Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με την ανανέωση βιβλιάριου του ΙΚΑ μετά το 6μηνο ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Καλησπερα!

Κορίτσια, χρειάζομαι τα φώτα σας! :roll:

 

Τον Ιαννουαριο 2011 ειχα 3 εβδομάδες την αδεια κυησης και στο τέλος του μήνα γέννησα, μετά ακολούθησαν 2,5 μηνες άδεια λοχειας, μετα - το εξάμηνο ΟΑΕΔ, τον Οκτώβρη πηρα την κανονική μου αδεια 22 εργάσιμες μέρες και μετα ζήτησα από τον εργοδότη την αδεια ανευ αποδοχων εως το τελος του 2011.

 

Μου ειπαν ότι δεν μπορώ να ανανεώσω το βιβλιάριο μου, γιατί με ολες αυτές τις άδειες δεν συμπληρώνω ουτε 90 ένσημα που είναι το ελάχιστο ποσό για να έχει κάποιος την ιατρική περίθαλψη. Είναι αλήθεια? Σας εχει συμβεί αυτό? Η εγω κατι δεν κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγω λογω αδειας λοχειας, 6μηνης οαεδ και κανονικης μετα εμεινα χωρις βιβλιαριο για καποιους μηνες μεχρι να συμπληρωσω τα ενσημα που χρειαζονται. δηλαδη ενω γυρισα στη δουλεια νοεμβριο πηρα βιβλιαριο το μαιο!

Link to comment
Share on other sites

γυρισες νοεμβριο και πηρες βιβλιαριο το μαιο??? μαλιστααααααα

 

δηλαδη οτι ενσημα παιρνεις ολο αυτο το διαστημα ειναι μονο για συνταξη, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω οταν το πηρα βεβαια αυτο το χαρτι δεν εδωσα σημασια, αλλα μετα με χαλασε που δε μπορουσα να ανανεωσω το βιβλιαριο.

αυτο βεβαια που με χαλασε περισσοτερο ηταν οτι το βιβλιαριο μου το ανανεωσαν απο φεβρουαριο!!!! οχι απο το μαιο που τελικα το πηρα!! δηλαδη αν εγω ειχα παει σε καποιο νοσοκομειο το μαρτιο πχ πως θα καλυπτονταν αυτοι αν εγω ειχα πληρωσει ενω το βιβλιαριο ελεγε οτι ισχυει?? τα ειπα μπερδεμενα?? εχω και τη μικρη αγκαλια και δε λειτουργω καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πόσα είναι τα απαραίτητα ένσημα που πρέπει να έχουμε για να γίνει η ανανέωση;

και αυτά να είναι της προηγούμενης χρονιάς;

κι εγώ τώρα είμαι σε ένα μήνα αναρρωτική και θα πάρω άλλον ένα,μετά μπάινω σε κύηση και πολυ πιθανό να χρειαστεί να πάρω και μετά την άδεια λοχείας αναρρωτική άδεια.

το βιβλιάριό μου(ικα)λήγει το Φλεβάρη του '12

τι γίνεται;;

βέβαια δουλεύω με 9μηνες συμβάσεις(αναπληρώτρια εκπαιδευτικός) απο το 2008.

λέτε να έχω κι εγώ πρόβλημα;

εμείς δε δικαιούμαστε αυτό το εξαμηνο!

ένα βοήθημα μόνο νομίζω!

και απο Σεπτέμβρη πάμε πάλι για δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα!

Κορίτσια, χρειάζομαι τα φώτα σας! :roll:

 

Τον Ιαννουαριο 2011 ειχα 3 εβδομάδες την αδεια κυησης και στο τέλος του μήνα γέννησα, μετά ακολούθησαν 2,5 μηνες άδεια λοχειας, μετα - το εξάμηνο ΟΑΕΔ, τον Οκτώβρη πηρα την κανονική μου αδεια 22 εργάσιμες μέρες και μετα ζήτησα από τον εργοδότη την αδεια ανευ αποδοχων εως το τελος του 2011.

