Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θέλω γι άλλη μια φορά την βοήθειά σας.Αυτή την φορά για το μεγάλο μου γιο, 3,5 χρονών. Έχει αποκτήσει μια συμπεριφορά που δεν ξέρω αν οφείλεται στην κακή ακοή ή σε κάτι άλλο, πχ στην τηλεόραση. Να πω ότι περνάει αρκετή ώρα στην τηλεόραση μια και έχω κι ένα μωρό 3,5 μηνών που θηλάζω αποκλειστικά και ακόμα δεν έχει τακτοποίησει τα γεύματά του και συνεπώς την περισσότερη ώρα της μέρας θηλάζω.Βοήθεια δεν έχω και ο άντρας μου τη μεγαλύτερη διάρκεια της μέρας είναι στη δουλειά.

Λοιπόν, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο γιος μου δείχνει να μην ακούει. Δλδ, αν είμαι σε άλλο δωμάτιο και τον φωνάξω δεν θα με ακούσει. Πρέπει να πάω στο ίδιο δωμάτιο και πολλές φορές ακόμα και δίπλα του αν βλέπει τηλεόραση. Πολλές φορές θα μου πει να του ξαναπώ αυτό που είπα γιατί δεν το κατάλαβε. Αν μου χει πει για πχ να τον κάνω μπάνιο και του πω αργότερα, αν τον ρωτήσω μετά από λίγο αν θέλει να φάει κάτι, θα μου πει "τι είπες?Να με κάνεις μπάνιο?". Όταν παίζουμε με καταλαβαίνει απόλυτα, δεν χρειάζεται να του πω κάτι δεύτερη φορά.Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι πρόβλημα με την ακοή ή με τη συγκέντρωση του παιδιού?Ξέρετε κάποιον καλό ΩΡΛ ή ό,τι γιατρό χρειάζεται να τον πάω? Περιοχές Άγιοι Ανάργυροι, Ίλιον, Καματερό, Πετρούπολη?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θέλω γι άλλη μια φορά την βοήθειά σας.Αυτή την φορά για το μεγάλο μου γιο, 3,5 χρονών. Έχει αποκτήσει μια συμπεριφορά που δεν ξέρω αν οφείλεται στην κακή ακοή ή σε κάτι άλλο, πχ στην τηλεόραση. Να πω ότι περνάει αρκετή ώρα στην τηλεόραση μια και έχω κι ένα μωρό 3,5 μηνών που θηλάζω αποκλειστικά και ακόμα δεν έχει τακτοποίησει τα γεύματά του και συνεπώς την περισσότερη ώρα της μέρας θηλάζω.Βοήθεια δεν έχω και ο άντρας μου τη μεγαλύτερη διάρκεια της μέρας είναι στη δουλειά.

Λοιπόν, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο γιος μου δείχνει να μην ακούει. Δλδ, αν είμαι σε άλλο δωμάτιο και τον φωνάξω δεν θα με ακούσει. Πρέπει να πάω στο ίδιο δωμάτιο και πολλές φορές ακόμα και δίπλα του αν βλέπει τηλεόραση. Πολλές φορές θα μου πει να του ξαναπώ αυτό που είπα γιατί δεν το κατάλαβε. Αν μου χει πει για πχ να τον κάνω μπάνιο και του πω αργότερα, αν τον ρωτήσω μετά από λίγο αν θέλει να φάει κάτι, θα μου πει "τι είπες?Να με κάνεις μπάνιο?". Όταν παίζουμε με καταλαβαίνει απόλυτα, δεν χρειάζεται να του πω κάτι δεύτερη φορά.Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι πρόβλημα με την ακοή ή με τη συγκέντρωση του παιδιού?Ξέρετε κάποιον καλό ΩΡΛ ή ό,τι γιατρό χρειάζεται να τον πάω? Περιοχές Άγιοι Ανάργυροι, Ίλιον, Καματερό, Πετρούπολη?

