Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 6ΜΗΝΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το 6 μηνο που καθομαστε και πληρωνομαστε απο τον ΟΑΕΔ , το ενσημο το περνουμε?

 

Ναι, είναι συντάξιμο αυτό το εξάμηνο, μόνο που είναι μικρότερες οι εισφορές ΙΚΑ, αφού παίρνουμε τον βασικό μισθό κάθε μήνα. Για τα τυπικά φροντίζει ο ΟΑΕΔ.

 

Α και τελικά μου λύθηκε η απορία σχετικά με το πόσα βάζει ο ΟΑΕΔ στο επίδομα αδείας. Σ'εμένα που το επίδομα αδείας είναι 500, ο ΟΑΕΔ βάζει τα 100 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

μπορείτε να μου πείτε εσείς που πήρατε το 6μηνο, πότε κάνατε την αίτηση και πότε πήρατε τα πρώτα χρήματα? Περνάει πολύς καιρός μέχρι να μπουν τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να ρωτησω εαν γνωριζει καμια. το μισθο που δινει ο ΟΑΕΔ για το εξαμηνο παει συγκριτικα με τι μισθο που παιρνεις? η ειναι στανταρ. Ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή ως παθούσα ΙΚΑ-ΟΑΕΔ τα 'χω πρόσφατα...

 

Να πω οτι υπάρχουν δύο θέματα σχετικά με τον ΟΑΕΔ με τα οποία ασχολούνται διαφορετικά άτομα/γραφεία (τουλάχιστον στον δικό μου ΟΑΕΔ).

 

1. Το επίδομα (αυτό που ίσχυε ως τώρα και αφορά τη διαφορά μισθού και ποσού που πληρωθήκαμε από το ΙΚΑ). Είναι εφ'απαξ ποσό και έχετε προθεσμία 3ων μηνών από την ημέρα που πληρωθήκατε από το ΙΚΑ να καταθέσετε τα δικαιολογητικά.

 

2. Η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας (το εξάμηνο). Αυτό είναι 654.25 ευρώ τώρα το μήνα και θα το παίρνουμε κάθε μήνα αυτόματα στο λογαριασμό της Εθνικής, εφόσον παραμένουμε σε ενεργή σχέση εργασίας, και μετά από τη 1η Μαϊου 2009 θα πάρει προσαύξηση. Έχετε προθεσμία 2 μηνών μετά το τέλος όλων των υπολοίπων αδειών (άδεια λοχείας, κανονική άδεια, άδεια ισόχρονη του μειωμένου ωραρίου). Την κανονική άδεια πρέπει να την πάρετε μέσα στο έτος που πρέπει, οπότε αν γεννήσετε πχ Ιανουάριο τότε μπορείτε να την πάρετε μετά το τέλος του 6μήνου. Την άδεια που είναι ισόχρονη του μειωμένου ωραρίου δεν είναι υποχρεωτικό να την πάρετε. Στην ουσία καταθέτουμε τα χαρτιά αφού ξεκινήσει το 6μηνο και απλώς ενημερώνουμε τον εργοδότη. Είναι βέβαια παράδοξο, αλλά έτσι είναι.

 

Η κανονική άδεια πληρώνεται ως κανονική άδεια. Η άδεια ισόχρονη του μειωμένου ωραρίου πληρώνεται ως μισθός. Η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας (6μηνο) πληρώνεται αποκλειστικά από τον ΟΑΕΔ. Ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα, και ο ΟΑΕΔ κάνει τις εισφορές για λογαριασμό του.

 

Τέλος, επισκεφθείτε τον ΟΑΕΔ ή πάρτε τηλέφωνο τους αρμοδίους, ή/και την επιθεώρηση εργασίας, γιατί οι λογιστές δεν είναι ενημερωμένοι συνήθως (πχ για το πώς να συμπληρώσουν τις δύο βεβαιώσεις) και τελικά τα λάθη τους μπορεί να σας στοιχίσουν το επίδομα και την άδεια.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΤΟ ΜΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3.5 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ?

 

Όχι. αν θέλει ο εργοδότης στο δίνει δυστυχώς. Οι περισσότεροι δεν το κάνουν γιατί δεν τους συμφέρει να σε πληρώνουν και να μη δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσαν απο τον ΟΑΕΔ την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσει ο εργοδότης για την 6μηνη άδεια. Ισόχρονη άδεια του μειωμένου ωραρίου εγώ δεν θα πάρω. Θα το αφήσω κενό το συγκεκριμένο πεδίο; Στο πεδίο που ζητάει πόσες ημέρες αντιστοιχούν στην ισόχρονη άδεια θα γράψει ο εργοδότης 93ημέρες; Απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν πως πρέπει πριν ξεκινήσει το 6μηνο θα πρέπει να έχω κάνει χρήση και της ετήσιας άδειας....Θα δηλώσω πως την "έκατσα" 02/06/08 έως 02/07/08 (11/07/08 ξεκίνησε η άδεια τοκετού). Θέλω να συμπληρώσω σωστά την βεβαίωση εργοδοτη γιατί αν γίνει κανένα λάθος εγώ θα τρέχω πάλι. Επίσης, η άδεια λοχείας μου τελειώνει 07/11/08. Πότε πρέπει να πάω τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ για την 6μηνη άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Γει χαρα σε όλους.

