Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαρισμός λαδόπανων μετά την βάφτιση


maridoula80

Recommended Posts

τελειωσε λοιπον και αυτο .εγιναν τα βαφτησια μας την κυριακκη και κατα γενικη ομολογια ολα ηταν πολυ ωραια χαρη στην πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!

γιατι αλλιως δεν θα τα καταφερνα .τωρα βεβαια εχω μια αλλη απορια τα λαδοπανα πως τα καθαριζουμε για να βγει το λαδι απο πανω?τι να κανω?

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τελειωσε λοιπον και αυτο .εγιναν τα βαφτησια μας την κυριακκη και κατα γενικη ομολογια ολα ηταν πολυ ωραια χαρη στην πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!

γιατι αλλιως δεν θα τα καταφερνα .τωρα βεβαια εχω μια αλλη απορια τα λαδοπανα πως τα καθαριζουμε για να βγει το λαδι απο πανω?τι να κανω?

 

maridoyla, να σου ζησει το νινακι σου και το ονομα σας!!!

τα λαδαπονα :shock: πρεπει να τα ξεβγαλεις τρεις φορες σε ποταμι η θαλασσα για να ειναι το νερο τρεχουμενο, ή αν τα πλυνεις σπιτι σε λεκανη και χυνεις το νερο σε ενα απο τα προαναφερομενα...

διαφορετικα

παιρνεις vanish το υγρο (τη ροζ δυναμη οπως το λεει η διαφημιση) ριχνεις μπολικο στα λαδοπανα τα αφηνεις να νωτισουν για αρκετη ωρα και τα βαζεις στο πλυντηριο στους 60 βαθμους και τα καθαριζεις!!! Εαν σου αφησει θολουρα ξανα το ιδιο και βαζεις και vanish σκονη μαζι με το απορυπαντικο στη θηκη και δεν υπαρχει περιπτωση θα γινουν σαν καινουρια!!! :-D Στα δικα μας επιασε!! Καλη επιτυχια!!!

 

(Οταν καθαρισουν ξεβγαλε τα κανα δυο φορες να φυγει καλα το καθαριστικο)

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι της κορης μου τα επλυνα στην θαλασσα κ απο τοτε δεν τα εχω ξανα πλυνει τα εχω αφησει μεσα στην τσαντα της ετσι,θελω οταν τα παρει να εχει μεινει πανω η μυρωδια απο το μυστηριο,απο το μυρο(δεν ξερω εαν γραφεται ετσι)της τα κρατησα ετσι μονο κ μονο για ενθυμιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί πρέπει να καθαρίσει τελείως το λαδάκι από πάνω ? Μήπως θα τα ξαναφορέσουν ?

 

Εγώ σκεφτομαι να κάνω ένα καλό πλύσιμο με σκέτο νεράκι στην αρχή να το χύσω στα λουλούδια μου (θάλασσα δεν υφίσταται κοντά) και μετά να τα πλύνω με λίγο προδερμ κ ότι βγει και μετά να του τα φυλάξω .

 

Να σου ζήσει το πιτσιρικακι σου !

jeOhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι τα εβαλα στο πλυντήριο στους 40βαθμους χε χε!! Και βγήκαν τα λάδια μια χαρα και απο τα εσώρουχα και απο τα ρουχα και απο τις πετσέτες τις οποιες τις χρησιμοποιω οπωτε παμε ταξίδι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ξεπλυνα στη θάλασσα και μετά στο πλυντήριο στους 30 μαζί με την υπόλοιπη πλύση και προς μεγάλη μου έκπληξη, βγήκαν πεντακάθαρα!

Πάντως το λάδι βγαίνει πανεύκολα με υγρό πιάτων (το βάζεις πάνω στις λαδιές και κατευθείαν πλυντήριο, κανονικά), αλλά αφού τα ξεπλύνεις στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ξεπλυνα στη θάλασσα και μετά στο πλυντήριο στους 30 μαζί με την υπόλοιπη πλύση και προς μεγάλη μου έκπληξη, βγήκαν πεντακάθαρα!

Πάντως το λάδι βγαίνει πανεύκολα με υγρό πιάτων (το βάζεις πάνω στις λαδιές και κατευθείαν πλυντήριο, κανονικά), αλλά αφού τα ξεπλύνεις στη θάλασσα.

 

τιο ιδιο και εγω.

