Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπη εγκυμοσυνης


username 1

Recommended Posts

καλημερα,

χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος και λυπαμαι που το λεω χωρις να προσπαθησω. χωρις να το θελω! τελικα αυτο με το προσπερματικα υγρα ισχυει!

υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα. με τον πατερα του ειμαστε στα χωρισματα λογω σοβαρων προβληματων δικων μου. ψυχικων προβληματων. μετα απο συζητηση καταληξαμε οτι πρεπει να γινει αμβλωση.

η αληθεια ειναι οτι το θελω αλλα δεν μπορω μονη μου να κρατησω και να μεγαλωσω ενα μωρο. καποια στιγμη και αυτος το ηθελε μετα παλι αλλαξε γνωμη. μετα παλι το ηθελε. τελικα τελειωσε την κουβεντα με την αμβλωση.

ειμαι 32 ετων. θα ηθελα απο καποιες πιο εμπειρεσ να με ενημερωσουν πως γινεται. τι επιπλοκεσ υπαρχουν. ποσο κοστιζει. κ.α.

βεβαια αν υπαρχει καποια καλη προταση στο να πεισω τον πατερα ευπροσδεκτη και αυτη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας αρχησω απο το γεγονος οτι εισαι ηδη 32 ετων , εισαι αρκετα μεγαλη για να αναλαβεις τις ευθυνες των πρα3εων σου , εισαι σε μια ηλικια οπου με ανεση θα μπορουσες να μεγαλωσεις ενα παιδακι ολομοναχη . Να τον πεισεις γιατι ? αστονα στη μοιρα του και εσυ στη δικια σου . Δεν χρειαζονται παντα 2 για να μεγαλωσει ενα παιδι , καποιες φορες μεγαλωνει σωστοτερα με εναν μονο γονιο .Παρε τη ζωη στα χερια σου και δεν θα χασεις σε καμια περιπτωση . Τωρα αμα πιστευεις οτι η μοναδικη λυση που σε ανακουφιζει ειναι η εκτρωση .... και παλι δεν θα σε κρινω , εννοειτε οτι ο καθενας ανθρωπος λειτουργει με βαση τις δικες του αναγκες στη ζωη . Αμα ομως πιστευεις οτι αμα κανεις την εκτρωση θα το μετανοιωσεις και θα εχεις δευτερες , τριτες και πεμπτες σκεψεις για αυτο που εκανες τοτε καλυτερα να μην το κανεις , και κριμα ειναι αλλα και σιγουρα δεν θα ειναι αυτο που θελεις εφοσον το σκεφτεσαι ηδη . Εκτρωση , οσο ασχημη και αν ειναι , θα κανεις μονο αμα δεν εχεις καμια , μα καμια αμφιβολια , κανενα ιχνος αμφιβολιας για αυτο που θα κανεις αρα και συνεπως δεν θα το μετανοιωσεις κιολας . Πολλες κοπελες μεγαλωνουνε μονες τους τα παιδακια τους και εχουνε κρατησει τα παιδακια τους και ποτε δεν το μετανοιωσανε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ψυχικων προβληματων τι εννοεις? παιρνεις φαρμακα ή εννοεις ψυχολογικα προβληματα ελαφριας μορφης που ολοι εχουμε? εχεις δουλεια εσυ? και γενικα δεν θα ελεγα οτι συμφωνω με την επιλογη της διακοπης αλλα αυτο ειναι κατι που εσυ θα αποφασισεις γιατι μονο εσυ ξερεις τι ακριβως συμβαινει στη ζωη σου! παντως αφου και ο συντροφος μια λεει ετσι και μια αλλιως και εσυ το ιδιο μαλλον δεν εχετε αποφασισει ακομη...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

username1,

 

Δεν κατανόησα για ποιόν λόγο θες να πείσεις τον πατέρα του παιδιού ? Ως προς τί ? Να κρατήσεις δλδ το μωρό και να είστε μαζί ? Αυτό θες ?

Επειδή είναι λίγο αντιφατικό το ποστ σου... από την μία αναφέρεις ότι βρίσκεστε ούτως ή άλλως στα χωρίσματα λόγω ψυχικών προβλημάτων δικών σου, απλά, έτυχε η εγκυμοσύνη και συμφωνήσατε να καταφύγετε στην άμβλωση... Δεν το 'πιασα σορρυ...

