Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΗΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ


Recommended Posts

Δε χρειάζεται να ειναι αναγκαστικά "Κεντρο Μάνας κ Παιδιου"... Εμένα μου την είχε γράψει ο απλος γυναικολόγος του ΙΚΑ, οπότε φαντάζομαι ότι αν έιναι και εξυπηρετικός όπως λες δε θα έχεις κανένα προβλημα...

 

Αρκει να έχει τη σφραγίδα γιατρού του ΙΚΑ :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

 

Σε 2 μήνες περίπου βγαίνω σε άδεια κυήσεως-λοχείας. Στην προηγούμενή μου εγκυμοσύνη είχα πάει στα ιατρεία ΙΚΑ της γειτονιάς και ο γυναικολόγος, που στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έγραφε τα φάρμακα, μου έγραψε και το απαραίτητο παραπεμπτικό για την άδεια κυήσεως-τοκετού. Τώρα όμως με πληροφόρησαν από το 184 ότι οι γυναικολόγοι στα κατά τόπους ιατρεία δεν έχουν πια τα απαραίτητα χαρτιά για να γράφουν άδειες και πρέπει να τρέχουμε στα κέντρα Μάνας-Παιδιού.

Εγώ μάλλον ανήκω σε αυτό στις Τζιτζιφιές, για το οποίο όμως έχω διαβάσει απαράδεκτα πράγματα εδώ μέσα! Μπορώ να πάω σε κάποιο άλλο?? Θα με εξυπηρετήσουν ή θα μου λένε να πάω εκεί που ανήκω?

Έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία από τις Τζιτζιφιές (μήπως και έχουν διορθωθεί τα πράγματα)??

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και δεν μένω στην περιοχή, τί φοβερά έχεις διαβάσει για το συγκεκριμένο κέντρο? Γιατί να μην σε εξυπηρετήσουν δηλαδή? Ρώτησε πάντως στο 184 αν μπορείς να πας σε κάποιο άλλο ΙΚΑ που σε βολεύει, λογικά θα ξέρουν να σου πουν. Εγώ θυμάμαι κάποιες φορές που ήθελα να κλείσω κάποιο ραντεβού με γιατρό αλλά δεν υπήρχε τις ημέρες ή ώρες που με βόλευε, με ρώταγαν αν ήθελα να μου κλείσουν σε κάποιο άλλο ΙΚΑ κοντά στην περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μένω στην περιοχή, τί φοβερά έχεις διαβάσει για το συγκεκριμένο κέντρο? Γιατί να μην σε εξυπηρετήσουν δηλαδή? Ρώτησε πάντως στο 184 αν μπορείς να πας σε κάποιο άλλο ΙΚΑ που σε βολεύει, λογικά θα ξέρουν να σου πουν. Εγώ θυμάμαι κάποιες φορές που ήθελα να κλείσω κάποιο ραντεβού με γιατρό αλλά δεν υπήρχε τις ημέρες ή ώρες που με βόλευε, με ρώταγαν αν ήθελα να μου κλείσουν σε κάποιο άλλο ΙΚΑ κοντά στην περιοχή μου.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, linav, αλλά το θέμα μου δεν είναι ένα απλό ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ. Αυτό το ξέρω ότι μπορείς να το κλείσεις σε όποιο ΙΚΑ σε βολεύει ή υπάρχει γιατρός και δεν είσαι υποχρεωμένη να πας στο ΙΚΑ που ανήκεις. Εγώ έλεγα για τα κέντρα μάνας-παιδιού, τα οποία εξυπηρετούν έγκυες (για άδειες, κλπ.) και παιδιά (για εμβόλια, κλπ.) και ούτε υπάρχει ένα σε κάθε γειτονιά ούτε μπορείς να πας σε όποιο θες, παρά μόνο σε αυτό που ανήκεις, βάσει διεύθυνσης. Από το 184 με ενημέρωσαν ότι εγώ ανήκω στις Τζιτζιφιές (Άλιμο μένω αλλά εκεί υπάγεται...!) και επειδή έχω διαβάσει αυτά: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25487 , γι' αυτό ρωτάω...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Εγώ δεν είμαι από Τζιτζιφιές αλλά από περιοχή της Θεσσαλονίκης,αλλά νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω....Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγαινα κανονικά στο ικα μάνας και παιδιού της περιοχής που μένω,αλλά τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη που πήρα να κλείσω ραντεβού και είχε μετά απο 1,5 μήνα(!!!!) μου έκλεισαν από το 184 σε ικα μάνας και παιδιού άλλης περιοχής όπου και πήγα,απλά δεν εξυπηρετήθηκα και τόσο καλά.Φαντάζομαι πως αυτό έγινε γιατί με ρώτησαν που μένω και τους είπα την αλήθεια.Μπορεί όμως και να έπεσα και σε κανένα περίεργο γιατρό.Ελπίζω να βοήθησα.....και καλή λευτεριά!!!!!

