Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας παιδια,

τον τελευταιο καιρο η 13μηνη κορη μου κλαιει οταν τη λουζω και οταν τις στεγνωνω τα μαλλια με πετσετα-για τα πολλα νερα-κι ολο πιανει τ αυτακια της και πισω απ τα αυτια το κεφαλι,τα μαλλια της...ειδικα οταν ειναι εκνευρισμενη.η παιδιατρος απεκλεισε ωτιτιδα αλλα δε μπορεσε να με φωτισει περισσοτερο.καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιασεμή καλημέρα και χρονια πολλά.

ΑΠό την δική μας περιπέτεια με τα αυτάκια της κόρης μου, έχω να παρατηρήσω τα εξής: οι παιδίατροι μπορούν να δούν την οξεία ωτίτιδα, αν δηλαδή είναι ερεθισμένο το αυτάκι ή όχι, αλλά δεν μπορούν να δουν αν υπάρχει υγρό πίσω από το αυτί, το οποίο εντοπίζεται με χρήση ενός μηχανήματος που έχουν μόνο οι ωρλ. Αν όντως υπάρχει υγρό, αυτό και μόνο χρήζει θεραπέιας και είναι πιθανόν να είναι πηγή πόνου και νευρικότητας για το παιδί σου.

Αν αποκλεισθεί αυτό, τότε ίσως είναι νευρικότητα όπως αυτή που έχουν τα παιδάκια πριν κοιμηθούνε, δηλ. να πρόκειται για σύμπτωμα ότι νυστάζουν, όπως άλλα παιδιά νανουρίζονται με το πιπίλισμά κλπ.

 

Καλή συνεχεια έυχομαι, ως ομοιοπαθούσα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε ενα αλλο προβλημα.

Το αυτακι της εβγαζε περισσοτερο κερι απο το κανονικο με αποτελεσμα να την τρωνε απιστευτα πολυ! Ασχολιοταν συνεχεια με τα αυτια της. Μας ειχε δωσει ο παιδιατρος κατι σταγονες, σαν λαδακι, οι οποιες μαλακωνουν το κερι και το βγαζουν προς τα εξω!

Καλο θα ηταν ομως να επισκεφτεις εναν Ωρυλα για σιγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά τι έγινε?

Η μικρούλα μου, πιάνει τα αυτάκια της, αλλά ανακάλυψα ότι τη γαργαλάνε τα μαλλάκια που ακουμπάνε πάνω. Της έβαλα κορδέλα και το σταμάτησε. Όταν ξεχνάω την κορδέλα το κάνει πάλι. Υποθέτω ότι αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...