(αλλα και να μην εβγαιναν δε θα εσκαγα εξαλου τα φυλαξα ολα στο κουτι των βαφτηστικων μαζι με μπομπονιερες,προσκλητηριο και τις καρτες απο τα δωρα για ενθυμιο.)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ξε[λυνα στη θαλασσα κ μετα στο χερι με κανονικο απορριπαντικο.. μια χαρα εφυγαν τα λαδια αλλα κ να μην εφευγαν δεν θα με ενοιαζε.. οπως λενε κ τα κοριτσια δεν προκειτε να τα ξαναφορεσουν

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Η παρασκευή και ο καθαγιασμός του Αγίου Μύρου

 

Η παρασκευή και ο καθαγιασμός του

 

Αγίου Μύρου

 

 

 

Η παρασκευή και ο καθαγιασμός του Αγίου Μύρου, γεγονός ιδιαίτερης σημασίας στην Ορθόδοξη Εκκλησία, θα πραγματοποιηθεί φέτος κατά τη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδος στο Οικουμενικό Πατριαρχείο.

 

Το Άγιο Μύρο παρασκευάζεται περίπου κάθε δέκα χρόνια, στο Φανάρι και χρησιμοποιείται στο μυστήριο του βαπτίσματος για την μετάδοση των δωρεών του Αγίου Πνεύματος στους νεοφώτιστους Ορθοδόξους.

 

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος θα καθαγιάσει για δεύτερη φορά κατά την Πατριαρχία του νέα ποσότητα Αγίου Μύρου την Μ. Πέμπτη το πρωί, παρουσία εκπροσώπων των Ορθοδόξων Εκκλησιών.

 

Η όλη προετοιμασία της παρασκευής του Μύρου θα αρχίσει την Κυριακή των Βαΐων, όταν ο Πατριάρχης με ειδική ευχή θα αναθέσει στον Άρχοντα Μυρεψό και στους συνεργάτες του Μυρεψούς, την ευθύνη της όλης διεργασίας.

 

 

 

Πρόκειται για ένα έργο πολύ υπεύθυνο, που απαιτεί ειδικές γνώσεις. Για αυτό το αξίωμα του Μυρεψού πάντα αναλαμβάνουν φαρμακοποιοί και χημικοί.

 

 

Σήμερα, επικεφαλής τους είναι ο Άρχων Μυρεψός Πρόδρομος Θανάσογλου, ενώ της αρμόδιας Συνοδικής Επιτροπής προεδρεύει ο Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως και Θείρων Αθανάσιος.

 

Η διαδικασία της παρασκευής και «εψήσεως», του ψησίματος δηλαδή, του Μύρου γίνεται στο ειδικά διαμορφωμένο κουβούκλιο που βρίσκεται στον περίβολο του Πατριαρχείου.

 

 

 

Τα υλικά με τα οποία παρασκευάζεται το Άγιο Μύρο, είναι:

 

 

 

αρωματικά φυτά, δρόγες και αιθέρια έλαια, από τα οποία το σημαντικότερο είναι το ροδέλαιο το οποίο αποστέλλεται από την Ορθόδοξη Εκκλησία της Βουλγαρίας.

 

 

 

Τα συστατικά αυτά με διάφορες παραλλαγές και προσθήκες, εμφανίζονται σε καταλόγους από τον 8ο αιώνα μέχρι και το τέλος του 19ου αιώνα.

 

 

 

Ενδεικτικά αναφέρουμε το έλαιο, τον οίνο, το κιννάμωμο, την ίριδα, την μαστίχη Χίου , την αγγελική, το σάψιχο, τα μύρα, το μυροβάλανο, τη ζινγκίβερη, την νάρδο και τα φύλλα ινδικού.

 

Η «έψησις» αρχίζει τη Μ. Δευτέρα το πρωί μετά τη Θεία Λειτουργία, οπότε αγιάζονται τα βασικά συστατικά του Μύρου κατά τη διάρκεια ειδικής ακολουθίας, στην οποία προΐσταται ο Οικουμενικός Πατριάρχης. Κι όπως ορίζει το τυπικό, ο Πατριάρχης ραντίζει με αγιασμένο ύδωρ τους λέβητες, τα σκεύη και τα υλικά για την παρασκευή του Αγίου Μύρου.

 

Στη συνέχεια, κρατώντας αναμμένα τα δικηροτρίκηρα, ανάβει τον κάθε λέβητα (πέντε συνολικά), στους οποίους έχουν τοποθετηθεί ως καύσιμη ύλη, φθαρμένα εκκλησιαστικά έντυπα, καθώς και άχρηστα ξύλα από διάφορα μέρη του ναού (αναλόγια, στασίδια κ.α.). Κατόπιν, ο Πατριάρχης αναγινώσκει περικοπές από το ιερό Ευαγγέλιο.