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, irencat, και εγώ έχω άσχημη εμπειρία από το κέντρο...

δυο φορές πήγα, την πρώτη να μου γράψει κάτι φάρμακα του πρώτου τριμήνου, μου έπαιζε τον δύσκολο ο γιατρουδάκος αλλά μου τα έγραψε στην τελική. δεν ξαναπήγα για τις βιταμίνες που χρειάστηκα αργότερα.

την δεύτερη στο κέντρο πήγα στις 31+5εβδ, δεν υπήρχε κανένας από τους δυο γιατρούς, και ας είχα κλείσει το ραντεβού μου 3 μέρες νωρίτερα, και ήρθα και 15 λεπτά πριν το προκαθορισμένο ραντεβού, απλά ήταν το τελευταίο και φαίνεται βαριόταν να περιμένει ο ντόκτορ.:evil::evil:

εγώ έπρεπε να πάρω όμως το χαρτί, γιατί από την άλλη μέρα σταματούσα, έτσι μετά από ένα βρισίδι που έφαγε τηλεφωνικώς ο διευθυντής του ικα από τον άνδρα μου, με στείλαν στον υποδιευθυντή, και μου έδωσε αυτός το χαρτί.

πάντως το κέντρο μάνας και παιδιού δεν μπορείς να το αποφύγεις, μόνο εκεί θα σου δώσουν το χαρτί, οι έγκυες μόνο εκεί εξυπηρετούνται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

nastazia, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Τελικά βλέπω ότι τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει και πολύ από τα παλαιότερα posts...Και δυστυχώς, ναι, οι έγκυες εκεί εξυπηρετούνται πλέον, δεν το γλιτώνεις με τίποτα!! Τέλος πάντων, θα κλείσω το ραντεβού, θα οπλιστώ με υπομονή και βλέπουμε...;)

Με το καλό το μωράκι σου!!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω που ρωτησα στον διευθυντη του ικα μας(Δαφνης) μου ειπε ο,τι μουχε πει και το 184...οτι δηλαδη θα μπορεσει να με εξυπηρετησει οποιοδηποτε αλλο κεντρο μανας και παιδιου...και μαλιστα για μια ακομη φορα μου ειπαν οτι απλα να ξερω οτι ως εγκυος στο συγκεκριμενο τμημα και οχι στο γυναικολογικο απλως μπορω να πηγαινω και χωρις ραντεβου ,σε ωρα αναγκης,ή αν δεν υπαρχει συντομο διαθεσιμο ραντεβου...βεβαια ειπα εγω οτι ο γιατρος ηδη κλαιγεται και μας βγαζει τη ψυχη και καλα γιατι δεν πηγαινουμε στο γιατρειο του κλπ....καθωτι και αυτος γυναικολ. στην ειδικοτητα ,μουπε οτι καταλαβαινει "δυστυχως" αλλα απλως ως διευθυντης αυτος και εγω ως ασφαλισμενη πρεπει να ξερω τα δικαιωματα μου...πολυ το χαρηκα...την επομενη που θα παω και θα μου κανει τον δυσκολο ο γιατρος,θα τα ακουσει κανονικα...και αν ειναι θα τον παω και στον διευθυντη....

