Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΠΑΡΕΙ" ΤΗ ΝΥΧΤΑ


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Σκέφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα για να εχουμε καπου συγκεντρωμενους τους τροπους που θα βοηθησουν τα μωρα μας να κοιμουνται ολη τη νυχτα χωρίς διακοπες. Τα περισσοτερα υπαρχουν σκορπια στο φορουμ και ετσι ισως καποιες μανουλες βοηθηθουν.

 

Εγω για παραδειγμα προκειμενου να βοηθησω τον 1ο μου γιο να κοιμηθει ολη τη νυχτα (γιατι για τον 2ο δεν τα εχω καταφερει ακομα) καθιερωσα ρουτινα μπανιου, γαλα, υπνος, αυξάνοντας σταδιακα την ώρα του μπανιου. Δηλ. μου κοιμόταν το απογευμα κανα 5ωρο και αυτο σταδιακά με την μετατοπιση της ωρας του μπανιου (τεταρτο-τεταρτο καθε μερα) όλο και πιο αργα, πηρε αυτο το 5ωρο τη νυχτα μέχρι που εφτασε να ξυπναει 1 φορα τη νυχτα και καποιο βραδυ(4μηνων) απλά δεν ξύπνησε τη νυχτα.

 

Έχω ακουσει τη μεθοδο με το χαμομηλι τη νυχτα αντι για γαλα για να μην τρεφεται και να μην ξυπναει απο συνηθεια (δεν το εχω κανει)!Απλά ενώ αντλώ γαλα ολη τη μερα και του δινω με μπουκαλι, τη νυχτα προσπαθω να θηλαζω για να παρει μικροτερη ποσοτητα. Βεβαια δεν ξερω τι αποτελεσματα εχει. Ο μικρος μου 2μηνων ακομα, κοιμάται 5-6ωρες μετα απο το τελευταιο του γευμα στις 22.00, δηλ. 3-4 το πρωι ξυπναει, θηλαζω και μετα κανει 3ωρα δηλαδη 6-7 πμ ξανατρώει.

 

Εχω σκεφτει να τον ταιζω στον υπνο του κατα τις 12.00 για να μου κανει τοτε το 5ωρο αλλά δεν το εχω κανει - φοβαμαι μην κανει 3ωρα παλι....

 

Γενικά ψαχνομαι γιατι η κουραση μεγαλη με 2 παιδακια με διαφορετικα ωραρια, οποτε καθε προταση δεκτη....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


.

 

Έχω ακουσει τη μεθοδο με το χαμομηλι τη νυχτα αντι για γαλα για να μην τρεφεται και να μην ξυπναει απο συνηθεια (δεν το εχω κανει)!Απλά ενώ αντλώ γαλα ολη τη μερα και του δινω με μπουκαλι, τη νυχτα προσπαθω να θηλαζω για να παρει μικροτερη ποσοτητα. Βεβαια δεν ξερω τι αποτελεσματα εχει. Ο μικρος μου 2μηνων ακομα, κοιμάται 5-6ωρες μετα απο το τελευταιο του γευμα στις 22.00, δηλ. 3-4 το πρωι ξυπναει, θηλαζω και μετα κανει 3ωρα δηλαδη 6-7 πμ ξανατρώει.

 

Εχω σκεφτει να τον ταιζω στον υπνο του κατα τις 12.00 για να μου κανει τοτε το 5ωρο αλλά δεν το εχω κανει - φοβαμαι μην κανει 3ωρα παλι....

 

Γενικά ψαχνομαι γιατι η κουραση μεγαλη με 2 παιδακια με διαφορετικα ωραρια, οποτε καθε προταση δεκτη....

 

Aν το παιδί ξυπνάει γιατι θελει να φάει, δεν νομίζω ότι το χαμομήλι θα βοηθήσει. Το είχα ακούσει και εγώ αλλά ποτέ δεν το έκανα. Εν αμωρό 2 μηνών, δεν νομίζω ότι θα ωφεληθεί από το χαμομήλι.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί αντλείς την ημέρα και θηλάζεις το βράδυ για να φάει λιγότερο. Γιατί δηλαδή πιστεύεις ότι όταν θηλάζεις το μωρό τρώει λιγότερο απ' ότι με το μπιμπερό.

