Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και ελλειψη βαρους


Recommended Posts

το παιδι μου γεννηθηκε 3540γρ. και 15ημερων νοσηλευτηκε για μια εβδομαδα γιατι εβγαλε αιμα στα κοπρανα. δυστυχως δε προλαβα να το θηλασω γιατι 6ημερων τραυματηστηκαν οι θηλες και ο παιδιατρος μου ειπε να του δινω ξενο γαλα μεχρι να επανελθει το στηθος μου. του εδινα φριζολακ. μετα απο εντονους κολοικους μου ειπε να του δωσω αλμιρον πεπτι. το πηρε για μια βδομαδα και μου εβγαλε αιμα στα κοπρανα.ειπαν οτι εχει αλλεργια στο γαλα και φταιει το φριζολακ. μου δωσανε το νεοκειτ μεχρι να σαραντησει και μετα γυρισαμε ξανα στο αλμιρον πεπτι. τωρα ειναι 4,5 μηνων και ειναι 5100γρ. καναμε εξετασεις στο παιδων και βγηκε θετικη στο γαλα. μου ειπαν να δοκιμασω το αλθερα η το νεοκειτ. ομως η μικρη δεν πινει κανενα απο τα δυο. πιο μικρη που ξαναπινε το νεοκειτ με πολυ ζορι παλι δεν επαιρνε κιλα. εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο προβλημα; αν ξεκινησουμε στερεες τροφες σε λιγους μηνες μηπως παρει κανενα γραμμαριο παραπανω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το παιδι μου γεννηθηκε 3540γρ. και 15ημερων νοσηλευτηκε για μια εβδομαδα γιατι εβγαλε αιμα στα κοπρανα. δυστυχως δε προλαβα να το θηλασω γιατι 6ημερων τραυματηστηκαν οι θηλες και ο παιδιατρος μου ειπε να του δινω ξενο γαλα μεχρι να επανελθει το στηθος μου. του εδινα φριζολακ. μετα απο εντονους κολοικους μου ειπε να του δωσω αλμιρον πεπτι. το πηρε για μια βδομαδα και μου εβγαλε αιμα στα κοπρανα.ειπαν οτι εχει αλλεργια στο γαλα και φταιει το φριζολακ. μου δωσανε το νεοκειτ μεχρι να σαραντησει και μετα γυρισαμε ξανα στο αλμιρον πεπτι. τωρα ειναι 4,5 μηνων και ειναι 5100γρ. καναμε εξετασεις στο παιδων και βγηκε θετικη στο γαλα. μου ειπαν να δοκιμασω το αλθερα η το νεοκειτ. ομως η μικρη δεν πινει κανενα απο τα δυο. πιο μικρη που ξαναπινε το νεοκειτ με πολυ ζορι παλι δεν επαιρνε κιλα. εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο προβλημα; αν ξεκινησουμε στερεες τροφες σε λιγους μηνες μηπως παρει κανενα γραμμαριο παραπανω;;

 

πανω κατω αντιμετωπιζαμε το ιδιο προβλημα, μονο που εγω τη θηλαζα (και ακομα τη θηλαζω) και απεχουμε ακομα απο τα γαλακτομικα.

 

εγω της εδινα το alfaren και μετα το γυρισαμε μεχρι σημερα στo aptamil-allergy digest.

αυτα τα ειδικα γαλατα εχουν απαισια γευση... εγω παντα της βαζω και λιγο τσαι παιδικο. ενας παιδιατρος μου ειπε να μην το κανω αυτο και ενας αλλος μου το επετρεψε... αλλωστε μονο ετσι το επινε...

ρωτα τον παιδιατρο σου γι'αυτο.

 

μην στεναχωριεσαι θα βρεθει η λυση...

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Το μωρό δεν τα πίνει, προφανώς γιατί δεν μπορεί να τα ανεχθεί. Και τα δύο γάλατα έχουν μέσα άμυλο και αρκετά μωρά που αντιμετωπίζουν σοβαρά πεπτικά προβλήματα, δεν μπορούν να το ανεχθούν.

