Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για θηλασμό


Recommended Posts

Καλημέρα σας

 

Γράφω για βοήθεια για την αδερφή μου που έχει ένα μωράκι 11 ημερών και το οποίο προσπαθεί να θηλάσει. Εμένα το Forum αυτό με έχει βοηθήσει πολύ στο θηλασμό και της είπα ότι θα γράψω την ιστορία τους εδώ μήπως και βγει άκρη.

 

Λοιπόν:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 40 + 2ημ

Β. Το φύλο του βρέφους: κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: ΦΤ

 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γέννηση 17-5 : 3720

Έξοδος 20-5: 3550

(Από 20 μέχρι 25 μαΐου ήταν συνέχεια μόνο στο στήθος)

25-5 3330 και έδωσε το βράδυ ένα μπουκάλι 60 μλ

26-5 3360 και έδωσε το βράδυ ένα μπουκάλι 60 μλ

27-5 3360 και έδωσε 2 μπουκάλια 60 μλ μεσημέρι βράδυ

28-5 3400 και θα δώσει μάλλον πάλι 2 μπουκάλια

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: όλη μέρα είναι στο στήθος.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: 120ml 2 φορές τη μέρα από χθες

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 120ml

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο: 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: έκανε αρχικά τουλάχιστον 6-7 μουσταρδί με άσπρους κόκκους αλλά εδώ και 4-5 μέρες κάνει πράσινα περιπου 6-7 φορές. Από χθες δεν έχει κάνει καθόλου

 

10. Το παιδί είχε μεκτή διατροφή στο μαιευτήριο. Από όταν επέστρεψε στο σπίτι μόνο θηλασμό. Το στήθος της μητέρας ποτέ δεν έχει πρηστεί / πονέσει αν και βλέπει γάλα κάνοντας μασάζ. Την έχει δει σύμβουλος θηλασμού στις 25-5 και της είπε ότι πάει πολύ καλά (αλλά να δώσει και κανένα μπουκάλι για να νιώσει η ίδια σιγουριά). Την επομένη τους είδε η γιατρός και της είπε να δώσει σίγουρα μπουκάλι γιατί το μωράκι οδηγείται σε αφυδάτωση... :(

 

Υπάρχει τρόπος να βοηθήσουμε τη μανούλα που θέλει τόσο να θηλάσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ότι βάζει συνέχεια το μωράκι στο στήθος δεν θα έπρεπε να της κατεβάσει γάλα? Είναι φυσιολογικό που δεν γεμίζει / πονάει / πρήζεται το στήθος της? Είναι μαλακό σαν να ήταν το μωράκι της 4 μηνών...

Τι μπορεί να μην κάνει σωστά? Το μωράκι πιάνει καλά και βυζαίνει... Υπάρχει περίπτωση απλά να μην έχει γάλα?

 

Για όποια απάντηση ευχαριστούμε. Περιμένουμε εναγωνίως κάποια έμπειρη ή ακόμη καλύτερα επαγγελματία του θηλασμού να απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

εφοσων ειναι ολη μερα στο στηθος και κανει αρκετες βρεγμενες πανες και κενωσεις δεν νομιζω να χρειαζετε το συμπληρωμα

καλα τα παει και μπραβο της δεν παιζει σημασια που το στηθος ειναι μαλακο

θα επανελθω αργοτερα με καλει το καθηκον!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι!

Οι πράσινες κενώσεις συνήθως είναι ένδειξη ή ίωσης, ή κάποιας δυσανεξίας ή του ότι το μωρό δεν παίρνει το λιπαρό γάλα που έρχεται μετά από αρκετή ώρα θηλασμού στον ίδιο μαστό.

Στο μαιευτήριο πόσο γάλα σκόνη έπινε το μωράκι; Αν ήταν πολύ, τότε ίσως δεν έπρεπε να γίνει απότομα η διακοπή του, αλλά σταδιακά, μειώνοντας λίγο λίγο κάθε μέρα. Ίσως σ' αυτό να οφειλόταν η απώλεια βάρους τις πρώτες μέρες μετά την έξοδο από το μαιευτήριο, αν και οι πάνες έδειχναν ότι το μωρό τρεφόταν καλά.

