Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι σχετικά καινούρια στην παρέα σας και βρίσκομαι σε αναζήτηση σταθμού στη Θεσσαλονίκη για την κορούλα μου, που το Σεπτέμβρη κλείνει τους 18 μήνες. Επειδή πραγματικά έχω πελαγώσει, μπορείτε να με βοηθήσετε μανούλες από Θεσσαλονίκη με σχετική εμπειρία στο θέμα; Με ενδιαφέρουν οι σταθμοί από κέντρο και προς ανατολικά. Ανάμεσα στις συζητήσεις του forum διάβασα για την "Αντλεριανή Αγωγή" στο Πανόραμα αλλά αναζητώντας το τηλέφωνο στις σελίδες του τηλ. καταλόγου δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 322
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο βρεφονηπιακους μου εχουν πει για τον Ρεβυθουλη πολυ καλα λογια ειναι Σοφουλη με Ανθεων και επισης ειναι ενας κοντα στο γηπεδο του Αρη αλλα δεν ξερω τι "παιζει" τωρα καποιος αλλος δεν μου ερχετε στο μυαλο sorry

Link to comment
Share on other sites

Antu, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έψαξα στο google και βρήκα ότι η δ/νση του "Ρεβυθούλη" είναι Λάμπρου Πορφύρα στο Ντεπώ. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι είχα πάρει τηλ. παλιότερα και μου είχαν πει ότι είναι κοντά στη Βούλγαρη. Αλλά εσύ μου λες ότι βρίσκεται Σοφούλη με Ανθέων. Δηλ. στην πλευρά του Plaisir ή προς το Βαφοπούλειο;

Link to comment
Share on other sites

παλια ηταν στην πορφυρα τωρα πηγε στην Κομοτηνης αν δεν κανω λαθος ετσι λεγετε ειναι πισω απο το παλιο plaisir θα πας απο το ποσειδωνιο. ειναι απεναντι απο το παρκο ( ηταν ο παλιος φωτουλης)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ο σταθμός βρίσκεται στην οδό Μαρίας Κάλλας. Τον βρήκα στο χρυσό οδηγό. Antu, σε ευχαριστώ πολύ . Με την πρώτη ευκαιρία θα τον επισκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να δεις και τον ZOO στο Πανόραμα. έχει ωραίο κήπο και πολύ πρόσχαρες κοπέλες.

310€ κομπλέ με το σχολικό και φαγητό δικό σου.

αλλά το συγκριτικό πλεονέκτημα του σταθμού, είναι ότι φοιτάει ο γιός μου, επίσης 18 μηνών!

έχει και site, ρίξε μια ματιά.

http://www.zooclub.gr/

Link to comment
Share on other sites

να δεις και τον ZOO στο Πανόραμα. έχει ωραίο κήπο και πολύ πρόσχαρες κοπέλες.

310? κομπλέ με το σχολικό και φαγητό δικό σου.

αλλά το συγκριτικό πλεονέκτημα του σταθμού, είναι ότι φοιτάει ο γιός μου, επίσης 18 μηνών!

steliosan, πήρα τηλέφωνο στο Zoo και πρόκειται να κανονίσω ραντεβού μαζί τους. Πάντως η τιμή αυτή που γράφεις, είναι χωρίς σχολικό, καθώς μου είπαν ότι για 11 μήνες τα δίδακτρα είναι 3450 ευρώ + 450 για το σχολικό. Όχι, ότι η τιμή είναι το καθοριστικότερο σημείο για την επιλογή ενός σταθμού. Απλώς, το επισημαίνω. Εκτός και αν εγώ δεν κατάλαβα το μήνυμα σου και εννοείς ότι πέρα από το φαγητό και το σχολικό είναι δικό μου. Αλλά τι σημαίνει τότε το κομπλέ;

Επίσης, μπορείς να μου δώσεις και άλλες πληροφορίες, μιας και έχεις προσωπική εμπειρία; Εδώ και πόσο καιρό στέλνεις το παιδί σου εκεί; Τι πρόγραμμα έχουν; Ποιά είναι η αναλογία βρεφονηπιοκόμων/παιδιών; Αν προτιμάς απάντησε με πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δικιο.

εγω γραφω την περσινη τιμη. φετος τοσα θα δινουμε.

δεν ξερω ποσες κοπελες ειναι για ποσα παιδακια, οποιος πει οτι ξερει μαλλον κοιμαται ορθιος. λες και μπορεις να ελεγξεις. τεσπα.

λοιπον, ο δικος μου ειναι πανευτυχης οταν τον πηγαινουμε και μια χαρα οταν τον παιρνουμε.