Όσο για την άμβλωση, αυτή καθεαυτή, ευτυχώς, δεν είχα ποτέ παρόμοια εμπειρία, αλλά πιστεύω ότι κοστίζει ιδιαίτερα ψυχολογικά... είσαι και στα 32, σαφώς "επικίνδυνη" ηλικία εάν σκέφτεσαι κάποια στιγμή να φτιάξεις την ζωή σου και να έχεις οικογένεια...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

τα ψυχολογικα που εχω οχι δεν ειναι αυτα που εχει ο περισσοτερος κοσμος. ειναι πολυ πιο σοβαρα και κανω συνεδριες με γιατρο. δεν μου εχει δωσει ακομη καποια φαρμακευτικη αγωγη. και φυσικα ο λογος που ο πατερας του εμβρυου δε θελει να συνεχισει ειναι αυτα τα προβλημα. κουραστηκε ο ανθρωπος και με το δικιο του!

οσον αφορα το θεμα να το μεγαλωσω μονη μου ειναι κ παλι δυσκολο πρωτον γιατι ειμαι ημιαπασχοληση, 2ον οι γονεις μου ειναι σε μεγαλη ηλικία και η μητερα μου στο κρεβατι σε τελευταιο σταδιο ανοιας (τα κανει ολα ο πατερας μου και γω), 3ον γιατι δεν θελω να ειμαι μονη μου στη διαρκεια την εγκυμοσύνης και μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

username1,

 

Δεν κατανόησα για ποιόν λόγο θες να πείσεις τον πατέρα του παιδιού ? Ως προς τί ? Να κρατήσεις δλδ το μωρό και να είστε μαζί ? Αυτό θες ?

Επειδή είναι λίγο αντιφατικό το ποστ σου... από την μία αναφέρεις ότι βρίσκεστε ούτως ή άλλως στα χωρίσματα λόγω ψυχικών προβλημάτων δικών σου, απλά, έτυχε η εγκυμοσύνη και συμφωνήσατε να καταφύγετε στην άμβλωση... Δεν το 'πιασα σορρυ...

Όσο για την άμβλωση, αυτή καθεαυτή, ευτυχώς, δεν είχα ποτέ παρόμοια εμπειρία, αλλά πιστεύω ότι κοστίζει ιδιαίτερα ψυχολογικά... είσαι και στα 32, σαφώς "επικίνδυνη" ηλικία εάν σκέφτεσαι κάποια στιγμή να φτιάξεις την ζωή σου και να έχεις οικογένεια...

 

ετσι ακριβως. να κρατησουμε το μωρο και να ειμαστε μαζι. αλλα επειδη υπαρχουν ολα αυτα τα προβληματα μιλαμε πλεον για αμβλωση

οσο για την ηλικια μου ναι ειναι πολυ επικινδυνη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

τα ψυχολογικα που εχω οχι δεν ειναι αυτα που εχει ο περισσοτερος κοσμος. ειναι πολυ πιο σοβαρα και κανω συνεδριες με γιατρο. δεν μου εχει δωσει ακομη καποια φαρμακευτικη αγωγη. και φυσικα ο λογος που ο πατερας του εμβρυου δε θελει να συνεχισει ειναι αυτα τα προβλημα. κουραστηκε ο ανθρωπος και με το δικιο του!

οσον αφορα το θεμα να το μεγαλωσω μονη μου ειναι κ παλι δυσκολο πρωτον γιατι ειμαι ημιαπασχοληση, 2ον οι γονεις μου ειναι σε μεγαλη ηλικία και η μητερα μου στο κρεβατι σε τελευταιο σταδιο ανοιας (τα κανει ολα ο πατερας μου και γω), 3ον γιατι δεν θελω να ειμαι μονη μου στη διαρκεια την εγκυμοσύνης και μετα.

 

ετσι ακριβως. να κρατησουμε το μωρο και να ειμαστε μαζι. αλλα επειδη υπαρχουν ολα αυτα τα προβληματα μιλαμε πλεον για αμβλωση

οσο για την ηλικια μου ναι ειναι πολυ επικινδυνη.

 

ΟΚ, τώρα σε κατάλαβα... δυστυχώς, στην περίπτωσή σου, προσωπικά εγώ πρώτα θα έλυνα τα "δικά μου" θέματα - με θεραπεία/συνεδρίες ότι χρειάζεται τέλος πάντων, δεν γνωρίζω την κατάσταση επακριβώς ούτε ειδικός είμαι- και μετά θα έφερνα στον κόσμο ένα παιδί...