 

Στελλα η άποψή μου είναι πως ο μικρός σου απλά προσπαθει με αυτο τον τρόπο να τραβηξει την προσοχή σου. Αυτο το βασίζω κυρίως στο οτι λες πως όταν παίζεις μαζί του δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Τοτε έχει την απόλυτη προσοχή σου, οπότε γιατί να το "παίξει" πως δεν ακούει;

Δεν νομίζω λοιπόν πως χρειάζεται να τον δει κάποιος ΩΡΛ.

Καλό θα ηταν να περιορίσεις την τηλεόραση. Μια ιδέα για να τον κάνεις να νιώθει ότι ασχολείσει μαζί του ακόμα και όταν θηλάζεις, είναι ισως να του τραγουδάς, ή να του λες καμια ιστοριούλα ή εκείνη την ωρα να τον ρωτάς τι έκαναν στον παιδικό (αν πηγαίνει) κλπ ώστε ναμη νιωθει αποκομμένος. Ιδέες λεω τώρα, γιατί σύντομα θα αντιμετωπίσω κι εγω ακριβως τα ίδια και προσαπθω απο τωρα να σκεφτώ λύσεις.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιο τρόπο μακάρι να είναι έτσι. Προσπαθώ να ασχολούμαι όσο πιο πολύ μπορώ μαζί του αλλά το ξέρω ότι δεν είναι αρκετό. Ακόμα και όταν θηλάζω το μωρό έρχεται κάποιες φορές με τα παιχνίδια του ή τα βιβλία του δίπλα μου και παίζουμε. Όταν προσπαθώ να κοιμίσω το μωρό του λέω δικά μου τραγουδάκια που αφορούν το μεγάλο γιο. Παιδικό δεν πηγαίνει αλλά έχει και τα 2 ξαδέρφια του με τα οποία παίζει σχεδόν καθημερινά. Και εγώ τείνω να πιστέψω ότι φταίει η τηλεόραση αλλά σκέφτομαι να τον πάω και σε έναν ΩΡΛ καλού κακού.

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιο τρόπο μακάρι να είναι έτσι. Προσπαθώ να ασχολούμαι όσο πιο πολύ μπορώ μαζί του αλλά το ξέρω ότι δεν είναι αρκετό. Ακόμα και όταν θηλάζω το μωρό έρχεται κάποιες φορές με τα παιχνίδια του ή τα βιβλία του δίπλα μου και παίζουμε. Όταν προσπαθώ να κοιμίσω το μωρό του λέω δικά μου τραγουδάκια που αφορούν το μεγάλο γιο. Παιδικό δεν πηγαίνει αλλά έχει και τα 2 ξαδέρφια του με τα οποία παίζει σχεδόν καθημερινά. Και εγώ τείνω να πιστέψω ότι φταίει η τηλεόραση αλλά σκέφτομαι να τον πάω και σε έναν ΩΡΛ καλού κακού.

 

 

Δεν χάνεις τίποτα να τον πας σε εναν ΩΡΛ. Στην τελική θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο! Απλά περισσότερο μου κάνει για αντίδραση στον ερχομό του μωρού και στο ότι έχασε την πρωτοκαθεδρία. Αααααχ και αεγω αυτα περιμένω σε πολύ λίγο! Το μόνο που με σώζει ειναι ο παιδικός... (ελπίζω...)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω τι σου έχει πει ο παιδίατρος σχετικά με το μωρό και τον παιδικό αλλά πολλοί λένε μέχρι να σαραντήσει το μωρό καλό είναι να μην πηγαίνουν τυχόν άλλα παιδάκια στο σπίτι σε παιδικό σταθμό για να μην φέρνουν μικρόβια στο σπίτι....Αν και αν δεν έχεις και εσύ άλλη βοήθεια στο σπίτι θα σου είναι ευκολία φαντάζομαι ο παιδικός γιατί πίστεψέ με το παραμελείς το πρώτο παιδί και σπαράζει η καρδιά σου που το κάνεις.