0oWXCeS.jpg0oWXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρωτησα στον διευθυντη του ικα μας(Δαφνης) μου ειπε ο,τι μουχε πει και το 184...οτι δηλαδη θα μπορεσει να με εξυπηρετησει οποιοδηποτε αλλο κεντρο μανας και παιδιου...και μαλιστα για μια ακομη φορα μου ειπαν οτι απλα να ξερω οτι ως εγκυος στο συγκεκριμενο τμημα και οχι στο γυναικολογικο απλως μπορω να πηγαινω και χωρις ραντεβου ,σε ωρα αναγκης,ή αν δεν υπαρχει συντομο διαθεσιμο ραντεβου...βεβαια ειπα εγω οτι ο γιατρος ηδη κλαιγεται και μας βγαζει τη ψυχη και καλα γιατι δεν πηγαινουμε στο γιατρειο του κλπ....καθωτι και αυτος γυναικολ. στην ειδικοτητα ,μουπε οτι καταλαβαινει "δυστυχως" αλλα απλως ως διευθυντης αυτος και εγω ως ασφαλισμενη πρεπει να ξερω τα δικαιωματα μου...πολυ το χαρηκα...την επομενη που θα παω και θα μου κανει τον δυσκολο ο γιατρος,θα τα ακουσει κανονικα...και αν ειναι θα τον παω και στον διευθυντη....

 

Η Δάφνη έχει κέντρο μάνας-παιδού? Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς...

Εμένα πάντως και στο 184 και μια φίλη που έβαλα να ρωτήσει στο κέντρο μάνας-παιδιού της Αγίας Σοφίας Πειραιά (που τους ξέρει και είναι πολύ εξυπηρετικοί) μου είπαν ότι για άδειες, κλπ. πρέπει να πάω μόνο στο κέντρο μάνας-παιδιού που υπάγομαι...δηλαδή σε αυτό της Καλλιθέας (Τζιτζιφιές).

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν ήταν να πάρω την άδεια κύησης και είχα πάρει τηλ στο 184 μου είχαν πει πως μόνο από το κέντρο μάνας και παιδιού στο οποίο υπάγομαι μπορώ να πάρω την άδεια!!Πάντως εγώ στην Νέα Ιωνία που πήγαινα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...Μάλιστα είχα πάει 2-3 φορές χωρίς ραντεβού για να μου γράψουν αναρρωτική και μου την έγραψαν κανονικότατα...Πάντως αν έχεις κλείσει ραντεβού δεν μπορεί να μην σου την γράψει, είναι υποχρεωμένος, οπότε μην ανησυχείς...Από ότι κατάλαβα κάνει τον δύσκολο για άδειες αναρρωτικές και φάρμακα ο συγκεκριμένος γιατρός που λέτε!!

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, πηρα τηλεφωνο στο 184 για ραντεβου για την αδεια κυοφορίας και δεν μου ειπαν τιποτα για το Κεντρο Μανας και Παιδιου. Μου εκλεισαν κανονικα ραντεβου σε γυναικολογο του ΙΚΑ. Που μπορω να μαθω τι ακριβως ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια????Μου φαίνεται πολύ περίεργο....Είναι σίγουρο ότι την άδεια τοκετού την γράφει μόνο το κέντρο μάνας και παιδιού και όχι γυναικολόγος στο Ικα!!!Εγώ λέω να ξαναπάρεις και να ρωτήσεις γιατί φοβάμαι πως άδικα θα πας και θα χάσεις και το ραντεβού σου...Εκτός βέβαια εαν είσαι σε επαρχία και δεν υπάρχει εκεί κέντρο μάνας και παιδιού οπότε σε παρέπεμψαν στο Ικα...Για καλό και για κακό πάρε ξανά ένα τηλέφωνο το 184 να το επιβεβαιώσεις...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια????Μου φαίνεται πολύ περίεργο....Είναι σίγουρο ότι την άδεια τοκετού την γράφει μόνο το κέντρο μάνας και παιδιού και όχι γυναικολόγος στο Ικα!!!Εγώ λέω να ξαναπάρεις και να ρωτήσεις γιατί φοβάμαι πως άδικα θα πας και θα χάσεις και το ραντεβού σου...Εκτός βέβαια εαν είσαι σε επαρχία και δεν υπάρχει εκεί κέντρο μάνας και παιδιού οπότε σε παρέπεμψαν στο Ικα...Για καλό και για κακό πάρε ξανά ένα τηλέφωνο το 184 να το επιβεβαιώσεις...

 

Μενω Ραφηνα, δεν ξερω αν θεωρειται επαρχια..

Link to comment
Share on other sites

Μενω Ραφηνα, δεν ξερω αν θεωρειται επαρχια..