Το μωράκι έχει κάνει ίκτερο ή όχι; (αν και δεν αναφέρεις τίποτα για νωθρότητα, οπότε μάλλον όχι).

Η αδελφή σου έχει μήπως κάποιο θέμα ορμονικό ή με τον θυροειδή που θα μπορούσε να επηρρεάσει τη γαλουχία;

Όλα αυτά δεν τα ρωτάω για να σε ανησυχήσω, απλά για να μας δώσεις όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε καλύτερα, μπορεί να μην ισχύει τίποτα παρά απλά να έπρεπε να μειωθεί πιο σταδιακά το συμπλήρωμα βγαίνοντας από την κλινική. Πρέπει όμως να έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες ώστε να πούμε με σιγουριά ότι το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά και η μαμά έχει στην παρούσα φάση αρκετό γάλα ώστε να το καλύψει με αποκλειστικό θηλασμό (και λέω στην παρούσα φάση, γιατί ακόμα και να μην έχει τώρα, με την κατάλληλη αντιμετώπιση θα μπορέσει να το αυξήσει)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σας. Sofuka ίκτερο δεν έκανε καθόλου. Επίσης το πόσο συμπλήρωμα έπαιρνε στο μαιευτήριο δεν μπορεί η αδερφή μου να το προσδιορίσει. Πάντως την τελευταία μέρα πρίν την έξοδο την είχε όλη σχεδόν τη νύχτα μαζί της.

Το μωράκι συνεχίζει να μένει στάσιμο στο βάρος με 2 μπουκάλια το 24ωρο. Έχουμε πλέον ζυγαριά και πριν και μετά τους θηλασμούς η διαφορα βάρους είναι φυσικά 0. :? Την έχει ώρες πολλές στο στήθος και της δίνει μόνο 120 μλ το 24ωρο. Επίσης, έκανε η μικρούλα χθες κακάκια, αλλά μιά μόνο κουτσουλιά, όπως έμαθα. Τα τσισάκια της είχαν χθες και κόκκινες κηλίδες... Το στήθος σταθερά μαλακό....

 

Τι θα πρέπει να κάνει από εδώ και μπρος? Πώς να χειριστεί την κατάσταση? Να νοικιάσει θήλαστρο και αν ναι, πώς να το χρησιμοποιεί? Κάποια άλλη λύση? Με το swing θα γίνει δουλειά?

 

Ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σας. Sofuka ίκτερο δεν έκανε καθόλου. Επίσης το πόσο συμπλήρωμα έπαιρνε στο μαιευτήριο δεν μπορεί η αδερφή μου να το προσδιορίσει. Πάντως την τελευταία μέρα πρίν την έξοδο την είχε όλη σχεδόν τη νύχτα μαζί της.

Το μωράκι συνεχίζει να μένει στάσιμο στο βάρος με 2 μπουκάλια το 24ωρο. Έχουμε πλέον ζυγαριά και πριν και μετά τους θηλασμούς η διαφορα βάρους είναι φυσικά 0. :? Την έχει ώρες πολλές στο στήθος και της δίνει μόνο 120 μλ το 24ωρο. Επίσης, έκανε η μικρούλα χθες κακάκια, αλλά μιά μόνο κουτσουλιά, όπως έμαθα. Τα τσισάκια της είχαν χθες και κόκκινες κηλίδες... Το στήθος σταθερά μαλακό....

 

Τι θα πρέπει να κάνει από εδώ και μπρος? Πώς να χειριστεί την κατάσταση? Να νοικιάσει θήλαστρο και αν ναι, πώς να το χρησιμοποιεί? Κάποια άλλη λύση? Με το swing θα γίνει δουλειά?

