Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΘΗΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ


Recommended Posts

Πηγα να παρω το μικρο μου απο τον παιδικο ρωταω την δασκαλα πως τα παει ο μικρος και κουναει το κεφαλι και μου λεει καποιες φορες αργει να καταλαβει αυτο που του λεω να κανει και αν εχω καταλαβει κατι τετοιο κολλησα γιατι ο μικρος δεν μου εχει δειξει κατι τετοιο το αντιθετο θα ελεγα μιλησε απο 18 μηνων και πεντακαθαρα , 2 χρονων ελεγε τραγουδακια τωρα ερχεται απο τον παιδικο και μου λεει οτι τραγουδι λενε, μια φορα να του πω ενα τραγουδι μετα θα το πουμε μαζι , ξερει να μετραει μεχρι το 20 ξερει τις μερες της εβδομαδας μου δειχνει ενα παιδι που ειναι αρκετα εξυπνο και ξερει αρκετα πραγματα για 3 χρονων. Τωρα ομως εχω κολλησει με αυτο που μου ειπε η δασκαλα μηπως αυτη ξερει κατι παραπανω λογο των σπουδων της η δεν ξερει τι της γινεται μια και ειναι πρωτη φορα που εξασκει αυτο το επαγγελμα ? Μαρια βοηθεια :?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζαχαρένια μου τέτοια μου έλεγαν για την Κατερίνα μου όταν ήταν στο νηπιαγωγείο και μάλιστα με είχαν τρομοκρατήσει ότι θα έπρεπε να φέρω δασκάλα στο σπίτι να διαβάζει το παιδί και τέτοια. Σε πληροφορώ ότι η Κατερινα όλες τις τάξεις του δημοτικού της έβγαλε με 10 όλες οι δασκάλες της ήταν ευχαριστημένες από την απόδοσή της, μέσα σε ένα χρόνο έμαθε γαλλικά γιατί την πήγα σε γαλλικό σχολείο και το παιδί δεν είχε κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα με τα μαθήματα. Πιστεύω ότι πολλές φορές οι δασκάλες στα νηπιαγωγεία κάτι πολύ μικρό το κάνουν πολύ μεγάλο ίσως από την απειρία τους???? δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

αργει να καταλαβει αυτο που του λεω να κανει

 

εννοεί ότι έχει πρόβλημα στην κατανόηση απλών εντολών,..

ή ότι αργεί για δίαφορους λόγους (μη πειθαρχεία με τους κανόνες ή κάτι τέτοιο)

 

απο όσα γράφεις σαν να λες ότι εννοεί το πρώτο οπότε αυτό θα σχολιάσω.

 

Θα γράψω εδώ τι είναι σωστό να γίνεται, και τι γίνεται στο εξωτερικό.

 

γενικά, οποιεσδήποτε παρατηρήσεις της παιδαγωγού, που βλέπει και ανησυχεί,

οφείλει να τις πεί στην διεύθυνση και στον ψυχολόγο που συνεργάζεται με τον παιδικό. Τότε μετά απο συζήτηση, παρατήρηση, καταγραφή των περιπτώσεων και παρατηρήσεων της δασκάλας,

τότε αποφασίζει η ψυχολόγος αν χρειάζεται να παρακολουθήσει το παιδί κάποια μέρα.

Αυτό δεν είναι κάτι φοβερό, απλά παίζει στο ίδιο δωμάτιο με όλα τα παιδιά, έχοντας τις κεραίες της επάνω στο παιδί αυτό, χωρίς το παιδί να καταλάβει κάτι άλλο, και δεν κάνει περίεργες ερωτήσεις στο παιδί, κάνει αυτό που θα έκανε και η δασκάλα ΑΚΡΙΒΩΣ.

Μπορεί να συνδυαστεί με μια επίσκεψη της ψυχολόγου όπου θα κάνει μια παρατήρηση όλων των παιδιών για να ελέγξει την καλή τους ανάπτυξη και εξέλιξη σε διάφορα επίπεδα.

