Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χουρδάκη, Ξενόπουλου, Μαλλιάρα


Recommended Posts

Παρακαλώ όποια κοπέλα έχει προσωπική πείρα από τα παραπάνω εκπαιδευτήρια στην βαθμίδα του παιδικού σταθμου /νηπιαγωγείου, να με βοηθήσει με τα σχόλια της προκειμένου να τα συνεκτιμήσω στην απόφασή μου για το που τελικά θα εγγράψω τα παιδιά μου με την νέα χρονιά.

 

Κρίσεις για το εκπαιδευτήριο ***** παρακάτω, με αιφνιδίασαν αρκετά αλλά μου φανέρωσαν μία πλευρά που δεν θα μπορούσα να την δω ευθύς εξ αρχής.

 

Επίσης παρακαλώ και την Κα Στυλιανάκη για τα γενικά της σχόλια αν υπάρχουν.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου!

δυστυχώς δεν έχω καθόλου πληροφορίες για αυτούς τους σταθμούς! ελπίζω να βρεθεί άλλος που να έχει κάποιες πληροφορίες, αλλιώς γράψε μας εδώ τα συν και τα πλήν που πιστεύεις ότι έχει ο κάθε σταθμός.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία ευχαριστώ.

Την ερχόμενη Παρασκευή και Δευτέρα έχω ραντεβού με τις συγκεκριμένες σχολές, οπότε θα είμαι σε θέση να σας δώσω πληροφορίες από Τρίτη.

 

Τα εκπαιδευτήρια Μαλλιάρα δέχονται παιδιά από 3,5 ετών και άνω, οπότε δεν θα τα επισκεπτώ αφού δεν αφορούν την δική μας ηλικία.

 

Ωστόσο, αν κάποια κοπέλα έχει ήδη εντυπώσεις από τα παραπάνω εκπαιδευτήρια θα παρακαλούσα να μου τις γνωρίσει.

 

Δεν θέλω να στείλω τα παιδιά μου σε έναν οικογενειακό σταθμό της περιοχής, σαν αυτούς που αναφέρονται εδώ, μερικούς από τους οποίους επισκέπτηκα η ίδια (Χαμόγελο, φωλίτσα, ντορεμής, παιχνίδι και μάθηση κλπ). Δεν είχαν κάτι κακό, αντιθέτως, αλλά δεν ζητώ οικογενειακό περιβάλλον - αν το ήθελα θα εξακολουθούσε να τα κρατά η γιαγιά τους. Ζητώ ένα οργανωμένο περιβάλλον με δραστηριότητες που δεν έχουμε την ευκαιρία να τους τις δώσουμε αλλιώς, να αποτελεί την μούσα τους, να τα εμπνέει, να τα κάνει να αγαπήσουν την μάθηση, να μπορέι να αναγνωρίσει τις κλισεις, τις δεξιότητες και τις αδυναμίες τους, που εγώ, ως μη ειδική, δεν μπορώ να διακρίνω παρά μόνο ενστικτωδώς. Δεν με νοιάζουν οι κλόουν, τα φουσκωτα, τα πάρτυ ή η απλη φύλαξη. Θέλω εμπνευση, καλλιέργεια, δημιουργία... καλά και τα υπόλοιπα αλλά αυτά τα παρέχω και εγω. Θέλω το παραπάνω (τουλάχιστον αυτό ονειρεύομαι χωρίς να ξέρω αν αυτό είναι κατορθωτό τελικά από κάποιον σταθμό/σχολείο. Θα δείξει).

 

Με την ευκαιρία να πω ότι καλή εντύπωση σε φιλοσοφία μου έκανε ο σταθμός ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ - Π. Φάληρο αλλά είναι ακριβός (480 Ευρώ καθε παιδί χωρίς καμία έκπτωση).