 

Η ανάγνωση συνεχίζεται από Αρχιερείς και ιερείς οι οποίοι εναλλάσσονται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Η διαδικασία αυτή ακολουθεί με την ίδια τυπική διάταξη την Μ. Τρίτη και την Μ. Τετάρτη, οπότε το Μύρο διαυγές πλέον, μεταγγίζεται σε μεγάλους αργυρούς αμφορείς, σε μικρά αργυρά δοχεία, καθώς και σε αλαβάστρινα, τα οποία μεταφέρονται στο Πατριαρχικό παρεκκλήσι του Αγίου Ανδρέου. Από εκεί τη Μ. Πέμπτη το πρωί με λιτανεία μεταφέρονται στον Πατριαρχικό ναό από 24 ιερείς που κρατούν τους 12 αμφορείς, από 35 περίπου Αρχιερείς που κρατούν αργυρά και αλαβάστρινα δοχεία και τον Πατριάρχη που κρατεί αργυρό δοχείο.

 

Στη διάρκεια της θείας Λειτουργίας που προεξάρχει ο Πατριάρχης, γίνεται ο καθαγιασμός του Μύρου που παρασκευάσθηκε. Οι αμφορείς και τα υπόλοιπα δοχεία τοποθετούνται γύρω και επάνω στην Αγία Τράπεζα.

 

Στο τέλος της Λειτουργίας, πάλι με πομπή, μεταφέρονται τα δοχεία στο Μυροφυλάκιο του Πατριαρχείου.

Το Άγιο Μύρο το οποίο αποστέλλεται και σε άλλες Ορθόδοξες Εκκλησίες, χρησιμοποιείται επίσης για το χρίσμα των προσερχομένων στην Ορθόδοξη Εκκλησία ετεροδόξων, οι οποίοι ήδη έχουν βαπτισθεί στο όνομα της Αγίας Τριάδος σύμφωνα με την τάξη του δόγματος τους καθώς και στον καθαγιασμό νέων Ιερών Ναών, κ.α...

 

Άγιο Μύρο παρασκευάσθηκε στο Φανάρι στη διάρκεια του 20ου αιώνος 9 φορές:

 

1. 1903 επί Πατριαρχίας Ιωακείμ του Γ΄

 

2. 1912 επί Πατριαρχίας Ιωακείμ του Γ΄

 

3. 1928 επί Πατριαρχίας Βασιλείου του Γ΄

 

4. 1939 επί Πατριαρχίας Βενιαμίν του Α΄

 

5. 1951 επί Πατριαρχίας Αθηναγόρου του Α΄

 

6. 1960 επί Πατριαρχίας Αθηναγόρου του Α΄

 

7. 1973 επί Πατριαρχίας Δημητρίου του Α΄

 

8. 1983 επί Πατριαρχίας Δημητρίου του Α΄

 

9. 1992 επί Πατριαρχίας Βαρθολομαίου"

 

Στα λαδόπανα, εκτός από το λάδι που αλείφει ο ανάδοχος στο σώμα του νεοφώτιστου, υπάρχει και άγιο μύρο, το οποίο χρησιμοποιείται για το μυστήριο του Χρίσματος και παρασκευάζεται όπως αναφέρεται παραπάνω. Είναι λοιπόν θέμα σεβασμού (και αναγνώρισης του μυστηρίου, που ο ίδιος ο γονιός επέλεξε να τελέσει για το παιδί του) να μην πηγαίνουν τα νερά από το πλύσιμο στην αποχέτευση, αλλά στο χωνευτήρι του Ναού ή έστω στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο όμως δεν πρέπει να ισχύει για ότι ήρθε σε επαφή με τον μύρο; εννοώ το σώμα του παιδιού, τα χέρια του νονού κτλ;

Επίσης να πω ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί νομίζω λίγος κόσμος τα ξέρει αυτά και έχουμε καταλήξει να βλέπουμε την βάφτιση μόνο ως χρωματιστά τούλια

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο όμως δεν πρέπει να ισχύει για ότι ήρθε σε επαφή με τον μύρο; εννοώ το σώμα του παιδιού, τα χέρια του νονού κτλ;

Επίσης να πω ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί νομίζω λίγος κόσμος τα ξέρει αυτά και έχουμε καταλήξει να βλέπουμε την βάφτιση μόνο ως χρωματιστά τούλια

 

Τα χέρια του ο νονός τα πλένει μόλις πάρει η μαμά το μωρό να το ντύσει και τα νερά πέφτουν μέσα στο νερό της κολυμπήθρας και από εκεί όλα μαζί στο χωνευτήρι του ναού.