αν και εφόσον έως τότε ο άνθρωπος αυτός θα έχει μείνει δίπλα σου, μάλλον θα αξίζει τον κόπο...

Από αυτά που γράφεις όμως συμπεραίνω πως δεν είσαι έτοιμη ψυχολογικά κυρίως και θα ήταν κρίμα να φέρεις στη ζωή ένα τόσο δα πλασματάκι που σε χρειάζεται και θα στηρίζεται αποκλειστικά από εσένα... και κάποια στιγμή να συνηδειτοποιήσεις είτε πως δεν τα βγάζεις πέρα είτε, ακόμη χειρότερα, ότι το μετάνιωσες και πως η απόφασή σου δεν ήταν η σωστή...

Είναι σκληρό αυτό που γράφω -το ξέρω- αλλά πρέπει να εξετάσεις καλά όλα τα ενδεχόμενα σενάρια... καλή τύχη σου εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις τελικά !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τώρα σε κατάλαβα... δυστυχώς, στην περίπτωσή σου, προσωπικά εγώ πρώτα θα έλυνα τα "δικά μου" θέματα - με θεραπεία/συνεδρίες ότι χρειάζεται τέλος πάντων, δεν γνωρίζω την κατάσταση επακριβώς ούτε ειδικός είμαι- και μετά θα έφερνα στον κόσμο ένα παιδί...

αν και εφόσον έως τότε ο άνθρωπος αυτός θα έχει μείνει δίπλα σου, μάλλον θα αξίζει τον κόπο...

Από αυτά που γράφεις όμως συμπεραίνω πως δεν είσαι έτοιμη ψυχολογικά κυρίως και θα ήταν κρίμα να φέρεις στη ζωή ένα τόσο δα πλασματάκι που σε χρειάζεται και θα στηρίζεται αποκλειστικά από εσένα... και κάποια στιγμή να συνηδειτοποιήσεις είτε πως δεν τα βγάζεις πέρα είτε, ακόμη χειρότερα, ότι το μετάνιωσες και πως η απόφασή σου δεν ήταν η σωστή...

Είναι σκληρό αυτό που γράφω -το ξέρω- αλλά πρέπει να εξετάσεις καλά όλα τα ενδεχόμενα σενάρια... καλή τύχη σου εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις τελικά !

 

ετσι εκριβως το σκεφτηκα κ γω και συμφωνησα. δε μου φταει σε τιποτα το πλασματακι! εγω ειμαι ακαταλληλη ψυχολογικα για να το κανω.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχει και μία "μέση λύση", οι επιλογές σου δεν είναι μόνο το να κάνεις έκτρωση ή να το κρατήσεις με έναν πιθανόν απρόθυμο σύντροφο και χωρίς να είσαι σε θέση να το μεγαλώσεις. Θα αναλογιζόσουν την περίπτωση της υιοθεσίας? Όχι να το γεννήσεις και να το αφήσεις σε ίδρυμα, να βρεις από τωρα ένα ζευγάρι που θα αναλάβει όλα τα έξοδα εγκυμοσύνης-τοκετού και θα το υιοθετήσει αμέσως μετά τη γέννησή του.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου??? Μήπως τα "ψυχολογικά" που λες ότι έχεις μπορούν να λυθούν κ να είσαι αργότερα σε θέση να μεγαλώσεις το μωράκι σου??? Ο πατέρας του μωρού αν κατάφερνες κ "έλεινες" τα προβλήματα σου θα ήθελε το μωράκι???

2F0Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Υπάρχει και μία "μέση λύση", οι επιλογές σου δεν είναι μόνο το να κάνεις έκτρωση ή να το κρατήσεις με έναν πιθανόν απρόθυμο σύντροφο και χωρίς να είσαι σε θέση να το μεγαλώσεις. Θα αναλογιζόσουν την περίπτωση της υιοθεσίας? Όχι να το γεννήσεις και να το αφήσεις σε ίδρυμα, να βρεις από τωρα ένα ζευγάρι που θα αναλάβει όλα τα έξοδα εγκυμοσύνης-τοκετού και θα το υιοθετήσει αμέσως μετά τη γέννησή του.

