Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάτμηση DNA (σπερμα)


Guest andro2

Recommended Posts

Καλο μεσημερι

 

εχετε ακουστα για αυτη την εξεταση;;;

γινεται σε περιπτωσεις αποβολών ή αποτυχιας εμφυτευσης σε εξωσωματικες

 

προκειται για μια εξεταση που δειχνει κατα ποσο το dna του σπερματος ειναι σε καλη κατασταση και δεν κατακερματιζεται με αποτελεσμα να δημιουργουνται κακης ποιοτητας εμβρυα τα οποια είτε αποβαλλονται είτε δεν εμφυτευονται καν.

 

Εμεις την καναμε και περιμενουμε αποτελεσματα.

Την εχει κανει ο αντρας καποιας κοπελας;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • domnina

    domnina 18 δημοσιεύσεις

  • kuriaki

    kuriaki 8 δημοσιεύσεις

  • ΛΙΝ

    ΛΙΝ 7 δημοσιεύσεις

  • man

    man 5 δημοσιεύσεις

Για να την κάνει κανείς φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχει αποβάλει τουλάχιστον 2 φορές, σωστά? Και να σε ρωτήσω αν ξέρεις. Στην ολιγοασπερμία εμφανίζεται συχνότερα αυτό το πρόβλημα? Δηλαδή θέλω να πω οι άντρες που έχουν καλό σπέρμα και σε κινητικότητα και σε αριθμό, υπάρχει περίπτωση να έχουν κακής ποιότητας σπέρμα?? Προσωπικά δεν γνωρίζω για την εξέταση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι απαραιτητο να εχεις αποβαλει καμια φορα

το ενημερωτικο φυλλαδιο που μας εδωσαν γραφει οτι την δινουν:

1. σε περιπτωσεις ανεξηγητης υπογονιμοτητας

2. σε περιπτωσεις εξωσωματικες: οταν δεν επιτυγχανει η εξωσωματικη ή παραγονται κακης ποιοτητας εμβρυα και για αυτο δεν τα εμφυτευουν καν

3. σε περιπτωσεις καθεξιν αποβολων

4. σε περιπτωσεις μη συλληψης για μεγαλο διαστημα

5. σε περιπτωσεις μεγαλης ηλικιας του αντρα (ανω των 50 ετων)

 

αναφερει επισης οτι ο αριθμος και η κινητικοτητα δεν εχουν να κανουν με την ποιοτητα σπερματος αν και εχει παρατηρηθει οτι αντρες με ασθενο-ολιγο-τερατοσπερμια ειναι πιθανοτερο να εχουν και μεγαλυτερη κατατμηση dna

Link to comment
Share on other sites

andro2

να σε ρωτησω και εγω:

ποσο κοστισε αυτη η εξεταση;

που την κανεις;

και αν τελικα δειξει κατι, μπορεις να κανεις κατι ή απλα σου επιβεβαιωνει κατι που υποπτευεσαι;

32 ετών,

3 βιοχημικες κυησεις,

1 παλλίνδρομη 8ης εβδομάδας

αιτία: ακόμη την ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοστιζει 190 ευρω

εμεις την καναμε σε εξειδικευμενο ανδρολογικο κεντρο αλλα γνωριζω οτι την κανουν και σε ιδιωτικα μαιευτηρια

αν διαβασες το σαιτ που παραθεσα ανωτερω λεει οτι τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα αν η κατατμηση ειναι ανω του 30%

σε ενα ενημερωτικο φυλλαδιο ομως που μας εδωσαν γραφει οτι μπορει να βελτιωθει η κατατμηση με διατροφη και ιδιαιτερα με διαφορα αντιοξειδωτικα

νεωτερα οταν βγουν τα αποτελεσματα και μιλησω με το γιατρο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Υπαρχουν πληροφοριες επειτα απο μια εξεταση που να δειχνει οτι το αποτελεσμα ειναι πανω απο 30 τις εκατο, και με καποια θεραπεια να βελτειωθηκαν τα αποτελεσματα..? Εχει καποιος σχετικη εμπειρια..? ευχαριστω.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες!