Το σώμα του μωρού μένει χωρίς να πλειθεί τρεις μέρες και μετά έρχεται ο νονός στο σπίτι πλένει το μωρό και τα νερά τα μαζέυεις και τα ρίχνεις στη θάλασσα ή ποτάμι ή όπου υπάρχει τρεχούμενο νερό ή στο χωνευτήρι του ναού.

 

Πάρα πολύ ωραίο αυτό που έγραψες bouboukakia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
koritsia ta ladopana den kanei na ta plenoume..egw den ta epluna..tis ta fylaxa opws itan..etsi ekane k i manoula mou k i giagia mou..

 

και εγω ετσι ηξερα.... και οτι το πρωτο μπανακι του μωρου μετα τη βαφτιση μαζευεις το νερο και το πας και το χυνεις πισω απο την εκκλησια η κατι τετοιο... παντως για τα λαδοπανα και τα βαφτιστικα ρουχα του μωρου, ο ιδιος ο παπας μας το ειπε "μην τα πλυνετε ΠΟΤΕ!" (μας κουνησε και το δαχτυλο!:shock::rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σας.εχθες κυριακη πρωι βαπτισα το μωρακι μου.τον ονομασαμε δημητρη.

  1. με τα λαδοπανα (εσωρουχα) τι κανω βρε κοριτσια?τα φοραει λεει για 3 ημερες. πρωτη μερα θεωρηται η κυριακη?
  2. μετα εγω μπορω να τα πλυνω σαββατο η κυριακη στην θαλλασα?
  3. το μωρο πρεπει 3 μερες να πλενετε τοπικα?οχι μπανιο?η πρωτη μερα θεωρηται η κυριακη?


ευχαριστω

:)

:P;):D:p;):D:p:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάφτισα την Κυριακή κ Τρίτη τον έκανα μπάνιο.Τα λαδόπανα όμως δε του τα φορούσα τα έβγαλα μόλις γυρίσαμε σπίτι.Την Τρίτη τον έβαλα στο μπανιερό του με κλειστή τη τάπα κ του έριξα λίγο νερό κ μετά σ'αυτό το νερό βούτηξα τα λαδόπανα κ τα ρούχα.Μετά αυτό το νερό το μάζεψα σ'ένα μεγάλο μπουκάλι κ το έριξα στις γλάστρες,δεν πήγα καν στη θάλασσα.Α κ εννοείται ότι μπορείς να το πλύνεις τοπικά.Μη πάθει κ τίποτα το παιδί.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει ο Δημητράκης!

 

Λοιπόν όταν βάφτισα (ως νονά) την ανηψούλα μου πριν 2,5 χρόνια ρώτησα τον παπά για το 3ημερο και μου είπε αυτά είναι χαζά. Να πλυνεται το παιδί μολις πάτε σπίτι αλλά να πετάξετε το νερό σε γλάστρες ή στη θάλασα.

Έτσι και έγινε πλύναμε την μικρή στο σπίτι και ρίξαμε στα λουλούδια το νερό. Τα δε λαδόπανα τα έπλυνα σχεδόν 2 μήνες μετά στη θάλασα.

Αν πάλι για λόγους εθιμικους (και όχι θρησκευτικούς) θέλεις να τα κρατήσεις 3 μέρες νομίζω η Κυριακή θεωρείται η πρώτη μέρα οπότε σήμερα είναι η 2η μέρα.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εγώ τους τα έβγαλα τα λαδόπανα μετά την βάφτιση, και τα ξέπλυνα στην θάλασσα (βόλευε λόγω καλοκαιριού). Ξέπλυνα στην θάλασσα και το πρώτο φανελάκι που τους φόρεσα μετά την βάφτιση επειδή είχε και αυτό ας πούμε μαζέψει λάδι, και όλα τα ρούχα κάλτσες κτλ κτλ.

Το παιδί, όπως είπαν και οι κοπέλες, το ξέπλυνα λίγο με νερό το οποίο μάζεψα και το χύσαμε στην θάλασσα και μετά το έκανα κανονικά μπάνιο.(στις τρεις μερες)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πλυναμε-λουσαμε τα παιδια την επομενη, μιας και ετσι κ αλλιως κανανε μπανιο στη θαλασσα. τα ρουχα ολα τα πηρε ο αντρας μου ( ολα ομως πετσετες λαδοπανα πετσετακια καπελακια) και τα ξεπλυνε στη θαλασσα. μετα απο λιγο καιρο τα πηγαμε κ καθαριστηριο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...