 

οχι! το θεμα της υιοθεσιας το αποκλειοω. βλεπεις ειμαι κ γω ενα παιδι απο μια ανεπιθύμητη εγκυμοσυνη που εχω απεριοριστη αγαπη στους τωρινους μου γονεις που παρολο καποιου προβληματος υγειας που ειχα με επιλεξαν μεσα σε τοσα παιδια σε ενα ορφανοτροφειο!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου??? Μήπως τα "ψυχολογικά" που λες ότι έχεις μπορούν να λυθούν κ να είσαι αργότερα σε θέση να μεγαλώσεις το μωράκι σου??? Ο πατέρας του μωρού αν κατάφερνες κ "έλεινες" τα προβλήματα σου θα ήθελε το μωράκι???

 

οτι προσπαθω να τα λυσω ειναι το μονο σιγουρο. κ αυτο που μου ειπε ο πατερας του ηταν οτι αν δεν υπαρχαν αυτα τα προβληματα μου, ναι θα το κρατουσαμε και θα χαιροταν πιο πολυ οποτι τωρα. γιατι και τωρα χαρηκε αλλα η λογικη του ειναι πιο ψηλα απο το συναισθημα.

Link to comment
Share on other sites

οχι! το θεμα της υιοθεσιας το αποκλειοω. βλεπεις ειμαι κ γω ενα παιδι απο μια ανεπιθύμητη εγκυμοσυνη που εχω απεριοριστη αγαπη στους τωρινους μου γονεις που παρολο καποιου προβληματος υγειας που ειχα με επιλεξαν μεσα σε τοσα παιδια σε ενα ορφανοτροφειο![/quote

 

Γι' αυτό ακριβώς σου μίλησα κι εγώ για αυτόματη υιοθεσία, όπου το παιδί φεύγει κατευθείαν από το μαιευτήριο στο σπίτι των θετών γονιών. Ωστόσο καταλαβαίνω τους λόγους που μπορεί να μην το θέλεις ούτε και αυτό. Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

απο΄τι φενεται δεν μπορω τουλαχιστον στην συγκεκριμενη φαση να το κρατησω. αφηστε που μολις τωρα ειχαμε τηλεφωνικη επικοινωνια και μου ειπε οτι αποφάσισε για την αμβλωση. τελικα μηπως υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι παραπανω για τις αμβλωσεις? μπορειτε να μου στειλετε και προσωπικο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην ξεχνας πως σε καθε περιπτωση ενα πιτσιρικι αλλαζει ποικιλοτροπως τα δεδομενα,ναι μεν θα σε χρειαζεται και αυτο αποτελει σιγουρα δεσμευση αλλα ταυτοχρονα η επιδραση που θα ασκησει η υπαρξη του τοσο στον ψυχισμο σου οσο και στα δεδομενα του περιβαλλοντος ειναι καταλυτικη...μιλας πολυ λογικα κι αυτο σε τιμα, ομως εχεις φανταστει πως θα ηταν αν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως μην ξεχνας πως σε καθε περιπτωση ενα πιτσιρικι αλλαζει ποικιλοτροπως τα δεδομενα,ναι μεν θα σε χρειαζεται και αυτο αποτελει σιγουρα δεσμευση αλλα ταυτοχρονα η επιδραση που θα ασκησει η υπαρξη του τοσο στον ψυχισμο σου οσο και στα δεδομενα του περιβαλλοντος ειναι καταλυτικη...μιλας πολυ λογικα κι αυτο σε τιμα, ομως εχεις φανταστει πως θα ηταν αν.....

 

οχι δεν το χω σκεφτει αυτο αν. γιατι αν το σκεφτω.... δεν θα θελω να κανω τιποτα. μονο να το κραταω σφιχτα πανω μου!

σταματησα να σκεφτομαι το αν....

πρεπει να δω ρεαλιστικα τα πραγματα. με τοσα οικογενειακα και ψυχικα προβληματα δεν θα μπορεσω μονη μου!

αν ηταν μαζι μου ναι! αλλα μονη μου οχι!

