Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και δυσκοιλιότητα..της μητέρας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες..

Πριν απο 3 μήνες έφερα στον κόσμο την κορούλα μου και απο τότε...υποφέρω κυριολεκτικά..

Κάθε φορά που πάω τουαλέτα περνάω μια μινι γέννα (απο αλλη έξοδο).Δεν ξέρω τι να κάνω..Δοκίμασα οτι μπορούσα..Το πρόβλημα είναι πως τα κόπρανα είναι πολύ πολύ σκληρά,πιθανότατα έχω και εσωτερικές αιμοροιδες απο την γέννα υποφέρω σε σημείο να μην θέλω να πάω τουαλέτα.Στην αρχή ο γιατρός μου είπε οτι πιθανόν να ερεθίζουν τα κόπρανα τα ράμματα καθώς περνούν απο το έντερο αλλά..ακόμα?Το θέμα μου τώρα είναι τι μπορώ να πιω για την αντιμετώπιση ενώ θηλάζω..Και θέλω κατι άμεσα δραστικό γιατί πραγματικα έχω μεγάλο θέμα..Η διατροφή μου θεωρώ πως είναι αρκετα σωστή(φρούτα,λαχανικά κτλ)αλλά και πάλι αυτό βοηθά μακροπρόθεσμα στην δυσκοιλιότητα..Εγώ επείγομαι!!!Αναρωτιέμαι αν πάρω απο αυτά τα χάπια(exlax κλπ)και δεν θηλάσω για 24 ωρες θα έχω πρόβλημα μετά?Στο γάλα εννοώ θα περάσουν τίποτα ουσίες και θα επηρεάσουν την μικρή..

Ευχαριστώ πολύ

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ ομοιοπαθούσα ήμουν. Λένε ότι η δυσκοιλιότητα είναι συνηθισμένη σε γυναίκες που θηλάζουν γιατί ο οργανισμός χρησιμοποιεί αρκετά υγρά για την παραγωγή γάλακτος. Εγώ προτείνω πολύ πολύ νερό και δημητριακά με πολλές φυτικές ίνες τύπου Bran, καθώς και ακτινίδια. Σίγουρη φυσική μέθοδος. Δοκίμασέ το για τρείς τέσσερις ημέρες και θα δεις διαφορά.

hmzPp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πινω μαγνησιο. Κανει θαυματα. Το ιδιο που δινουν και στην εγκυμοσυνη. Trofocad νομιζω το λετε στην Ελλαδα? Εχω ρωτησει την παιδιατρο και μου εδωσε το ΟΚ. Παντως και καποια καθαρτικα λαδακια επιτρεπονται αλλα δεν ειναι για πολυ καιρο..

Και βεβεαι σε πολυ μεγαλη αναγκη και κλυσμα μου εχω κανει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το πρόβλημα είναι πως τα κόπρανα είναι πολύ πολύ σκληρά,πιθανότατα έχω και εσωτερικές αιμοροιδες απο την γέννα υποφέρω σε σημείο να μην θέλω να πάω τουαλέτα.Στην αρχή ο γιατρός μου είπε οτι πιθανόν να ερεθίζουν τα κόπρανα τα ράμματα καθώς περνούν απο το έντερο αλλά..ακόμα?Το θέμα μου τώρα είναι τι μπορώ να πιω για την αντιμετώπιση ενώ θηλάζω..Και θέλω κατι άμεσα δραστικό γιατί πραγματικα έχω μεγάλο θέμα..Η διατροφή μου θεωρώ πως είναι αρκετα σωστή(φρούτα,λαχανικά κτλ)αλλά και πάλι αυτό βοηθά μακροπρόθεσμα στην δυσκοιλιότητα..Εγώ επείγομαι!!!Αναρωτιέμαι αν πάρω απο αυτά τα χάπια(exlax κλπ)και δεν θηλάσω για 24 ωρες θα έχω πρόβλημα μετά?Στο γάλα εννοώ θα περάσουν τίποτα ουσίες και θα επηρεάσουν την μικρή..

Ευχαριστώ πολύ

σε καταλαβαινω γεννησα δεκεμβριο και ειχα το ιδιο προβλημα την δυσκοιλιοτητα πριν σου πω οτιδηποτε σε συμβουλευω να πας σε ειδικο να σε δει...οταν πηγα σε γαστρεντολογο μου εγραψε ενα σιροπι IMPORTAL αυτο πινεις αναλογα το προβλημα αν εχεις πολυ τοτε 2 κουτ σουπας 1 φορα την ημερα αν εχει λιγο δυσκ τοτε 1 κουτ σουπας την ημερα και πολυ περπατημα, νερο και χυμους πορτοκαλι.το πορτοκαλι δεν υπερεαζει πλεον το μωρο σου τωρα.να σου πω οτι γιυτο και το σιροπι εμενα η γιατρος μου ειπε οτι υποθετο δεν μου δινει γιατι θηλαζω και αυτο περναει στο γαλα του μωρου, να σου πω ομως η δυσκοιλιοτητα δεν κραταει παρα πολυ εγω ειχα 3 μηνες προβλημα τωρα ειμαι μια χαρα..υπομονη:|
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ίσως έχετε αιμορροϊδες από την εγκυμοσύνη και τον (φυσιολογικό) τοκετό.

Δυστυχώς έκανα καισαρική και δεν μπορώ να μιλήσω για το δεύτερο.

Πάντως καταθέτω την εμπειρία μου :

 

Εγώ που ήμουν δυσκοίλια μια ζωή

με το θηλασμό έχω στρώσει...

και μάλιστα, να τρέχω στην κυριολεξία και μάλιστα να προσπαθώ να κρατηθώ μέχρι να τελειώσει το μωρό το 15λεπτο θηλασμό.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ίσως έχετε αιμορροϊδες από την εγκυμοσύνη και τον (φυσιολογικό) τοκετό.

Δυστυχώς έκανα καισαρική και δεν μπορώ να μιλήσω για το δεύτερο.

Πάντως καταθέτω την εμπειρία μου :

 

Εγώ που ήμουν δυσκοίλια μια ζωή

με το θηλασμό έχω στρώσει...

και μάλιστα, να τρέχω στην κυριολεξία και μάλιστα να προσπαθώ να κρατηθώ μέχρι να τελειώσει το μωρό το 15λεπτο θηλασμό.

 

ναι.... εμενα η γιατρος μου το ειπε αμεσως οτι ειναι απο το τοκετο!!! ποτε δεν ειχα προβλημα παλια...

ΤΑΤΗ οπως και ειπα πιο πανω! που μου ειπε η γιατρος και το θυμαμαι καλα να πινεις τουλαχιστον 1 ποτρ φυσικο χυμο την ημερα βοηθαει πολυ... αν το μωρακι ειναι τουλαχιστον 3 μην δεν υπερεαζεται πια απο την διατροφη σου πολυ... μην παιρνεις χαπια πριν σε δει ειδικος... συμβουλη μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...