 

Πρέπει να πω τέλος, Μαρία, ότι διαβάζω εδώ και λίγο καιρό τα σχόλια και τις κατευθύνσεις που δίνεις και δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφεις, αλλά εκτιμώ το πάθος με το οποίο αναφέρεσαι και που προσθέτει καμία φορά ένα ακόμη ερωτηματικό στην δική μου φιλοσοφία για την εκπαίδευση. Εξάλλου δεν είμαι παιδαγωγός.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οποιος θελει οργανωση, δραστηριοτητες και υψηλο επιπεδο παροχων ας δει και τον παιδικο του Γειτονα. Πηγαινε η ανιψια μου και τωρα συνεχιζει στο νηπιο. Ειμαστε ευχαριστημενοι. Ακριβος βεβαια αλλα σε αυτες τις ηλικιες και το παραμικρο κανει τη διαφορα. Τα παιρνουν νομιζω απο 2-2,5..

annita

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

voula2 νομίζω ότι στο Μαλλιάρα παίρνουν και λίγο μικρότερα από 3.5 με την προυπόθεση να έχουν βγάλει τις πάνες. Εσένα θα κλείσουν τα 3 το Σεπτέμβρη; Πάντως κι εμένα μου είχαν κάνει καλή εντύπωση τα καινούρια μπαλόνια, είχαν όμως μικρές αίθουσες και μικρό κήπο-χώρο για παιχνίδι καθώς και μία νηπιαγωγό σε κάθε τμήμα. Τελικά ο μικρός μου πήγε 2 χρόνια στην Λιλιπούπολη επίσης στο Παλαιό Φάληρο όπου μείναμε πολύ ευχαριστημένοι (μικροί και μεγάλοι :wink: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,ο γιος μου Αλεξανδρος ειναι μαθητης στην σχολη Ξενοπουλου ειναι σε ενα απο τα 2 νηπιαγωγεια του σχολειου.Τι τμημα του εχει 13 παιδια με 2 παιδαγωγους.η δουλεια που κανουν κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλη.εχει προγραμμα με πολλες δραστηριοτητες.Κανουν εργαστηρια,προγραφικες και προμαθηματικες ασκησεις,κουκλοθεατρο,μουσικη,Αγγλικα(πολυ λιγο απλα για να εχουν μια επαφη με την γλωσσα)η μουσικη ειναι ξεχωριστο μαθημα με δασκαλα μουσικης οπως και τα Αγγλικα.

εχουν προγραμμα βιωματικης μαθησης μεσα στα πλαισια αυτου πραγματοποιησαν επισκεψεις.Στην λαικη αγορα της γειτονιας,στο κουκλοθεατρο της παραμυθοχωρας,στο εργαστηριο κεραμικης και υφαντικης,εφταξαν κουλουρακια,και γλυκα στις γιορτες,επαιξαν θεατρικο.κ.α.Φυσικα τα παιδια παιζουν στη ταξη και στον κηπο του σχολειου.

Ο χωρος ειναι πολυ περιποιημενος και καθαρος με ομορφες ζωγραφιες στους τοιχους και γωνιες παιχιδιου(κουζινα,μπακαλικο,βιβλιου κ.λ.π)

ενω οι καμερες ασφαλειας στον εξωτερικο χωρο του σχολειου οπως και η παντα κλειστη πορτα ειναι ενα απο τα υπερ που με εκαναν να νιωσω ασφαλεια.

Η παιδαγωγοι εχουν μια ζεστη σχεση με τα παιδια και ο Αλεξανδρος αν και παει για πρωτη χρονια σε σχολειο νιωθει αγαπη για την δασκαλα του :D

παλια συναδελφος μου επιασε φετος δουλεια εκει και με καθυσηχασε οτι τα πραγματα ειναι τοσο καλα οσο δειχνουν.

το ευχομαι για το καλο ολων μας :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θελω ακομα να συμπληρωσω οτι τα χρηματα που δινουμε μια και ειναι ιδιωτικο σχολειο,δικαιολογουνται απο την δουλεια που κανουν με τα παιδια, τους χωρους του σχολειου(αιθουσα μπαλετου,θεατρου,κομπιουτερς,κ.α.),και τις γιορτες οπως αυτη των χριστουγεννων οπου ηταν στο ιντερκοντινενταλ με υπεροχες στολες,και σκηνικο.Δεν θα εδινα ποτε σημασια αν τα παιδια εδειχναν να ενοχλουνται απο αυτου του τυπου τις δραστηριοτητες ομως τα παιδια το διασκεδασαν και εμεις τα καμαρωσαμε :D

Ευχομαι καλη επιλογη ,γιατι παντα πιστευω ,πως ειναι πολυ προσωπικο θεμα η επιλογη του σχολειου.