 

τότε και μόνο, η ψυχολόγος μπορεί να ενημερώσει για κάποια δυσκολία που βλέπει, την δασκάλα και την διεύθυνση, έτσι ώστε αυτοί με την σειρά τους, να ενημερώσουν σε ιδιαίτερη συνάντηση τους γονείς,

την συμβουλή, που συνήθως είναι να κάνουν οι γονείς αναζήτηση κάποιου αναπτυξιολόγου που θα τους βοηθήσει παραπέρα και θα αποκλείσει ή θα δεί κάτι με το οποίο μπορεί να βοηθηθεί ένα παιδί που πιθανώς θα του κάνει καλό κάποια παρέμβαση τέτοια.

 

ΔΕΝ μπορεί η διεύθυνση του παιδικού ή η δασκάλα να διαγνώσει την οποιαδήποτε δυσκολία ενός παιδιού, - δεν είναι δική της αρμοδιότητα, γιατί ΔΕΝ είναι ενημερωμένη και εκπαιδευμένη επαρκώς για να το κάνει.

καμια παιδαγωγός δεν είναι επαρκώς εκπαιδευμένη για αυτό, (εκτός και αν έχει σπουδάσει και αναπτυξιολόγος) και φυσικά και δεν είναι σωστό να πεί οτιδήποτε στους γονείς.

 

Άρα λοιπόν, είτε υπάρχει πρόβλημα είτε όχι, είναι λάθος της δασκάλας που σου είπε κάτι τέτοιο - γιατί εσύ δεν ξέρεις τι να το κάνεις αυτό.

γιατί στο είπε? για να της φυγει το βάρος? και εσύ τώρα έχεις μείνει με την απορία.... :shock::?

 

Σε αυτή την ηλικία η μη υπακοή σε κάτι ή μη κατανόηση κάποιου πράγματος μπορεί να οφείλεται στο ότι το παιδί δεν θέλει να υπακούσει ή να εκτελέσει το συγκεκριμένο πράγμα την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να δείς,

εάν ένα παιδί δεν καταλαβαίνει κάτι, επειδή δεν μπορεί, -

ή εάν κάνει ότι δεν καταλαβαίνει κάτι επειδή δεν θέλει!!! αν δεν είσαι ειδικός.

 

Η καθημερινή επαφή της δασκάλας σίγουρα παίζει ρόλο - αλλά τι να την κάνεις την γνώμη της εάν δεν ξέρει να σου πεί τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

και φυσικά δεν ξέρει να στο πεί γιατί δεν είναι η ειδικότητά της, και άρα η γνώμη της είναι εντελώς υποκειμενική αλλά και στην ουσία άχρηστη!

 

Θεωρώ ότι τέτοιου είδους συμπεριφορά αποτελεί τρομοκρατία απέναντι στους γονείς, και την θεωρώ ανεύθυνη.

...σαν άτομο που βλέπω καθημερινά μητέρες λέω στον εαυτό μου:

Εγώ έχω ευθύνη του τι λέω σε μια μητέρα, και πρέπει να προσέχω τι της λέω στην όποια επαφή που έχω μαζί της. Τι είμαι εγώ για να της πώ ότι κάτι έχει το παιδί της? και αν νομίζω έτσι, που ξέρω αν κάνω λάθος ή αν έχω δίκιο? Γιατί να βάλω την μητέρα σε μια τέτοια θέση, να μπεί σε αμφιβολίες, να κατηγορήσει τον εαυτό της πιθανώς για το ότι το παιδί της έχει κάτι!!!!!???? πιθανώς χωρίς λόγο???

 

νομίζω ότι οι δασκαλοι και δασκάλες που λένε κάτι τέτοιο ή ενεργούν σε ένα σύστημα που δεν δίνει σημασία σε όλα αυτά, ούτε και στην αντικειμενικη αξιολόγηση των πραγμάτων, ή θέλουν να έχουν κάποιο ρόλο "σημαντικό", ανακοινώνοντας κάτι τέτοιο.