Μήπως λοιπόν ξέρει κανείς κάποιον καλό ΩΡΛ στις περιοχές που προανέφερα?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ απο μενα κοτιτσια.

στελλιτσα πιστευω πως το προβλημα σου ειναι γενικοτερα η tv. ο δικος μου δοκτορ μου ειχε πει οτι οσον αφορα την οπτικη ικανοτητα,δεν εχουν προβλημα τα παιδια , γιατι δεν δεχοντε την ιδια ακτινοβολια οπως απο τις παλιοτερες συσκευες. τωρα οσον αφορα τη γενικοτερη εικονα του παιδιου στην tv... τινουν να εχουν περισσοτερα προβληματα συγκεντρωσης, γιατι οι αναλλαγες στις οικονες κ στους ηχους ειναι εξερετικα γρηγορες.

σιγουρα παιζει καπιο παραπανω ρολο κ το νεο bebe. ομοιοπαθουσα:wink:.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά πήγαμε σε Παιδοωρλ και μας ειπε οτι εχει πολύ υγρό και στα 2 αυτιά. Αντιβίωση και σε 1 μήνα επανέλεγχο. Αν δεν υπαρχει βελτιωση χειρουργειο...Μου ειπε να του βγαλω και ακτινογραφια για να δουμε τα κρεατακια. Τον ρωτησα αν πειραζει η ακτινοβολια σε παιδακι 3,5 χρονων και μου ειπε οχι. Αλλα με προβληματιζει...Ειναι απαραιτητο να την βγαλω? Ως τωρα δεν ειχα καμια ενδειξη οτι το παιδι εχει προβλημα με κρεατακια (πχ απνοια, ροχαλητο). Όσον αφορα στο υγρο στο αυτι φευγει με την αντιβιωση? Ειχε καποιος εμπειρια παρομοια?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγαμε σε Παιδοωρλ και μας ειπε οτι εχει πολύ υγρό και στα 2 αυτιά. Αντιβίωση και σε 1 μήνα επανέλεγχο. Αν δεν υπαρχει βελτιωση χειρουργειο...Μου ειπε να του βγαλω και ακτινογραφια για να δουμε τα κρεατακια. Τον ρωτησα αν πειραζει η ακτινοβολια σε παιδακι 3,5 χρονων και μου ειπε οχι. Αλλα με προβληματιζει...Ειναι απαραιτητο να την βγαλω? Ως τωρα δεν ειχα καμια ενδειξη οτι το παιδι εχει προβλημα με κρεατακια (πχ απνοια, ροχαλητο). Όσον αφορα στο υγρο στο αυτι φευγει με την αντιβιωση? Ειχε καποιος εμπειρια παρομοια?

 

 

Στέλλα, καλημέρα. Επειδή είμαι καμμένη από ωτίτιδες με τον μεγάλο, έχω να σου πω το εξής: Το υγρό στα αυτιά σίγουρα θα μειωθεί με την αντιβίωση, αν και μπορεί να μην εξαλειφθεί τελείως. Μου φαίνεται όμως κάπως υπερβολικό να σου λέει ο γιατρός αν δεν περάσει αμέσως, κατευθείαν χειρουργείο. Εδώ ο δικός μου έκανε 5 επεισόδια από το Νοέμβριο, τον πήγα χθες μόλις σε 2 καθηγητές ΩΡΛ και ήταν και οι δύο αρνητικοί για επέμβαση.

 

Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά καλό θα ήταν να πάρεις κι άλλη γνώμη πριν κάνεις κάτι τόσο δραστικό. Το παιδί σου βασικά κάνει ωτίτιδες? Είδε ο γιατρός με το ρινισκόπιο προβληματικά κρεατάκια? Σου ανέφερε για ακουόγραμμα ή τυμπανόγραμμα στον επανέλεγχο? Την ακτινογραφία οι δικοί μας γιατροί δεν την έκριναν απαραίτητη, γιατί κι εμείς δεν κάνουμε άπνοιες, ροχαλητό κλπ και φάνηκε με το ρινοσκόπιο πως απλά τα κρεατάκια από τη μια μεριά είναι πολύ κοντά στο αυτί. Ο γιατρός σου πρότεινε μόνο σωληνάκια ή και αφαίρεση τα κρετάκια?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι θελει την ακτινογραφια για να δει τα κρεατακια. Ηταν μπουκωμενος ο μικρος οταν πηγαμε (με μυξες κτλ) και δεν μπορουσε να εχει πολυ σαφη εικονα, περαν του οτι το παιδι δεν ηταν καθολου συνεργασιμο στην εξεταση.Του κοιταξε τα αυτια με το συνηθισμενο εργαλειο και μετα του εβαλε ενα αλλο και του εκανε καποια μετρηση...Ωτιτιδα ποτε δεν εχει περασει, ακομα και αντιβιωση ειναι η πρωτη φορα που παιρνει.Εχει περασει τελευταια ομως αρκετα μπουκωματα. Θα τον ξαναπαω σε 1 μηνα και αν μου πει για χειρουργειο θα τον παω και αλλου. Αλλα την ακτινογραφια να την κανω?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν τον πας χωρίς να είναι μπουκωμένος και τον πείσεις να συνεργαστεί λιγάκι, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να τη γλυτώσεις την ακτινογραφία. Περίμενε το επόμενο ραντεβού και θα δεις.Ρώτα τον αν μπορεί να σχηματίσει εικόνα με το ρινοσκόπιο, για να γλυτώσεις την ακτινοβολία.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν τεθεί ζήτημα επέμβασης, να το τσεκάρεις και με δεύτερη γνωμη. Μπράβο σας που φτάσατε σε αυτή την ηλικία χωρίς να πάρετε αντιβίωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ και για την απάντηση και για το μπράβο:D. Αυτό λέω να κάνω, να τον πάω χωρίς την ακτινογραφία και να το παίξω ψιλοκινέζα:wink:. Ελπίζω ότι η αντιβίωση θα κάνει τη δουλειά της...Ήδη μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποια βελτίωση αλλά ίσως να είναι και ευσεβής πόθος

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, καλή μου. :D

 

Όχι, δεν είναι ευσεβής πόθος, οπωσδήποτε η αντιβίωση θα μειώσει το υγρό σε κάποιο ποσοστό, οπότε θα βελτιωθεί και η ακοή. Άσε, αυτά δυστυχώς τα έχω ξεσκονισμένα. Ο μεγάλος μου πάθαινε υποτροπιάζουσες ωτίτιδες από 7 ως 11 μηνών συνέχεια. Κοντά 4 χρόνια είχαμε ησυχάσει και τώρα με τον παιδικό, πάλι τα ίδια...:(

 

Κι αυτό με το θηλασμό και την τηλεόραση που λες...να 'ξερες πόσο σε νιώθω...τα ίδια είχαμε κι εμείς πέρισυ τέτοιον καιρό. Υπομονή...φάση είναι και θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σου γράψω και προχθές αλλά δεν πρόλαβα...

 

Έχουμε ακριβώς αυτό το πρόβλημα με τον γιο μας. Οπότε και έχω διαβάσει και έχω ψάξει πολύ.

Η αντιβίωση είναι κοινή πρακτική των γιατρών στην Ελλάδα.

Στο εξωτερικό δεν δίνουν καθόλου.

Η ομοιοπαθητικός μου από την αρχή μου είχε πει ότι δεν πρόκειται να βοηθήσει.

Η ΩΡΛ μετά από μια επέμβαση (σωληνάκια +κρεατάκια) και από ένα χρόνο παρακολούθησης και αφού έχει πειστεί ότι είμαστε τελείως απρόθυμοι να δίνουμε στο παιδί αντιβίωση μας είπε..."αντιβίωση και να δώσουμε δεν θα κάνει τίποτα". Αντίθετα μας έδωσε mucosolvan που είναι βλεννοδιαλυτικό και δείχνει να βοηθάει πολύ.