 

Εμείς (εννοώ εμένα + το σύζυγο):) κάναμε πολύ πρόσφατα τη συγκεκριμένη εξέταση μετά από προτροπή του ουρολόγου σε πολύ γνωστό σπερματολογικό εργαστήριο. Κόστισε όντως 190 Ευρώ και το αποτέλεσμα δυστυχώς ήταν αρκετά άσχημο: 44% κατάτμηση, που σημαίνει ότι τα πράγματα είναι δύσκολα για μας.

 

Συμφωνώ με την Andro2 σε όλα όσα αναφέρει. Εμάς ο γιατρός μετά από αυτό το αποτέλεσμα μας έδωσε ενισχυτική αγωγή σπέρματος για 3 μήνες και μετά θα κάνουμε πάλι καινούργια εξέταση κατάτμησης και καινούργιο σπερματοδιάγραμμα για να δούμε σε ποια λύση θα καταλήξουμε, στην σπερματέγχυση ή στην εξωσωματική.

 

Μην απελπίζεστε! Όλα γίνονται:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια γεια σας και από μένα έχω την εντύπωση πως και σε μας ο ενδοκρινολόγος μας μας έδωσε αυτήν την εξέταση. Λέω μάλλον γιατί είναι στα αγγλικά. Λέει DNA fragmentation. Αυτό δεν είναι?? Έχω κάνει μια αποτυχημένη εξωσωμ και θέλω να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα πριν πάω σε δεύτερη. Δηλαδή εν έχει πρόβλημα δίνεται αγωγή και φτιάχνει? Ανδρο2 πες μας για τα αποτελέσματα!! Εγώ μάλλον από εβδομάδα, πρέπει πρώτα να κλείσουμε ραντεβού. Αλήθεια εσείς που την κάνατε??

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή,

"κατάτμιση DNA" = "DNA fragmentation". Προσοχή μονάχα μην πας σε κάποιους που λένε ότι κάνουν την εξέταση της "απόπτωσης" στο σπέρμα. Διαδίδουν ότι είναι το ίδιο, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι. Για να σου δώσω να καταλάβεις, ένα "αποπτωτικό" κύτταρο είναι ένα "γηρασμένο" κύτταρο ή τουλάχιστον ένα κύτταρο λίγο πριν πεθάνει. Όλα τα "αποπτωτικά" κύττταρα (στην προκειμένη τα αποπτωτικά σπερματοζωάρια) έχουν κατατμίσεις στο DNA. ΌΜΩΣ, αυτά που έχουν κατατμίσεις στο DNA δεν είναι απαραιτήτως και αποπτωτικά. Μάλιστα, επειδή στην εξωσωματική χρησιμοποιούν μόνο σπερματοζωάρια με καλή μορφολογία και κινητικότητα -επομένος μόνο ετοιμοθάνατα δεν είναι- δεν θέλουν να ξέρουν πόσα είναι τα αποπτωτικά, αλλά πόσα έχουν κατατμίσεις. Θέλουν δηλαδή να ξέρουν αν υπάρχει πιθανότητα κάποιο από τα "καλά" -φαινομενικά- σπερματοζωάρια, δηλαδή αυτά που θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν, να έχει κατατμίσεις. Αν ένα σπερματοζωάριο με κατατμισμένο DNA γονιμοποιήσει ένα ωάριο, η κύηση μπορεί να παλινδρομίσει (πρόωρη αποβολή).

Έχει σημασία που θα κάνεις την εξέταση της κατάτμισης, αλλά πρέπει να ξέρει ο ιατρός να ερμηνεύσει σωστά τα αποτελέσματα.

Δες το link που έγραψα παραπάνω: edit admin link removed

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριακή μου,

 

Εμείς την πρώτη φορά που κάναμε την εξέταση έδειξε ποσοστό κατάτμησης 44% που αν σκεφτείς ότι το φυσιολογικό είναι μέχρι 15% είμαστε για κλάμματα.

 

Επειδή όμως και το σπερμοδιάγραμμα ήταν ... χάλια ο σύζυγός ακολούθησε μια θεραπεία την οποία τελείωσε μόλις χθες και χθες επαναλάβαμε και την κατάτμηση και το σπερμοδιάγραμμα. Τα αποτελέσματα θα τα έχουμε σε μια βδομάδα περίπου οπότε και τότε θα σου πω αν η θεραπεία είχε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μου,

 

Εμείς την πρώτη φορά που κάναμε την εξέταση έδειξε ποσοστό κατάτμησης 44% που αν σκεφτείς ότι το φυσιολογικό είναι μέχρι 15% είμαστε για κλάμματα.

