Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρόλος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σε Δημοτικο?


Recommended Posts

Γεια σας, μήπως κάποια γνωρίζει αν είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί ο σύλλογος? Η κότη μου ξεκίνησε α'δηοτικού και μου ζητήσανε 15 ευρώ στην αρχή της χρονιάς και θα τα έδινα αλλά σκέφτηκα ότι οι γονεις θα είχαμε καποια επαφη με τον σύλλογο για διάφορα θέματα στην διάρκεια της χρονιάς. Βέβαια δεν ξέρω καν ποιοι είναι στο σύλλογο και γαιτι υπάρχει. Μοίρασαν στα παιδιά διάφορα αναμνηστικά τα οποία ομως πληρώθηκανα κανονικά, και δεν γνωρίζω να έκανα κατι αλλο. Γιατι λοιπον υπάρχει και μαζεύουν τοσα λεφτα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν καταλαβαίνω....Στη διάρκεια της χρονιας, έχει γινει κάποια γενικη συνέλευση απο το Συλλογο? Εκει ενημερωνουν και για τα χρηματα που ξοδευονται και για τις δραστηριότητές τους.

Τα χρηματα πώς τα ζήτησαν? Εχουν στειλει, προφανώς, ενημερωτικο σημειωμα. Δεν γραφει εκει καποια στοιχεια επικοινωνιας? Δεν μπορει να μην εχεις καμια απολύτως πληροφορία, άλλωστε αν στειλεις τα χρηματα, σε ποιον θα τα δωσεις?

Γιατι δεν επικοινωνεις μαζι τους για να ρωτησεις τι ακριβως κανουν και πού διαθέτουν τα χρήματα που συγκεντρωνουν?

Εχεις μιλήσει με άλλους γονεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν έγινε τίποτα, οι αλλοι γονεις δεν ξερουν επισης κατι, και λογικα θα τους ψαξω για να τους δωσω τα λεφτα. Μαλιστα δωσανε μήνυμα στα παιδια όσοι δεν πληρωσαν το σύλλογο να τα δώσουν. Είναι υποχρεωτικό? Επαναλαμβάνω δεν είναι για τα λεφτα αλλά αναρωτιεμαι τι τα κανουν και αν δεν τα πληρωσω τι μπορει να γίνει? Και το αποκριατικο παρτυ που διοργάνωσαν στον χώρο του σχολειου (!) είχα κανονικά το εισητήριο του...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μήπως κάποια γνωρίζει αν είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί ο σύλλογος? Η κότη μου ξεκίνησε α'δηοτικού και μου ζητήσανε 15 ευρώ στην αρχή της χρονιάς και θα τα έδινα αλλά σκέφτηκα ότι οι γονεις θα είχαμε καποια επαφη με τον σύλλογο για διάφορα θέματα στην διάρκεια της χρονιάς. Βέβαια δεν ξέρω καν ποιοι είναι στο σύλλογο και γαιτι υπάρχει. Μοίρασαν στα παιδιά διάφορα αναμνηστικά τα οποία ομως πληρώθηκανα κανονικά, και δεν γνωρίζω να έκανα κατι αλλο. Γιατι λοιπον υπάρχει και μαζεύουν τοσα λεφτα????

 

Καλημέρα, από όσο γνωρίζω από τη στιγμή που θα πάει το παιδί στο δημοτικό, γίνεσαι αυτόματα μέλος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και έχεις δικαίωμα να συμμετέχεις στην Γενική Συνέλευση , να ψηφίζεις και να ενημερώνεσαι για όλα τα θέματα που αφορούν σχολείο. Τα μέλη του συλλόγου (πρόεδρος,αντιπρόεδρος, ταμίας, μέλη) αλλάζουν κάθε 2 χρόνια. Κάθε χρόνο όμως είναι υποχρεωμένος ο πρόεδρος να συγκαλεί Γενική Συνέλευση , στην οποία γίνεται απολογισμός της χρονιάς που πέρασε, δλδ τι εκδηλώσεις έγιναν και τι πληρώθηκε σε τελική ανάλυση και ασφαλώς ποια είναι τα σχέδια για την καινούρια χρονιά.

