Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενσημα και επιδόματα τοκετού-λοχείας


Recommended Posts

Πόσα ένσημα απαιτούνται για να μπορέσω να πληρωθώ κανονικά τα επιδόματα; Ήμουν άνεργη, εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ κανονικά όμως, μέχρι τον Απρίλιο του 2007. Απολύθηκα τον Απρίλιο του '08 ξαναγράφτηκα στον ΟΑΕΔ, αλλά μπήκα με οκτάμηνη σύμβαση σε εταιρεία του ευρύτερου δημόσιου τομέα τον Ιούνιο...Δικαιούμαι κανονικά τα επιδόματα;

Κι αν οχι, μπορώ να τα πάρω λόγω των ενσήμων του συζύγου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Silmaril,

το μονο που γνωριζω ειναι οτι για να παρεις

επιδομα μητροτητας,λοχειας κ τοκετου πρεπει

τα 2 τελευαια χρονια να εχεις 200 ενσημα.

Το μονο που δεν μπορεις να παρεις ειναι το συμπληρωματικο

απο τον ΟΑΕΔ που χρειαζεται εργοδοτης.Πανε ομως στα διοικητικα του ΙΚΑ για σιγουρια.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Όταν λες τα τελευταία δυο χρόνια εννοείς και το τρέχον έτος; Γιατί απο τον Απρίλιο του 07 μέχρι σήμερα μόνο έναν μήνα δεν έχω ένσημα...οπότε πιστεύω είμαι καλυμμένη...οχι;

Και γι' αυτό το συμπληρωματικό απο τον ΟΑΕΔ γιατί δεν το δικαιούμαι; Αφού υπάρχει εργοδότης...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

 

Γεία σου

τελικά βρήκες απαντηση;

Με το καλό και το δευτερο παιδακι σου να έρθει. Έχω και εγω 2 παιδακια με διαφορά 1 χρόνου και τώρα είμαι παλι εγκυος.

Εγω δεν μπόρω να σε βοηθησω γιατί γνωρίζω μόνο τα βασικά ότι δηλαδη πρέπει να έχεις συμπληρωσει 200 ένσημα τα 2 τελευταια χρόνια.

 

Μήπως ξέρεις τα ένσημα ποιος τα βάζει ο εργοδότης ή το ΙΚΑ, αν πάρεις αδεια από τον γιατρό για επικυνδυνη εγκυμοσυνη;

 

Ο εργοδότης μου δεν μου βάζει ενσημα αν και μου τα κρατεί από το μισθό μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως ξέρεις τα ένσημα ποιος τα βάζει ο εργοδότης ή το ΙΚΑ, αν πάρεις αδεια από τον γιατρό για επικυνδυνη εγκυμοσυνη

 

Αν πάρεις αναρρωτική από το ΙΚΑ λόγω προβλήματος στην εγκυμοσύνη,δεν σου κολλάνε ένσημα για όση περίοδο βρίσκεσαι σε αναρρωτική.

Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί ρώτησα πρόσφατα.

Εγώ βασικά κινδύνευσα να χάσω τα επιδόματα επειδή η προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν κοντά χρονικά,πήρα και κάποιες αναρρωτικές (χωρίς ένσημα) οπότε παραλίγο να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Όσον αφορά τα 200 ένσημα, αυτά τα μετράς 2 χρόνια πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

Επίσης,εφόσον πάρεις αναρρωτική για να την πληρωθείς κανονικά χρειάζεσαι 120 ένσημα το τελευταίο έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κορίτσια και αγορια...

εχω ΠΗΤ 6/11/2010 και θέλω να μάθω απο πότε μετράω τα 200 ένσημα για επίδομα κύησης - τοκετου; Απο 10/9/2008 έως 10/9/2010(-56 μέρες απο τοκετο) ή απο 1/1/2009 έως 10/9/2010 που θα καταθέσω τα χαρτία μου;;;:confused:Επίσης θέλω να ρωτήσω τι χρονικό περιθώριο έχω πριν τις 56 μέρες απο την ΠΗΤ για να τα κεταθεσω;Το ρωτάω γιατί μπορει να πέφτει ΣΚ η να λείπει κάποιο χαρτι και να με τρέχουν οπότε καλό θα έιναι να ξεκινήσω τη διαδικασία νωρίτερα.:rolleyes:

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

χριστινα καλησπερα..απο οσο θυμαμαι, τα 200 ενσημα πρεπει να συμπληρωνονται τα 2 τελευταια χρονια ...πηγαινε στο ικα και ζητα να σου τα βγαλουν.αυτο ισχυει για το επιδομα κυησης-λοχειας.για το επιδομα τοκετου 60 ενσημα τον τελευταιο χρονο αν εχεις φτανουν.καλα ειναι τα χαρτια σου να ξεκινησεις για να τα καταθεσεις(ποτε δεν ξερεισ τι μπορει να προκυψει οποτε οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο)

ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου εχεις ΠΗΤ 6/11/2010,τοτε τα 200 ενσημα πρεπει να εχεις απο 06/11/2008,ακριβως 2 χρονια πριν την ΠΗΤ.Οσο για τα χαρτια μπορεις να πας 1-2 μερες νωριτερα αν πεφτει σκ.Απο χαρτια δεν χρειαζεται κατι το ιδαιτερο,το χαρτι απο Κεντρο προστασιας που λεει την ΠΗΤ,βιβλιαριο ασθενειας κ ταυτοτητα.Τα ενσημα τα βλεπουν on line.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια εγώ ξέλω να ρωτήσω το εξής: Όταν είσαι σε άδεια τοκετού και άδεια λοχείας σου κολλούνται ένσημα? Αν ναι μόνο συντάξιμα ή και ασθενείας? Ποιος σου τα κολλάει? Σας ρωτώ γιατί εγώ από το Νοέμβριο του 2009 ήμουν σε άδεια λόγω επιπλοκών κύησης. Γέννησα τον Ιούνιο και όταν πήγα να θεωρήσω το βιβλιάριο ασθενείας μου είπαν ότι δέν έχω συμπληρώσει τα απαιτούμενα ένσημα. Τι να κάνω?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας κοριτσια, ειμαι 15 εβδομαδων εγκυος και χρειαζομε την βοηθεια σας. Περσι μου βαλανε 105 ενσημα (απο ιουνιο -οκτομβρη) και φετος θα βαλω αλλα 105 (συνολο 205). σταματαω την δουλεια 56 μερες πριν την ΠΗΜ δικαιουμε κατι??? και ναι τι???? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι 15 εβδομαδων εγκυος. και χρειαομαι την βοηθεια σας! Περσι εβαλα 105 ενσημα. και φετοσ θα συμπληροσω αλλα 105. σταματαω την δουλεια 56 μερες πριν την ΠΗΓ δικαιουμε κατι και ναι τι????? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσα ενσημα χρειαζετε να εχεις...

αλλα μπορω να σου πω οτι (αν τελικα τοσα χρειαζετε) μολις σταματησεις απο την εργασια μπορεις να πας στο ικα.περνεις καποια χρηματα(νομιζω κατι αναλογο με τον μισθο σου για τις μερες που καθεσαι) και μετα την γεννα παλι πηγαινεις στο ικα και περνεις επιδομα και βοηθημα

τωρα αν καποια κοπελα τα θυμαται ακριβως να σου τα πει καλυτερα γιατι εγω δεν τα πολυθυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται να εχεις συνολικα 200 ενσημα τα τελευταια δυο χρονια,θα κλεισεις ραντεβου σε γιατρο του ικα να πας μια βεβαιωση για το ποσο εβδομαδων εισαι θα συμπληρωσεις και εσυ κατι στοιχεια απο κατω το πηγαινεις στο ικα 56 μερες πριν την πητ σου,και περνεις γυρω στα 1000 ευρω,τα υπολοιπα τα περνεις μετα που γεννησεις με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης συνολικα περνεις 3200ευρω..

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται να εχεις συνολικα 200 ενσημα τα τελευταια δυο χρονια,θα κλεισεις ραντεβου σε γιατρο του ικα να πας μια βεβαιωση για το ποσο εβδομαδων εισαι θα συμπληρωσεις και εσυ κατι στοιχεια απο κατω το πηγαινεις στο ικα 56 μερες πριν την πητ σου,και περνεις γυρω στα 1000 ευρω,τα υπολοιπα τα περνεις μετα που γεννησεις με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης συνολικα περνεις 3200ευρω..

 

 

τα χρηματα βγαινουν βαση των μικτων μας αποδοχων,δεν ειναι 3200 για ολες.εγω ειχα παρει 4.500 ευρω ......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΑΛΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013 ΩΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΕΧΩ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2014 ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΩ 200 ΕΝΣΥΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΗΣΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΘΑ ΕΧΩ 212 ΕΝΣΥΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΓΙΑΤΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ.ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΗΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΔΗΛΑΔΗ 18 ΙΟΥΛΙΟΥΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΗΣΗΣ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΟΑΕΔ.Η ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ Ν ΙΟΥΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΝΣΥΜΑ?ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΘΑ ΕΧΩ 212

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα..

Ειμαι εγκυος και ξεκινησα να κολλαω ενσυμα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου χωρις να το γνωριζω απο τον πρωτο μηνα ...δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρω το επιδομα τοκετου ...γιατι μαλλον δεν μου αρκουν τα ενσυμα κ σκεφτηκα να κολλαγα 2μηνες σε δευτερη δουλεια ημιαπασχοληση...για να βγουν..διαβασα ομως οτι τα 200 ενσυμα των 2χρονων πρεπει να εχουν ξεκινησει πριν μεινεις εγκυος ...αλλιως δεν μετρανε γνωριζει κανεις να μ πει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...