Εγώ θα το θήλαζα συνεχώ αν δεν υπήρχε καποιος άλλος λόγος για να κάνω άντληση. Ετσι το παιδί θα καθόριζε μονο του τη ποσότητα που θελει να φάει και καποια στιγμή θα έφτιαχνε το πρόγραμμά του.

Πάντως είναι μικρό ακόμα για να κοιμάται συνεχόμενα. Σιγουρα είναι κούραση όταν έχει 2 παιδιά, αλλα δυστυχώς το καθε παιδί έχει το π΄ρογραμμά του.

Εγώ το ταίζα στις 9 τελαυταίο γεύμα και μετά κοιμότανε. Προτού κοιμηθώ, τον θήλαζα πάλι κοιμισμένο, γυρω στις 12 και ξυπνούσε μετά στις 5. Οσες φορές δεν έφαγε το γεύμα των 12, απλώς ξυπνούσε στις 2.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθα πολυ η ρουτινα οπως λες κι εσυ.

Εμεις ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ βραδυ κανουμε "μπανιο με φουσκες" (ετσι το λεει η κορη μου, για την ακριβεια γεμιζουμε τη μπανιερα με σαπουναδα και παιζει με τα παπακια και τα ψαρακια της), ξεπλενομαστε, κανουμε μασαζ με την ενυδατικη μας, στεγνωνουμε μαλλια, βαζουμε ορο, ρουφαμε με τη συσκευη ο,τι βγαζει η μυτουλα και μετα καθομαστε στο σαλονι με χαμηλο φωτισμο οπου πινουμε το γαλα μας σε ποτηρακι διαβαζοντας παραμυθι.

Μολις τελειωσει το γαλα/παραμυθι τη βαζω στο κρεβατι της και κοιμαται σερι μεχρι το αλλο πρωι.

 

Απο εκει και περα υπαρχουν βραδυα που θα ξυπνησει ειτε απο ονειρο, ειτε απο βουλωμενη μυτουλα, ειτε απο πονο ή πυρετο. Ποτε δεν την αγνοω (δεν υπονοω πως οι υπολοιπο αγνοειτε τα παιδια σας, μην παρεξηγηθω ε; ;)).. Ακομα κι αν ξυπνουσε για να φαει, θα της εδινα κανονικα το γαλα της.

 

Καλα νανακια στα μωρουδελια! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Δηλαδή βρε κορίτσια πως κάνεις τα ίδια πράγματα κάθε μέρα την ίδια ώρα? Εμένα είναι 2 μηνών και θα τύχει μια μέρα να μην κοιμάται το απόγευμα και μια μέρα να κοιμάται. Τι να κάνω? Να τον ξυπνάω? Ασε που δεν τον κάνω μπάνιο κάθε μέρα γιατί φοβάμαι μήπως κρυώσει. Εχει πάθει βροχίτιδα. Κόλλησε απο την μεγάλη μου κορη. Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω? Προτιμώ να τον κάνω μπάνιο το απογευμα ή το μεσημέρι. Δεν ξέρω τι να κάνω. Και στην κόρη μου είχα προβλήματα με τον ύπνο παρόλο που σε εκείνη ακολουθούσαμε κανονικά ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί αντλείς την ημέρα και θηλάζεις το βράδυ για να φάει λιγότερο. Γιατί δηλαδή πιστεύεις ότι όταν θηλάζεις το μωρό τρώει λιγότερο απ' ότι με το μπιμπερό.

 

 

Εγώ το ταίζα στις 9 τελαυταίο γεύμα και μετά κοιμότανε. Προτού κοιμηθώ, τον θήλαζα πάλι κοιμισμένο, γυρω στις 12 και ξυπνούσε μετά στις 5. Οσες φορές δεν έφαγε το γεύμα των 12, απλώς ξυπνούσε στις 2.