 

Μου ειπαν ότι δεν μπορώ να ανανεώσω το βιβλιάριο μου, γιατί με ολες αυτές τις άδειες δεν συμπληρώνω ουτε 90 ένσημα που είναι το ελάχιστο ποσό για να έχει κάποιος την ιατρική περίθαλψη. Είναι αλήθεια? Σας εχει συμβεί αυτό? Η εγω κατι δεν κατάλαβα?

 

et.diavgeia.gov.gr/f/ika_etam/ada/456Μ4691ΩΓ-ΜΒ6

 

Αυτή η ανακοίνωση τα λέει όλα. Μητέρες που δεν έχουμε ένσημα ή δεν τα συμπληρώνουμε για το 2011 γιατί είχαμε πάρει το 6-μηνο, θα μπορούμε τελικά να αναθεωρήσουμε το βιβλιάριο ασθένειας! Θα πρέπει να κάνετε λήψη του αρχείου ( ειναι 14 σελίδες ) και διαβάστε το προσεκτικά! Στο ΙΚΑ όπου ανήκω δεν γνωρίζουν ακόμα για αυτο το έγγραφο ( ή κάνουν πως δεν γνωρίζουν ) και αυτο μπορεί να συμβαίνει και άλλου. Θα έλεγα να το εκτυπωσετε και να το πάρετε μαζί σας και να βρήτε μια άκρη. Εγώ πάντως αυτο θα κάνω! Καλη τύχη! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 11 months later...

Καλησπέρα!Γέννησα τον Νοέμβριο του '11 και ως τον Φλεβάρη του '12 ήμουν σε άδεια λοχείας ,μετά 18/2 ως 2/5 (3,5 μήνες) σε άδεια ισόχρονη με το μειωμένο,μετά ως τον νοέμβριο του '12 στο 6μηνο και από 3 νοεμβρίου σε κανονική άδεια και μετά κανονικά δουλειά. Τώρα που ρώτησα για το αυτοκόλλητο του ΙΚΑ μου είπαν πως δεν έχει έρθει για εμάς που ήμασταν σε άδεια..όμως πόσα ένσημα θα πρέπει να συμπληρώσει κανείς σε ένα έτος για να δικαιούται ανανέωση?Αν πάω στο ΙΚΑ λέτε να το πάρω από εκεί ή να μην το επιχειρήσω καν?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Γέννησα τον Νοέμβριο του '11 και ως τον Φλεβάρη του '12 ήμουν σε άδεια λοχείας ,μετά 18/2 ως 2/5 (3,5 μήνες) σε άδεια ισόχρονη με το μειωμένο,μετά ως τον νοέμβριο του '12 στο 6μηνο και από 3 νοεμβρίου σε κανονική άδεια και μετά κανονικά δουλειά. Τώρα που ρώτησα για το αυτοκόλλητο του ΙΚΑ μου είπαν πως δεν έχει έρθει για εμάς που ήμασταν σε άδεια..όμως πόσα ένσημα θα πρέπει να συμπληρώσει κανείς σε ένα έτος για να δικαιούται ανανέωση?Αν πάω στο ΙΚΑ λέτε να το πάρω από εκεί ή να μην το επιχειρήσω καν?

Σου το στέλνουν σπίτι ταχυδρομικός, ή πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου για να μην περιμένεις και σου το θεωρούν. Έτσι συμβαίνει στους ασφαλισμένους που απουσιάζουν από την εργασία τους αρκετό χρονικό διάστημα. (στις μανούλες εννοώ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου το στέλνουν σπίτι ταχυδρομικός, ή πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου για να μην περιμένεις και σου το θεωρούν. Έτσι συμβαίνει στους ασφαλισμένους που απουσιάζουν από την εργασία τους αρκετό χρονικό διάστημα. (στις μανούλες εννοώ)

 

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία.Όμως πόσα ένσημα πρέπει να έχω το 12 για να μου το ανανεώσουν?Γιατί θεωρώντας ότι έχω δουλέψει 5 μήνες πίστευα πως δεν θα έπρεπε να είχα θέμα και θα ερχότανε κανονικά στην δουλειά.Εκτός και αν δεν έχουν περαστεί ακόμη τα ένσημα από Νπέμβρη και μετά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία.Όμως πόσα ένσημα πρέπει να έχω το 12 για να μου το ανανεώσουν?Γιατί θεωρώντας ότι έχω δουλέψει 5 μήνες πίστευα πως δεν θα έπρεπε να είχα θέμα και θα ερχότανε κανονικά στην δουλειά.Εκτός και αν δεν έχουν περαστεί ακόμη τα ένσημα από Νπέμβρη και μετά..