 

Ευχαριστω και πάλι

 

Συμφωνώ να δει τη μητέρα και το μωρό παιδίατρος που να είναι γνώστης και να μπορεί να αξιολογήσει και να συμβουλεύσει σωστά για τον θηλασμό.

Οι βρεγμένες πάνες πόσες είναι την ημέρα; Αυτά τα κόκκινα νομίζω είναι άλατα και μπορεί να εμφανίζονται όταν η ποσότητα των ούρων είναι μικρή!

Πιστεύω πως πρέπει αρχικά οπωσδήποτε να δείτε παιδίατρο για να αξιολογήσει το μωρό και να πάρετε και συμβουλές από σύμβουλο σχετικά με το πως θα βελτιωθεί ο θηλασμός!

Σίγουρα το θήλαστρο θα βοηθήσει όμως για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες που δίνονται εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853 όπου επίσης θα βρείτε και πληροφορίες σχετικά με το καταλληλότερο θήλαστρο.

 

Το να ζυγίζετε πριν και μετά το θηλασμό δεν σας δείχνει πόσο γάλα ήπιε το μωρό στο θηλασμό αυτό. Μόνο άγχος δημιουργεί. Οι ενδείξεις που μας λένε αν το μωρό τρέφεται καλά είναι η πρόσληψη βάρους και οι βρεγμένες-λερωμένες πάνες!

 

Δεν απάντησες στην ερώτησή μου για τυχόν πρόβλημα ορμονικό ή θυροειδούς της αδελφής σου! Ρώτα και γράψε μας πάλι για τις βρεγμένες πάνες του 24ώρου.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έκανε η μικρούλα χθες κακάκια, αλλά μιά μόνο κουτσουλιά, όπως έμαθα. Τα τσισάκια της είχαν χθες και κόκκινες κηλίδες... Το στήθος σταθερά μαλακό....

 

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 60 ml ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6, ΚΑΛΥΤΕΡΑ 8.

 

Το μωρό παθαίνει αφυδάτωση, τα κόκκινα στην πάντα είναι άλατα από έλειψη υγρών. Έχει χάσει πολύ βάρος και πρέπει να ξεκινήσει να βάζει επειγόντως.

 

Οι κενώσεις πρέπει να είναι 3-4 το 24ωρο.

 

 

Τι θα πρέπει να κάνει από εδώ και μπρος? Πώς να χειριστεί την κατάσταση? Να νοικιάσει θήλαστρο και αν ναι, πώς να το χρησιμοποιεί? Κάποια άλλη λύση? Με το swing θα γίνει δουλειά?

 

Τo swing είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία. Δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε αυτή τη φάση.

 

Η μητέρα πρέπει να πάρει νοσοκομειακό θήλαστρο αν θέλει να υποστηρίξει τη γαλουχία.

 

Πρέπει να εξετασθούν τα εξής:

1. Αν έμεινε κάποιο κομάτι του πλακούντα, ακόμη και ένα μικροσκοπικό εμποδίζει την έναρξη της γαλουχίας

2. Αν υπάρχει υποθυροειδισμός. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε η γαλουχία είναι ανεπαρκής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις. Περίμενα είναι η αλήθεια και την απάντηση της Αγλαΐας που είναι γκουρου - ευχαριστώ!

Για τα κόκκινα στην πάνα και η γιατρός της είπε τα ίδια...

Ενημέρωσα τη μανούλα και ξεκίνησε από σήμερα την αύξηση του γάλακτος. Θα συνεχίσει να βάζει το μωράκι στο στήθος πριν από κάθε μπουκάλι και να δίνει μπουκάλι στη συνέχεια ως συμπλήρωμα και βλέπουμε.

Μένουν δυτική Θεσσαλονίκη και ίσως πάνε να τους δει κάποια γιατρός με γνώσεις θηλασμού στα ανατολικά. (ψαράκι ευχαριστούμε αλλά ο δικός σου μας πέφτει μακρυά!)