Αυτόπου μας είχε πει αρχικά η ΩΡΛ για την αντιβίωση είναι ότι βοηθάει κάπως να υποχωρήσει η βλέννα και έτσι ΙΣΩΣ μπορεσει να φύγει και το υγρό από τα αυτιά.

 

Γενικά πάντως

-Δεν είναι απαραίτητο να κάνει οξείες ωτίτιδες. Το υγρό είναι άσηπτο και το προβλημα είναι ότι είναι πολύ πηχτό και δεν μπορεί να βγεί από το αυτί εύκολα.

-Γενικά όταν έχουμε μια κακή εικόνα με μπόλικο και πηχτό υγρό περιμένουμε ~3 μήνες και αν δεν υπάρχει μεταβολή προχωράμε σε επέμβαση.

-Βοηθάμε βάζοντας καθημερινά πολλές φορές φυσιολογικό ορό από τη μύτη. Ενθαρρύνουμε το παιδί να φυσάει καλά τη μύτη του. Επισης κάνει καλό να μασαει τσίχλα και να φουσκώνει μπαλόνια -αν και ίσως είναι λίγο μικρός για τα τελευταία.

-Η επέμβαση είναι απλή και εύκολη και δεν πρέπει να σας τρομάζει αν χρειαστεί.

Για οτιδήποτε θελήσεις ρώτα με πάντως.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, καλή μου. :D

 

Όχι, δεν είναι ευσεβής πόθος, οπωσδήποτε η αντιβίωση θα μειώσει το υγρό σε κάποιο ποσοστό, οπότε θα βελτιωθεί και η ακοή. Άσε, αυτά δυστυχώς τα έχω ξεσκονισμένα. Ο μεγάλος μου πάθαινε υποτροπιάζουσες ωτίτιδες από 7 ως 11 μηνών συνέχεια. Κοντά 4 χρόνια είχαμε ησυχάσει και τώρα με τον παιδικό, πάλι τα ίδια...:(

 

Κι αυτό με το θηλασμό και την τηλεόραση που λες...να 'ξερες πόσο σε νιώθω...τα ίδια είχαμε κι εμείς πέρισυ τέτοιον καιρό. Υπομονή...φάση είναι και θα περάσει...

Αγγελίνα, η οξεία ωτίτιδα και η εκκριτική ωτίτιδα είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Εδώ ΔΕΝ υπάρχει μόλυνση ούτε μικρόβιο για να σκοτώσει η αντιβίωση. Η βοήθεια που μπορεί να δώσει είναι πλάγια και ιδιαιτέρως αμφισβητούμενη:?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίζα ευχαριστώ και σένα για την απάντηση. Το mucosolvan δυστυχώς δεν μας κάνει τίποτα. Του το δίνω όταν έχει βήχα και είτε το δίνω ειτε οχι δεν βλέπω διαφορά... Αυτό που έγραψες για την αντιβίωση το διάβασα κι εγώ ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο. Για τον φυσιολογικό ορό μας το είπε και ο γιατρός ότι βοηθάει πολύ αλλά δεν κάθεται να του βάλω. Πρέπει να είναι και ο άντρας μου στο σπίτι για να του βάλει εκείνος κι εγώ κατουσίαν να του κρατάω τα χέρια. Ο άντρας μου όμως λείπει 12 ώρες από το σπίτι λόγω δουλειάς οπότε η συχνή χρήση φυσιολογικού ορού δεν είναι και πολύ εφικτή. Ξέρεις αν τα μπάνια στη θάλασσα βοηθάνε? Δλδ ακόμα και αν δεν υπάρξει βελτίωση θα ήταν σκόπιμο να περιμένω να περάσει το καλοκαίρι μήπως και με τη θάλασσα υπάρξει βελτίωση? Να σου πω την αμαρτία μου η εγχείρηση δεν με φοβίζει πολύ. Για την ακτινογραφία ανησυχώ περισσότερο για να καταλάβεις

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Τα μπάνια στη θάλασσα βοηθάνε πααααααρα πολύ.