οι κοπελες ειναι ¨απειρες¨, αλλα η κυριως ¨δασκαλα¨μας ειναι μια και της εχουμε τεραστια αδυναμια.. (αρα, ολα καλα ειναι).

ο κηπος ειναι πολυ καλος και οσο θα μεγαλωνουμε θα τον αξιοποιουμε και καλυτερα.

ο αερας ειναι ολοφρεσκος (που το βαζεις αυτο;).

η καθαριοτητα ειναι δεδομενη και οτιδηποτε συμβει πεφτει τηλεφωνο, ακομα και για τα πιο ασημαντα πραγματα.

επισης η δασκαλα μας μαθαινει να χορευουμε να κανουμε γυμναστικη να τραγουδαμε να εκτονονωμαστε..κλπ

συν οτι με βολευει η αποσταση (δεν παιρνω το σχολικο)

ειναι πολυ καλα.

μακαρι να δουλευε και περισσοτερες ωρες.

 

ας μη θεωρηθει διαφημιση.

απλα προσπαθουμε για το καλυτερο δυνατο, στα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήταν -μπορώ να πω- καθησυχαστικές.

Και που ξέρεις, ίσως τελικά τα παιδιά μας να γίνουν "συμμαθητές"!

Link to comment
Share on other sites

Steliosan, όταν πληροφορήσαμε την υπεύθυνη του σταθμού ότι προτιμάμε να ξεκινήσουμε από Οκτώβρη, η τιμή των διδάκτρων που μας είπε ήταν 3650 ευρώ (για τους 11 μήνες) με αναλογική αφαίρεση του ποσού ενός μήνα. Τελικά, μου έμεινε η απορία: Εσείς πόσα θα πληρώσετε;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια "ανωμαλια" που δυστυχως επικρατει σε ολο το συστημα.

το συναντησα σε 3-4 σταθμους ακομα, οταν εψαχνα.

 

εκμεταλλευονται την αναγκη μας και μας πατανε το καλο, ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

 

χρεωνουνε μια "εγγραφη" για να σε καπαρωσουνε και οσο περνανε οι μηνες και μενεις στο σταθμο, αφαιρειται το ποσο της εγγραφης ισοποσα καθε μηνα και φτανεις στον 11ο μηνα και εχει αφαιρεθει η εγγραφη.

 

να στο πω και αλλιως,

 

ασχολεισου εσυ με το παιδαγωγικο κομματι και με θεματα καθαριοτητας του σταθμου και ασε τα οικονομικα για τον συζυγο.

 

ετσι εκανα κι εγω με τη δικια μου για να καταληξουμε καπου, γιατι ακομα θα ψαχναμε..

Link to comment
Share on other sites

Είχα ψαξει κι εγω ανατολικα εχω και σχετικο τοπικ αν σε ενδιαφερει,αλλα τελικα κατεληξα στο δημοτικο που την πηρανε τελικα...

 

Ειχα καταληξει στο Ζοο club και στο villa baby στην Πυλαια αλλα και στο Παιδικοραμα στη Θερμη. Αυτα τα 3 ειχαν συστασεις και κηπο μεγαλο κατι που με ενδιεφερε παρα πολυ...

 

Κανε μια ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ψαξει κι εγω ανατολικα εχω και σχετικο τοπικ αν σε ενδιαφερει,αλλα τελικα κατεληξα στο δημοτικο που την πηρανε τελικα...

 

Ειχα καταληξει στο Ζοο club και στο villa baby στην Πυλαια αλλα και στο Παιδικοραμα στη Θερμη. Αυτα τα 3 ειχαν συστασεις και κηπο μεγαλο κατι που με ενδιεφερε παρα πολυ...

 

Κανε μια ερωτηση.

Έχω δει το Zoo club και το Villa Baby (Steliosan, είναι ένα πορτοκαλί κτίριο που φαίνεται καθώς περνάς από τον περιφερειακό) . Μεταξύ των δύο μου φαίνεται ότι υπερτερεί το πρώτο. Όσο για το Παιδικόραμα, δυστυχώς αν και πολύ καλός (πηγαίνει εκεί η ανιψιά μου και ήταν ο πρώτος σταθμός στον οποίο ρώτησα) παίρνει παιδιά πάνω από 2,5 χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

είμαι νέα στην παρέα σας, με λένε Σοφία και με απασχολεί το θέμα του παιδικού σταθμού, σχεδό κατέληξα στο villa baby αλλά θα με βοηθούσε στην τελική επιλογή και κάποια -ες ακόμα γνώμες και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους! εχω γραψει τον μικρουλη μου -27 μηνων- στον δημοτικο παιδικο σταθμο "Μεγα Αλεξανδρο" στην Ανω Τουμπα Θεσσαλονικης και θελω να ξερω αν καποια απο εσας γνωριζει αν ειναι καλος.

