Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνη ή με βοήθεια;


Recommended Posts

Πρέπει να έχω διαβάσει περίπου μιάμιση βιβλιοθήκη σχετικά με δίδυμα και με πολύτεκνους κλπ. και γενικά λόγω της παλιά μου επαγγελματικής ιδιότητας ως μαία, λόγω πείρας από άλλα δύο μωρά που έχω και λόγω ιδιοσυγκρασίας (έχω πολύ εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, η ψωνάρα!), νομίζω ότι είμαι έτοιμη για την Κατρίνα που έρχεται να με χτυπήσει!!! ΑΛΛΑ, ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: να πάρω βοήθεια κάποια κοπέλα μόνιμη; Ή να αρκεστώ στη βοήθεια των γονιών μου κάποιες ώρες της ημέρας;

 

Όταν πρωτοέκανα τον Ιάσονα, η μαμά μου ήταν μόνιμη στο σπίτι μου, τουλάχιστον 10 ώρες ημερησίως, και 2-3 ώρες κι ο πατέρας μου. Και σιγά σιγά είδα ότι ο Φιλιππάκος μου άρχισε και μου ξέφευγε γιατί οι παππούδες του έκαναν όλα τα χατήρια. Οπότε τους ζήτησα να έρχονται λιγότερες ώρες, 2 ώρες το πρωί, 2 το απόγευμα και είδα ότι τα κατάφερνα πολύ καλύτερα, τα μωρά έκλαιγαν λιγότερο, ήταν πιο υπομονετικά όταν ζητούσαν κάτι και ειδικά ο μεγάλος ήταν πολύ πιο ήρεμος. Και σημειώνω ότι με τους γονείς μου έχω άψογες σχέσεις, δεν είναι ότι χειριζόμασταν διαφορετικά τις καταστάσεις, τα βρίσκαμε.

 

Βλέπω λοιπόν ότι μάλλον κακό μου έκανε η μόνιμη εξωτερική βοήθεια. Αλλά τώρα με τα δίδυμα δεν ξέρω τι να περιμένω, παίζει ρόλο και τι μωρά θα είναι, ήσυχες ή σουρλουλούδες, χιχι!! Εσείς τι λέτε; Να πάρω μια κοπέλα κυρίως για να απασχολεί τον Φίλιππο, που δεν θα τον στείλω παιδικό σταθμό παρόλο που κλείνει τα 3 και άρα θα έχω 4 μωρά μέσα στο σπίτι, ή να συνεχίσω το μοτίβο 2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα με τους γονείς μου;

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν κατάλαβα καλά, με την έλευση των διδύμων θα φτάσεις τα 4! Χαρά στο κουράγιο σου και με το καλό.

Σχετικά με τον προβληματισμό σου, εγώ ψηφίζω δαγκωτό να πάρεις εξωτερική βοήθεια. Ακόμα και 3 παιδιά με τα 2 νεογέννητα, προσωπικά μου φαίνονται πολύ δύσκολη "επιχείριση". Σκέψου ότι μια κοπέλα που θα την πληρώνεις θα είναι υποχρεωμένη να ακολουθεί τις δικές σου οδηγίες και όχι να κάνει χατιράκια κλπ. Δεν είναι το ίδιο με τον παππού και τη γιαγιά.

Όλα αυτά βέβαια, κάνοντας μία "cost-benefit analysis" λαμβάνοντας υπόψη το οικονομικό θέμα, το αν αντέχεις στο σπίτι σου έναν ξένον άνθρωπο κλπ.

Όπου και αν καταλήξεις, εύχομαι να πάνε όλα καλά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, Ε;

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ 4 ΠΑΙΔΙΑ, 2 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΑΚΟΜΑ. ΒΕΒΑΙΑ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΔΥΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΝΑΙ ΒΟΥΝΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΟΝΙΜΗ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ) ΕΞΑΛΛΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΡΑ ΠΟΛΛΕΣ, ΜΟΝΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΩΜΑΤΑ, ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Εγώ θα έλεγα να πάρεις βοήθεια και για τους δύο "μεγάλους", ή αν γινόταν να κρατούσε κάποιες ώρες γιαγιά ή παππούς τον μεγάλο και να έμενε η γυναίκα με τον μικρό. Πιστεύω ότι σίγουρα θα χρειαστείς βοήθεια γιατί είναι όλοι πολύ μικροί.