Εμείς αυτό περιμένουμε με αγωνία,να καλοκαιριάσει χωρίς να έχουμε στάσιμη κακή κατάσταση.

Επίσης βοηθάει το κολυμβητήριο.

Γενικώς ότι κάνει τη μύτη να τρέχει.

Για τον ορό δοκίμασε την 'δωροδοκία'. Φτιάξε μια καρτέλα με τετραγωνάκια πχ 10 ημέρες χ 4 φορές την ημέρα. Κάθε φορά που βάζετε ορό θα κολλάτε ένα αυτοκόλλητο και όταν γεμίσει η καρτέλλα θα του πάρετε ένα δώρο. Σ'εμάς έπιασε (1 φορά -αλλά είχε τρελλό εφέ στα αυτιά. Καθαρίσανε τελείως.)

Επίσης αν βάζετε αμπούλες, δοκίμασε το σπρέυ -έχουν βγάλει και η nivea και η johnson- Είναι πολύ λιγότερο ενοχλητικό.

Την ακτινογραφία άστην προς το παρόν.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Στέλλα, λάθος κατάλαβα? Άσηπτο είναι το υγρό στα αυτιά του παιδιού, δεν είναι αυτό το πηχτό το πράσινο, που στην ουσία είναι οι αδιάλυτες βλέννες από τις μύξες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι χρώμα έχει το υγρό στο αυτί του. Δεν είναι ότι τρέχει κάτι για να το δω και ούτε ο γιατρός μου είπε κάτι παραπάνω, μόνο ότι έχει στο αυτί υγρό και ότι πιθανόν να είναι από τις μύξες.

Ελίζα το σπρέι το πουλάνε στα φαρμακεία? Είναι τόσο αποτελεσματικό όσο η αμπούλα ? Την δωροδοκία την έχω δοκιμάσει αλλά μπροστά στον φόβο της αμπούλας δεν πιάνει τίποτα!

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι θελει την ακτινογραφια για να δει τα κρεατακια. Ηταν μπουκωμενος ο μικρος οταν πηγαμε (με μυξες κτλ) και δεν μπορουσε να εχει πολυ σαφη εικονα, περαν του οτι το παιδι δεν ηταν καθολου συνεργασιμο στην εξεταση.Του κοιταξε τα αυτια με το συνηθισμενο εργαλειο και μετα του εβαλε ενα αλλο και του εκανε καποια μετρηση...Ωτιτιδα ποτε δεν εχει περασει, ακομα και αντιβιωση ειναι η πρωτη φορα που παιρνει.Εχει περασει τελευταια ομως αρκετα μπουκωματα. Θα τον ξαναπαω σε 1 μηνα και αν μου πει για χειρουργειο θα τον παω και αλλου. Αλλα την ακτινογραφια να την κανω?

 

 

 

Συγνώμη, αλλά το παιδί δεν έπρεπε να είχε παραπονεθεί ότι το πονάει τ' αυτάκι του ? Ίσως περνάει κάποια ίωση, και μετά την αντιβίωση να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το παιδί δεν έπρεπε να είχε παραπονεθεί ότι το πονάει τ' αυτάκι του ? Ίσως περνάει κάποια ίωση, και μετά την αντιβίωση να είναι εντάξει.

Όχι!

Στην εκκριτική ωτιτιδα δεν υπάρχει πόνος ούτε κανένα άλλο εμφανές σύμπτωμα εκτός από την απώλεια της ακοής;) και τα μικρά παιδιά αυτό είναι δύσκολο να το εκφράσουν αλλά και να το καταλάβουν

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει παραπονεθεί ποτέ για το αυτί του!Θα ψάξω για το σπρέι μπας και σωθούμε!

 

 

 

Σας εύχομαι περαστικά. Πάντως για το χειρουργείο για να πάρεις κι άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα για το χειρουργείο θα πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη αν χρειαστεί. Ελπίζω σε 1 μήνα να πάμε και να μας πει ότι υπάρχει βελτίωση

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...