Αύριο αν καταφέρει θα πάει για εξετάσεις ορμονικές, από όσο γνωρίζουμε δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όσο για το αν έχει μείνει κάποιο κομματάκι πλακούντα μετά τη γέννα... πώς θα το μάθει? Δεν θα πονούσε? Πρέπει να πάει σε γυναικολόγο για υπέρηχο ή γίνεται με άλλη εξέταση? Να το ψάξει μάλλον μόνο αν δεν έχει ορμονικό θέμα, ε? (:( Έπαθε ένα μικρό πατατράκ όταν της το είπα)

Και κάτι ακόμα, υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να της έρθει το γάλα τώρα πια, με τα υπάρχοντα δεδομένα και όπως πάει η κατάσταση, χωρίς να χρειαστεί θήλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις. Περίμενα είναι η αλήθεια και την απάντηση της Αγλαΐας που είναι γκουρου - ευχαριστώ!

Για τα κόκκινα στην πάνα και η γιατρός της είπε τα ίδια...

Ενημέρωσα τη μανούλα και ξεκίνησε από σήμερα την αύξηση του γάλακτος. Θα συνεχίσει να βάζει το μωράκι στο στήθος πριν από κάθε μπουκάλι και να δίνει μπουκάλι στη συνέχεια ως συμπλήρωμα και βλέπουμε.

Μένουν δυτική Θεσσαλονίκη και ίσως πάνε να τους δει κάποια γιατρός με γνώσεις θηλασμού στα ανατολικά. (ψαράκι ευχαριστούμε αλλά ο δικός σου μας πέφτει μακρυά!)

Αύριο αν καταφέρει θα πάει για εξετάσεις ορμονικές, από όσο γνωρίζουμε δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όσο για το αν έχει μείνει κάποιο κομματάκι πλακούντα μετά τη γέννα... πώς θα το μάθει? Δεν θα πονούσε? Πρέπει να πάει σε γυναικολόγο για υπέρηχο ή γίνεται με άλλη εξέταση? Να το ψάξει μάλλον μόνο αν δεν έχει ορμονικό θέμα, ε? (:( Έπαθε ένα μικρό πατατράκ όταν της το είπα)

Και κάτι ακόμα, υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να της έρθει το γάλα τώρα πια, με τα υπάρχοντα δεδομένα και όπως πάει η κατάσταση, χωρίς να χρειαστεί θήλαστρο?

 

Αφού βρίσκεται Θεσσαλονίκη είναι καλό να συμβουλευτεί την Άννα Πατσούρου ή το Στέλιο Παπαβέντση.

 

Θα πρέπει να δει το γυναικολόγο (θα γίνει υπέρηχος) για να αποκλειστεί το θέμα του πλακούντα. Οι πιθανότητες είναι μικρές αλλά αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, οποιαδήποτε προσπάθεια θα είναι άκαρπη και είναι κρίμα. Από αυτό πρέπει να ξεκινήσει γιατί είναι τι πιο απλό και ανώδυνο.

 

Σε δεύτερη φάση καλό είναι να γίνει ένας ορμονικός έλεγχος για να έχει ο γιατρός το ορμονικό προφίλ της μητέρας. Οπωσδήποτε εξέταση θυροειδούς και προλακτίνης. Αυτά όμως ίσως είναι καλύτερα να τα συζητήσει από κοντά με τοσύμβουλο που θα επισκευθεί.

 

Υπάρχει πιθανότητα να κατέβει καθυστερημένα το γάλα αλλά δεν είναι καλό να αφήνουμε το χρόνο να κυλάει χωρίς να κάνουμε τίποτα.