 

Αυτά είναι για το πως πρέπει να είναι τα πράγματα, όχι όμως ότι ανταποκρίνονται πάντα στην πραγματικότητα. Η κόρη μου, πάει Ε΄δημοτικού και τα λεφτά του συλλόγου για φέτος πρώτη φορά τα έδωσα τον Ιανουάριο. Και αυτό εξεπίτηδες γιατί έμαθα πολλά για τον πρόεδρο που αρνιόταν πεισματικά να κάνει Γενική Συνέλευση και να μας ενημερώσει για την διάθεση των χρημάτων... όταν τελικά έμαθα ότι τα χρήματα δώθηκαν για την βιβλιοθήκη του σχολείου, για την τριήμερη εκδρομή της έκτης στην Βουλή και σε όλες τις εκδρομές των παιδιών συμμετείχαμε με μικρό ποσοστό, τότε είπα εντάξει. Θα τα δώσω τα λεφτά. Τουλάχιστο να πιάνουν τόπο. Για το νηπιαγωγείο τι να πώ... ναι, ναι πληρώνω 2 συλλόγους (άλλο θέμα).... η πρόεδρος μας ενημερώνει συνέχεια για τις αγορές που γίνονται για τα παιδιά μας, για τις εκδρομές, για τις εκδηλώσεις...

 

Θα σου πρότεινα να ψάξεις, να μάθεις, να ενδιαφερθείς. Εμείς αν δεν ενδιαφερόμασταν ο "κύριος" πρόεδρος θα τα είχε "φάει" τα χρήματα. Περιμένουμε πως και πως το Σεπτέμβριο για να τον διώξουμε μια και καλή... Και κάτι άλλο, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ σαν γονιός να σε ενημερώσουν για τις κινήσεις του συλλόγου... Όσο η πολιτεία αδιαφορεί, πρέπει εμείς να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας και ειδικά αυτά που αφορούν το μέλλον των παιδιών μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ου συνδρομες δινοντε μια φορα τον χρονο για καποιες δραστηριοτητες των συλλογων.

Ο συλλογος μας πχ τα χρηματα τα βαζει

 

  1. για καποια κερασματα στις διαφορες εκδηλωσεις του σχολειου μας.
  2. για το αποκριατικο παρτυ.
  3. για την ημερησια εκδρομη των παιδιων του σχολειου.
  4. τα αναμνηστικα δωρα της ΣΤ΄'ταξης

Ειμαι προεδρος στον Σ.Γ.& Κ Δημοτικου σχ.προδρομου Καρδιτσας.:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα, άρα Γιώτα καλά εκανα και δεν πλήρωσα την περσυνη χρονια διοτι τίποτα δεν έγινε απο αυτά που λές ή άλλα. ο,τι πηραμε απο τον συλλογο το ακριβοπληρωσαμε οποτε... Αντε να δουμε αυτην την σχολικη χρονια τι θα γίνει!

Παντως εσυ ώς προεδρος μπορεις να μου πεις, είμαστε υποχρεωμένοι οι γονεις να πληρωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων στα δημοτικά είναι ένας θεσμός που εκπροσωπεί τους γονείς στις σχολικές επιτροπές των σχολείων (διευθυντής, δάσκαλοι, εκπρόσωπος δήμου) αλλά και φροντίζει για κάποιες δραστηριότητες κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Δραστηριότητες που οργανώνονται από το σύλλογο και όχι από τους δασκάλους.

Η πληρωμή δεν είναι υποχρεωτική, αλλά αν δεν πληρώσεις για να καταστείς μέλος του συλλόγου, δεν μπορείς να ψηφίσεις στις εκλογές του ΔΣ, αφού σε αυτές ψηφίζουν μόνο τα ταμειακώς ενήμερα μέλη.

Πράγματι, κάθε χρόνο συγκαλείται ΓΣ και ενημερώνονται οι γονείς για τους στόχους δράσεις του επόμενου έτους, αλλά και για τα πεπραγμένα του προηγούμενου.