Link to comment
Share on other sites

νινέττα ευχαριστώ.

Πράγματι τις ίδιες εντυπώσεις αποκόμμισα και εγώ από τήν σχολή Ξενόπουλου και προσανατολίζομαι πλέον οριστικά εκεί. Μϊλησα προσωπικά με την δασκάλα πιου αναλαμβάνει τα 3χρονα και μου άφησε πολύ καλή εντύπωση ως προς τα συναισθηματά της για τα παιδιά. Επίσης εκτιμώ το γεγονός ότι ενημερώνεται για τα παιχνίδια και τις δραστηριότητες των παιδιών ώστε να είναι εφευρετική όπως επίσης παρατήρησα βιβλίο για τις ψυχολογικές διακυμάνσεις των παιδιών και την αντιμετώπισή τους.

Δεν μου έρεσε που δεν υπήρχε σίτιση αλλά και το ότι ύπήρχε μία τουαλέτα σε κάθε όροφο. 30 παιδιά σε κάθε όροφο πως αρκούνται σε μία τουαλέτα, αναρρωτιέμαι. Τέλος πάντων, αυτό δεν αλλάζει.

Δεν μου άρεσε επίσης ότι δεν υπήρχε συμβεβλημένος παιδίατρος για προληπτικές εξετάσεις, κάτι που αποτελεί πρωτόκολλο για τους λοιπούς παιδικούς σταθμούς.

 

Για τα Χουρδάκη δεν έχω να κάνω κάποιο θετικό σχόλιο. Μα ούτε ένα. Κακές παρωχημένες εγκαταστάσεις παλαιού δημοτικού σχολείου, δεν υπάρχουν δραστηριότητες πέραν της μουσικής και του κολυμβητηρίου, στον ίδιο χώρο παιζουν παιδιά του νηπιαγωγείου, του παιδικού και του δημοτικού...έμαθα ότι σε δύο χρονια θα πρέπει να μετακομίσει το εκαπιδευτήριο λόγω ιδιοχρησης, πολύ υψηλά δίδακτρα οπυ δεν δικαιολογούνται από τις παροχές... γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένη.

 

Από του ΜΑλλιάρα δεν έχω να πω κάτι, αφού δέχονται παιδιά από 4 ετών. Οπότε δεν κοίταξα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αχα! να κατι που δεν ειχα σκεφτει Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.Στον παιδικο σταθμο που εργαζομουν ο παιδιατρος ηταν πολυ χρησιμος οχι για να ερχονται τα αρρωστα παιδακια προς εξεταση μα για να ειδοποιει τους γονεις οταν εβλεπε κατι,π.χ.μειωμενη ακοη.Σε ευχαριστω που με εκανες να το σκεφτω.Ισως αυριο να κανω μια κουβεντα μαζι τους πανω σε αυτο το θεμα.

Για τις τουαλετες δεν το'χα προσεξει ,γιατι ο οροφος του γιου μου εχει μονο 13 παιδια,οπως και στο δευτερο νηπιαγωγειο που εχουν, που και παλι ειναι ενα τμημα στον οροφο.

Το φαγητο δεν με απασχολει ,γιατι το μεσημερι ειναι η μονη ωρα που ειμαστε οοολοι μαζι στο σπιτι και τρωμε σαν οικογενεια :D .Ετσι δεν ηταν μεσα στις δικες μας αναγκες, αφου ο Αλεξανδρος γυριζει στη μια η ωρα ωστε να τρωμε ολοι μαζι.

Για την Χουρδακη τωρα,πρεπει να πω πως εχει πολυ καλο ονομα εδω στη Ν Σμυρνη αν και ο χωρος του αφησε και σε μενα τις ιδιες κακες εντυπωσεις.Ηταν ομως το πρωτο σχολειο που εφτιαξε σχολη γονεων και ειναι απο τις πιο καλες.

ευχομαι και παλι καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

συνεχίστε για το σχολείο Ξενοπούλου σε αυτό το τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6869

 

(εάν επιθυμείτε αναζήτηση πληροφοριών για τα άλλα σχολεία που αναφέρονται στο τοπικ - Χουρδάκη, Μαλλιάρα συνεχίστε εδώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για παιδικο σταθμο για τον μικρό μου που ειναι τριων .

