Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΑΚΩΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Η μπεμπούλα μου όταν κοιμάται πλακώνει το αριστερό αυτάκι της σε σημείο πια να μοιάζει με τον νταμπο το ελεφαντάκι. Δοκίμασα να την γυρισω στο πλαί αλλά μάταια, σκουφάκια και κορδέλες στα μαλλια δεν τα ανέχεται (κλαίει ακομα και αν της τα βάλω στον ύπνο της).

 

Καμιά ιδέα???

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελα να σμιξουμε γλυκια μου!!!!

ο ενας εκ των δυο το κανει ακομα....τι να σου πω???

μηνες προσπαθω να τα ''καθησω'' τα αυτακια!!!!δεν γινεται....το μονο που κανω τελευταια ειναι οταν κοιμαται που τα πλακωνει...βαζω το χερι μου απαλα και τα φτιαχνω...........

μεγαλυτερο που θα καταλαβαινει πιστευω θα τα τακτοποιει μονος του!!!!!

κι εγω δοκιμασα τα παντα!!!μεχρι και μαντηλι του ειχα βαλει!! :lol::lol:

μην το ταλαιπωρεις παντως...ετσι μου ειπε και η παιδιατρος.....

Link to comment
Share on other sites

emena και τα 2 μου παιδια επειδη ταν στη 8ερμοκοιτιδα και δεν τα μετακινουσαν πολυ το αυτακι το ενα οχι απλα ηταν πεταχτο ειχε κολλησει το πτερυγιο εκει κοντα στη τρυπα του αυτιου με βαζελινη και μπατονετα το 3εκολλησαμε .στη ραφ της φορουσα συνεχεια ελαστικες κορδελες στιο κεφαλακι γιατι οπωςε ειπε ειναι ελαστικα.μετα πηραμε μια ειδικη ταινια για αυτη τη δουλεια απο το φαρμακειο...τπτ αφου ειδα οτι ειχε παει 6 μηνων το αποδεχτηκα και δεν 3αναεκανα τπτ απλα στον υπνο της της εβαζα ισια το αυτακι,.οταν ηταν περιπου 13 μηνων εφτια3ε σιγα σιγα απο μονο του και τωρα αν τα δεις δε βλεπεις καμια διαφορα.το ιδιο συνεβει και με το Φανη αλλα σε μικροτερο βα8μο

φτιαχνει απο μονο του μην αγχωνεσαι

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την παρηγοριά :)

 

Dreamcatcher αυτην την ταινία απο το φαρμακείο πως την λένε ?

Λέω να το δοκιμάσω και αυτό μήπως και πιάσει το κόλπο.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την παρηγοριά :)

 

Dreamcatcher αυτην την ταινία απο το φαρμακείο πως την λένε ?

Λέω να το δοκιμάσω και αυτό μήπως και πιάσει το κόλπο.

 

δε 8υμαμαι πως την λενε ομως η γιατρος μας ειχε πει να ζητησουμε υποαλλεργικη ταινια για ευαισ8ητες περιοχες ηταν ασπρο χρωμα και το κρατουσε κολλημενο και 3εκολουσε και πολυ ευκολα απο οτι 8υμαμαι, παντως σου 3αναλεω μην ανυσηχεις αυτα ειναι σαν πηλος τα αυτακια,

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εγώ όταν ήμουν μικρή δίπλωνα τα αυτιά μου στον ύπνο μου και δε δεχόμουν τίποτα που να τα κρατάει ακινητοποιημένα. Η μητέρα μου μου λέει ότι αν δεν τα δίπλωνα ούρλιαζα και δεν κοιμόμουν! Περιττό να σας πω ότι πετάγανε και τα δύο μου αυτιά πάρα πολύ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι ήταν από το δίπλωμα γιατί κι ο πατέρας μου μικρός είχε πεταχτά αυτιά.