 

Ίσως δεν έχει κέντρο μάνας και παιδιού η περιοχή σου γι'αυτό σε παρέπεμψαν στο Ικα..Λογικά πάντως η Ραφήνα δεν θεωρείται επαρχία...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
nastazia, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Τελικά βλέπω ότι τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει και πολύ από τα παλαιότερα posts...Και δυστυχώς, ναι, οι έγκυες εκεί εξυπηρετούνται πλέον, δεν το γλιτώνεις με τίποτα!! Τέλος πάντων, θα κλείσω το ραντεβού, θα οπλιστώ με υπομονή και βλέπουμε...;)

Με το καλό το μωράκι σου!!

 

...Τελικά "έτσι για την ιστορία", να πω ότι έκλεισα ραντεβού από το 184 με τον γυναικολόγο στο Κέντρο στις Τζιτζιφιές και πήγα -για να πω την αλήθεια- με πολύ άσχημη διάθεση και προετοιμασμένη για τα χειρότερα. Τελικά, αν και ήταν πρωινή ώρα, στο κέντρο επικρατούσε ησυχία (και όχι ο πανζουρλισμός που φανταζόμουν), είχα ραντεβού στις 9 και όντως εκείνη την ώρα μπήκα στον γιατρό, ο οποίος ήταν εξυπηρετικότατος. Έγραψε στο βιβλιάριό μου, μου έδωσε το χαρτί και τελειώσαμε σε 5'. Μετά πέρασα από τη γραμματεία, όπου επίσης η κοπέλα ήταν πολύ ευγενική, πέρασε τα στοιχεία μου στο πρωτόκολλο, μου εξήγησε τί έπρεπε να γράψουμε στις υπεύθυνες δηλώσεις (εγώ και ο εργοδότης) και έφυγα. Συνολικά 10' υπόθεση, άνετα και ωραία. Ομολογουμένως ακόμα δεν το πιστεύω, ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα έπρεπε να μου σπάσουν τα νεύρα για να κάνω τη δουλειά μου!! :)

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα κοριτσια!απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα πραγματα κι εχω καποιες αποριες!ειμαι ασφαλισμενη στο ικα αλλα λενε οτι τωρα πια δεν παιρνεις καθολου χρηματα ουτε πριν ουτε μετα γεννας!ειμαι εγκυος σε διδυμα(2ο+3ο παιδι),δουλευω 4ωρο με ΠΗΤ 4/5/2013.ξερεις κανεις να με βοηθησει ποτε ξεκιναει η αδεια μου,ποτε πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια και απο χρηματα τι δικαιουμαι?ααα....!θα γεννησω στο ιασω,δεν ξερω αν κανει διαφορα!

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι ξέρω το επίδομα τοκετού δεν το δίνει πλέον σε χρήμα το ΙΚΑ. Το επίδομα κυοφορίας (πριν τον τοκετό) και λοχείας (μετα τον τοκετό) τα παίρνεις κανονικά (εξαρτώνται από το ημερομίσθιό σου και στα βγάζει το ΙΚΑ) Το επίδομα τοκετού αντικαταστάθηκε από την συμμετοχή του ΕΟΠΥΥ στα νοσήλια του συμβεβλημένου μαιευτηριου .... Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως τα λεει η Ειρηνη!

 

Απο την δουλεια σου θα σταματησεις 56 μερες πριν την ΠΗΤ σου και η αδεια λοχειας σου διαρκει 63 μερες μετα την γεννα.Μετα απο αυτες τις 63 μερες μπορεις να παρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ εαν θελεις,και αν συμφωνησει ο εργοδοτης σου το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε αδεια.

 

Εαν δεν εχεις παρει εν τω μεταξυ την ετησια αδεια σου θα πρεπει να την παρεις πριν το 6μηνο του οαεδ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ειναι οπως τα λεει η Ειρηνη!

 

Απο την δουλεια σου θα σταματησεις 56 μερες πριν την ΠΗΤ σου και η αδεια λοχειας σου διαρκει 63 μερες μετα την γεννα.Μετα απο αυτες τις 63 μερες μπορεις να παρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ εαν θελεις,και αν συμφωνησει ο εργοδοτης σου το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε αδεια.

 

Εαν δεν εχεις παρει εν τω μεταξυ την ετησια αδεια σου θα πρεπει να την παρεις πριν το 6μηνο του οαεδ.

 

 

μήπως ξέρετε αν οι 56μέρες πριν είναι εργάσιμες ή συμπεριλαμβάνουν μέσα και τα σαββατοκύριακα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...