Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλα δημοσια σχολεια


Recommended Posts

Κι εγω που πηγα μονο σε ιδιωτικα μια χαρα τις εκανα τις κοπανιτσες μου! Και φοραγαμε και στολη εμεις, εκει να δεις, να αλλαζεις στα goodys και να βαζεις το τζινακι σου και μετα ξανα παλι αλλαγη! Πολυ σασπενς! :lol:

Είχανε πέσει κάτι αποβολές σε εμάς για τέτοιο θέμα.... ιιιιιι τι να σου λέω!!! :lol:

Δεν τολμούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Νόμιζα πως θα με έπιαναν ακόμα και με τη σκέψη. Πρέπει να το έγραφα στο μέτωπο! :lol:

 

Όσο για τα υπόλοιπα που λες. Λογικοί οι φόβοι σου. Αλλά αυτό που σε αγχώνει αυτή τη στιγμή είναι κυρίως το "άγνωστο". Είχα κι εγώ τέτοιους φόβους για τα δικά μου παιδιά. Ξέρεις πότε πέρασαν; Μέσα στην πρώτη εβδομάδα που ξεκίνησαν το σχολείο. Είδα το χώρο, είδα τη συγκεκριμένη δασκάλα, είδα τη συγκεκριμένη διευθύντρια, συμμετείχα στο σύλλογο γονέων του σχολείου. Συζητάω με άλλες μαμάδες του τμήματος, της τάξης, των άλλων τάξεων... αλλά και άλλων σχολείων. Και φυσικά μιλάμε ΚΑΘΕ μέρα με το ίδιο το παιδί!!

 

Δηλαδή η εικόνα είναι μια ενεργή εικόνα. Μια καθημερινή εικόνα. Υπήρχαν και προβλήματα, τα οποία λύθηκαν μια χαρά. Τα παιδιά είναι πιο δυνατά γιατί ξέρουν πώς να συμπεριφέρονται. Μαθαίνουν να μιλάνε και να λένε αυτό που τα δυσκολεύει. Τι συναντήσαμε;

- Φωνές από τη δασκάλα ... που τελικά της μίλησαν και... σταμάτησε. Λίγο μπήκαν αυτά σε σειρά, λίγο πρόσεχε κι εκείνη... και τώρα τη λατρεύουν!

- Κάποια περιστασιακή άσχημη συμπεριφορά από δάσκαλο. Είναι γονείς και παιδιά σε εγρήγορση. Δεν ξαναχρειάστηκε να παραπονεθεί κανείς. Λίγο που προσέχει η διευθύντρια, λίγο που τα "ψου-ψου" των γονιών έφτασαν στο σύλλογο των δασκάλων... μαζεύτηκε η κατάσταση.

- Μια περίοδο, νόμιζα πως τα παιδιά πήγαιναν πανεπιστήμιο και θα έλυναν ολοκληρώματα! :lol: Έβαζαν λίιιιιιγο παραπάνω δουλειά απ' όσο άντεχαν.... Αλλά ισορρόπησε κι αυτό.

 

Επίσης είχαμε:

- Ένα παιδί που χτυπάει συνεχώς, ανακατεύει τους πάντες, εξοργίζει μικρούς και μεγάλους... Ανέπτυξαν πλέον τα παιδιά αντιστάσεις και τώρα ξέρουν πώς να φυλαχτούν ή πώς να συμπεριφερθούν. :wink: (Τη δόλια τη δασκάλα τη λυπάμαι! :lol:)

- Μικροκαβγάδες, διαφωνίες, τσακωμούς κτλ.

 

΄Ολα στο πρόγραμμα... κι όλα υπό έλεγχο! Όμως στο σύνολο, οι δασκάλες είναι πολύ καλές με όρεξη για δουλειά. Τα παιδιά μαθαίνουν όσα πρέπει και διασκεδάζουν. Πάνε χαρούμενα και γυρίζουν χαρούμενα! Αυτός είναι και ο πιο σημαντικός δείκτης αν τα πράγματα πάνε καλά!

 

Όλα τα παραπάνω που ανέφερα... εξαρτώνται από το πώς τα βλέπει ο καθένας. Δηλαδή... κάποια παιδιά παραπονιούνται για φωνές από τη δασκάλα, ενώ σε άλλα τους φαίνεται φυσιολογικό. Άρα η κάθε μαμά εισπράττει εντελώς διαφορετική εικόνα για την ίδια δασκάλα και επομένως αναπαράγει εντελώς διαφορετικές εντυπώσεις. Γι' αυτό λέω... βρες ανθρώπους που να εμπιστεύεσαι την κρίση τους. Άρα είναι πιθανό αυτά που θα σου πουν να είναι κοντινά στη δική σου οπτική γωνία.

