Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΕΝΙΔΙ-ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ θα ανοίξω παιδικό σταθμό στο Μενίδι. Θα λειτουργήσει Σεπτέμβρη.

Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου pm.

Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!

 

 

Καλημέρα σας,

Επειδη το μην. ειναι παλιο,

ανοιξατε τελικα τον Παιδ. Σταθμο στο Μενίδι..?

Ποιος ειναι αυτος? Δνση ή τηλεφ μπορειτε να μας

στειλετε στο email μας..??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια!

Να σας πω και την δική μου εμπειρία μετά από δύο παιδιά και χρόνια στην περιοχή!

Για πολύ καιρό ρωτούσα ψαχνόμουν ερευνούσα μέχρι που μία φίλη μου δικηγόρος μου είπε ότι θα άνοιγε το Σεπτέμβρη του 2010 ένας παιδικός σταθμός κοντά στην Πάρνηθος.

Για να είμαι ειλικρινής επειδή θα ήταν η πρώτη χρόνια για το σχολείο φοβήθηκα και πήγα τον μεγάλο μου γιο σε έναν άλλο σταθμό.

Η φίλη μου όμως πήγε στο sparrow's που μου είχε προτείνει. Επειδή συναντιόμασταν συχνά έβλεπα την πορεία του μικρού της που ήταν περίπου ένα χρόνο μικρότερος από τον δικό μου και τι να πω...

Η αγάπη για την δασκάλα του, τα πράγματα που μάθαινε, κυρίως η συμπεριφορά του είχε μεγάλη διαφορά...

Έτσι τον επόμενο χρόνο έγραψα τον μεγάλο μου στο sparrow's. Και τον επόμενο και την μικρή μου.

Μετά από 3 χρόνια έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Ότι και να πω νομίζω ότι όλα και το τόσο υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και η κοινωνικοποίηση του παιδιού και η αγάπη των παιδιών μου για το σχολείο και για τις δασκάλες τους οφείλεται μόνο στο γεγονός ότι τόσο το προσωπικό του σταθμού αλλά κυρίως οι ιδιοκτήτες του σταθμού χαρακτηριζονται από ένα ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

Ο μεγάλος μου τελείωσε εκεί και το Νηπιαγωγείο πέρυσι και ο πρώτος χρόνος μας στο Δημοτικό ήταν τόσο εύκολος από άποψη εκπαίδευσης αφού στο Νηπιαγωγείο είχε κάνει σχεδόν τα πάντα. Η μόνη δυσκολία που αντιμετώπισα ήταν στην προσαρμογή στο Δημοτικό επειδή ήταν τόσο μεγάλο το συναισθηματικο δέσιμο τόσο με τη δασκάλα του όσο και με την ιδιοκτήτριά του σταθμού που χρειάστηκε η παρέμβαση τους για ομαλή προσαρμογή τους.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και λόγω του ότι πάμε μαζί να πάρουμε την μικρή από τον σταθμό(η οποία να πω ότι κρέμεται κάθε φορά από την αγκαλιά της δασκάλας της και δεν θέλει να φύγει)και ξαναβλέπει τις δασκάλες του που πραγματικά λατρεύει.

Σας κούρασα αλλά τι άλλο θέλουμε για τα αγγελούδια μας πέρα από αγάπη σε συνδυασμό μάλιστα με την τόσο καλή μάθηση...

Πραγματικά από συζητήσεις και με άλλες μαμάδες το sparrow's είναι ένα σχολείο κόσμημα για όλη την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα είμαι νέα στο φόρουμ (δεν έχω ξαναγράψει ) αλλά σας παρακολουθώ καιρό ...και έχω βοηθηθεί πολύ από αυτά που γράφετε .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα από εδώ στέλνει το παιδάκι της σε κάποιον δημόσιο παιδικό σταθμό των Αγίων Αναργύρων και αν ναι είναι ευχαριστημένη ????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπέρα σας,επειδή έχει περάσει καιρός από τις τελευταίες απαντήσεις επί του θέματος, τι θα προτείνατε για παιδικό σταθμό στο Μενίδι και Θρακομακεδόνες;

Διάβασα καλά και άσχημα σχόλια για την Ονειροχώρα, τον κόκκινο μύλο και το sparrow's school αλλά ποια είναι η σημερινή κατάσταση των σταθμών;Θα ξεκινήσω το γιο μου του χρόνου που θα είναι 2,5 ετών και ξεκινάω από τώρα να ψάχνομαι...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Kαλησπέρα σας,επειδή έχει περάσει καιρός από τις τελευταίες απαντήσεις επί του θέματος, τι θα προτείνατε για παιδικό σταθμό στο Μενίδι και Θρακομακεδόνες;