Μηπως ξέρεται τι γινεται οταν η γυναίκα αρνηθεί την αδεια ανατροφής/μειωμενο ωραριο προκειμένου να πάρει ο πατέρας το 9μηνο στο Δημόσιο? Μπορεί να πάρει η μητέρα το 6μηνο και ο πατέρας το 9μηνο πριν, μετά ή ταυτόγχρονα από το 6μηνο της γυναικας του? Υποθέτω ότι γίνεται πριν ή μετ, -αλλά όχι ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Vanvan ο νόμος λέει Αν και οι δύο γονείς είναι υπάλληλοι, με κοινή τους

δήλωση που κατατίθεται στις υπηρεσίες τους καθορίζεται ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής, εκτός αν με την ανωτέρω κοινή τους δήλωση καθορίσουν χρονικά διαστήματα που ο καθένας θα κάνει χρήση, αλλά πάντοτε διαδοχικώς και μέσα στα χρονικά όρια της προηγούμενης παραγράφου.

Αν η σύζυγος του υπαλλήλου ή ο σύζυγος της υπαλλήλου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος ή η σύζυγος υπάλληλος δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της κατά το μέρος που η σύζυγος αυτού ή ο σύζυγος αυτής δεν κάνει χρήση των δικών της ή των δικών του δικαιωμάτων ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται των διευκολύνσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση, ωστόσο ρωτάω κάτι διαφορετικο που ίσως δεν

το περιέγραψα καλά:

όταν ο πατέρας (δημ. υπ.) κάνει χρήση του 9μήνου αντί της συζύγου, η γυναίκα-ιδιωτική υπάλληλος πότε μπορεί να κάνει χρήση του 6μήνου του ΟΑΕΔ? Πρίν, μετά, ή ταυτόγχρονα?

Υποθέτω ότι αφού το 9μηνο του πατέρα αντιστοιχεί στην άδεια ανατροφής της μητέρας, θα μπορεί μόνο να γίνει ως εξής:

1) Εξάμηνο ΟΑΕΔ μητέρας και μετά μειωμένο ωράριο πατέρα

2) 9μηνο πατέρα πρώτα και μετά 6μηνο ΟΑΕΔ μητέρας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

:D

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ..ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΧΙΑΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΙΚΑ+ΟΑΕΔ???

 

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ+2 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ+ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΜΕΤΑ ... ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ???

 

ΑΧ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ!!! :shock:

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ 6ΜΗΝΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ 6ΜΗΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΜΕΣΑ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ+ΟΙ ΑΡΓΙΕΣ ΣΩΣΤΑ?? :roll:

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Lillypro Καλημέρα. Η άδεια κυοφορίας και λοχείας είναι κανονικά με ένσημα.

 

Σύμφωνα με το νόμο 1082/80, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να σε απολύσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου και για ένα χρόνο μετά τον τοκετό ή για μεγαλύτερο διάστημα, αν τυχόν αρρωστήσεις και η ασθένειά σου οφείλεται στην εγκυμοσύνη ή τον τοκετό. Είναι ένας νόμος, τον οποίο οι εργοδότες συνήθως δεν καταστρατηγούν. Ωστόσο, ο εργοδότης μπορεί να σε απολύσει, αν συντρέχει σπουδαίος λόγος, όπως, για παράδειγμα, το κλείσιμο της επιχείρησης, ένα πειθαρχικό παράπτωμα ή η πλημμελής και μειωμένη εκπλήρωση των καθηκόντων σας. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να σε απολύσει, επειδή μειώθηκε η απόδοσή σου στη δουλειά εξαιτίας της εγκυμοσύνης σου.

Και όταν λέμε 6μηνο εννοούμε ΚΑΝΟΝΙΚΟ 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ...

 

ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΕΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ Ο Χ..Ψ.. ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ-ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ??ΑΛΛΑ ΑΠΌΤΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΩΣΤΑ?

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ!!!ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗ ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΩ 168 ΕΝΣΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 900 €.ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΔΙΑΚΙΟΥΜΕ???

Link to comment
Share on other sites

Ανδρονίκη οι προϋποθέσεις για να πάρεις το 6μηνο, είναι:

Α) Η ασφαλισμένη πρέπει να βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση εξηρτημένης εργασίας κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας.

Β) Να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

 

Που σημαίνει ότι εφόσον δεν δικαιούσαι το επίδομα μητρότητας, δεν δικαιούσαι και το 6μηνο. Δες την ιστοσελίδα του οαεδ, τα γράφει αναλυτικά.

 

http://www.oaed.gr

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...