 

Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες και τόσο μεταβαλλόμενοι... που πραγματικά είναι νωρίς για ανησυχία. Τώρα... αν μου έλεγες έτσι γενικά... Γκράβα ή Ψυχικό... χμμμ ίσως Ψυχικό, αλλά ΜΟΝΟ κατόπιν έρευνας. Μην πας και βγεις... κουρεμένη! :-P (Ψυχικό πήγαινε μια συμμαθήτριά μου από το ιδιωτικό. Καλά πέρασε κι αυτή και ήταν πολύ ευχαριστημένη -προ.... αμνημονεύτων ετών βεβαίως-βεβαίως!! :lol:).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Goody μου και εγω σαν και εσενα σκεφτομαι και μαλιστα απο τωρα...... επειδη δουλευω στο Κολωνάκι σκέφτομαι το Μαράσλειο . Εχει καποια μανουλα το παιδακι της εκει? επίσης κάτι μου είπαν και δεν ξερω αν ισχυει ειναι οτι δεν εχει νηπιαγωγείο ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη!!

Δεν ξερω, με προβληματιζει λιγο η ιδεα του πειραματικου, χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα βεβαια.

Παντως οσο το σκεφτομαι καταληγω οτι μαλλον θελω να αλλαξω δημο γενικοτερα, με βλεπω να μετακομιζω σε κανα δυο χρονακια..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη!!

Δεν ξερω, με προβληματιζει λιγο η ιδεα του πειραματικου, χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα βεβαια.

Παντως οσο το σκεφτομαι καταληγω οτι μαλλον θελω να αλλαξω δημο γενικοτερα, με βλεπω να μετακομιζω σε κανα δυο χρονακια..

 

σε καταλαβαινω......... και εγω θα το ηθελα αλλα δεν μπορω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Exw! Esas!! :-)

Giayto evala to thema edw, dystyxws mono 3 atoma tou kyklou mou exoun paidia, ta dyo mikra kai I alli tha to steilei sto dimosio tis perioxis 'pou einai mia xara! ' alla den tin empistevomai..

Ok na to kanw pio sygkekrimeno, sxoleia se polygwno, galatsi, psyxiko, xalandri?

sorry gia ta agglika, kolise to laptop!

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω...ελπίζω οι Αθηναίες να μπορέσουν περισσότερο. Καλή τύχη σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρακαλώ, γνωρίζει καμία για το 1ο γυμνάσιο Αμαρουσίου, αν είναι καλό σχολείο και τα σχετικά, γιατί του χρόνου μάλλον θα πάω την κόρη μου, η οποία είναι πολύ ντροπαλή και ανησυχώ... Ευχαριστώ! (Συγγνώμη, έβαλα το μήνυμα σαν απάντηση γιατί δεν ξέρω πώς να ανοίξω νέο θέμα στο φόρουμ!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 χρόνο μετά...