 

Επειδή όμως και το σπερμοδιάγραμμα ήταν ... χάλια ο σύζυγός ακολούθησε μια θεραπεία την οποία τελείωσε μόλις χθες και χθες επαναλάβαμε και την κατάτμηση και το σπερμοδιάγραμμα. Τα αποτελέσματα θα τα έχουμε σε μια βδομάδα περίπου οπότε και τότε θα σου πω αν η θεραπεία είχε αποτέλεσμα.

Domina μου μπορεις να μου πεις τι θεραπεια εκανε ο δικος σου αντρας για το σπερμα??Και ο δικος μου εχει χαλια κινητικοτητα και ο γιατρος το μονο που του εδωσε ειναι κατι βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου του έδωσε:

 

α) το ένζυμο Qoenzyme Q10 και

β) την καρνιτίνη Intelecta

 

Μη με ρωτάς τι κάνουν αυτά ακριβώς .. Δεν ξέρω. Χθες τελειώσαμε τη θεραπεία και επαναλάβαμε και το σπερμοδιάγραμμα και την κατάτμηση και τα αποτελέσματα θα τα έχω στο τέλος της άλλης εβδομάδας. Οπότε θα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος αν κάνανε δουλειά ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα13 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το διάβασα το λινκ, είναι πολύ κατανοητό και σαφές. Πόσα πράγματα έχουμε μάθει η μια με τη βοήθεια της άλλης όμως τι να πω? Και ναι θα προσέξω αυτό που μου λες. Με στέλνει κάπου πολύ συγκεκριμένα για την εξέταση αυτή ο γιατρός μου, γιατί λέει μόνο εκεί εμπιστεύεται. Εκλεισα ραντεβού για ΔΕυτέρα για κατάτμιση DNA και σπερμοδιάγραμμα πολύ λεπτομέρές και ακριβές και όχι σαν ένα παλιό που είχαμε από το Μητέρα...

Domnina μου καλή επιτυχία και σε σας, ελπίζω η θεραπεία αυτή να αποδώσει τα επιθυμητά αποτελέσματα... Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι ανάλογο και σε εμάς γιατί δεν θα ξέρω τι να πρωτοδιορθώσω πια!!! Καθώς έχουμε και άλλα θέματα προς επίλυση.

Σας ευχαριστώ όλες. Όταν πάρουμε αποτελέσματα και εμείς θα σας ενημερώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου του έδωσε:

 

α) το ένζυμο Qoenzyme Q10 και

β) την καρνιτίνη Intelecta

 

Μη με ρωτάς τι κάνουν αυτά ακριβώς .. Δεν ξέρω. Χθες τελειώσαμε τη θεραπεία και επαναλάβαμε και το σπερμοδιάγραμμα και την κατάτμηση και τα αποτελέσματα θα τα έχω στο τέλος της άλλης εβδομάδας. Οπότε θα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος αν κάνανε δουλειά ή όχι..

Τα ξερω αυτα τα δυο ,βοηθουν την κινητικοτητα του σπερματος αλλα γενικως κανουν πολυ καλο στο σπερμα.Του ειπα του γιατρου μου να δωσει και στον αντρα μου αυτα και αυτος επεμενε να του δωσει το selenium ειναι βιταμινες.Εγω αυτα ηθελα αλλα θα δω μετα απο καιρο να κανουν τιποτα.Ευχομαι να εχετε πολυ πολυ καλα αποτελεσμετα.Την κατατμηση γιατι την κανατε?εμας δεν μας ειπε κατι γι 'αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρίτσι μου γειά σου,

 

Την εξέταση αυτή την έχει κάνει ο άντρας της αδερφής μου.Την έκανε σε ένα κέντρο στο Ηράκλειο Κρήτης.Έσυ που θα την έκανες;

Έδειξε αυξημένο ποσοστό κατακερματισμού και του δώθηκε θεραπεία με κάτι βιταμίνες νομίζω.Αυτά.Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Φλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά,

 

Ευχαριστώ για τη θετική σας ενέργεια και σκέψη. Κι εγώ εύχομαι από βδομάδα να δούμε καλά αποτελέσματα.

