατάλογο σε μια επίσκεψη, ήταν ότι άλλη τιμή είχε η επισκληρίδιος στο τετράκλινο και άλλη στο μονόκλινο......βρε μπας και την κάνουν με χρυσή βελόνα? :D:D:D

line_feet_beg_17_time_1192939200_text_cf20efe4f5f3f3dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_boy_time_1238212800_text_6f2046696c6970706f73206d6f75.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου χρεώνουν τα πάντα από το κρεβάτι και τα φάρμακα μέχρι και το σαπούνι που θα σου δώσουν για να κάνεις μπάνιο. Οι τελικές τιμές όμως είναι με μικρή διαφορά αυτές που έχει ο τιμοκατάλογος τους (έχουν φροντίσει να τα υπολογίσουν όλα), όλες μας τα ίδια φάρμακα παίρνουμε και τις ίδιες εξετάσεις μας κάνουν - εκτός εάν τύχει κάτι έκτακτο… μακριά από εμάς…

Όσο για το μωρό πάλι ισχύει το ίδιο. Υπάρχουν και κάποιες εξετάσεις που δεν είναι απαραίτητες να γίνουν στο παιδί (μάτια – αυτιά) σε ρωτούν όμως και σε ενημερώνουν και για το κόστος και αν θέλεις τις κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές Αυγούστου πήρα και εγώ τιμές για το ΜΗΤΕΡΑ τις οποίες παραθέτω στη συνέχεια. Διαφέρουν σε σχέση με αυτές που γράφουν κάποιες κοπέλες, δεν ξέρω που οφείλονται οι διαφορές...

 

Φυσιολογικός (4 μέρες) + υγειονομικό υλικό + εργαστηριακές & ιατρικές εξετάσεις + φαρμακευτική αγωγή

4-κλινο 1550

3-κλινο 2300

2-κλινο 3250

1-κλινο 4650

Επισκληρίδιος + αναισθησιολόγος

4-κλινο 360

3-κλινο 360

2-κλινο 430

1-κλινο 535

εξετάσεις νεογνού 300

Σύνολο νοσοκομείου

4-κλινο 2210

3-κλινο 2960

2-κλινο 3980

1-κλινο 5485

 

Καισαρική (5 μέρες) + υγειονομικό υλικό + εργαστηριακές & ιατρικές εξετάσεις + φαρμακευτική αγωγή

4-κλινο 1900

3-κλινο 2500

2-κλινο 3450

1-κλινο 5200

Επισκληρίδιος + αναισθησιολόγος

4-κλινο 360

3-κλινο 360

2-κλινο 430

1-κλινο 535

εξετάσεις νεογνού 300

Σύνολο νοσοκομείου

4-κλινο 2560

3-κλινο 3160

2-κλινο 4180

1-κλινο 6035

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα που έχει προσωπική εμπειρία τα ακόλουθα:

1. άκουσα ότι στην αρχή σου δίνουν υποχρεωτικά ένα σακίδιο με απαραίτητα είδη το οποίο όμως σου χρεώνουν extra (150ευρώ). Ισχύει;

2. τα τετράκλινα έχουν 1 ή 2 τουαλέτες;

3. σε ποιον όροφο είναι τα τετράκλινα και σε ποιον τα τρίκλινα;

 

'Οποια γνωρίζει, ας απαντήσει σύντομα... γιατί προλαβαίνω δεν προλαβαίνω...

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου που γέννησε την προηγούμενη εβδομάδα με καισαρική (λογω επιπλοκής την τελευταία στιγμή) έδωσε 2200 σύνολο στο νοσοκομείο για το τετράκλινο. Έμεινε 6 μέρες τελικά λόγω ίκτερου στο μωρό.

+1500 η γιατρός

+300 η μαία

+170 οφθαλμολογικές και ΩΡΛ για το μωρό που τελικά τα μετάνιωσαν καθώς αυτά που εξετάζουν τα βλέπει και ο ΩΡΛ στο σπίτι.

 

Το δωμάτιο ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ....στυλ Κρατικό Νικαίας όπως μου είπε η φίλη μου αλλά πολύ ευχαριστημένη απο τη γιατρό της η οποία πήγαινε κάθε μέρα και την έβλεπε ακόμα και τον δεκαπενταύγουστο

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΑ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ 325 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΦΑΣΑΡΙΑ). ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ.

 

877648b8b1.png

Link to comment
Share on other sites

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα που έχει προσωπική εμπειρία τα ακόλουθα:

1. άκουσα ότι στην αρχή σου δίνουν υποχρεωτικά ένα σακίδιο με απαραίτητα είδη το οποίο όμως σου χρεώνουν extra (150ευρώ). Ισχύει;

Είναι μια τσαντούλα με παντόφλες, ένα τύπου νυχτικό και μια σακουλίτσα για να βάλεις τα ρούχα που φοράς όταν μπαίνεις για να γεννήσεις.Εμένα το 2007 δεν μου το είχαν χρεώσει.

2. τα τετράκλινα έχουν 1 ή 2 τουαλέτες;

Έχουν 1 τουαλέτα.