Τους γονείς σου πιστεύω τους χρειάζεσαι οπωσδήποτε και φέτος, τουλάχιστον μέχρι να πάει ο μεγάλος ή και οι δύο μεγάλοι παιδικό. Ας τους παραχαϊδέψουν λίγο, δεν πειράζει...

ΥΓ: :-) Θα είστε σπίτι υπερπαραγωγή! Να σου πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Βρε sol μου θυμάμαι όταν διάβασα για την εγκυμοσύνη σου είχα πάθει πλάκα..εγώ γέννησα 12 μέρες μετά από σένα. Αλήθεια πώς τα καταφέρνεις με το πιτσιρίκι σου και με την εγκυμοσύνη μαζί? Μπράβο σου πάντως, βοήθεια πιστεύω ότι θα χρειαστείς σίγουρα και αν έχεις γονείς κοντά σου ακόμη καλύτερα! Με το καλό τα διδυμάκια σου!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω πιστευω οτι καλυτερα να παρεις μια εξωτερικη βοηθεια.. και να εχεις βεβαια και τους παπουδες-γιαγιαδες... ειναι κομματακι δυσκολο μα 4 παιδια νομιζω.. εγω παντως ετσι θα εκανα..

 

κι εγω η αληθεια ειναι δεν μπορω να ξεχασω αυτο το τοπικ με τιποτα "σοκ και δεος"!! :lol::lol: με το καλο κοπελα μου!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάνα κουράγιο!!!

Καλύτερα που δεν στέλνεις τον μεγάλο παιδικό γιατί θα φέρνει πολλές ιώσεις. Αν οικονομικά είστε καλά πάρε σίγουρα άτομο. Οι παπούδες πάντως θα χρειαστούν και για τα νεογέννητα. Θα δεις πια και στην πορεία πως πάνε τα πράγματα.

Να σου ζήσουν όλα τους!!!!

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα επαιρνα μονο καποιο ατομο ν ασχολειται με τις δουλειες (καθαριοτητα και σιδερο ) και θα ζηταγα απ την μαμα ..να μας ετοιμαζει ενα πιατο φαγητο + 1 ωριτσα να κανω ενα μπανιο σαν ανθρωπος..

Επειδη τα εχω ζησει (ειχα ενα διχρονο και τα διδυμα νεογεννητα) ...δεν ειμαι υπερ της βοηθειας..περισσοτερο μπελλα σου βαζουν και σ αποσυντονιζουν..

Εαν εχεις ν ασχοληθεις με τα παιδακια σου..χωρις αλλες σκοτουρες μια χαρα θα τα κατεφερεις