Λίγο πριν παντρευτώ πήγα και έκανα πλαστική και τώρα είναι μια χαρά! (το ένα τέλειο το άλλο πετάει ανεπαίσθητα). Ο πλαστικός λοιπόν μου είπε ότι τα πεταχτά αυτιά στα αγόρια φτιάχνουν καμιά φορά από μόνα τους ακόμη και μετά τα 18 ενώ στα κορίτσια είναι λίγο πιο σπάνιο (πράγματι του πατέρα μου έφτιαξαν μόνα τους γύρω στα 20).

Συμβουλή μου πάντως μην αγχώνεστε και κυρίως αν τα παιδάκια σας βγουν με πεταχτά αυτάκια προσπαθήστε να μην τα κομπλεξάρετε - με λίγο πιο μακριά μαλλάκια λύνεται το θέμα (εμένα το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν στην παραλία αλλά είχα βρει κόλπα για να τα ψιλοκρύβω)

Κι αν κάποια στιγμή θελήσουν από μόνα τους να τα φτιάξουν μην το φοβηθείτε (πονάει πολύ μετά την επέμβαση αλλά για μένα άξιζε τον κόπο).

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Axaxa Τι μου θυμισες. Το εκανε ο Βασιλης μωρο και ειχα σκασει . "Θα γινει αυτιας ελεγα". Εντωμεταξυ οπως καταλαβαινεις λογω του οτι ηταν αγορακι δεν ειχα πολλες επιλογες και καθομουνα και του εφτιαχνα το αυτι καθε 3 και λιγο. Μου εχαν πει και για μια ταινια αλλα ειχα φοβηθει Ειχα φρικαρει τοσο που αγορακι ξαγορακι του βαλα κορδελα για δυο μερες (περιττο να σου πω τι ακουσα :lol: ). τελικα ειναι μια χαρουλα τα αυτακια του. Δεν πετανε καθόλου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια μόλις είδα τα αφτάκια της να πάνε να πετάξουν της φόρεσα σκουφάκι ύπνου. Μόνο τα βράδια της το φορούσα και στρώσανε. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο σκουφάκια αλλα τώρα είναι μια χαρά. Το σκουφάκι το φορούσε άνετα και χωρίς να παραπονιέται.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Λοιπόν κι εγώ όταν ήμουν μικρή δίπλωνα τα αυτιά μου στον ύπνο μου και δε δεχόμουν τίποτα που να τα κρατάει ακινητοποιημένα. Η μητέρα μου μου λέει ότι αν δεν τα δίπλωνα ούρλιαζα και δεν κοιμόμουν! Περιττό να σας πω ότι πετάγανε και τα δύο μου αυτιά πάρα πολύ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι ήταν από το δίπλωμα γιατί κι ο πατέρας μου μικρός είχε πεταχτά αυτιά.

Λίγο πριν παντρευτώ πήγα και έκανα πλαστική και τώρα είναι μια χαρά! (το ένα τέλειο το άλλο πετάει ανεπαίσθητα). Ο πλαστικός λοιπόν μου είπε ότι τα πεταχτά αυτιά στα αγόρια φτιάχνουν καμιά φορά από μόνα τους ακόμη και μετά τα 18 ενώ στα κορίτσια είναι λίγο πιο σπάνιο (πράγματι του πατέρα μου έφτιαξαν μόνα τους γύρω στα 20).

Συμβουλή μου πάντως μην αγχώνεστε και κυρίως αν τα παιδάκια σας βγουν με πεταχτά αυτάκια προσπαθήστε να μην τα κομπλεξάρετε - με λίγο πιο μακριά μαλλάκια λύνεται το θέμα (εμένα το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν στην παραλία αλλά είχα βρει κόλπα για να τα ψιλοκρύβω)

Κι αν κάποια στιγμή θελήσουν από μόνα τους να τα φτιάξουν μην το φοβηθείτε (πονάει πολύ μετά την επέμβαση αλλά για μένα άξιζε τον κόπο).