συγνώμη βρε παιδιά αλλά το σχολείο πάει με βάση την διεύθυνση, εάν τίθεται θέμα μετακόμισης τότε ναι μπορείς να επιλέξεις και το σχολείο αλλά όσο πιο ακριβή περιοχή τόσο και πιο πολλές οι απαιτήσεις... μια γνωστη μου πηγαίνει την κόρη της στο δημοτικό πλέον στο γυμνάσιο του ψυχικού, το κοριτσάκι δεν έχει καθόλου φίλες! ξέρουν ότι έρχεται από άλλη περιοχή και δεν την θέλουν, όταν έκανε πάρτυ δεν πήγαν παρά 1-2 παιδάκια. Και εγώ εάν μπορούσα το παιδί μου θα το έστλενα ιδιωτικό, καθαρό περιβάλλον, σχολική μελέτη, δραστηριότητες, ΟΡΓΑΝΩΣΗ, αλλά δεν μπορώ, σκέφτομαι όμως ότι και να μπορέσω.....δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι για ιδιωτικά. Δεν θέλω να ζοριστώ μια χρονιά και μετά να πάμε πάλι σε δημόσιο. Επίσης επειδή επαγγελματικά πάτωσα τα τελευταία χρόνια, ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να έρθουν τα πράγματα. Από executive multilingual secretary κατέληξα σε ένα πρόγραμμα κοινωφελές με μια σκούπα και ένα φαράσι...και είπα και δόξα το θεό και την παναγιά, γιατί παιδί έχω να μεγαλώσω. Τώρα περιμένω πότε θα ξανακτυπήσει η ευκαιρία την πόρτα για δουλειά γραφείου και ειλικρινά είμαι όλο αγωνία. Σκέφτομαι τους γονείς μου που πλήρωνανε το πανάκριβο ιδιωτικό και σκέφτομαι και τις επιλογές μου και τελικά καταλήγω ότι τους στεναχώρησα τους πλήγωσα και τους καταχρέωσα. Goody πρόσεξε όλοι θέλουμε το καλύτερο για το παιδί μας αλλά καμιά φορά κάνουμε λάθη που τα πληρώνουνε τα παιδιά μας. Για μένα η πρώτη σου επιλογή είναι να βρεις ένα σχολείο που θα έχει εγγυημένα διευρυμένο ωράριο γιατί είναι και αυτό ένα θέμα. Όσο για το θέμα των ξένων μόνο στις πολύ ακριβές περιοχές έχει λιγότερο ξένα παιδάκια αλλά και περισσότερο οικονομικό ρατσισμό για τους έλληνες!!! Για μένα δεν τίθεται κανένα θέμα ξένων γιατί βλέπω ότι και ελληνόπουλα και ξένα το ίδιο είναι, είναι μην τύχη σε παιδάκι που είναι ζωηρό και άτακτο και χτυπάει...εμάς μας έτυχε και σε ιδιωτικό σταθμό (με εσπα) θέμα και με ελληνόπουλα αλλά και με ξένο παιδάκι. Όσο για τον οικονομικο ρατσισμό, πλέον εγώ είμαι στον πάτο...οπότε, καλύτερα σε ένα απλό σχολείο γιατί όσο πιο πολλά βλέπουν τόσα πιο πολλά ζητάνε. Της γνωστής μου το παιδί το κορόιδευαν στο ψυχικό γιατί το τοστ του δεν ήταν τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο αλλά το είχε σε ταπεράκι του τοστ. :( !

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη βρε παιδιά αλλά το σχολείο πάει με βάση την διεύθυνση, εάν τίθεται θέμα μετακόμισης τότε ναι μπορείς να επιλέξεις και το σχολείο αλλά όσο πιο ακριβή περιοχή τόσο και πιο πολλές οι απαιτήσεις... μια γνωστη μου πηγαίνει την κόρη της στο δημοτικό πλέον στο γυμνάσιο του ψυχικού, το κοριτσάκι δεν έχει καθόλου φίλες! ξέρουν ότι έρχεται από άλλη περιοχή και δεν την θέλουν, όταν έκανε πάρτυ δεν πήγαν παρά 1-2 παιδάκια. !

 

 

δηλαδη λες οτι το παιδι ρωτηθηκε απο ποια περιοχη πηγε και το απεριψαν στην παρεα, "λογω κατοικιας"?? δυσκολευομαι να το πιστεψω...μαλλον κατι παει στραβα με τον χαρακτηρα του κοριτσιου...

 

εχεις ομως απολυτο δικιο σε αυτο που λες, οτι το σχολειο αποκτα ή οχι καλη φημη, αναλογως με την δ/νση που το διοικει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από executive multilingual secretary κατέληξα σε ένα πρόγραμμα κοινωφελές με μια σκούπα και ένα φαράσι... !

 

 

Πλάκα κάνεις έτσι???:confused:

Δεν είναι δυνατόν!

 

Δηλ. πόσες γλώσσες μιλάς και δεν μπορεί να βρεθεί κάτι???

Και αν δεν γίνομαι αδιάκριτη σε ποιο καλό ιδιωτικό πήγαινες μικρή, έτσι για δούμε τι πληρώνουμε κι εμείς τώρα.....:-P

Αχχχχ τι μας περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

...

Και αν δεν γίνομαι αδιάκριτη σε ποιο καλό ιδιωτικό πήγαινες μικρή, έτσι για δούμε τι πληρώνουμε κι εμείς τώρα.....:-P

Αχχχχ τι μας περιμένει...

 

Μαμά Λίζα, δεν νομίζω ότι η ανεργία έχει κάποια σχέση με το σχολείο που τελείωσε η κοπέλα, ούτε φυσικά ότι τα παιδιά των ακριβών ιδιωτικών θα βρουν αμέσως δουλειά. Σε μία χώρα με κατεστραμμένη οικονομία, θα μας πάρει όλους η μπάλα σιγά σιγά. Είναι θέμα χρόνου.

