Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΛΦΙΝΑΚΙΑ


Recommended Posts

Εγώ έχω μία πολύ αστεία ιστορία να διηγηθώ για το Καρουζέλ. Πάω με την κοιλιά στο στόμα και με την ενδιαφερόμενη φίλη μου να δούμε το σταθμό... απροειδοποίητα. Περνάγαμε και πήγαμε. Μας υποδέχονται σαν να είμαστε από το ΣΔΟΕ, παγωμένα. Μας λένε να περάσουμε σε μία ώρα, λέμε ότι δεν μπορούμε να τρυγυρνάμε μία ώρα στην περιοχή και τότε η διευθύντρια μας είπε να περιμένουμε ένα μισάωρο. Είπαμε ΟΚ, κάνω να μπω μέσα -έτοιμη να ζητήσω και ένα ποτήρι νερά- να καθίσω σε μία καρέκλα (ήμουν 8 μηνών και ήταν Ιούνιος) και ακούω το φανταστικό: όχι, όχι μέσα παρακαλώ, αν μπορείτε περιμένετε απέξω (να επισημάνω ότι το 'απέξω' ήταν .... ο περφερειακός της Καστέλλας). Βάλαμε τα γέλια με τη φίλη μου, σταματήσαμε ένα ταξί και φύγαμε.(τα στοιχεία μου είναι στη διάθεση του φόρουμ, για τη μήνυση, αλλά περίμενα τρία χρόνια για να μου δωθεί η ευκαρία να πω δημόσια το περιστατικό).

 

Καλησπέρα !

 

Είναι η 2η χρονιά που εμπιστεύομαι τα παιδιά μου στο Καρουζέλ, και, απλά, μου προκαλεί τεράστια εντύπωση αυτό που αναφέρεις... γιατί εμένα, πρόπερσυ το καλοκαίρι -τέλη Ιουλίου σχεδόν- με δέχθηκαν απροειδοποίητα (είχε προηγηθεί ένα τηλεφώνημα μόνο χωρίς να ορίσουμε ακριβή ημερομηνία-ώρα κλπ), πρωϊνή ώρα (επειδή τα είχα καταφέρει να φύγω τρέχοντας που λένε από την δουλειά) και μάλλον με κέρδισε ο συγκεκριμένος σταθμός επειδή τον είδα εν ώρα λειτουργίας και αυτό που μου άρεσε ήταν πως μπροστά μου έβλεπα χαρούμενες φατσούλες... παιδάκια που γελούσαν και πέρναγαν την ώρα τους ευχάριστα...

κι έπειτα από τόσο καιρό αυτό που εξακολουθεί να με "ησυχάζει" είναι ακριβώς το γεγονός πως και τα 2 μου παιδιά κάθε πρωί περιμένουν με ανυπομονησία να

ανοίξει η πόρτα του σχολικού !

:confused: άβυσσος λοιπόν η κατάσταση !

 

Μάλλον είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα και λειτουργεί περισσότερο το ένστικτο της καθεμίας από εμάς !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα !

 

Είναι η 2η χρονιά που εμπιστεύομαι τα παιδιά μου στο Καρουζέλ, και, απλά, μου προκαλεί τεράστια εντύπωση αυτό που αναφέρεις... γιατί εμένα, πρόπερσυ το καλοκαίρι -τέλη Ιουλίου σχεδόν- με δέχθηκαν απροειδοποίητα (είχε προηγηθεί ένα τηλεφώνημα μόνο χωρίς να ορίσουμε ακριβή ημερομηνία-ώρα κλπ), πρωϊνή ώρα (επειδή τα είχα καταφέρει να φύγω τρέχοντας που λένε από την δουλειά) και μάλλον με κέρδισε ο συγκεκριμένος σταθμός επειδή τον είδα εν ώρα λειτουργίας και αυτό που μου άρεσε ήταν πως μπροστά μου έβλεπα χαρούμενες φατσούλες... παιδάκια που γελούσαν και πέρναγαν την ώρα τους ευχάριστα...

κι έπειτα από τόσο καιρό αυτό που εξακολουθεί να με "ησυχάζει" είναι ακριβώς το γεγονός πως και τα 2 μου παιδιά κάθε πρωί περιμένουν με ανυπομονησία να

ανοίξει η πόρτα του σχολικού !

:confused: άβυσσος λοιπόν η κατάσταση !

 

Μάλλον είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα και λειτουργεί περισσότερο το ένστικτο της καθεμίας από εμάς !

Εγώ δεν ενδιαφερόμουν για το σταθό έτσι κι αλλιώς λόγω απόσταση, οπότε δεν τον απέρριψα γι αυτό. Απλά το ανέφερα ως αστείο γεγονός και, όπως λές, μάλλον ήταν καλή στιγμή!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα καλο ειναι βλεπουμε τον καθενα σταθμο που μας ενδιαφερει απο κοντα και εγω προτιμω χωρις ραντεβου για να εχεις αντικειμενικη εικονα απο τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

"Κτιριακά" ο Λαμπιρ..... απέχει μακράν απο όλους.