3. σε ποιον όροφο είναι τα τετράκλινα και σε ποιον τα τρίκλινα;

Αυτό δυστυχώς δεν το θυμάμαι καλά.Νομίζω στον τρίτο τα 3κλινα και στον δεύτερο τα 4κλινα χωρίς να μαι απόλυτα βέβαιη.

 

'Οποια γνωρίζει, ας απαντήσει σύντομα... γιατί προλαβαίνω δεν προλαβαίνω...

Οι επιπλέον εξετάσεις για το μωρό σε αυτιά και μάτια κόστιζαν το 2007 150 ευρώ, αλλά σε ρωτάνε πρώτα και δεν είσαι υποχρεωμένη να τις κάνεις.Εγώ πχ είπα όχι.

Όσο για το 4κλινο, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά είναι ανθρώπινο.Εγώ σε 4κλινο ήμουν και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πιο μεγάλο ρόλο παίζουν οι κοπέλες με τις οποίες θα σαι μαζί και οι συγγενείς τους. Αν δέσει η χημεία σας θα ναι μια χαρά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που μου....άρεσε όταν είδα τον τιμοκατάλογο σε μια επίσκεψη, ήταν ότι άλλη τιμή είχε η επισκληρίδιος στο τετράκλινο και άλλη στο μονόκλινο......βρε μπας και την κάνουν με χρυσή βελόνα? :D:D:D

 

Χαχαχα το ίδιο ισχύει και για τις σερβιέτες και για τα φάρμακα και για τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα που έχει προσωπική εμπειρία τα ακόλουθα:

1. άκουσα ότι στην αρχή σου δίνουν υποχρεωτικά ένα σακίδιο με απαραίτητα είδη το οποίο όμως σου χρεώνουν extra (150ευρώ). Ισχύει;

Είναι μια τσαντούλα με παντόφλες, ένα τύπου νυχτικό και μια σακουλίτσα για να βάλεις τα ρούχα που φοράς όταν μπαίνεις για να γεννήσεις.Εμένα το 2007 δεν μου το είχαν χρεώσει.

2. τα τετράκλινα έχουν 1 ή 2 τουαλέτες;

Έχουν 1 τουαλέτα.

3. σε ποιον όροφο είναι τα τετράκλινα και σε ποιον τα τρίκλινα;

Αυτό δυστυχώς δεν το θυμάμαι καλά.Νομίζω στον τρίτο τα 3κλινα και στον δεύτερο τα 4κλινα χωρίς να μαι απόλυτα βέβαιη.

 

'Οποια γνωρίζει, ας απαντήσει σύντομα... γιατί προλαβαίνω δεν προλαβαίνω...

Οι επιπλέον εξετάσεις για το μωρό σε αυτιά και μάτια κόστιζαν το 2007 150 ευρώ, αλλά σε ρωτάνε πρώτα και δεν είσαι υποχρεωμένη να τις κάνεις.Εγώ πχ είπα όχι.

Όσο για το 4κλινο, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά είναι ανθρώπινο.Εγώ σε 4κλινο ήμουν και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πιο μεγάλο ρόλο παίζουν οι κοπέλες με τις οποίες θα σαι μαζί και οι συγγενείς τους. Αν δέσει η χημεία σας θα ναι μια χαρά τα πράγματα.

Κρίνα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Απάντησες σε όλα με σαφήνεια και συντομία. Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. :)

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω οτι στην 1η γεννα (2006) εδωσα στο ΜΗΤΕΡΑ 1850?, φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο, τετρακλινο.

Και στην 2η γεννα 1870?, φυσιολογικο τοκετο, τετρακλινο, αλλα επειδη δεν ειχαν 4κλινο με εβαλαν σε 3 κλινο, και δεν χρεωθηκα εννοειται την διαφορα.

 

Επισης σε καμμια απο τις γεννες δεν χρεωθηκα αυτα τα 150?. Τσαντουλα κλπ μου εδωσαν δωρεαν!!!!

Για τις εξετασεις του παιδιου να συννενοηθεις με τον παιδιατρο σου, γιατι απο οτι μου ειχαν πει δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να τις κανεις, αφου αργοτερα το παιδι θα το ξαναεξετασουν!!!!

Οσο για τον οροφο, απο οτι ξερω εφτιαξαν περισυ καινουρια πτερυγα στον 2ο οροφο και εχει και 4κλινα αλλα και 3κλινα(εκει ημουν και εγω).

Τουαλετες εχει μια καθε δωματιο και το ευχαριστο ειναι οτι εβαλαν και κουρτινες ενδιαμεσα απο τα κρεβατια, και ετσι αισθανεσαι αρκετα καλυτερα!!!!!! Την πρωτη φορα που πηγα δεν ειχε και ησουν αναγκασμενη να διωχνεις ολο τον κοσμο εξω απο το δωματιο για να θηλασεις. Ενω στην 2η με αυτες τις κουρτινες δεν με απασχολουσε, τις εκλεινα και τελειωνε το προβλημα. :wink:

Με το καλο!!!!!!!Να πανε ολα καλα!!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...