 

Άσχετο (το παραπάνω).

Beba09, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το παιδί περιθωριοποιήθηκε επειδή είχε το κολατσιό του κάπως. Το βρίσκω λίγο υπερβολικό και σίγουρα δεν θα ήταν μόνο αυτό.

Βέβαια, το να μην μένεις στη γειτονιά σε ένα δημόσιο σχολείο, είναι από μόνο του ένα πρόβλημα, γιατί ένα από τα θετικά του δημόσιου σχολείου είναι η γειτνίαση των παιδιών και η παρέα το απόγευμα. Αν πχ. οι συμμαθήτριές μου βρίσκονται κάθε απόγευμα στην παιδική χαρά, σίγουρα θα απομονωθώ αν δεν πηγαίνω ποτέ.

Είναι άλλο θέμα το ιδιωτικό σχολείο, που έτσι κι αλλιώς συγκεντρώνει παιδιά από διάφορες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Μαμά Λίζα, δεν νομίζω ότι η ανεργία έχει κάποια σχέση με το σχολείο που τελείωσε η κοπέλα, ούτε φυσικά ότι τα παιδιά των ακριβών ιδιωτικών θα βρουν αμέσως δουλειά. Σε μία χώρα με κατεστραμμένη οικονομία, θα μας πάρει όλους η μπάλα σιγά σιγά. Είναι θέμα χρόνου.

 

Άσχετο (το παραπάνω).

Beba09, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το παιδί περιθωριοποιήθηκε επειδή είχε το κολατσιό του κάπως. Το βρίσκω λίγο υπερβολικό και σίγουρα δεν θα ήταν μόνο αυτό.

Βέβαια, το να μην μένεις στη γειτονιά σε ένα δημόσιο σχολείο, είναι από μόνο του ένα πρόβλημα, γιατί ένα από τα θετικά του δημόσιου σχολείου είναι η γειτνίαση των παιδιών και η παρέα το απόγευμα. Αν πχ. οι συμμαθήτριές μου βρίσκονται κάθε απόγευμα στην παιδική χαρά, σίγουρα θα απομονωθώ αν δεν πηγαίνω ποτέ.

Είναι άλλο θέμα το ιδιωτικό σχολείο, που έτσι κι αλλιώς συγκεντρώνει παιδιά από διάφορες περιοχές.

 

 

 

και εγώ πολλά δυσκολευόμουν να πιστέψω αλλά τα βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφέρομαι για μια φίλη, έχει τη δυνατότητα να πάει και στα δυο. Αν έχετε πληροφορίες για το αν λειτουργούν οργανωμένα, αν υπάρχει επαρκές διδακτικό προσωπικό, αν ο διευθυντής είναι άνθρωπος που νοιάζεται κλπ. Εγώ τέλειωσα το 17ο αλλά είναι ένα τέταρτο του αιώνα πριν και κάτι ψιλά:lol: οπότε ΜΑΛΛΟΝ δεν πιάνεται η άποψή μου... Είχα μαθήτρια από το 22ο αλλά και αυτό ήταν 15 χρόνια πριν... Καλά μιλάμε ότι πάλιωσα...:mrgreen: Κάτι πιο σύγχρονο παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη!!

Δεν ξερω, με προβληματιζει λιγο η ιδεα του πειραματικου, χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα βεβαια.

Παντως οσο το σκεφτομαι καταληγω οτι μαλλον θελω να αλλαξω δημο γενικοτερα, με βλεπω να μετακομιζω σε κανα δυο χρονακια..

 

Και εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι :? ...

Βρήκες τελικά λύση? Ζω ακριβώς το ίδιο "δράμα" και ψάχνω αγωνιωδώς μαμάδες στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, που να είναι ευχαριστημένες από δημόσια δημοτικά.

Είμαι ικανή να μετακομίσω σε σπίτι που δεν με ευχαριστεί τόσο, μόνο και μόνο για να πάνε τα παιδιά μου σε καλό δημόσιο σχολείο.:roll:

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που ακριβώς μένετε Αθήνα αλλά εμένα πάει στο 2ο δημοτικό σχολείο Αχαρνών και είμαι υπερ-ευχαριστημένη και από το διδακτικό προσωπικό και το διδακτικό τους έργο και από τους χώρους.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...