Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Παλατάκι" στον Άνω Κορυδαλλό


Recommended Posts

Yogini,ποιος ειναι αυτος ο παιδοτοπος και που βρισκεται;μπορει καποια φορα να το χρειαστω.

Kafka,ελπιζω να σου απαντησει καποια κοπελα που εχει αναλογη εμπειρια.

Καλο βραδυ κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kafka μου αυτό με τις αρρώστιες δεν το γλιτώνεις πουθενά! Και εγω τον στέλνω κάθε πρωί σε εναν παιδότοπο στην Νίκαια και ειναι μόνο 4-5 παιδάκια και έχουμε αγανακτήσει με τις ιώσεις....η μύξα ειναι σκουλαρίκι από τον Σεπτέμβρη που αρχίσαμε! Και εγω τον πηγα εκει με τη λογική του άλλο να ειναι με 30 παιδιά στην τάξη και αλλο με 4 αλλά στο θέμα των ιώσεων ειναι το ίδιο! Ευτυχώς κάνοντας ομοιοπαθητική την έχουμε γλιτώσει μόνο με λίγο πυρετό και μύξα, πολύ μύξα ρε παιδιά!!!

 

 

yogini καλησπερα! για πες μου.. επειδη εχω το μωρακι και θηλαζω και ενω ολοι περναμε ιωσεις εκεινο λογω θηλασμου ειναι διαρκως μπουκομενο και το βραδυ εχει βραχναδες απο τις μυξουλες.. με ομοιοπαθητικη μπορω να το διευκολυνω? βαζω συνεχως ορους και κανω αναρροφησεις..αλλα εκει επιμενει αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yiota-Mar.χιλια ευχαριστω για την απαντηση.Ειναι βαλσαμο τα λογια σου.Ποσο ειναι ο Θοδωρης σου;Εκανε καιρο να προσαρμοστει;Με καθησυχασες πολυ μ'αυτα που εγραψες!

 

Della,

ο Θοδωρης μου το Μαιο γινεται 3 ετων.

Προσαρμοστηκε πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμενα. Μεσα σε εναν μηνα ειδα τεραστια αλλαγη και εμεινα ευχαριστημενη απο την συμπεριφορα της δασκαλας.

n32sp2.png Sx6Op2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Yogini,μενω πολυ κοντα απο αυτον τον παιδοτοπο,κανα 10λεπτο με τα ποδια οποτε θα τον εχω υποψιν.

Yiota-Mar,ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Καλο απογευμα σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας!!!

 

Εσείς οι μανούλες ελπίζω να βοηθήσετε και έναν μπαμπά που ψάχνει παιδικό σταθμό για την κόρη του!

 

Από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα στο internet, χωρίς ακόμα να έχω επισκεφθεί κανέναν, μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το 'Παλατάκι'. Επειδή τα posts είναι εως το 2010, θα ήθελα, αν κάποιος-κάποια ξέρει να μου πει πως είναι τα πράγματα τώρα:

 

-Εξακολουθεί να είναι καθαρό;

-Πόσα παιδιά έχει ανά τάξη; ανά δασκάλα;;;

-Τιμές;

 

Θα είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση, θεωρώ την ενημέρωση από κάποιον τρίτο (όχι τον ιδιοκτήτη) εξίσου σημαντική...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δε μου γράφει κανείς ...θα γράψω μόνος μου!

 

Πήγα τελικά στο Παλατάκι πριν μερικές μέρες να ρωτήσω. Η ιδιοκτήτρια όντως μου έκανε καλή εντύπωση, ο χώρος όμορφος αν και έχει αρχίσει να δείχνει κάπως παλιός (όχι όμως σε βαθμό που να με ενοχλεί). Ήταν καθαρά. Η κουζίνα μου φάνηκε μικρή και καθαρή, όχι όμως 'αστραφτερή', το ίδιο και οι τουαλέτες. Ωστόσο, πρέπει να πω ότι πήγα μεσημέρι, όταν τα παιδιά είχαν συγκεντρωθεί για να τα πάρει το σχολικό, και ΠΡΙΝ περάσει από τους χώρους η καθαρίστρια, οπότε θεωρώ ότι μετά την καθαρίστρια θα ήταν σούπερ. Μην τους αδικήσω, και έτσι όπως ήταν (προ καθαρισμού) ήταν ΟΚ.

 

Η συμπεριφορά της ιδιοκτήτριας και των παιδαγωγών προς τα παιδάκια (και το αντίστροφο) μου άρεσε, ήταν τρυφερή. Θετικό επίσης ότι δεν κλείνουν καθόλου.