Εχω δει δυο ,τρεις αλλα θα ήθελα απο κάποιον αν γνωρίζει κάτι για τα εκπαιδευτηρια χουρδακη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για παιδικο σταθμο για τον μικρό μου που ειναι τριων .

Εχω δει δυο ,τρεις αλλα θα ήθελα απο κάποιον αν γνωρίζει κάτι για τα εκπαιδευτηρια χουρδακη.

 

Γεια σας.εαν μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για τα εκπαιδευτηρια ***** εχω γραψει τα παιδια μου 4 και 9 ετων και εχω αγχωθει με οσα διαβαζω.Ευχαριστω

 

.................

Για την Χουρδακη τωρα,πρεπει να πω πως εχει πολυ καλο ονομα εδω στη Ν Σμυρνη αν και ο χωρος του αφησε και σε μενα τις ιδιες κακες εντυπωσεις.Ηταν ομως το πρωτο σχολειο που εφτιαξε σχολη γονεων και ειναι απο τις πιο καλες.

ευχομαι και παλι καλη επιλογη!

 

..............

Για τα Χουρδάκη δεν έχω να κάνω κάποιο θετικό σχόλιο. Μα ούτε ένα. Κακές παρωχημένες εγκαταστάσεις παλαιού δημοτικού σχολείου, δεν υπάρχουν δραστηριότητες πέραν της μουσικής και του κολυμβητηρίου, στον ίδιο χώρο παιζουν παιδιά του νηπιαγωγείου, του παιδικού και του δημοτικού...έμαθα ότι σε δύο χρονια θα πρέπει να μετακομίσει το εκαπιδευτήριο λόγω ιδιοχρησης, πολύ υψηλά δίδακτρα οπυ δεν δικαιολογούνται από τις παροχές... γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένη.

 

Από του ΜΑλλιάρα δεν έχω να πω κάτι, αφού δέχονται παιδιά από 4 ετών. Οπότε δεν κοίταξα καθόλου.

 

αν και πολλα χρονια μετα τα συγκεκριμενα ποστ, απλα αναφερω για καποια μαμα η οποια ενδιαφερεται για πληροφοριες, οτι προσωπικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη απο τα εκπαιδευτηρια χουρδακη.

ειναι η πρωτη χρονια που παμε, εχουμε φοβερη δασκαλα και θεωρω οτι γενικα ανταποκρινεται πληρως στις προσδοκιες μου.

βεβαια εξαρταται απο το τι ψαχνει η καθε μαμα για το παιδακι της.

για εμενα προσωπικα τα αγγλικα και η κολυβηση ειναι κατι το οποιο δεν ακολουθει τον τροπο σκεψης μου και κατα την γνωμη μου δεν απευθυνεται σε διχρονα παιδακια μεσα στο πλαισιο του εκπαιδευτικου προγραμματος ενος παιδικο σταθμου (αλλα ειναι καθαρα δικη μου αποψη :rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αν και πολλα χρονια μετα τα συγκεκριμενα ποστ, απλα αναφερω για καποια μαμα η οποια ενδιαφερεται για πληροφοριες, οτι προσωπικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη απο τα εκπαιδευτηρια χουρδακη.

ειναι η πρωτη χρονια που παμε, εχουμε φοβερη δασκαλα και θεωρω οτι γενικα ανταποκρινεται πληρως στις προσδοκιες μου.

βεβαια εξαρταται απο το τι ψαχνει η καθε μαμα για το παιδακι της.

για εμενα προσωπικα τα αγγλικα και η κολυβηση ειναι κατι το οποιο δεν ακολουθει τον τροπο σκεψης μου και κατα την γνωμη μου δεν απευθυνεται σε διχρονα παιδακια μεσα στο πλαισιο του εκπαιδευτικου προγραμματος ενος παιδικο σταθμου (αλλα ειναι καθαρα δικη μου αποψη :rolleyes:)

Και με την ευκαιρία θα΄θελα να κάνω μια διόρθωση στο πραγματικά παλιό μου ποστ.

Οι εγκαταστάσεις τώρα πια,αντικειμενικά είναι πολύ καλές!Εχει γίνει ανακαίνιση.

Και φυσικά ισχύουν τα σχόλια περι σχολής γονέων που εξακολουθούν να είναι ένα από τα υπερ του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...