(μιλάω βασικά για την προσχολική αγωγή, μιάς και εκεί είναι η μεγαλύτερη μου εμπειρία. )

 

Εχω δεί απο κοντά πόσο τέτοια σχόλια μπορούν να κάνουν εφιάλτη την ζωή και των δύο γονέων χωρίς λόγο - απλώς και μόνο επειδή κάποιοι δεν μπορούν να κλείσουν το στόμα τους εκεί που δεν είναι αρμοδιότητά τους.......

 

Στην θέση σου θα ρώταγα την δασκάλα εάν έχουν συνεργασία με ψυχολόγο, και ότι αφού σου είπε κάτι τέτοιο οφείλει να φέρει κάποιον το σχολείο να παρακολουθήσει το παιδί σου.

εάν δεν έχει ψυχολόγο το σχολείο, ας φέρει έναν σχολικό σύμβουλο που αυτός να αποφασίσει εάν χρειάζεται να γίνει κάποια παρατήρηση του παιδιού απο ψυχολόγο.

και μόνο έτσι να δεχτείς το οτιδήποτε, γιατί δεν μπορεί ένα άτομο να σου λέει κάτι χωρίς να έχει απολύτως κανένα νόημα να στο πεί

ούτε και φυσικά να σε ρωτάει

και αν εχω καταλαβει κατι τετοιο

λες και είσαι εσύ ο αναπτυξιολόγος ή λες και καταλαβαίνεις και τι έχει δεί η δασκάλα και τι έχει παρακολουθήσει και τι ακριβώς εννοεί !.

 

έχω ακούσει πολλές φορές οι δασκάλες να δίνουν την ευθύνη στους γονείς, να βρούν τι συμβαίνει ή τι γίνεται λάθος, ενώ η ευθύνη είναι στο σύστημα του παιδικού και της σωστής του λειτουργίας.

 

όταν έχουν βρεί τι είναι αυτό που συμβαίνει ακριβώς και γιατί, τότε πρέπει να ενημερώνουν τους γονείς, σε ιδιαίτερη συνάντηση όπου και ο γονέας να έχει το χρόνο να ρωτήσει και να ενημερωθεί σωστά μέσω συζήτησης, όχι στο πόδι...

 

αυτά.... προσπαθώ να είμαι όσο λιγότερο εριστική γίνεται, αλλά κάποιες φορές δεν τα καταφέρνω... όσο ταράζεσαι εσύ ακούγοντας κάτι τέτοιο, αλλο τόσο και εγώ όταν ξέρω ότι αυτό που σου είπε ... δεν είναι κάτι παραγωγικό. :?:?:?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου θελω πραγματικα να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω :D:D για τις απαντησεις σου καθε φορα που χρειαζομαι την βοηθεια σου πραγματικα η στηριξει σου μου ειναι πολιτυμη .

Με την δασκαλα ειχα προβλημα απο την αρχη αν θυμασαι σε ενα ποστ ειχα γραψει οτι για 2 εβδομαδες δεν εδεινε σημασια στο παιδι και μετα που της ειπα εγω να ασχοληθει (ηταν στην αρχη της χρονιας ) το παιδι ανοιχτηκε ετσι τουλαχιστον μου ειπε, πως μπορω τωρα εγω να την εμπιστευτω? πως μπορω να δωσω βαση στα λεγομενα της? οταν το παιδι δεν μου εχει δωσει ποτε αφορμη? αν ειχα εστω και την μικρη αμφιβολια πρωτη θα το ετρεχα στους ειδικους δεν εθελοτυφλω .

Τωρα κατι αλλο που θα ηθελα να σε ρωτησω ο μικρος μου απο την αρχη που μιλησε παντα μιλουσε καθαρα τον τελευταιο καιρο ομως μιλαει καποιες φορες μπεμπεκιστικα και πιστευω οτι οφειλετε στην μικρη αλλα και σε αλλα παιδια που μιλανε ετσι στον παιδικο πως μπορω τι να κανω οταν το κανει αυτο να αδιαφορησω η να τον διορθωνω ?