 

Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό και να δώσεις στο μωρό μητρικό γάλα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και γω τα ιδια...δινω γαλα μητρικό ατλημενο αλλά η μπεμπα με το ζορι να πιει 60-100μλ την φορα. Εκοψα τα γαλακτοκομικα μαχαιρι εδω κ μια βδομαδα.Λενε οτι στον μηνα καθαριζεις. Ελπιζω να μην πρεπει να κοψω ολα τα αλλεργιογόνα...

 

Δεν σκεφτεσαι τον επαναγαλακτισμο;;

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ειχαν και τα δυο παιδια μου αλλεργια στο αγελαδινο ,την μικρη οταν το διαπιστωσα στην θηλαζα ( με πολυ κοπο) επειδη επρεπε να αντλω γαλα ανα 3 ωρο με το θηλαστρο να κανω αποχη απο γαλακτοκομικα και να εχω και το μικρο μου 20 μηνων εκοψα το θηλασμο

της εδωσα το απαισιο alfare ...

πολλα μωρα σ ι χ α ι ν ο ν τ α ι το υποαλλεργικο γαλα και εχουν απολυτο δικιο ειναι αθλιο εγω την δικια μου για να βαλει βαρος την ταιζα και την ταιζω ακομα και μια ωρα για να πιει την απαιτουμενη ποσοτητα με δυο διαφορετικα μπιμπερο ! το ταισμα ειναι μαρτυριο αλλα επιμενω για να παρει βαρος το μωρο δεν εχω αλλη επιλογη εμενα δεν μου εβγαζε αιμα μονο με το alfare με το althera συνεχιζε το αιματακι ...ειναι πολυ δυσκολα σας καταλαβαινω απολυτα ολες οσες εχουν τα παιδια σας αλλεργια ...εμας περα απο την αλλεργια ειναι και κακοφαγη ...ευτυχως με λιγη πιεση ειναι 5,5 μηνων 9 κιλα περιπου αλλα με πολυ ζορισμα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα ειχαν και τα δυο παιδια μου αλλεργια στο αγελαδινο ,την μικρη οταν το διαπιστωσα στην θηλαζα ( με πολυ κοπο) επειδη επρεπε να αντλω γαλα ανα 3 ωρο με το θηλαστρο να κανω αποχη απο γαλακτοκομικα και να εχω και το μικρο μου 20 μηνων εκοψα το θηλασμο

της εδωσα το απαισιο alfare ...

πολλα μωρα σ ι χ α ι ν ο ν τ α ι το υποαλλεργικο γαλα και εχουν απολυτο δικιο ειναι αθλιο εγω την δικια μου για να βαλει βαρος την ταιζα και την ταιζω ακομα και μια ωρα για να πιει την απαιτουμενη ποσοτητα με δυο διαφορετικα μπιμπερο ! το ταισμα ειναι μαρτυριο αλλα επιμενω για να παρει βαρος το μωρο δεν εχω αλλη επιλογη εμενα δεν μου εβγαζε αιμα μονο με το alfare με το althera συνεχιζε το αιματακι ...ειναι πολυ δυσκολα σας καταλαβαινω απολυτα ολες οσες εχουν τα παιδια σας αλλεργια ...εμας περα απο την αλλεργια ειναι και κακοφαγη ...ευτυχως με λιγη πιεση ειναι 5,5 μηνων 9 κιλα περιπου αλλα με πολυ ζορισμα !

λιβελούλα επειδή η εποχή του πέπτι έχει γραφτεί ανεξίτηλα στην μνήμη μου.

και τις ενοχές που ένοιωσα για την μιάμιση μέρα που την πίεσα να πιει περισσότερο γάλα κλαίγοντας (εννοείται χωρίς καμία επιτυχία)ακόμα προσπαθώ να τις ξεπεράσω...5,5 μηνών 9κιλά;;;;;

και θεωρείς το παιδί κακόφαγο και πως χρειάζεται πίεση;;;Εμένα 8,5 μηνών 7,5 κιλά και μιάμιση μέρα άσκησα πίεση αλλά αδύνατη δεν την θεωρώ.Αυτά τα γάλατα είναι πικρά,απαίσια.Αλλά ακόμα κι έτσι το μωρό που τριών μηνών ξεκινά να αντιλαμβάνεται γεύσεις θα φάει όσο μπορεί να φάει.