Ακριβώς η περιπτωσή μου!!! Κι εγώ έλεγα να κάνω πλαστική για το γάμο αλλά δεν το τόλμησα! Η διαφορά είναι ότι εγώ έχω ένα μόνο πεταχτό αυτάκι!!! :oops::oops::oops: .Άρα το έκανα μόνη μου γιατί το πλάκωνα, δεν είναι κληρονομικό! Και ανησυχώ γιατί και ο μπέμπης τα πλακώνει, είναι και μαλακά και είναι ήδη πεταχτούλια, και δεν θέλω να γίνουν σαν και το δικό μου!!! Ο άντρας μου με βλέπει που του τα στρώνω κάθε τρεις και λίγο και στραβώνει, γιατί θα τον κομπλεξάρω λέει. Τι να κάνω;;;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κι εγώ όταν ήμουν μικρή δίπλωνα τα αυτιά μου στον ύπνο μου και δε δεχόμουν τίποτα που να τα κρατάει ακινητοποιημένα. Η μητέρα μου μου λέει ότι αν δεν τα δίπλωνα ούρλιαζα και δεν κοιμόμουν! Περιττό να σας πω ότι πετάγανε και τα δύο μου αυτιά πάρα πολύ αλλά δεν είναι σίγουρο ότι ήταν από το δίπλωμα γιατί κι ο πατέρας μου μικρός είχε πεταχτά αυτιά.

Λίγο πριν παντρευτώ πήγα και έκανα πλαστική και τώρα είναι μια χαρά! (το ένα τέλειο το άλλο πετάει ανεπαίσθητα). Ο πλαστικός λοιπόν μου είπε ότι τα πεταχτά αυτιά στα αγόρια φτιάχνουν καμιά φορά από μόνα τους ακόμη και μετά τα 18 ενώ στα κορίτσια είναι λίγο πιο σπάνιο (πράγματι του πατέρα μου έφτιαξαν μόνα τους γύρω στα 20).

Συμβουλή μου πάντως μην αγχώνεστε και κυρίως αν τα παιδάκια σας βγουν με πεταχτά αυτάκια προσπαθήστε να μην τα κομπλεξάρετε - με λίγο πιο μακριά μαλλάκια λύνεται το θέμα (εμένα το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν στην παραλία αλλά είχα βρει κόλπα για να τα ψιλοκρύβω)

Κι αν κάποια στιγμή θελήσουν από μόνα τους να τα φτιάξουν μην το φοβηθείτε (πονάει πολύ μετά την επέμβαση αλλά για μένα άξιζε τον κόπο).

Ακριβώς η περιπτωσή μου!!! Κι εγώ έλεγα να κάνω πλαστική για το γάμο αλλά δεν το τόλμησα! Η διαφορά είναι ότι εγώ έχω ένα μόνο πεταχτό αυτάκι!!! :oops::oops::oops: .Άρα το έκανα μόνη μου γιατί το πλάκωνα, δεν είναι κληρονομικό! Και ανησυχώ γιατί και ο μπέμπης τα πλακώνει, είναι και μαλακά και είναι ήδη πεταχτούλια, και δεν θέλω να γίνουν σαν και το δικό μου!!! Ο άντρας μου με βλέπει που του τα στρώνω κάθε τρεις και λίγο και στραβώνει, γιατί θα τον κομπλεξάρω λέει. Τι να κάνω;;;

 

Κι εμένα πετάει το ένα πιο πολύ :cry: ... Αφού στο γαμο μου την είχα πρήξει την κομμώτρια να μου κάνει χτενισμα που να μην πετανε τα αυτιά μου :lol:

 

Εντάξει δεν έιμαι και ο Ντάμπο το ελεφαντάκι, αλλά εμένα μου φαίνεται έντονο :oops:

 

Όταν ημουν μωράκι μου έιχε βάλει κι εμενα αυτό το τσίρότο η μάμα μου, αλλά μάλλον δεν έκανε τίποτα... Ο αδελφός μου πάλι που έιχε πεταχτά αυτιά μικρός, τώρα έιναι μια χαρα :mad:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...