Θελουμε να ξεκινησουμε την επομενη εβδομαδα....

Εχω ακουσει καποια πραγματα και θελω να βεβαιωθω....

Help!

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

είμαι νέα στην παρέα σας, με λένε Σοφία και με απασχολεί το θέμα του παιδικού σταθμού, σχεδό κατέληξα στο villa baby αλλά θα με βοηθούσε στην τελική επιλογή και κάποια -ες ακόμα γνώμες και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Serba, σε σχέση με το Villa Baby δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη γιατί δεν μπόρεσα να τον δω εμπεριστατωμένα όταν πήγα τον Ιούνη, γιατί έλειπε ο ιδιοκτήτης. Θα σου πω μόνο ότι μου έκανε κακή εντύπωση η ξερή αυλή και με τρόμαξε κάπως η εσωτερική σκάλα - εννοείται ότι υπάρχει η πορτούλα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι με καθησύχασε. Επίσης, και τα στρωματάκια που είχαν κατάχαμα για τον ύπνο των παιδιών λίγο με προβλημάτισαν. Χώρους υγιεινής και κουζίνα δεν είδα.

Πάντως, μια συνάδελφος του άντρα μου στέλνει εκεί τον γιο της και είναι ευχαριστημένη - αυτή μας τον σύστησε εξάλλου το σταθμό. Όταν όμως τηλ.για πρώτη φορά και αφού μίλησα με μια δασκάλα, μου είπε να τηλ. στον ιδιοκτήτη ο οποίος είναι και ο οδηγός του σχολικού. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα με την ιδέα ότι την ώρα που οδηγεί και μεταφέρει παιδάκια μιλάει ταυτόχρονα στο κινητό έστω και με bluetooth!!!

 

Φαντάζομαι ότι ίσως με μια δεύτερη επίσκεψη να είχα μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και ίσως τελικά να τον αδικώ το σταθμό...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους! εχω γραψει τον μικρουλη μου -27 μηνων- στον δημοτικο παιδικο σταθμο "Μεγα Αλεξανδρο" στην Ανω Τουμπα Θεσσαλονικης και θελω να ξερω αν καποια απο εσας γνωριζει αν ειναι καλος.

Θελουμε να ξεκινησουμε την επομενη εβδομαδα....

Εχω ακουσει καποια πραγματα και θελω να βεβαιωθω....

Help!

 

Εχω δει τον συγκεκριμενο παιδικο σταθμο, ειναι πολυ ωραιος και εχει και κηπο.

Τα παιδια μου δεν πηγαινουν εκει, παρόλο που περισυ μας δεχτηκαν, εχω ακουσει απο γνωστους οτι ειναι καλος και οτι δεν ειναι απλο "παρκινγκ" παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Daffy σε ευχαριστω! σημερα πηγα και απο κει να συζητησω με την δασκαλα και το περιβαλλον ηταν αρκετα φιλικό.

Θα ξεκινησουμε εκει και βλεπουμε...

Το μονο κακο ειναι οτι ειναι 25 παιδακια σε μια ταξη αλλα με 3 δασκαλες.

Αλλα και απο την άλλη στο baby college που ρωτησα ηταν 22...(και τα διδακτρα ειναι 2,5 φορες ακριβοτερα)

Αν και ειμαι προβληματισμενη θα το τολμησω.

Εσύ που πηγαίνεις τα παιδάκια σου? και αν επιτρέπεται γιατι τελικά δεν τα πηγες στον Μεγα Αλέξανδρο?

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

stratoulis

τελικα αποφασισα να τα παω στην μεριμνα του παιδιου, στο κεντρο, γιατι ειναι κοντα στην δουλεια μου.

Μια χαρα θα ειναι και εκει, μην στεναχωριεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Είχα μιλησει με τον ιδιοκτητη του Villa Baby και δεν μου αρεσαν τα εξης

 

α) Στους αλλους σταθμους μου ειχαν οι ιδιοκτητες δωσει να μιλησω με καποια βρεφονηπιαγωγο. Σ αυτον οι κοπελες επαιζαν ρολο γραμματεως και μονο μαζι του μπορουσες να μιλησεις για οτιδηποτε.

 

β) Ο ιδιος οδηγει και το σχολικο και γενικα εχει ενα στυλ one man show που καθολου δεν μου αρεσε...

 

Γενικα μου εδωσε την ιδεα της εμπορικης επιχεηρησης και ετσι δεν πηγα καν να το δω απο κοντα... :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...