 

Το κόστος ήταν: 100 εγγραφή+200 υλικά+310 ή 350 το μήνα ανάλογα με το αν το παιδί θα έφευγε με το πρώτο σχολικό στις 1.30μμ ή με τα επόμενα.

 

Ένα πράγμα δε μου πολυάρεσε, το γεγονός ότι θα ήταν 25 παιδιά ανά αίθουσα, με μία παιδαγωγό ανά τάξη και μία βοηθό ανά δύο τάξεις. Στις επιφυλάξεις μου για τον αριθμό των παιδιών, μου είπε ότι είναι θέμα παιδαγωγού, και ότι μία καλή παιδαγωγός μπορεί να κουμαντάρει και ακόμα περισσότερα παιδιά, ενώ αντίθετα αν δεν είναι καλή μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα και με λιγότερα. Όντως, τα παιδάκια που ήταν συγκεντρωμένα για να τα πάρει το σχολικό, αν και πολύ περισσότερα από 25 (ήταν όλα μαζί) ήταν πολύ ήσυχα και ήρεμα και χαρούμενα ταυτόχρονα.

 

Φεύγοντας από εκεί είχα αποφασίσει να γράψω την κόρη μου, και δεν το έκανα μόνο και μόνο για να πάει πρώτα και η γυναίκα μου να το δει και εκείνη. Ωστόσο εκείνη είχε διαφορετική άποψη, τα 25 παιδιά της φάνηκαν υπερβολικά πολλά, και εγώ όταν το ξανασκέφτηκα λίγο ένιωσα ότι θα δίνω 'χρήματα ιδιωτικού' για να είναι το παιδί σε συνθήκες που πλησιάζουν το δημόσιο. Μην παρεξηγηθώ, καλά ήταν, όχι όμως 'σούπερ'.

 

Τελικά πήγα να δω και άλλον ένα σταθμό, που ήταν πολύ πιο κοντά σε αυτό που φανταζόμουν και θα τη γράψουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To θέμα με τις αρρώστιες στους παιδικούς είναι πολύ συχνό φαινόμενο... σίγουρα όσο περισσότερα είναι τα παιδιά τόσο πιο εύκολο ειναι να κολλήσουν. Εμένα η Ναταλίτσα μου που πάει στο Παλατάκι και έχει φυσικά πολλά παιδιά μέσα στην τάξη δεν αρρώστησε καθόλου... έτυχε πιστεύω... είναι και στο παιδί. Της κουμπάρας μου η κόρη πάει σε ένα σταθμό με 6 παιδάκια και είναι κάθε έβδομάδα άρρωστη... ποτέ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

KΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!ΕΜΕΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΑ 3 ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ, ΟΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ , ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΤΕΛΕΙΑ!! ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΤΟΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΑΝ ΣΤΑΘΜΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!!! Θέλω πιο πρόσφατες απόψεις για το παλατάκι εαν μπορεί κάποια μανούλα!!! Παιζουν συχνα τα παιδάκια στην αυλή;υπάρχει καρεκλακι σκέψης;:?:? Ταπαιδακια σας είναι χαρούμενα;

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις συνεχιζουμε στο Παλατακι και εκει θα παμε και απο Σεπτεμβριο.Στην αυλη κατεβαινουν καθε μερα τωρα το καλοκαιρι.Καρεκλακι σκεψης δεν εχουν τουλαχιδτον μεχρι τωρα που ο μικρος ειναι 3 αλλα αν καποιος κανει καμια ζαβολια π.χ.κατεβει αναποδα την τσουληθρα χανει τη σειρα του και καθεται στο παγκακι.Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενη.Βεβαια ο μικρος παει εκει απο 11μηνων.πολλες φορες λεει:δεν θελω να παω σχολειο αλλαγενικα οχι ειδικα.αν δηλαδη του πω:μηπως δεν θελεις το σχολειο σου και θελεις να παμε σε αλλο τσιριζει και φωναζει:θελω το παλατακι μου.Οι δασκαλες πολυ συνεννοησιμες.Αυτο που με ικανοποιει πιο πολυ ειναι οτι οποτε θελεις μπορεις να πας και να το δεις ή να το παρεις το παιδι σου.οταν εψαχνα παιδικο ορισμενοι μου το ειχαν απαγορευσει αυτο.Το κακο ειναι οτι ειναι αρκετα παιδια(ο μικρος φετος ηταν 25) .Βεβαια,νομιζω οτι οι 2 κοπελες τους κουμανταρουν αλλα σιγουρα και κατι θα τους ξεφευγει.εδω ξεφευγει σ'εμενα κατι που εχω ενα παιδι.καλη επιτυχια στην οποια επιλογη κανετε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...