Στο σύλλογο του δημοτικού μας, είμαι γενική γραμματέας και οι δραστηριότητες που διοργανώνουμε είναι, σε εβδομαδιαία βάση : Θέατρο, σκάκι, παραδοσιακούς χορούς. Κάθε χρόνο διοργανώνουμε στο σχολείο αποκριάτικο χορό και στη λήξη του έτους ημερήσια εκδρομή. Τέλος, με τα χρήματα που περισσεύουν κάνουμε κάποια χρήσιμη δωρεά στο σχολείο, σε συνεννόηση με τους δασκάλους και τους διευθυντές.

Σας κούρασα με το μακρύ ποστ, αλλά νομίζω ότι η συνδρομή, το κόστος της οποίας καθορίζεται στη συνεδρίαση του ΔΣ βοηθάει στην πραγματοποίηση όλων των παραπάνω. Πολλές φορές βέβαια ερχόμαστε σε πολύ δυσάρεστη θέση όταν από γονείς, οι οποίοι δεν έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους στη ΓΣ, παρά το ότι όλα τα παιδιά καρπώνονται τους κόπους των μελών του ΔΣ (για να γίνουν όλες οι δραστηριότητες πραγματικότητα, ανοίγουμε και κλείνουμε το σχολείο και παραμένουμε μέχρι το τέλος των δραστηριοτήτων) έχουν διάφορες απόψεις περί σωστού ή λάθους και του τι θα έπρεπε κατά τη γνώμη τους να συμβαίνει για το δείνα ή το ......

 

Ουφ ξεσπάθωσα...αλλά νομίζω πως απάντησα στη ερώτησή σου. Κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να πληρώσει, αλλά έτσι δεν έχει "φωνή" στις εκλογές και είναι κρίμα κατά τη γνώμη μου να μην έχουμε φωνή σε ένα τόσο σημαντικό θέμα, που αφορά τα παιδιά μας.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (ώχχχ το πήρα μονότερμα)

πέρα από το οικονομικό, θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου γνώμη γενικότερα για τους συλλόγους γονέων των δημοτικών. Είναι πολύ χρήσιμο και πολύ επικοδομητικό να υπάρχει συνεργασία τόσο με τους συλλόγους γονέων όσο και με τους δασκάλους, αλλά και με όλους τους γονείς, κάτι που στο σχολείο μας το έχουμε καταφέρει με πολύ κόπο, διότι αντιμετωπίζουμε το κάθε πρόβλημα συνολικά. Έχουμε μεσολαβήσει πολλές φορές με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για τα παιδιά μας.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε οσα λες αν όλα λειτουργουν ετσι οπως τα θετεις. Αλλά...ποιες εκλογές??? εγω ουτε τα ατομα του συλλογου ξερω ουτε ΓΣ εγινε ποτέ ουτε τιποτα. Σαν να μην υπάρχουν στο δικο μας σχολειο. Ακριβως γιαυτο το λογο τοι αναφερω. Μακάρι να γινοταν δουλεια και να εδινα και περισσοτερα. Γιατι έτσι ειχα και εγω στο μαυλο μου τον συλλογο, ο ενδιαμεσος κρικος μεταξυ γονιων και σχολειου γενικα (διεθυθυντη, δασκαλων κλπ). Πως μπορω ως γονιος να απαιτησω ενημέρωση και "η φωνη μου" ως γονιος να ακουστει γενικοτερα???