Διάβασα καλά και άσχημα σχόλια για την Ονειροχώρα, τον κόκκινο μύλο και το sparrow's school αλλά ποια είναι η σημερινή κατάσταση των σταθμών;Θα ξεκινήσω το γιο μου του χρόνου που θα είναι 2,5 ετών και ξεκινάω από τώρα να ψάχνομαι...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Καλησπέρα εάν και απαντάω μετά από πολύ καιρό, μετά από τέσσερα χρόνια στην ονειροχώρα εξακολουθώ να έχω την ίδια ικανοποιηση από την πρώτη μέρα, την κόρη μου την πήγα 11 μηνών εκεί και τώρα είναι 5 χρονών, .Το θέμα είναι τι κριτήριο και τι απαιτήσεις έχει ο καθένας , εμένα με ενδιέφερε η ασφάλεια του πάνω απ΄όλα να είναι σε ένα περιβάλλον χαρούμενο καθαρό με δραστηριότητες να την αφήνω εκεί και να μην σκέφτομαι πω πω πως περνάει το παιδί μου τώρα. Το βασικότερο να υπάρχει συννενόηση με τους ιδιοκτήτες όσον αφορά το παιδί σου και τις ανάγκες του. Πάντως σε αυτά τα τέσσερα χρόνια έχω δει και γονείς οι οποιοι ας πούμε ενοχλούνται γιατί τα παιδιά λερώνονται με μπογιές γιατί ο κήπος έχει μυρμήγκια και άλλα τέτοια ε τώρα τι να πω σε παιδικό σταθμό πάνε ,παιδιά είναι και θα παίξουν και θα λερωθούν, εμένα όμως μου άρεσε που γύρισε από την εκδρομή της στην Πάρνηθα και μου μίλαγε για τα δέντρα και τα φύλλα των δέντρων και επίσης μου ζήτησε να φυτέψουμε πετούγιες που δεν έχω ιδέα τι λουλούδι είναι καθώς είμαι άσχετη. Ευχομαι να σε κατατόπησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλησπερα σε ολες και ολους! Εχω μια μικρουλα 26 μηνων. Ενδιαφερομαι για παιδικο σταθμο Μενιδι και Θρακομακεδονες με βαση φυσικα τα καινουργια δεδομενα που ισχυουν στους παιδικους και γενικοτερα μια εικονα για το ποιος 'η ποιοι εχουν καλα προγραμματα. Εκτος φυσικα απο καλο διατροφικο προγραμμα με προσεγμενα υλικα, με ενδιαφερει να εχουν προγραμματα δραστηριοτητων εμπλουτισμενα ή και τυπου Μοντεσορη και φυσικα πουλμαν. Εννοειτε οτι με ΕΣΠΑ προγραμματα θα ηταν ενα επιπλεον προσον...Σας ευχαριστω εκ των προταιρων...!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας,

 

Τι να πω πήγα σε αρκετούς δημόσιους σταθμούς στο Μενίδι...όπου δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά διότι δεν είχαν χρόνο και για κάποιο λόγο όλες οι υπεύθυνες έλειπαν την ημέρα εκείνη. Επίσης όλα έχουν έλλειψη προσωπικού!

Οπότε ρώτησα όσους ήξερα και μου έδωσαν πολύ καλά σχόλια για τον σταθμό στον Άγιο Πέτρο, πολύ καλές δασκάλες, καθαρό και ανοχή και ευελιξία στην πάνα. Όπως και τον σταθμό του Αγίου Διονυσίου τα ίδια.

Τέλος πολύ κακή εντύπωση μου έκανε η απάντηση στον σταθμό των Θρακομακεδόνων όπου αμέσως με ρώτησε που μένω για να μου πει ότι παίρνουν μόνο παιδάκια από Θρακομακεδόνες λέγοντας μου "και τα παιδιά τους που θα πάνε τόσο μακριά " εννοούσε το κέντρο  Μενιδίου.  Οπότε της είπα και να το δηλώσω πρώτο δεν θα με πάρετε. Δεν μπορώ να καταλάβω των διαχωρισμό, εγώ δηλαδή από Πάρνηθα θα παω το παιδί μου Κόκκινο Μύλο αλλά όχι τα παιδιά των Θρακομακεδόνων...τέλος πάντων!!

Περιμένω και το ΕΣΠΑ να βγεί τον Ιούνιο μπας και το δηλώσω σε κάποιο από τα ιδιωτικά που συνεργάζονται όπως το Sparrow's όπου διάβασα πολύ καλά σχόλια πιο πάνω! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...