 

Προτιμώ την αντληση για να ελεγχω καλυτερα τί τρωει! Γιατί αν μετα απο 1 ωρα απο το γευμα κλαψει πχ για οποιοδηποτε λογο αν τον εχω θηλασει θα πω "α δε χορτασε' και θα τον ξαναταισω ενω αν ξερω τί εχει φαει καταλαβαινω ότι θελει κατι αλλο. Υστερα με το μπιμπερο τρωει νομιζω περισσοτερο. Πχ χτες βραδυ εφαγε 220μλ που ειχα βγαλει σε 2 περιπου αντλησεις! Για να βρει αυτη την ποσοτητα στο στηθος μου θα θελαμε 1 ωρα!

 

Πολυ ελπιδοφορο αυτο με το βραδυνο ταισμα. Γιατι πιστευα οτι συνδιαζουν μπανιο-γαλα και μετα πολυςςςςς υπνος (εστω 5ωρο) και αν το σπασω αυτο θα ξανακανει 3ωρο. Αλλιως γιατι μετα το 5ωρο τα ξαναγυρναει σε 3ωρα? Μια δοκιμη θα με πεισει ε?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμένα.

Δηλαδή βρε κορίτσια πως κάνεις τα ίδια πράγματα κάθε μέρα την ίδια ώρα? Εμένα είναι 2 μηνών και θα τύχει μια μέρα να μην κοιμάται το απόγευμα και μια μέρα να κοιμάται. Τι να κάνω? Να τον ξυπνάω? Ασε που δεν τον κάνω μπάνιο κάθε μέρα γιατί φοβάμαι μήπως κρυώσει. Εχει πάθει βροχίτιδα. Κόλλησε απο την μεγάλη μου κορη. Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω? Προτιμώ να τον κάνω μπάνιο το απογευμα ή το μεσημέρι. Δεν ξέρω τι να κάνω. Και στην κόρη μου είχα προβλήματα με τον ύπνο παρόλο που σε εκείνη ακολουθούσαμε κανονικά ρουτίνα.

 

Αννα μου δε θα σου κρυωσει απο το μπανιο!Αν τον βαλεις σε ζεστο δώμάτιο ή τον τυλιξεις με μια κουβερτα, και βαλε αν θες και ενα σκουφακι (αυτα τα εκανα στον 1ο μου γιο). Αλλωστε οι περισσοτερες αρρωστιες προερχονται απο ιους και οχι απο κρυο. Όπως λες και συ απο την κορη σου κολλησε οχι απο το κρυο. Απλά εγω εχω παρατηρησει οτι οταν τον κραταω ξυπνιο πιο πολύ το απογευμα, κοιμαται πιο ευκολα - αρκει να μην εκνευριστει δηλ. τον εχω στο ρηλαξ και αν θελει ριχνει και κανενα υπνακο του 10λεπτου. (Κολπο που εχουμε βρει για να τον ξυπναμε- του βγαζουμε την πιπιλα). Και οσο αναφορα την ωρα: στο περιπου ενα τεταρτο με μισαωρο πανω κατω. Εγω πχ τον ταιζω στις 10. Αν ξερω οτι πχ θα πεινασει στις 9, μπορει να του δωσω να φαει στις 8 λιγο οποτε θα κρατηθει μεχρι τις 10. Βεβαια εμενα τρωει πολυ και δεν αρνειται. Τωρα για μασαζ μετα το μπανιο κλπ ποτε δεν εκανα στα παιδια μου μετα το μπανιο γιατι απλά μεχρι να δουν το μπουκαλι ξεσηκωναν τη γειτονια....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την αντληση για να ελεγχω καλυτερα τί τρωει! Γιατί αν μετα απο 1 ωρα απο το γευμα κλαψει πχ για οποιοδηποτε λογο αν τον εχω θηλασει θα πω "α δε χορτασε' και θα τον ξαναταισω ενω αν ξερω τί εχει φαει καταλαβαινω ότι θελει κατι αλλο. Υστερα με το μπιμπερο τρωει νομιζω περισσοτερο. Πχ χτες βραδυ εφαγε 220μλ που ειχα βγαλει σε 2 περιπου αντλησεις! Για να βρει αυτη την ποσοτητα στο στηθος μου θα θελαμε 1 ωρα!