Link to comment
Share on other sites

Με μία επιστολή προς το σύλλογο γονέων. Την οποία μπορείς να παραδώσεις είτε στη Διεύθυνση του σχολείου, είτε στο άτομο το οποίο ζητά τη συνδρομή του συλλόγου. Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εμείς πριν από κάθε συνέλευση του ΔΣ ενημερώνουμε τους γονείς ώστε να παραστούν αν θέλουν. Επίσης ενημερώνουμε και για τη ΓΣ, η οποία για να πραγματοποιηθεί πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό (ταμειακώς ενήμερων μελών του). Η ενημέρωση γίνεται με ανακοίνωση στις θύρες του σχολείου ή και με διανομή ανακοινώσεων -ολίγον τι δαπανηρό, είναι η αλήθεια- στα παιδιά, τα οποία με τη σειρά τους δίνουν στους γονείς.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μήπως κάποια γνωρίζει αν είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί ο σύλλογος? Η κότη μου ξεκίνησε α'δηοτικού και μου ζητήσανε 15 ευρώ στην αρχή της χρονιάς και θα τα έδινα αλλά σκέφτηκα ότι οι γονεις θα είχαμε καποια επαφη με τον σύλλογο για διάφορα θέματα στην διάρκεια της χρονιάς. Βέβαια δεν ξέρω καν ποιοι είναι στο σύλλογο και γαιτι υπάρχει. Μοίρασαν στα παιδιά διάφορα αναμνηστικά τα οποία ομως πληρώθηκανα κανονικά, και δεν γνωρίζω να έκανα κατι αλλο. Γιατι λοιπον υπάρχει και μαζεύουν τοσα λεφτα????

εμενα η μαμα ειναι καθαριστρια σε δημοτικο σχολειο και την ρωτησα μου ειπε οτι καλυπτουν καποιες βασικες αναγκες του σχολειου οπως 1)να πληρωθει το πετρελαιο του σχολειου 2)να αγορασουν επιπλεον καθαριστικα 3)να καλυψουν τα εισητηρια των παιδιων για μια εκδρομη οταν δεν μπορουν να τα πληρωσουν οι γονεις(αποδεδειγμενα) 4)να ανανεωσουν την βιβλιοθηκη 5)να παρουν η/υ 6)και διαφορες εκδηλωσεις και υποχρεωσεις,γιατι τα κονδυλια του υπουργειου φτανουν για τη μιση χρονια.βεβαια δεν καταλαβαινω και ειναι απορια μου ειδικα για την θερμανση γιατι δεν χρησιμοποιουν το φυσικο αεριο αφου λενε οτι ειναι πιο οικονομικο το ιδιο ισχυει για ολες τις δημοσιες υπηρεσιες.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν πληρώνονται από κάπου.

Η όλη εργασία γίνεται στα πλαίσια του εθελοντισμού και της ελεύθερου χρόνου. Οι μόνοι που πληρώνονται είναι οι δάσκαλοι των δραστηριοτήτων.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oχι βεβαια, δεν πληρωνονται απο πουθενα.

Τωρα για τα χρήματα..... Εξαρταται απο τον συλλογο ποσο δραστηριος ειναι και γιατι τα ατομα εβαλαν υποψηφιοτητα.

Φυσικα υπαρχουν και ατομα που μπαινουν στον συλλογο για την προβολη τους, ομως υπαρχουν και ατομα που φροντιζουν πολυ για το σχολειο.

Στο παλιο μας σχολειο τα χρηματα που διναμε πηγαιναν για ανθοδεσμες των δασκαλων κατι που με εκνευριζε φοβερα. Ποτε δεν εκανε τιποτα αυτος ο συλλογος.

Αντιθετα, ο συλλογος στο νεο μας σχολειο κανει παρα πολλα πραγματα. Μεχρι και κομπιουτερ αγορασε. Πριν κλεισουν τα σχολεια ετρεχε για να δουν τι θα κανουν με μπαρα για αναπηρικο, αφου απο φετος στο σχολειο μας θα φοιτα κοριτσακι με ειδικες αναγκες.

Να σας πω ομως κατι. Με εκνευριζει αφόρητα οταν καποιοι γονεις χωρις να εχουν στοιχεια βγαινουν και κατηγορουν τον εκαστοτε συλλογο οτι τους τρωει τα χρηματα (τα 10 ευρω που δινουν στην αρχη της χρονιας και αν τα δωσουν).