 

Αλλά εγώ προσωπικά δεν κοίταζα μόνο αυτό

(παρόλο που με ενδιέφερε να μην έχει πολλές σκάλες κλπ)

 

Τα "Δελφινάκια" έχουν όνομα οτι κάνουν δουλειά

και οτι δεν είναι παιδικό parking.

 

Αλλα φυσικά αυτό το πληρώνεις ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκευ το οικοδομημα σου δημιουργει μια εντυπωση αλλα αν το προσωπικο δεν ειναι καλο εμψυχο υλικο αστα να πανε τα τουβλα.. Εκει ειναι το ζητουμενο μου να ειναι ζεστοι και ουσιαστικοι με τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οκευ το οικοδομημα σου δημιουργει μια εντυπωση αλλα αν το προσωπικο δεν ειναι καλο εμψυχο υλικο αστα να πανε τα τουβλα.. Εκει ειναι το ζητουμενο μου να ειναι ζεστοι και ουσιαστικοι με τα παιδια.

 

Αυτό ΜαρκοΠόλο μου,

 

Θα το διαπιστώσεις ΜΟΝΟ με τον καιρό, με το πέρασμα του χρόνου στο παιδί σου και ύστερα, εννοείται, από το οποιοδήποτε διάστημα προσαρμογής !!!:-P αχ με την ίδια αγωνία είμαστε όλες οι μανούλες !:?

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως μονο στην πραξη το βλεπεις αυτο αν το παιδι ειναι χαρουμενο και αν θα δεσει με την νεα κατασταση. Ας ελπισουμε οτι θα επιλεξουμε σωστα γιατι και ο Μαριος ειναι αγορακι πλεον και δυναμικο πολυ και αν στραβωσει δυσκολα θα τον κανουμε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο μένα! Έχω δυο παιδια κ.τελείωσαν κ τα δυο τα Δελφινάκια! Όταν αποφοίτησε κ ο μικρός έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ! Σκεφτόμουν κ αυτά κ εμένα .. Είχαν μάθει σε ένα οικογενειακό περιβάλλον τόσο αυτά όσο κ.εγω που δύσκολα το αποχωρίζεσαι.. Η δουλειά που κάνανε ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.. Οι γιορτές ,οι χειροτεχνιες τα Χριστούγεννα το Πάσχα , τις απόκριες .. Ότι κ να πω θα είναι λίγο.. Η μάθηση .. Μέσω βιωματικής διδασκαλίας , βοήθησε τα πσιδιά μου να αφομοιώσουν πολλά πράγματα..!!Εγω κ ο συζυγός μου νιώσαμε ασφάλεια κ ήρεμία που βρίσκονταν τα παιδιά μας σε ένα τέτοιο χώρο, με τέτοιες δασκάλες γεμάτες μεράκι κ. Όρεξη ..! Για μας θα είναι πάντα το δεύτερο σπίτι μας κ θα είναι πάντα στη καρδιά μας , γιατι τα παιδιά μου τα μεγαλώσανε με αγάπη , στοργή και πλούσια γνώση και η διαφορά απο άλλα παιδιά φαίνεται τώρα στο δημοτικό ! Τώρα για καλή μου τύχη είμαι πάλι έγκυος 5 μηνών .. Κ πιο τυχερή είναι η μπέμπα που θα παει εκει σχολείο..;) Δελφινάκια σε ευχαριστούμε για όλα ...!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θεμα...

 

Marco Polo για πες, τελικά στα δελφινάκια πηγατε?

Τα διδακτρα εξακολουθούν να ειναι στα ύψη.

Πήγα και στη Λα-μπιρη και πρεπει να πω ότι μου αρεσε περισσότερο, εχουν περισσοτερες δραστηριοτητες (μπαλετο για τα κοριτσακια, καρατε για τα αγοράκια, κολυμβηση για τα νηπια, υπολογιστες κλπ) και οι κοπελες που μου εκαναν την ξεναγηση φαινοντουσαν πολύ φιλικές. Δεν εχω βρει όμως σχολια για το τι γινεται μεσα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμπληρωσαμε μια σχολικη χρονια στα Δελφινακια και θα συνεχισουμε προνηπιο εκει μιας και ο γιος μου εμαθε να λατρευει κυριολεκτικα το σχολειο εξαιτιας της αγαπης και της προσφορας των ανθρωπων του συγκεκριμενου σταθμου. Πηγε διστακτικος και μαζεμενος και πλεον θεωρει τον σταθμο οικογενεια του και λατρευει την δασκαλα του αλλα και ολο το προσωπικο.

 

Ο συγκεκριμενος σταθμος βασιζει τα παντα στην ουσιαστικη σχεση με το παιδι και στον σεβασμο της προσωπικοτητας του καθε παιδιου ξεχωριστα και αυτο εχει ως αποτελεσμα ολα τα δελφινοπαιδα να λατρευουν το σχολειο τους αυτο το εζησα με τα ματια μου και το ενιωσα απο την αρχη που ξεκινησαμε καθως το παιδι μου δεν ηταν ευκολο στο να προσαρμοστει.