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου ξερω ειναι δυσκολο να κρατησεις ενα παιδι μονη κ ειναι κριμα που η μονη σου διεξοδος ειναι η αμβλωση.εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις αλλη λυση?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω κρατησα το μικρο ενω ημουν στο πανεπιστημιο ακομα,η ζωη μου αλλαξε απο τη μια μερα στην αλλη,δεν φημιζομαι για τον ορθολογισμο μου..ευτυχως η δυστυχως,θυμαμαι ελεγα πως το να δει τον ουρανο ειναι ηδη ενας σημαντικος λογος για να ερθει στη ζωη,ο φιλος μου πελαγωμενος,εγω το ιδιο,ολα θελουν το χρονο τους,μια αγκαλια κι εναν φιλο,αν το θες το μωρακι να το κρατησεις...α,ναι μετα τη γεννηση του πιτσιρικου ξεπερασα τις κρισεις πανικου μου,που καιρος για τετοια!αν θες στειλε μου π.μ...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις ότι μόλις χθές έμαθες ότι είσαι έγκυος...

 

Καμιά φορά τέτοιου είδους νέα χρειαζόμαστε χρόνο να τα επεξεργαστούμε. Ιδίως οι μέλλοντες πατεράδες.

 

Προφανώς είσαι λίγων έβδομάδων μόλις, οπότε δε χρειάζεται να πάρεις βιαστικές αποφάσεις...

 

Θα σε συμβούλευα να αφήσεις λίγο τον σύντροφό σου να το ξανασκεφτεί και να το συζητήσεις και με το γιατρό που σε παρακολουθεί...

 

Ερώτηση: Αν δήλωνες στο σύντροφό σου ότι θα το κρατήσεις ποιά πιστεύεις θα ήταν η αντίδρασή του;

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου ξερω ειναι δυσκολο να κρατησεις ενα παιδι μονη κ ειναι κριμα που η μονη σου διεξοδος ειναι η αμβλωση.εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις αλλη λυση?

 

η μονη λυση ειναι δυστυχως αυτη! καταγομαι και απο χριστιανικη οικογενεια και το χω παρει λιγο βαρεια! δεν μπορω να μιλησω στον πατερα μου γιατι δε θελω να τον φορτωσω κ αλλο τον ανθρωπο. ασε που λογικο ειναι να παει να τον πιασει κ να του μιλησει αποτομα. αρα ...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις ότι μόλις χθές έμαθες ότι είσαι έγκυος...

 

Καμιά φορά τέτοιου είδους νέα χρειαζόμαστε χρόνο να τα επεξεργαστούμε. Ιδίως οι μέλλοντες πατεράδες.

 

Προφανώς είσαι λίγων έβδομάδων μόλις, οπότε δε χρειάζεται να πάρεις βιαστικές αποφάσεις...

 

Θα σε συμβούλευα να αφήσεις λίγο τον σύντροφό σου να το ξανασκεφτεί και να το συζητήσεις και με το γιατρό που σε παρακολουθεί...

 

Ερώτηση: Αν δήλωνες στο σύντροφό σου ότι θα το κρατήσεις ποιά πιστεύεις θα ήταν η αντίδρασή του;

 

ναι ειμαι λιγων εβδομαδων. γυρω στις 4,5. οσον αφορα τον συντροφο μου δεν το εχω ανεφερει καθολου μεχρι τωρα. παντως αυτο που σκεφτομαι οτι θα μου ελεγε ειναι να το μεγαλωσω μονη και ουδεμια ευθυνη να εχει αυτος. δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ευθυνοφοβιας δικης του οσο του οτι κουραστηκε με τα δικα μου προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

...καποια στιγμη και αυτος το ηθελε μετα παλι αλλαξε γνωμη. μετα παλι το ηθελε. τελικα τελειωσε την κουβεντα με την αμβλωση.

 

ετσι ακριβως. να κρατησουμε το μωρο και να ειμαστε μαζι. αλλα επειδη υπαρχουν ολα αυτα τα προβληματα μιλαμε πλεον για αμβλωση.

 

...κ αυτο που μου ειπε ο πατερας του ηταν οτι αν δεν υπαρχαν αυτα τα προβληματα μου, ναι θα το κρατουσαμε και θα χαιροταν πιο πολυ οποτι τωρα. γιατι και τωρα χαρηκε αλλα η λογικη του ειναι πιο ψηλα απο το συναισθημα.

 

απο΄τι φενεται δεν μπορω τουλαχιστον στην συγκεκριμενη φαση να το κρατησω. αφηστε που μολις τωρα ειχαμε τηλεφωνικη επικοινωνια και μου ειπε οτι αποφάσισε για την αμβλωση.