Δυστυχως ειναι ελαχιστοι και οι γονεις που ειναι διπλα στον συλλογο. Αληθεια ποσοι γονεις πηγαινουν στις γενικες συνελευσεις? Ποσοι πηγαίνουν στις ενημερωσεις που γινονται καθε μηνα απο ειδικους και διοργανωνονται απο τον συλλογο?

Και δεν μπορω να ακουω την δικαιολογια οτι εργαζονται απο την στιγμη που οι συναντησεις αυτες γινονται απογευμα και σε ωραριο που γενικα βολευει τον εργαζομενο. Και στην τελικη μια φορα τον μηνα γινονται, δεν μπορουμε να διαθεσουμε 2 ωρες τον μηνα να ενημερωθουμε απο ειδικους για τα παιδια μας?

(Να διευκρινησω οτι δεν ειμαι σε συλλογο, ουτε καποιο συγγενικο μου προσωπο, απλα λεω οτι βλεπω).

Επισης να διευκρινησω οτι δεν μαζευουν "τοσα" λεφτα γιατι δυστυχως πληρωνουμε μονο καμια 10αρια γονεις..... Οι υπολοιποι απλα εξαφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλημέρα, άρα Γιώτα καλά εκανα και δεν πλήρωσα την περσυνη χρονια διοτι τίποτα δεν έγινε απο αυτά που λές ή άλλα. ο,τι πηραμε απο τον συλλογο το ακριβοπληρωσαμε οποτε... Αντε να δουμε αυτην την σχολικη χρονια τι θα γίνει!

Παντως εσυ ώς προεδρος μπορεις να μου πεις, είμαστε υποχρεωμένοι οι γονεις να πληρωνουμε?

πιστευω οτι πρεπει να δινονται οι συνδρομες οταν βλεπεις οτι ο συλλογος ειναι ενεργος και προσφερει εργο...ο δικος μας συλλογος ειναι απο τους πιο δυναμικους στον νομο καρδιτσαςκαι αυτα που ειπα πιο πρν τα τιτουμε εδω κ πολλα χρονια.Οι μοναδικουθ ποροι ενος συλλογου ειναι οι συνδρομες και οποιες εκδηλωσεις κανει

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

στον σύλλογο τον δικό μας δεν έχει γίνει ποτέ ενημέρωση τη χρήματα καταναλώθηκαν και που, οι γονείς μπορούν να ελέγξουν τον ταμία το τη χρήματα υπάρχουν και που δαπανήθηκαν.....???? παρακαλώ ενημερώστε με ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

συνδρομες συλλογου γονεων κ κηδεμονων

στον σύλλογο τον δικό μας δεν έχει γίνει ποτέ ενημέρωση τη χρήματα καταναλώθηκαν και που, οι γονείς μπορούν να ελέγξουν τον ταμία το τη χρήματα υπάρχουν και που δαπανήθηκαν.....???? παρακαλώ ενημερώστε με ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και μπορεις αν εισαι μελλος του συλλογου (εχεις δηλ. πληρωσει συνδρομη οποτε εισαι μελος). Αυτο τουλαχιστον λεει το δικο μας καταστατικο. Αν σου αρνηθουν σε προφορικη απαιτηση κανε έγγραφη προς το συλλογο και ζητα να δεις και το καταστατικο. Υπαρχη κανονικα βιβλιο εσοδων-εξόδων, αποδείξεις εισπαραξης , αποδειξεις πληρωμής(τιμολογια για αγορες κ.α)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας και συγχαρητηρια για την τοσο καλη δουλεια που κανετε. Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του Συλλογου γονεων απεναντι στο σχολειο και ποια τα δικαιωματα του. Επισης ποιες οι υποχρεωσεις του εκαστοτε διευθυντη απεναντι στο συλλογο γονεων.Αντιμετωπιζουμε μια πρωτογνωρη συμπεριφορα απο την διευθυντρια του δημοτικου μας σχολειου η οποια μας απαξιωνει συνεχως δεν μας ενημερωνει για τιποτα που να αφορα το σχολειο , δεν μας επιτρεπει να εισερχομαστε στο σχολειο λογοκρινει και δεν μοιραζει τις ανακοινωσεις μας στα παιδια δεν μας επετρεψετε να ειμαστε παρων στην κοπη πιτας του σχολειου παρα μονο ζητησε τις πιτες και τα δωρα και ουτε να κανουμε δραστηριοτητες με τα παιδια στην ευελικτη ζωνη!! Παρακαλω αν εχετε αποψη βοηθηστε μας γιατι ολος ο συλλογος και οι γονεις εχουμε αγανακτησει και δεν θελουμε να εχει αντικτυπο στα παιδια μας. τουλαχιστον υπαρχουν υποχρεωσεις και δικαιωματα να παμε αμφοτεροι με το γραμμα του νομου? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση θα την βρεις στο άρθρο 2(σελίδα 6 του αρχείου) στον παρακάτω σύνδεσμο