 

Ας γίνουν όλα αυτά και βλέπουμε τι θα πρέπει να κάνει η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε

 

Τα νέα έχουν ως εξής: Η μικρούλα σήμερα το πρωί ήταν 3580 και συνεχίζουν με 6 μπουκάλια των 60 μλ ημερησίως. Βρέχει πάνες και κάνει 3 φορές κακάκια. Η μανούλα ξεκίνησε χάπια μαγιάς και πάει αύριο αν καταφέρει για ορμονικές. Την περίπτωση του πλακούντα μάλλον θα την εξετάσει στην τακτική επίσκεψη στο γιατρό της σε καμιά 20ρια μέρες γιατί γάλα, έστω λίγο, είχε και εχει ακόμα και θεωρεί ότι δεν είναι αυτή η περίπτωσή της. Θήλαστρο δεν νοίκιασε ακόμα αλλά συνεχίζει και βάζει τη μικρούλα πολλές φορές στο στήθος. Χθες τη νύχτα μάλιστα πρήστηκε - επιτέλους! - το ένα στήθος και η μικρή θήλασε τόσο ώστε το άδειασε και μάλιστα έβγαλε και λίγο!!! Α, και σε εξειδικευμένο για τον θηλασμό γιατρό επίσης δεν απευθύνθηκε ακόμα. Θα γράψω και αύριο το πρωί το βάρος της μικρής.

 

Σας ευχαριστεί κι εκείνη κι εγώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε

 

Τα νέα έχουν ως εξής: Η μικρούλα σήμερα το πρωί ήταν 3580 και συνεχίζουν με 6 μπουκάλια των 60 μλ ημερησίως. Βρέχει πάνες και κάνει 3 φορές κακάκια. Η μανούλα ξεκίνησε χάπια μαγιάς και πάει αύριο αν καταφέρει για ορμονικές. Την περίπτωση του πλακούντα μάλλον θα την εξετάσει στην τακτική επίσκεψη στο γιατρό της σε καμιά 20ρια μέρες γιατί γάλα, έστω λίγο, είχε και εχει ακόμα και θεωρεί ότι δεν είναι αυτή η περίπτωσή της. Θήλαστρο δεν νοίκιασε ακόμα αλλά συνεχίζει και βάζει τη μικρούλα πολλές φορές στο στήθος. Χθες τη νύχτα μάλιστα πρήστηκε - επιτέλους! - το ένα στήθος και η μικρή θήλασε τόσο ώστε το άδειασε και μάλιστα έβγαλε και λίγο!!! Α, και σε εξειδικευμένο για τον θηλασμό γιατρό επίσης δεν απευθύνθηκε ακόμα. Θα γράψω και αύριο το πρωί το βάρος της μικρής.

 

Σας ευχαριστεί κι εκείνη κι εγώ πολύ πολύ!

 

1. Ετοιμάζετε μπουκάλια των 90 ml και αν τα αδειάζει, ετοιμάζεται μπουκάλια των 120 ml.

 

2. Aν υπάρχει μικρό κομμάτι του πλακούντα, υπάρχει γάλα αλλά μόνο λίγο. Υπάρχουν και άλλοι γυναικολόγοι, υπάρχουν και νοσοκομεία που εφημερεύουν κάθε μέρα. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, χάνετε πολύτιμο χρόνο και είναι κρίμα. Σε καμια 20αριά μέρες δεν έχει νόημα να εξετασθεί, το θέμα είναι να αποκλεισθεί το ενδεχόμενο τώρα.

 

3. Θα έπρεπε να νοικιάσει θήλαστρο. Αυτό είναι απαραίτητο όταν το γάλα που χρειάζεται το μωρό από το μπουκάλι είναι πάνω από το μισό των αναγκών του. Το δικό σας μωρό τρέφεται ελάχιστα από το στήθος.

 

4. Η μαγιά της μπύρας δεν βοηθάει καθολου όταν ο θηλασμός στο στήθος είναι ανεπαρκής. Ο θηλασμός είναι πάντα ανεπαρκής όταν το γάλα είναι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα καλή σου μέρα και σε ευχαριστώ που μας βοηθάς τόσο.

 

από ότι κατάλαβα λοιπόν πάμε για σίγουρο αποθηλασμό αν δεν ακολουθήσουμε τη σίγουρη οδό του θήλαστρου...