 

Πολυ ελπιδοφορο αυτο με το βραδυνο ταισμα. Γιατι πιστευα οτι συνδιαζουν μπανιο-γαλα και μετα πολυςςςςς υπνος (εστω 5ωρο) και αν το σπασω αυτο θα ξανακανει 3ωρο. Αλλιως γιατι μετα το 5ωρο τα ξαναγυρναει σε 3ωρα? Μια δοκιμη θα με πεισει ε?

 

Ο δικός μου δυο μηνών θήλαζε πλεον στο 15 λεπτο. Πολλές φορές, ναι, μπορεί να ξαναέκλαιγε μετά απο 1 ώρα, και να πείναγε γιατί για κάποιο λόγο δεν είχε φάει τοσο καλά στο προηγούμενο γεύμα. Ετσι, απλώς τον τάιζα. Αν δέν θελε φαγητό και ήθελε κάτι άλλο, δεν έπιανε το στήθος.

Ποτέ δεν ασχολήθηκα, για να σου πω την αλήθεια τι ποσότητα έπινε. Επαιρνε κανονικά βόρος, οπότε όλα ήταν καλα. Το θήλαστρο το είχα μόνο για περιπτώσεις έκτατης ανάγκης. Ασε που όπως λες, για να βγάλεις ένα γεύμα ήθελες 2 ή και 3 ανλήσεις.

 

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να τον θηλάσει προτού κοιμηθείς. Ίσως έτσι δεν ξυπνήσει τόσο γρήγορα. Σε εμας πάντως έπιανε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμεινα εγκυος δεχτηκα πολλες (μα παρα πολλες) συμβουλες.Η μονη που φανηκε χρησιμη (και εφαρμοσιμη καθως καθε παιδι ειναι διαφορετικο) κ η μονη που μεταφερω οταν με ρωτουν, ειναι η τηρηση μιας καθημερινης ρουτινας μπανιο-υπνος. Απο 2 μηνων με τη μεγαλη μου κορη ακολουθουμε το προγραμμα μπανιο συγκεκριμενη ωρα-ντυσιμο κ μασαζακι-γαλατακι στο δωματιο με κλειστο φως (ολες τις αλλες ωρες την ταιζω αλλου με φως). Δε βγαινουμε εκτος προγραμματος ακομα κ αν υπαρχουν επισκεψεις.Πλεον κοιμαται σερι 12 ωρο αλλα ποτε δεν της αρνηθηκα γαλα αν ξυπνουσε,ποτε δεν την ξυπνησα για να φαει,την αφησα να φτιαξει μονη της το προγραμμα της.Το ιδιο κανω κ με τη μικρη που ειναι 3 μηνων.Το προγραμμα βοηθαει κ τα μωρα στο να ξερουν τι προκειται να γινει κ τη μαμα φυσικα.Βεβαια δε θηλαζω οποτε ειναι ευκολο να ελεγχω την ποσοτητα που τρωνε.Υπομονη με τα δυο μωρα.Καποια στιγμη θα κοιμηθουμε:)

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

.Το προγραμμα βοηθαει κ τα μωρα στο να ξερουν τι προκειται να γινει κ τη μαμα φυσικα.Βεβαια δε θηλαζω οποτε ειναι ευκολο να ελεγχω την ποσοτητα που τρωνε.Υπομονη με τα δυο μωρα.Καποια στιγμη θα κοιμηθουμε:)

 

Το πρόγραμμα φυσικά και βοηθάει. Είναι ένας τρόπος τα παιδία να νιώθουν ασφάλεια, αφού γνωρίζουν τι θα ακολουθήσει μετά.

Το θέμα έιναι ότι η θεματοθέτρια θηλάζει και είναι δύσκολο να ξέρεις πότε θα ξαναπεινάσει το παιδί. Το γάλα φόρμουλα είναι πιο χορταστικό και γι' αυτό συνήθως τα παιδιά που πίνουν κοιμούνται περισσότερο.