 

Γεωργία μου επειδή εμείς είχαμε πολύ μεγάλο ποσοστό ανώμαλων μορφών (98%) έπρεπε να δούμε τι πιθανότητες έχουν τα υγιή σπερματοζωάρια να γονιμοποιούν σωστά. Κάνεις αυτή την εξέταση για να διαπιστώσεις εάν το DNA που περιέρχεται σε κάθε σπερματοζωάριο είναι ολόκληρο, άρα γονιμοποιεί σωστά. Αν δεν είναι ολόκληρο υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αποβολής του εμβρύου διότι θα είναι ελαττωματικό. Συνήθως η αυξημένη κατάτμηση σχετίζεται και με την ηλικία του άνδρα. Ο δικός μου είναι 41 στα 42 και έπρεπε να το δούμε και αυτό.

 

Μόλις πάρω τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μην μου λέτε τέτοια, ο δικός μου είναι 45......Ελπίζω να μην είναι μόνο η ηλικία ο παράγοντας. Άντε να ρθει η Δευτέρα να ρθουν και τα αποτελέσματα να τελειώνουμε!!!! Ξέρετε σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα???

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μου,

 

Τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος κάνουν 2 μέρες. Τα αποτελέσματα της κατάτμησης θέλουν 7 περίπου μέρες εργάσιμες...

 

Θέλει χρόνο και υπομονή αλλά δεν αγχωνόμαστε, όλα θα γίνουν στην ώρα τους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

δεν ξέρω σε ποια να απαντήσω πρώτα. Domnina, μην αγχώνεσαι.. κατ' αρχήν οι φυσιολογικές τιμές είναι 30 με 40%, αλλά και παραπάνω να βγεί το αποτέλεσμα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα. Μα εσύ δεν διάβασες την ιστοσελίδα  edit admin link removed

Kuriaki, καλύτερα μην κάνεις την εξέταση αν το τελευταίο διάστημα υπήρξε πυρετός ή είχατε αραιά επαφές, το ποσοστό κατάτμησης είναι πολυ πιθανό να βγεί υψηλό και το χειρότερο είναι ότι δεν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Καταρχήν, η ηλικία επηρεάζει το ποσοστό κατάτμησης, αλλά όχι κι από τα σαράντα-σαρανταπέντε, γι αυτό χαλαρώστε.

Μην αγχώνεστε για το όνομα του προϊόντος που σύστησε ο κάθε γιατρός, όλα καλά είναι αρκεί να περιέχουν κάποιες αντιοξειδωτικές ουσίες, π.χ. βιταμίνες A, D, E, K, σελίνιο ή όποιο άλλο αντιοξειδωτικό. Πλούσια σε αντιοξειδωτικές ουσίες είναι τα φρούτα και τα λαχανικά (κυρίως τα πράσινα, χωρίς να υποτιμάμε τα καρότα).

Ο λόγος που τα αντιοξειδωτικά βοηθάνε είναι γιατί καταπολεμάνε τη γήρανση των κυττάρων (βλέπετε τί έγραψα χθές), οπότε σίγουρα βοηθάνε.

Εννοείται ότι το κάπνισμα και η υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ δρουν αντίθετα.

Επίσης, ο πυρετός αυξάνει το ποσοστό κατάτμησης, γιαυτό μην κάνετε την εξέταση αν υπήρξε πυρετός τουλάχιστον τον τελευταίο μήνα.

