Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ


my_Kelly

Recommended Posts

Προς Αγλαϊα:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 35+4

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) Καισαρική τομή

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδειος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Ναι, 11,3 μέγιστη - 10 ελάχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Μπήκε στην παρακολούθηση λόγω διαβήτη κύησης που είχα στην εγκυμοσύνη

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 16-6(2630Kg), 21-6(2550 Kg)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Κανένα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 40ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 240ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. mini electric Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 09:00, 15:00, 22:00

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 5' στο κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5 πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1 κένωση

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Η μπέμπα μου είναι μικρούλα και έχει μικρό στοματάκι. Οι ρώγες μου είναι μεγάλες και μαλακές και το μωρό δεν μπορεί να τις πιάσει. Από την ώρα που γεννήθηκε ήταν για 4 ημέρες στην Μονάδα παρακολούθησης και δεν μπορούσα να την βάλω στο στήθος μου. Έκανα αντλήσεις με το νοσοκομειακό θήλαστρο αλλά δεν έβγαλα ποτέ περισσότερο από 5ml από κάθε στήθος. Από την στιγμή που ήρθαμε στο σπίτι προσπαθώ κάθε φορά που είναι να φάει να την βάλω πρώτα στο στήθος αλλά αποτυχαίνουμε.. Η μαία μου είπε να συνεχίσω να την βάζω στο στήθος, μετά να της δίνω αυτό που έχω αντλήσει και τέλος να της δίνω το συμπλήρωμα του ξένου.

Αγλαϊα αν μπορείς, ή και εσείς οι υπόλοιπες κοπέλες αν μπορείτε βοηθήστε με, πείτε μου τι κάνω λάθος. Θα ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω το μωρό μου και φοβάμαι πως όπως έχει η κατάσταση δεν θα τα καταφέρω και θα μου κοπεί εντελώς το γάλα.:-(

 

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, τώρα η μπέμπα είναι 6 ημερών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Καλό θα ήταν να σας έβλεπε μιά σύμβουλος θηλασμού, για να σε βοηθήσει να τοποθετήσεις το μωρό σωστά στο στήθος.

Δες κι εδώ για να πάρεις μιά ιδέα.

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=75:when-latching&catid=5:information&Itemid=17

 

Να προσπαθείς όπως σου είπε και η μαία να τη βάζεις πάντα στο στήθος πρώτα, αλλά μην περιμένεις να κλάψει για να το κάνεις. Να δοκιμάζεις λίγο πριν την ώρα που τρώει συνήθως ωστέ να μην είναι πολύ πεινασμένη και να έχει υπομονή. Δοκίμασε να την έχεις γυμνή να ακουμπά πάνω στο δέρμα σου, να σε νιώθει να σε μυρίζει και να τη μυρίζεις κι εσύ.

 

Πάρε τριγωνέλα και μαγιά μπύρας για να αυξήσεις την παραγωγή σου

 

Ξεκίνα να κάνεις συστηματικές αντλήσεις, τουλάχιστον κάθε 2 ώρες, και τουλάχιστον μία άντληση τη νύχτα.

 

Συνέχισε να δίνεις συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό. Σιγά σιγά θ'αρχίσει να μειώνεται το συμπλήρωμα όταν θ'αρχίσει να τρώει περισσότερο από σένα, κι όσο θα αυξάνεται η παραγωγή σου.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι

Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 16-6(2630Kg), 21-6(2550 Kg).

δεν είναι ενδεικτικές ακόμα- το μωρό τις πρώτες 3-4μέρες μπορεί να χάσει 5-7% του βάρους γέννησης το οποίο πρέπει να ανακτήσει σε δυο εβδομάδες.

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Κανένα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 40ml

 

  1. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 240ml
 

τα γεύματα που κάνει είναι λίγα πρέπει να τα αυξήσεις σε 8-12

τι εννοείς δεν θηλάζει σε κανένα?? δεν το βάζεις πρώτα στο στήθος???

καταλαβαίνω όπως τα γράφεις ότι δίνεις πρώτα ότι έχεις αντλήσει μητρικό με μπουκάλι και μετά συμπληρώνεις με ξένο....... ?? ή δεν κατάλαβα σωστά???

 

 

όπως και να έχει μπορείς να βάζεις το μωρό πρώτα στο στήθος και να παρακολουθείς το πως θηλάζει πρέπει να κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις και σου βάζω κάποια βίντεο να μελετήσεις

http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp

θα βάζεις το μωρό και στα δυο στήθη για όσο θηλάζει καλά και μετά θα δίνεις συμπλήρωμα στο μωρό. Ετοιμάζεις παραπάνω και όσο πιει.

 

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. mini electric Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 09:00, 15:00, 22:00

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 5' στο κάθε στήθος

το θήλαστρο αυτό είναι ακατάλληλο πρέπει να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης. Και οι αντλήσεις είναι ελάχιστες πρέπει να αντλήσεις τουλάχιστον 100 λεπτά από κάθε στήθος για να φτιάξεις παραγωγή άρα θέλεις ή 8 αντλήσεις από 13 λεπτά ή 10 των 10 λεπτών από τις οποίες πρέπει να είναι και μια βραδινή μεταξύ 12-6 (ανεβάζει προλακτίνη)

σου βάζω το πρωτόκολλο αντλήσεως όπως το έχει γράψει η Αγλαΐα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

οι πάνες δεν μου φαίνονται ενθαρρυντικές εκτιμώ ότι το μωρό δεν τρώει καλά οι βρεγμένες πρέπει να είναι 8 (απλά να βραχεί το μωρό βάζεις λίγο χαρτί κουζίνας αν έχει βραχεί είναι οκ) ή 6 καλά βρεγμένες (ρίξε 45μλ σε μια στεγνή για να καταλάβεις το βάρος)

και οι κενώσεις 4 σε μέγεθος όσο μια κουταλιά της σούπας σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά τώρα δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και σε μωρά που πίνουν συμπλήρωμα.

Γιατί το μωρό δεν κάνει πιο πολλά γεύματα ??? κοιμάται πολύ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...