Η αλήθεια είναι ότι μεταφέρω στην αδερφή μου ακριβώς όσα μου γράφετε και την έβαλα να τα διαβάσει και η ίδια μάλιστα για να δραστηριοποιηθεί πιο γρήγορα αλλά μέχρι εκεί φτάνουν οι δικές μου ενέργειες...

Θα της πω για τις νέες ποσότητες γάλακτος και για αυτό που λες για τον πλακούντα. Τη μαγιά να την σταματήσει και να την ξαναξεκινήσει αν και όταν νοικιάσει θήλαστρο? Πάντως σήμερα θα έχει τα αποτελέσματα των ορμονικών. Η ίδια για κάποιο λόγο πιστεύει πως αυτό είναι το θέμα, πως μάλλον έχει κάτι ορμονικό λόγω διαφόρων "συμπτωμάτων". Θα δείξει λοιπόν.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι

 

Πήρε λοιπόν η μαμά τα αποτελέσματα των ορμονικών εξετάσεών της και είναι πολύ καλά. Όλες οι τιμές είναι φυσιολογικές με εξαίρεση την προλακτίνη που είναι πάρα πολύ ανεβασμένη (αυτό όμως είναι μάλλον καλό). Συγκεκριμένα η τιμή είναι 129 με ανώτερο φυσιολογικό όριο το 35. Είναι όντως καλή αυτή η τιμή και τι ακριβώς μας δείχνει?

 

Αύριο πάει και για ενοικίαση του symphony οπότε ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά. Με διπλή χοάνη, 12 10λεπτα την ημέρα ανά 2 ώρες θα είναι καλά? Και αν καταφέρει να αντλεί κάποια ποσότητα, να την δίνει με το μπιμπερό και να συμπληρώνει με δεύτερο μπιμπερό μέχρι τα 90-120 μλ σε κάθε γεύμα? Και ενδιάμεσα αν προλαβαίνει να βάζει τη μικρούλα της και στο στήθος, ε? Κάπως έτσι το φανταζόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα λοιπόν πάμε για σίγουρο αποθηλασμό αν δεν ακολουθήσουμε τη σίγουρη οδό του θήλαστρου...

 

Το θήλαστρο δεν είναι σίγουρη οδός, απλά είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει αυτή τη στιγμή.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι μεταφέρω στην αδερφή μου ακριβώς όσα μου γράφετε και την έβαλα να τα διαβάσει και η ίδια μάλιστα για να δραστηριοποιηθεί πιο γρήγορα αλλά μέχρι εκεί φτάνουν οι δικές μου ενέργειες...

 

Το σημαντικό είναι να μην κινδυνεύει το μωρό που υποσιτίζονταν. Στα υπόλοιπα ας κάνει ότι καταλαβαίνει.

 

 

Θα της πω για τις νέες ποσότητες γάλακτος και για αυτό που λες για τον πλακούντα. Τη μαγιά να την σταματήσει και να την ξαναξεκινήσει αν και όταν νοικιάσει θήλαστρο?

Αν δεν έχει το θήλαστρο, δεν έχει νόημα να παίρνει τη μαγιά.

 

Πάντως σήμερα θα έχει τα αποτελέσματα των ορμονικών. Η ίδια για κάποιο λόγο πιστεύει πως αυτό είναι το θέμα, πως μάλλον έχει κάτι ορμονικό λόγω διαφόρων "συμπτωμάτων". Θα δείξει λοιπόν.

 

Οι πιθανότητες να είναι κάτι ορμονικό είναι μικρές, το θέμα είναι όμως να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο για να μη βάλουμε τη μητέρα σε μια μάταιη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρε λοιπόν η μαμά τα αποτελέσματα των ορμονικών εξετάσεών της και είναι πολύ καλά. Όλες οι τιμές είναι φυσιολογικές με εξαίρεση την προλακτίνη που είναι πάρα πολύ ανεβασμένη (αυτό όμως είναι μάλλον καλό). Συγκεκριμένα η τιμή είναι 129 με ανώτερο φυσιολογικό όριο το 35. Είναι όντως καλή αυτή η τιμή και τι ακριβώς μας δείχνει?