 

Συγγνώμη κοπέλα μου αλλά μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά... Τί εννοείς με το παρακάτω, ότι δεν του το ανέφερες μέχρι τώρα; Όλες οι παραπάνω συζητήσεις πότε έγιναν;

 

ναι ειμαι λιγων εβδομαδων. γυρω στις 4,5. οσον αφορα τον συντροφο μου δεν το εχω ανεφερει καθολου μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κοπέλα μου αλλά μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά... Τί εννοείς με το παρακάτω, ότι δεν του το ανέφερες μέχρι τώρα; Όλες οι παραπάνω συζητήσεις πότε έγιναν;

 

ε πως δε του το ειπα! ειπαμε οτι ειπαμε και τελικα μου ανακοινωσε επισημα σημερα την αποφαση του τηλεφωνικα. αμβλωση.

χθες και αυτος και εγω ημασταν λιγο στα χαμενα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος και λυπαμαι που το λεω χωρις να προσπαθησω. χωρις να το θελω! τελικα αυτο με το προσπερματικα υγρα ισχυει!

υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα. με τον πατερα του ειμαστε στα χωρισματα λογω σοβαρων προβληματων δικων μου. ψυχικων προβληματων. μετα απο συζητηση καταληξαμε οτι πρεπει να γινει αμβλωση.

η αληθεια ειναι οτι το θελω αλλα δεν μπορω μονη μου να κρατησω και να μεγαλωσω ενα μωρο. καποια στιγμη και αυτος το ηθελε μετα παλι αλλαξε γνωμη. μετα παλι το ηθελε. τελικα τελειωσε την κουβεντα με την αμβλωση.

ειμαι 32 ετων. θα ηθελα απο καποιες πιο εμπειρεσ να με ενημερωσουν πως γινεται. τι επιπλοκεσ υπαρχουν. ποσο κοστιζει. κ.α.

βεβαια αν υπαρχει καποια καλη προταση στο να πεισω τον πατερα ευπροσδεκτη και αυτη.

ευχαριστω

 

Γιατί δε πάς στο γυναικολόγο σου να τα ρωτήσεις όλα αυτά?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γιατί φοβάσαι τόσο τον εαυτό σου; ΠΑΝΤΑ ένα μωράκι αλλάζει τη ζωή σου προς το καλύτερο και ΠΑΝΤΑ η αγάπη που νοιώθουμε για αυτό το μικρό θαύμα επουλώνει κάθε πληγή και γιατρεύει κάθε πρόβλημα!

Το θέμα της δουλειας είναι πολύ σημαντικο, αλλά ένα μωρό, ζει με τα πολλά ζει και με τα λίγα! Ιατροί υπάρχουν και δημόσιοι.

Σκέφτεσι πολύ σωστά που λες δεν είμαι έτοιμη έτοιμη ψυχολογικά και κάνω συνεδρίες κοκ, αλλά θα σε συμβούλευα το θέμα της εγκυμοσύνης να το συζητήσεις και με τον ψυχολόγο σου και ίσως σε βοηθήσει αρκετα! Βέβαια, η τελική απόφαση είναι δική σου... Αλλά πιστεύω ότι μια Μητέρα μπορεί να καταφέρει τα ΠΑΝΤΑ!! Και αφήνει στην άκρη τα προβλήματά της και κοιτάει το μωράκι της! Άλλωστε μόνη σου είπες πως το θες πάρα πολύ αυτό το μωρό αλλά φοβάσαι.... Δεν πρέπει να φοβάσαι! Και μόνο που έχεις την δυναμη να δεις το πρόβλημά σου κατάματα και να το αντιμετωπίσεις δείχνεις πολύ μεγάλη δυναμη! Επίσης, ξέρεις ποιά είναι η αδυναμία σου, εννοώ ότι δεν θες να κρατήσεις τοπαιδί λόγω των προβλημάτων σου, και πάλι δηλαδή έχεις κάνει την μισλη δουλειά! Γνωρίζεις τοπρόβλημα, άρα μπορείς και να το λύσεις!!!

Το θέμα του πατέρα δεν το έπιασα καθόλου γιατί εφόσον αυτός ο άνθρωπος δεν είναι δίπλα σου να σε στηρίξει άρα δεν είναι και άξιος για να γίνει πατέρας.

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου αλλά θέλω να σου πω τόσα πολλα!!!

Περιμένουμε νεα σου!

Εύχομαι ότι κάνεις να είναι για το καλό σου!

TlL6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...