 

http://dipe.ilei.sch.gr/ekpth/antoniou/meri/nomothesia/fek136_n2621_1998.pdf

 

αλλα δεν αναφέρεται κάτι συγκεκριμενο απ'οσο κοίταξα για αρμοδιότητες.

 

Ψάξε κι εδω

http://dipe.ilei.sch.gr/ekpth/nomothesia.htm

 

http://xronika05.blogspot.com/2011/04/blog-post_4898.html

[

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ εφη , αν και δεν λεει κατι συγκεκριμενο περι αρμοδιοτητων μονο οτι υπαρχει ενας εκπροσωπος στο συμβουλιο σχολικης κοινοτητας ο οποιος ειναι και ο συνδετικος κρικος!!τελος παντων, ειναι θεμα σε τι ανθρωπο θα πεσεις....

Link to comment
Share on other sites

και εμας τα ζητησαν αυτα τα χρηματα αλλα ο συλλογος του σχολειου ειναι αφαντος!!!!!!!!

κανουν 1 φορα τον χρονο 1 συνελευση,μαζευοντε με το ζορι 15 γονοις(δικο μας λαθος!!) ρωτανε αν εχει κανεις κανενα προβλημα,και τιποτα αλλο...........

ουτε εκδηλωσεις κανει ουτε τιποτα αλλο,και για το παρυ μασκε (περσυ) εφεραν οι μαμαδες φαγητα και εβγαλαν τα θρανια εξω τα εκαναν μπουφε και αυτο ηταν!!!!!

δεν ξερω που πανε τα χρηματα που μαζευουν...........

μακαρι να εκαναν κατι για τα παιδια και να τα εδινα 2πλα!!!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ο γιος μου πηγαίνει 3η δημοτικού σε ιδιωτικό σχολείο στο οποίο δεν υπάρχει Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων. Μάλιστα, από όσο έμαθα δεν έχει υπάρξει ποτέ στο συγκεκριμένο σχολεί. Σε παιδικά πάρτι που έχουμε βρεθεί με κάποιες μαμάδες συμμαθητών, έχουμε πει κατά καιρούς ότι θα έπρεπε να έχουμε Σύλλογο, μάλιστα μία ρώτησε το διευθυντή του σχολείου και αυτός είπε ότι ναι, αν θέλετε μπορείτε να κάνετε, αλλά είναι δικό σας θέμα, δεν έχει να κάνει με τη διεύθυνση του σχολείου. Εν ολίγοις, δεν είπε όχι (δε νομίζω να είχε δικαίωμα κι όλας να πει όχι) αλλά δε φάνηκε πρόθυμος και να βοηθήσει και καθόλου, τουλάχιστον στην οργάνωση του πράγματος.

 

Μήπως μπορεί κάποια να με ενημερώσει για το όλο θέμα? Δηλαδή, τι χρειάζεται, (πχ να ενημερωθούν οι γονείς όλων των τάξεων)? Αυτό βέβαια θα ήταν πολύ δύσκολο, να γίνει από μία δύο μαμάδες. Θα μπορούσαμε να "υποχρεώσουμε" το διευθυντή του σχολείου να το κάνει? Γενικώς η όλη διαδικασία πως μπορεί να κινηθεί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...