 

Ναι παραμενει ακριβο σχολειο αλλα για μενα που εχω ενα παιδι αυτα που παρεχει σε συναισθηματικο κυριως εππιπεδο αλλα και σε ολα τα αλλα αξιζουν αν συγκρινεις ειδικα και με αλλα σχολεια.

 

Για το συγκεκριμενο σχολειο που αναφερεις δεν εχω καλη εντυπωση καθως φιλη μου ξεκινησε εκει το παιδι της αλλα δεν θα συνεχισει για διαφορους λογους.

 

Στα Δελφινακια το βασικο που για μενα λεει πολλα ειναι οτι ειναι ορθανοιχτο στην οικογενεια να τσεκαρεις μεσα οποιαδηποτε στιγμη γιατι ακριβως δεν εχουν τιποτα να κρυψουν η να φοβηθουν. Ολα γινονται σε συνεργασια απολυτα με την οικογενεια ανα πασα στιγμη ετοιμοι να λυσουν οποιοδηποτε θεμα με αγαπη και πραγματικο ενδιαφερον για το καθε παιδι.

 

Αν ειμαστε σε θεση να το πληρωνουμε εννοειται οτι θα συνεχισουμε μεχρι και το νηπιαγωγειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουάου ευχαριστώ για την ανάλυση! κι εμενα ο γιος μου προνήπιο θα παει φέτος και προβληματίζομαι γιατί και τα δυο μου παιδιά δεν θελουν να πηγαίνουν στον σταθμό που πηγαίνουν μεχρι σήμερα (εχουμε δραματα καθε πρωί, δεν εχει πια να κανει με προσαρμογή) και ψαχνω για κατι άλλο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε να ρωτησεις τιμες εχουν ριξει απο περυσι αξιζει τον κοπο. Πηγαινε οποτε θες να παρεις μια ιδεα τωρα ειναι λιγα παιδια αυτη την εποχη αρκετα εχουν σταματησει εμεις παμε κολυμβητηριο τα πανε δηλαδη γιαυτο θα συνεχισουμε λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

πηγα τελικά, όχι μονο δεν εριξαν τις τιμες, τις εχουν αυξήσει 400 ευρώ/χρόνο σε σχεση με περσυ, δυστυχώς δε βγαίνω να δινω κοντά 900 ευρώ το μήνα για δυο παιδιά, δυστυχώς

αρα η αναζήτηση συνεχιζεται :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,υπαρχει καποια μανουλα που να στελνει το παιδακι της στα δελφινακια;το ψαχνω για σεπτεμβρη για τον γιο μου και προς το παρον ειναι ο επικρατεστερος. Μου αρεσαν επισης και birds και ντορεμης αλλα τα δελφινακια κερδιζουν στα σημεια, εκτος απο το οικονομικο καθως ειναι ο πιο ακριβος!θα με ενδιεφερε να ακουσω και αποψεις για αλλους σταθμους. Ευχαριστω

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την γνώμη μου την έχω ξαναγράψει μιας και το παιδί μου τελειώνει το νηπιαγωγείο φέτος στα Δελφινάκια και δυστυχώς πρέπει να αποχαιρετήσουμε την τεράστια αυτή αγκαλιά που μέσα της μεγάλωσε το παιδί μας τα τελευταία 3 χρόνια.

Η επιλογή που κάναμε στα τρια του χρόνια ήταν ευτυχώς εξαιρετική. Το σχολείο αξίζει τα χρήματα του.Το έχω ξαναπεί το μόνο ελάττωμα των Δελφινακίων είναι η τιμή τους τίποτα άλλο. Και επειδή αναφέρθηκε κάπου πιο πάνω ότι υπάρχει ελιτιστικο κλίμα πραγματικά δεν το νιώσαμε εμείς ή το παιδί ποτέ αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο καθως ηρθε η ωρα να ψαξω και εγω παιδικο για την κορη μου που τον Σεπτεμβρη θα ειναι 3,5 ετών. Εχω κανει μια μικρη (πολυ μικρη θα ελεγα) ερευνα σε παιδικους στον Πειραια. Ομολογω οτι με κερδισαν με την μια τα δελφινακια αλλα δυστυχως ειναι αρκετα υψηλα τα διδακτρα! Αν μπορουσα να τα διαθέσω θα την έστελνα εκει οπωσδήποτε και ειμαι σίγουρη οτι θα ημουν πολυ ευχαριστημενη! Αλλα δυστυχως ή ευτυχως πρεπει να βρουμε κατι αλλο..

Επισκεφθηκα και το kids planet και εχω επικοινωνησει και με την μαγεμενη πυξιδα. Εχει κάποια κοπελα πληροφοριες για καποιο απο αυτα; Ή μήπως εχετε να προτεινετε καποιο αλλο στον Πειραια?

Ευχαριστώ και συγνωμη για το σεντόνι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...