 

Κάτι που επηρεάζει σημαντικά την κατάτμηση του DNA των σπερματοζωαρίων είναι η συχνότητα των εκσπερματίσεων. Όταν το σπέρμα μένει πολλές μέρες ..μπαγιατεύει, μουχλιάζει! Καλό είναι να έχετε επαφή κάθε 3 περίπου ημέρες ή (χωρίς να αγχώνεστε να μετράτε..) 2 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Domnina 7 μέρες είναι εντάξει,δεν μου φαίνονται πολλές...Ρίτα13 επαφές είναι αλήθεια τους τελευταίους μήνες καθόλου συχνά... Κάτι η εξωσωματική τον Δεκέμβρη κάτι ένα ταξίδι όπου μας ήταν αδύνατο και η πολύ δουλειά, δεν θες και τίποτα άλλο για να το ξεχάσεις το σπορ. Ήρθαμε σε επαφή όμως και προχθές και χθες για να πάει με πιο φρέσκο σπέρμα (αποχή όχι μικρότερη από 2 μέρες, όχι μεγαλύτερη από 4). Θα ρωτήσω τον γιατρό βέβαια αν παίζουν ρόλο όλα αυτά καθώς και κάτι άλλο που πέρασε τελευταία. Πυρετό δεν είχαμε ευτυχώς.

Κορίτσια να στε όλες καλά για την ενημέρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα μου,

 

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά έχω μπροστά μου τα αποτελέσματα τα οποία λένε σαφώς ότι μέχρι 15% είναι καλό. Από 15% έως 30% μέτριο και από 30% και πάνω σαφώς χειρότερα.. Οπότε το 44% ανήκει στην τελευταία κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

Domnina, όποιος γράφει στα αποτελέσματά του ότι οι φυσιολογικές τιμές είναι 15%, μάλλον δεν ξέρει να κάνει την εξέταση, καλύτερα πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο εργαστήριο! Τουλάχιστον μην αγχώνεσαι. Διάβασε αυτά που έχω γράψει και θα δεις ότι πρέπει να πάρεις το θέμα πιο ψύχραιμα..

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα μου,

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν σε αμφισβητώ αλλά το εργαστήριο στο οποίο πήγα είναι ένα από τα πιο εξειδικευμένα. Δεν αναφέρω όνομα διότι δεν θέλω να κάνω διαφήμιση. Δεν αγχώνομαι καθόλου. Απλά σου λέω πως έχουν τα πράγματα. Συγκεκριμένα αναφέρει:

 

0-15% χαμηλός δείκτης κατάτμησης

15-30% μέτριος δείκτης κατάτμησης

30 και άνω υψηλός δείκτης κατάτμησης

 

Να ταν μόνο η κατάτμηση δεν θα με απασχολούσε καθόλου το θέμα, αλλά μόνο 2% φυσιολογικές μορφές όσο να ναι είναι κάπως ανησυχητικό ποσοστό!

Link to comment
Share on other sites

Domnina mou περιμένω με πολύ ανυπομονησία τα αποτελέσματα της εξέτασης μετά τη θεραπεία του άντρα σου, γιατί είμαι 100% σίγουρη ότι θα είναι καλύτερα από τα πρώτα! Η Ρίτα νομίζω ότι απλά θέλει να πει ότι το κάθε αποτέλεσμα αντιπροσωπεύει μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή η οποία αν δεν ήταν καλή (πχ σπάνιες επαφές ή προηγουμένως πυρετός), δεν σημαίνει ότι θα ναι και μόνιμη. Εξάλλου τι σημασία έχει αν είναι 15 ή 30 %? Εγώ οποιοδήποτε ποσοστό και αν είχα από τα 2, (είτε 15, είτε 30) δεν θα ακολουθούσα θεραπεία, αλλά με το δικό σας που βγήκε 98% δεν χωρούσε και περιθώριο για σκέψεις. Καλά κάνατε και ακούσατε το γιατρό σας και το προσπαθήσατε! Αλλά νομίζω πως και τα εργαστήρια προσπαθούν να δίνουν χαμηλά ποσοστά για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο καλυμμένα, να πετύχει δηλαδή στα σίγουρα η προσπάθεια ενός ζευγαριού... ΚΑι εμένα μου έλεγαν ότι θέλουν ενδομήτριο 10 χιλ, για να είναι όλα τέλεια, αλλά εγώ και άλλα ζευγάρια αυτό δεν μπορώ να το πιάσω και έχει εξάλλου επιτευχθεί και με χαμηλότερη τιμή. Θέλω να πω ότι τα νούμερα είναι για να βοηθούν και να τα έχουμε στο μυαλό μας στο περίπου, με περιθώρια απόκλισης, γιατί και αυτοί στο περίπου τα έχουν υπολογίσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...