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα να πω ότι την βαριά καθαριότητα την κάνει 2 φορές την εβδομάδα η κα. Μαρίνα, ας είναι καλά η γυναίκα, καλύτερη δεν υπάρχει. Το φαγάκι είναι ευγενική προσφορά της μανούλας συνεχώς τους πρώτους μήνες που γεννάω και πολλές φορές αφού μεγαλώσουν τα παιδιά. Εγώ ασχολούμαι αποκλειστικά με τα μωρά. Εντάξει, κάνω τα ψιλά, πιάτα, πλυντήρια, ηλεκτρική αλλά από κει και πέρα τίποτε άλλο, μόνο τα παιδιά, όλη μέρα στα πατώματα να παίζουμε.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν παίζει χωρίς βοήθεια... Τους πρώτους μήνες μέχρι να έχεις κάποιο πρόγραμμα με τα μωρά που μπορεί να τρώνε κάθε ώρα τι θα τα κάνεις τα άλλα? Ναι μεν είναι μεγάλα αλλά ένας τσακωμός θέλει κάποιον να τους βάλει σε τάξη... Επίσης θα συμφωνήσω στην εξωτερική βοήθεια μόνο αν είναι καλή και έμπιστη. Βέβαια θα είσαι και εσύ στο σπίτι αλλά πρέπει να έχει όρεξη... Άσε τους παππούδες και τις γιαγιάδες να κακομάθουν τα παιδιά όπως θέλουν... Αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε αλλά για λίγες ώρες. Αν τα παιδιά μεγαλώνουν μαζί τους με τις απαγορέυσεις και τα πρέπει που τους βάζουμε εμείς (και που πρέπει να τα βάζουμε) και αυτοί δε θα τα ευχαριστηθούν όπως θα επιθυμούσαν και τα παιδιά δε θα έχουν τις μνήμες μίας γιαγιάς που ήταν πρόθυμη να τους πάρει ότι της ζητούσαν!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι η βοήθεια είναι μονόδρομος με τόσα παιδιά. Εμένα τα διδυμάκια μου είναι 8 μηνών και έχω ακόμη βοήθεια στο σπίτι. Γυναίκα που σιδερώνει και καθαρίζει, γιαγιάδες που μαγειρεύουν και έρχονται και πρωί απόγευμα για βοήθεια και σύζυγο που βοηθάει. Η αλήθεια είναι ότι στην φάση που είμαστε τώρα λέω να κόψω την καθημερινή τους παρουσία, αλλά έως τον 6 μήνα μου ήταν όλοι απαραίτητοι. Θήλαζα και θηλάζω και τα δύο και μέχρι τον 6 που ο θηλασμός ήταν αποκλειστικός τα μωρά τρώγανε ανά δίωρο. Άσε που ήταν και πάρα πολύ ζωηρά και ανήσυχα, κλαίγανε πολύ!!Πριν φάνε, πριν κοιμηθούνε , μόλις ξυπνούσανε!!ΚΛΑΜΑ!!! Τώρα είναι τα πιο γελαστά μωρά!!! Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η βοήθεια θα σου είναι απαραίτητη (και μάλιστα τόσο η εξωτερική όσο και των γιαγιάδων) για να αφιερώσεις και μισή ώρα στον εαυτό σου διαφορετικά νομίζω θα σαλτάρεις (συγγνώμη κιόλας!!!)!!!!

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ζωη με διδυμα, ποσο μαλλον και με αλλα παιδια στην οικογενεια, χωρις βοηθεια εξωτερικη, ειναι βασανο! Το προσπαθησα τωρα που εγιναν 3 χρονων τα διδυμα, δε γινεται τιποτε, τιποτε, σας λεω! :)

Μην το επιχειρησετε, θα μαζευτουν τοσες υποχρεωσεις που μετα δε θα ξερεις απο που να αρχισεις! :( Και ημουν τοσο σιγουρη οτι ημουν η super woman και θα τα καταφερνα...Αλλα τελικα φωναξα για βοηθεια...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσακια θα ελεγα στην μαμά μου να με βοηθησει μιας που δεν ειναι καθολου στον κόσμο της να κάνει ότι θελει...

Θα με βοηθούσε λιγο με τις δουλιτσες κ θα την αφηνα να παιζει με το παιδι...καλυτερα απο το να πάρω κοπέλα..λογω οικονομικων προβλημάτω.απλά πιστυω με την γιαγια καλυτερα για μενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, λυπάμαι, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, ούτε καν να σου πω τη γνώμη μου, ένα μωρό έχω εγώ, δεν ξέρω πώς είναι καν με 2!

 

Αλλά έχω την απορία. Γέννησες τον Ιάσωνα 3-3-2009?Γράφεις σωστά στην υπογραφή σου?Αν ναι, τότε συγχαρητήρια και μπράβο σου!Που αποφάσισες να τα κάνεις όλα τόσο κοντά..Εδώ εγώ δεν το παίρνω απόφαση να μείνω τώρα έγκυος που η μικρή είναι 11 μηνών, ακριβώς γιατί φοβάμαι πώς θα φέρω μόνη βόλτα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες μόνο τα δίδυμα, θα σου έλεγα πως μια χαρά θα τα καταφέρεις και μόνη σου...εγώ τουλάχιστον αναγκάστηκα να τα καταφέρω μόνη μου, και εννοώ μόνο μια γυναίκα 1 φορά στις 15 μέρες για τα πολύ χοντρά του σπιτιού...ούτε μου μαγείρευε κανείς, ούτε μου σιδέρωνε, ούτε άπλωνε,ούτε τίποτα...ό,τι κάναμε με τον άντρα μου μόνοι μας