 

Αυτό είναι θετικό!

 

Δεν είναι πάρα πολύ ανεβασμένη, είναι φυσιολογική για γαλουχία.

 

Αν οι υπόλοιπες τιμές είναι φυσιολογικές, τότε δεν υπάρχει θέμα με τον πλακούντα.

 

Αύριο πάει και για ενοικίαση του symphony οπότε ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά. Με διπλή χοάνη, 12 10λεπτα την ημέρα ανά 2 ώρες θα είναι καλά?

Πολύ καλά και να κάνει και μία βραδυνή άντληση.

 

Και αν καταφέρει να αντλεί κάποια ποσότητα, να την δίνει με το μπιμπερό και να συμπληρώνει με δεύτερο μπιμπερό μέχρι τα 90-120 μλ σε κάθε γεύμα?

Ακριβώς!

 

Στην αρχή μπορεί να βλέπει μόνο σταγόνες ή και τίποτα. Να μην απογοητευτεί! Τα αποτελέσματα των αντήσεων που κάνει σήμερα θα φανούν μετά από 4 μέρες.

 

Και ενδιάμεσα αν προλαβαίνει να βάζει τη μικρούλα της και στο στήθος, ε?

Να δίνει προτεραιότητα στο μωρό.

Οι αντλήσεις που προγραμματίζονται ανά 1,5-2 ώρες είναι πολύ πυκνές για να μην υπάρχει πρόβλημα αν χαθούν μερικές (οι αντλήσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 καλύτερα 8 το 24ωρο)

Μετά το μωρό να κάνει άντληση μόλις ευκαιρεί.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες απορίες!

 

Κατ'αρχάς να ξαναευχαριστήσω όλες σας για τη βοήθεια!

 

Η αδερφή μου χρησιμοποιεί λοιπόν από το Σάββατο το symphony αρχικά με μία χοάνη και από την Τρίτη με δύο. Κάνει 6 αντλήσεις το 24ωρο ανά 4 ώρες και πιο πυκνά δεν μπορεί γιατι δεν της βγαίνει - με ένα ακόμη παιδάκι στα 2, τις αποστειρώσεις, τους θηλασμούς, τις δουλειές του σπιτιού κλπ είναι πολύ δύσκολο.

 

Το θέμα είναι ότι βγάζει (σήμερα) 30 μλ σε κάθε άντληση, από το ένα μόνο στήθος. Από το άλλο ΚΑΘΟΛΟΥ. Γιατί συμβαίνει αυτό και τι μπορεί να κάνει για να λύσει το πρόβλημα?

Επίσης η σύμβουλος της έδωσε ένα πρόγραμμα αντλήσεων με διαλείμματα κατά την άντληση. Έτσι να αντλεί ή συνεχόμενα 20λεπτα ?

Και κάτι ακόμα, υπάρχει περίπτωση η ανεβασμένη προλακτίνη να ήταν από τη μαγιά που έπαιρνε?

 

Ήθελα κι άλλα να ρωτήσω αλλά τώρα μου διαφεύγουν

Link to comment
Share on other sites

Το 20άλεπτο δεν έχει νόημα αν κάνει αντλήσεις με το διπλό σύστημα. 15 λεπτά αρκούν.

 

Με τις 6 αντλήσεις ίσως να μην καταφέρει να αυξήσει την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια απορια. θηλαζω το μωρο μου που ειναι τωρα 50 ημερων, δυστυχως απο την αρχη παιρνει και συμπληρωμα, το οποιο οσο περνα ο καιρος μειωνεται απο 70 ml στην αρχη εχουμε φτασει στα 30 τωρα. οταν του δινω μονο ξενο γαλα παιρνει κανονικα 90 ml. οταν θηλαζουμε ποτε χορταινει πληρως το μωρο? σταματα μονο του γιατι το δικο μου στη μιση ωρα στο στηθος συνηθως κοιμαται.