Α και οσο για το αν εχουν ψυχολογο στον παιδικο μπα δεν το βλεπω ειναι δημοσιος τηλεοραση παντως εχουν :evil: και βλεπουν καθε μερα τα παιδια κατι που με κανει εξαλη :evil: μια και ο δικος μου δεν εβλεπε καθολου πριν παει εκει

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την τηλεόραση, έχεις διαβάσει το άρθρο έτσι?

κοίτα εάν οι γονείς δεν κάνουν κάτι για αυτό, δεν θα αλλάξει ποτέ... ίσως μετά απο ΧΡΟΝΙΑ?..? είναι στην ανοχή των γονιών, για αυτό και συμβαίνει.

 

για το μπεμπέκισμα,

κάνε ότι δεν κατάλαβες και ζήτα να το λέει με κανονική φωνή, όταν αυτό είναι έντονο.

 

μην το σχολιάσεις διαφορετικά - απλώς φρόντισε όταν σου μιλάει με κανονική φωνή πάντα να λαμβάνεις υπόψη το τί σου λέει,

αλλά όταν είναι με μπεμπέκισμα μπορείς να του λες "όταν μου μιλάς έτσι, καμιά φορά δεν σε καταλαβαίνω, γιατί είναι σαν να μιλάει ένα άλλο πιο μικρό παιδάκι" πές το μια δύο φορές,

και μετά όταν μπεμπεκίζει πολύ, κάνε λίγο ότι δεν καταλαβαίνεις.

 

αλλά αν είναι λίγο, μην το κάνεις θέμα- είναι εξαιτίας της μικρής, είναι ένα απο τα διάφορα πισωγυρίσματα που κάνουν τα παιδιά για να αισθανθούν πάλι μωράκια που τα φροντίζει κάποιος (μιάς και όσο μεγαλώνουν μειώνεται η σωματική επαφή και η φροντίδα, σχετικά με αυτή που προσφέρεται σε ένα νεογνό πχ)..

 

κανόνισε διάφορα σωματικά παιχνίδια, γαργαλήματα, μασάζ πατούσας, όταν έχεις ενασχόλησή μαζί του φρόντιζε να είναι και αρκετά σωματική (αγκαλιές στο κρεβάτι για παιχνίδι, χοροπηδητά διάφορα τέτοια που συμπεριλαμβάνουν την σωματική επαφή μεταξύ εσένα και του παιδιού σου)

 

θα σταματήσει το μπεμπέκισμα όταν παίρνει αυτή την "χαμένη" σωματική επαφή και προσοχή με άλλο τρόπο.

 

πάντως αυτό που σου είπε ρώτα την αν έχει ρωτήσει κάποιον ειδικό και αν αυτός έχει την γνώμη ότι κάτι πρέπει να γίνει, και ότι αυτό που σου είπε σε άφησε με απορία.

απλώς για να ξέρει ότι οφείλει να το ξεκαθαρίσει αυτό. (πολύ ευγενικά όλα αυτά, χωρίς θυμούς κτλ.... με όλη την καλή σου θέληση.. )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Να της πεις να παει να πνιγει :evil::evil:

Καταθλιψη επαθα.

 

μιλησε απο 18 μηνων και πεντακαθαρα

Ο Βασιλης μιλησε 3(πιπιλα)

 

2 χρονων ελεγε τραγουδακια τωρα ερχεται απο τον παιδικο και μου λεει οτι τραγουδι λενε, μια φορα να του πω ενα τραγουδι μετα θα το πουμε μαζι

Το κουνελακι μας πηρε 2 μερες :?

 

ξερει να μετραει μεχρι το 20 ξερει τις μερες της εβδομαδας

Μετραει μεχρι το 7 και αναλογα με την διαθεση του να τα πει σωστα ή οχι. Απο τις μερες τις εβδομαδας ξερουμε : Σαββατο καθεται η μαμα, Κυριακη και οι 2 , Δευτερα σχολειο παλι :lol::lol:

 

Μηπως ειναι απλα μια ..... που δεν ξερει πως να του πει κατι ωστε να καταλαβει? Μην ακους κανεναν κοπελα μου. Ειμαι σιγουρη οτι το παιδι που περιγραφεις δεν εχει προβλημα .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...