 

πρέπει να έχεις συμπληρώσει τα 90 ένσημα για την ανανέωση. Αυτό ισχύει ότι άδεια κι αν έχεις στο χρόνο. Απλά για την μητρότητα σου λένε ότι κι αν δεν τα έχεις συμπληρώσει (λόγω αναρρωτικών αδειών και έπειτα λοχεία κτλ) το βιβλιάριο το ανανεώνουν. Το θέμα είναι όμως ότι τα ένσημα τα περνούν με καθιστέριση οπότε του Νοεμβρίου Δεκεμβρίου μπορέι να μην σου τα έχουν συμπληρώσει ακόμα στην καρτέλα σου. Εγώ είχα πάει στο ΙΚΑ και μου το ανανέωσαν κατευθείαν. (φαντάσου μετά μου τα είχαν στείλει και στην εργασία ως συμπληρωματικά, αλλά το είχα ήδη αναανεώσει). Αν μπορείς περίμενε λίγο μήπως και σου τα στείλουν (έχεις περιθώριο ένα μήνα από τη λήξη αν δεν κάνω λάθος) αλλιώς πήγαινε κατευθείαν στο ικα να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διάβασα εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20130228b.cfm ότι πρέπει να έχεις 100ένσημα ως τον Σεπτ για να σου θεωρήσουν το βιβλιάριο με αυτοκόλλητο από την δουλειά. Λέω να πάω αύριο στο ΙΚΑ να κάνω άλλη μία απόπειρα -η τρίτη- να θεωρήσω. Ξέρετε τι χρειάζομαι από έγγραφα γιατί τους παίρνω αλλά δεν σηκώνει κανείς το τηλ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20130228b.cfm ότι πρέπει να έχεις 100ένσημα ως τον Σεπτ για να σου θεωρήσουν το βιβλιάριο με αυτοκόλλητο από την δουλειά. Λέω να πάω αύριο στο ΙΚΑ να κάνω άλλη μία απόπειρα -η τρίτη- να θεωρήσω. Ξέρετε τι χρειάζομαι από έγγραφα γιατί τους παίρνω αλλά δεν σηκώνει κανείς το τηλ.

 

Πήγα και το ανανέωσα χθες. Σε εμένα δεν ζήτησαν τίποτα αλλά σε δυο κυρίες μπροστά μου ζήτησαν και ένα εκκαθαριστικό εφορίας (απ ότι κατάλαβα όμως επειδή είναι ασφαλισμένες από τους συζύγους τους). Ωστόσο, έβγαλαν ανακοίνωση στο σαιτ για ανανέωση με 50 ένσημα πλέον αλλά δεν τους είχε έρθει και ένας κύριος που το ζήτησε του είπαν να πάρει την παράταση ενός μήνα που του ορίζει το ικα και να ξαναπάει μετά που θα έχει βγει επίσημα η απόφαση για τα 50 ένσημα. Για μητρότητα μου είπε και ο υπάλληλος ότι τα θεωρουν κατευθείαν και ας μην συμπληρώσεις ακριβώς τα 100 ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 50 ένσημα νομιζω θα ισχυεί από του χρόνου. Θα πάω αύριο και ο Θεός βοηθός πόσο κόσμο θα συναντήσω...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα 50 ένσημα νομιζω θα ισχυεί από του χρόνου. Θα πάω αύριο και ο Θεός βοηθός πόσο κόσμο θα συναντήσω...

 

 

 

ένας φίλος μου που εργάζεται στο ΙΚΑ μου είπε ότι τα 50ένσημα θα ισχύουν μάλλον από 1η Απριλίου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...