απο το ενα στηθος δεν δειχνει πλεον προτιμηση και ρουφαει συνηθως κανενα 8λεπτο και μετα τραβιεται. μαλλον δεν του φτανει? γιατι το βλεπω και εγω οτι μερα με τη μερα εχει διαφορα στο μεγεθος απο το αλλο στηθος.

 

επισης λογω της ζεστης αυτες τις ημερες μειωνεται η ορεξη των μωρων? μηπως υπαρχει κινδυνος να μειωθει και η ορεξη γενικα για το μελλον?

Link to comment
Share on other sites

boukitsa έχω κι εγώ ένα μωρό 53 ημερών το οποίο θηλάζω εξ' αρχής αποκλειστικά. Εμένα (όπως και ο πρώτος μου γιος τον οποίο θήλασα μέχρι 13 μηνών) φαντάσου ότι τρώει 5 λεπτά και μόνο από το ένα στήθος την κάθε φορά. Η συχνότητα θηλασμού είναι κάθε 2 ώρες (κατά την διάρκεια της ημέρας) και μόνο το βράδυ επιμηκύνεται λίγο ο χρόνος (μπορεί να κοιμηθεί και 3 ώρες).

Δεν τηρώ αυτό που λένε 10 λεπτά από κάθε στήθος.

Απλά στον επόμενο θηλασμό φροντίζω να ξεκινήσω πάλι από το στήθος που του έδωσα την προηγούμενη φορά για να πάρει και το λιπαρό μέρος.

Έτσι παίρνει βάρος κανονικά (την Δευτέρα ήταν 5.350 με βάρος εξόδου 3.100), βρέχει αρκετές πάνες (7-:cool: και κάνει κακά 5-6 φορές την ημέρα. Αυτοί είναι οι τρόποι για να ξέρεις ότι το μωρό σου τρέφεται κανονικά.

 

Όσο για το ότι τρώει από το ένα στήθος μόνο δεν ξέρω τι να σου πω. Αυτό που ξέρω είναι πως πρέπει να τρώει και από τα δύο, για να τα αποσυμφορίζει.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες και πιο έγκυρη πληροφόρηση θα σου απαντήσει η Αγλαϊα, η οποία με βοήθησε κι εμένα πολύ στο πρώτο μου παιδί!:-D

 

Ελπίζω να κόψετε σύντομα το συμπλήρωμα και εύχομαι καλή συνέχεια!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

ψαρακι ευχαριστω για το κουραγιο. να σου ζησουν τα παιδακια σου.

τωρα το δικο μου εφαγε μονο ξενο και πηρε 90 παλι. πλεον δεν νομιζω να ειναι τυχαιο. μακαρι να κοψω το ξενο. ευχης εργο θα ηταν. οσο για τα κακακια του εμεις κανουμε τον τελαυταιο καιρο 1 φορα στις 30 ωρες περιπου, αλλα η πανα ξεχυλιζει. η γιατρος το βρισκει φυσιολογικο και δεν το θεωρει δυσκοιλιοτητα. τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Το 20άλεπτο δεν έχει νόημα αν κάνει αντλήσεις με το διπλό σύστημα. 15 λεπτά αρκούν.

 

Με τις 6 αντλήσεις ίσως να μην καταφέρει να αυξήσει την παραγωγή.

 

αγλαϊα να σε ρωτησω κατι? βαζω το παιδι στο στηθος σε καθε γευμα (εκτος απο ενα γευμα το βραδυ που παιρνει μονο ξενο) και μετα απο μιση ωρα θηλασμου δινω συμπληρωμα με ξενο, το οποιο ολο και μειωνεται ως ποσοτητα. θα χρειαστει να νοικιασω το θηλαστρο? με το swing που εχω σταματησα τις αντλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...