Βοήθεια, κατά τη γνώμη μου, θα χρειαστείς όχι για τα δίδυμα, αλλά για τα άλλα σου παιδάκια...εντάξει, ο μικρός σου είναι όντως πολύ μικρούλης ακόμα, αλλά για σκέψου και τον μεγάλο σου γιο...που σε 1 χρόνο του ''κουβαλήθηκαν'' άλλα 3 αδέρφια :lol::lol::lol::lol:

 

Και επίσης δεν συμφωνώ με το ''ο ρόλος των παππούδων είναι να τα κακομαθαίνουν'' ...μετά από το κουπεπε πάνε όλοι σπίτι τους και μένεις εσύ να τα ξανακάνεις ανθρώπους :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Αν είχες μόνο τα δίδυμα, θα σου έλεγα πως μια χαρά θα τα καταφέρεις και μόνη σου...εγώ τουλάχιστον αναγκάστηκα να τα καταφέρω μόνη μου, και εννοώ μόνο μια γυναίκα 1 φορά στις 15 μέρες για τα πολύ χοντρά του σπιτιού...ούτε μου μαγείρευε κανείς, ούτε μου σιδέρωνε, ούτε άπλωνε,ούτε τίποτα...ό,τι κάναμε με τον άντρα μου μόνοι μας

Βοήθεια, κατά τη γνώμη μου, θα χρειαστείς όχι για τα δίδυμα, αλλά για τα άλλα σου παιδάκια...εντάξει, ο μικρός σου είναι όντως πολύ μικρούλης ακόμα, αλλά για σκέψου και τον μεγάλο σου γιο...που σε 1 χρόνο του ''κουβαλήθηκαν'' άλλα 3 αδέρφια :lol::lol::lol::lol:

 

Και επίσης δεν συμφωνώ με το ''ο ρόλος των παππούδων είναι να τα κακομαθαίνουν'' ...μετά από το κουπεπε πάνε όλοι σπίτι τους και μένεις εσύ να τα ξανακάνεις ανθρώπους :evil:

χαχαχα!!! Σωστή!!!!!! Ετσι κ εγώ, έχω δίδυμα κ τα μεγάλωσα μέχρι τώρα που είναι 5, μόνη! Μόνο ο άντρας ότι βοήθησε! Αντε κ καμία χορηγία σε φαί για τους πρώτους 2 μήνες. 'Οχι όμως οτι είναι εύκολο... Για πρώτη μου φορά κοιμήθηκα όρθια, έκλεινα 24 άυπνη, είχα κατασκηνώσει στο υπνοδωμάτιο κ τα είχα όλα δίπλα μου ώστε να ελλατώνω τις περιττές διαδρομές. Αυτό που με βοήθησε πάαααρα πολύ ήταν το στεγνωτήριο καθώς γλίτωσα το άπλωμα-σίδερο, τα στεγνώνει κ τα αποστειρώνει συγχρόνως. Εγχείρημα δύσκολο πολύ αλλά τώρα έχω 2 παιδάκια αστέρια, που τα τρώνε όλα, που πάμε στο σούπερ κ δε κλαίνε κ χτυπιούνται να πάρουν το ένα ή το άλλο, είναι ήρεμα κ δεν έχω τρελά προβλήματα κακομαθήματος. Ωστόσο να πω οτι αν είχα σωστή βοήθεια διαθέσιμη, δε θα'λεγα όχι...Αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε τίποτα κατάλληλο διαθέσιμο οπότε...Μόνη κ όποιος κατάλαβε!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα το σκεφτεσαι?εννοειται βοηθεια,οπως κ οποιος μπορει...εγω μεγαλωσα τριδυμα...φαγητο,σπτι,σιδερο,εξωτερικες δουλειες μονη....βοηθεια απο τη πεθερα μου μονο στο ταισμα,κ η μανα μου σκ...οταν ερχοταν η μανα μου,το μονο που εκανα ηταν να κοιμαμαι λιγο παραπανω,αλλα επειδη η πεθερα μου επαιρνε το ρεπο της,δε μπορουσε η μανα μου μονη της με τρια μωρα...ετσι παλι κ εγω....αλλα θα σου πω κατι...οση βοηθεια κ να εχεις,μη βγαλεις το συζυγο απεξω...ειναι κ δικα του παιδια,πρεπει κ αυτος να συμμετεχει στην ανατροφη κ σε ολα...μη πεσουν ολα σε ολους τους αλλους,εκτος απο αυτον...μην τον καλομαθεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...