 

Εγώ παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά είχα ακούσει και ως συμβουλή το βράδυ να του δίνω ξένο για να κοιμάται περισσότερες ώρες. Δεν το έκανα ποτέ, άφησα το παιδί να βρει το ρυθμό του. Βεβαια έχει να κάνει και με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις κανουμε μπανιο ντυνομαστε μετα παραμυθακι και μετα γαλα . Κοιμαται στο κρεβατακι της μια χαρα και μετα κατα τις 3-4 ερχεται στο κρεβατι μας και κοιμομαστε ολοι παρεα :P.

Οταν ερθει και το αλλο δεν ξερω τι θα κανω .

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόγραμμα φυσικά και βοηθάει. Είναι ένας τρόπος τα παιδία να νιώθουν ασφάλεια, αφού γνωρίζουν τι θα ακολουθήσει μετά.

Το θέμα έιναι ότι η θεματοθέτρια θηλάζει και είναι δύσκολο να ξέρεις πότε θα ξαναπεινάσει το παιδί. Το γάλα φόρμουλα είναι πιο χορταστικό και γι' αυτό συνήθως τα παιδιά που πίνουν κοιμούνται περισσότερο.

 

Εγώ παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά είχα ακούσει και ως συμβουλή το βράδυ να του δίνω ξένο για να κοιμάται περισσότερες ώρες. Δεν το έκανα ποτέ, άφησα το παιδί να βρει το ρυθμό του. Βεβαια έχει να κάνει και με το παιδί.

 

Φυσικα.Κ επισης με τη φορμουλα οπως ειπα ξερεις ακριβως την ποσοτητα που εχει παρει το μωρο κ ειναι πιο ευκολο να "προγραμματισεις" ποτε θα ξαναπεινασει.

Ουτε εμενα μου αρεσουν συμβουλες τυπου ξυπνα το για να φαει η δωστου χαμομηλι κ αστο να κλαψει.Για να πειναει κατι θα ξερει.Σιγα σιγα θα βαλει προγραμμα μονο του.Απλα σιγουρα μπορουμε να βοηθησουμε κ εμεις με την τηρηση καποιας ρουτινας.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις μανουλες,ειμαστε 3,5 μηνων.....κοριτσακι...τρωμα ξενο γαλατακι....

αν και εχουμε ενα προγραμματακι οσο αφορα την συχνοτητα του ταισματος,τις ωρες και την ποσοτητα....τρωμε με ορεξη στις 3,5 ωριτσες..γυρο στα 150μλ....(την ταιζα στις 3 και ολο μισο επινε το γαλα της).....το βραδυ τελευταιο γευμα ειναι γυρο στις 10.30 με 11.00 τρωει και ξερενετε....μετα ομως εχουμε τα ξενυχτια.....ποτε ξυπναει στις 2.30 ποτε στις 3.30 ποτε στις 4.30 και ποτε στις 5.30.....και μετα οτι ωρα και να ειναι το βραδυνο της γευμα θα ξανα φαι με ορεξη στις 9.30 το πρωι....τα εχει λιγο μπερδεψει.....κραταει απο τα ξημερωματα μεχρι το πρωι και οχι απο το βραδυ μεχρι το πρωι.......μπερδεμα....ποτε εχω προσπαθησει να την τρεναρω..δηλαδη παρολο που ξυπνησει στις 2.30..να φαι πιο μετα...τι εχω καταφερει ??να ξανα ξυπνησει στις 4 ......ποτε να φαι πιο πολυ..τι εχω καταφερει??να το βγαλει αυτο που δεν θελει......ποτε να φαι πιο αργα..τι εχω καταφερει??να κοιμηθει νηστικια και να την ταισω κοιμησμενη..εχει εκεινη το προγραμμα της και εγω απλα το ακολουθω....ειναι στο καθε παιδακι.δεν πιστευω οτι μπορουμε να επεμβουμε πολυ στα μωρακια...ισως απλα να τυχενει αυτο που λεμε οτι τους κανουμε να τους αρεσει και απλα να πουμε μετα εμεις...α...επιασε...!!!!!...οποτε....υπομονη...θελησει...και αγαπη...οσπου να μεγαλωσουνε....!!!!!....με την δικια μου παντος...ετσι θα γινει!!!!....μια ωραια μερα,χωρις να εχω κανει κατι δεν θα ξυπνησει το βραδυ να φαι....αυτα.....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...