Μην το πάρεις στραβά απλά δεν μπορώ να ξεχάσω πως ένοιωσα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το παιρνω στραβα επειδη κι εγω εχω νιωσει απιστευτες τυψεις οταν την ζοριζα να φαει ....

το καλο με το παιδι μου ειναι οτι οταν το πιεζω δεν κλαιει επειδη κοιμαται!!!!

ναι το γαλα το πινει μονο κοιμισμενη και αργααααααααααα ισως επειδη δεν της αρεσει

το πινει σιγα σιγα ...υπαρχουν και μερες που πινει σε 15 λεπτα 180 ml αλλα ειναι πραγματικα η εξαιρεση του κανονα... συνηθως οπως εγραψα 45 λεπτα με μια ωρα ...χωρις κλαμα αλλα αργααααααα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παιρνω στραβα επειδη κι εγω εχω νιωσει απιστευτες τυψεις οταν την ζοριζα να φαει ....

το καλο με το παιδι μου ειναι οτι οταν το πιεζω δεν κλαιει επειδη κοιμαται!!!!

ναι το γαλα το πινει μονο κοιμισμενη και αργααααααααααα ισως επειδη δεν της αρεσει

το πινει σιγα σιγα ...υπαρχουν και μερες που πινει σε 15 λεπτα 180 ml αλλα ειναι πραγματικα η εξαιρεση του κανονα... συνηθως οπως εγραψα 45 λεπτα με μια ωρα ...χωρις κλαμα αλλα αργααααααα

Εμένα κοιμισμένη ούτε σταγόνα.μας έπαιρνε 1 ώρα για να πιει 100 μλ.Στάση στα 80 ρέψιμο κανάκεμα,να ξεχαστεί και μετά άντε για άλλα 20-30 μλ.Τώρα κατεβάζει 200 μλ μονορούφι αλλά απταμιλ κανονικό πλέον.Αφού σας βγαίνει κηπ γουόλκινγκ...θα το αποδεχτώ κι εγώ πως έχω για παιδί σπαγγέτι.(7,5 κιλά 74 πόντοι)

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

γερα να ειναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!τωρα αν ειναι 8 η 18 κιλα δεν παιζει και μεγαλο ρολο φτανει να ειναι μεσα στις καμπυλες ...

εγω επιμενω επειδη πινει σταγονα σταγονα αλλα πινει !!!!

περα απο το θεμα του γαλακτος του φρουτου και της κρεμας ...

Ειναι πολυ ησυχο και καλοβολο παιδακι...οκ αν επρεπε κατι να εχει κι αυτη τελειος δεν ειναι κανενας !!!!

Ασχετο αλλα ο μεγαλος μου το alfare το λατρευε 210ml σε 8 λεπτα πολλες φορες ηθελε και παραπανω ...ολα τα παιδια ομως δεν ειναι ιδια πρεπει να το αποδεχτουμε

 

ΥΠΟΜΟΝΗ πανω απο ολα ..θελουν απιστευτη υπομονη τα μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια μου σορυ για το ακυρο αλλα επειδη και εμεις ειχαμε αλλεργια αλλα ευτυχως την ξεπερασαμε...

πωλουνται γαλατα αλφαρε(για αλεργια-δυσανεξια στην πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος) ελληνικα αγορασμενα απο φαρμακειο,σε πολυ χαμηλη τιμη απο την πραγματικη του τιμη..υπαρχουν γυρω στα 15 γαλατα..οποιος ενδιαφερεετε ας στειλει π.μ..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κ απο μενα!ειμαι κ εγω καινουρια μανουλα κ καινουρια στο forum!εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με το μικρο μου που ειναι μολις 20 ημερων!παρουσιαστηκε λιγο αιμα στα κακα του,καναμε εξεταση κοπρανων κ βγηκε αρνητικη εκτος απο ενα παθογονο στοιχειο ( klebsiella pneumonia λεγεται,δεν ξερω αν σας λεει κατι) που ομως μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα,σχετιζεται με το αιμα(?).ετσι ξεκινησαμε το almiron ηα και περιμενουμε αποτελεσματα!προς το παρον το πινει , απλα φαινεται πως δεν τον χορταινει!ο παιδιατρος μας ειπε οτι θελει ενα δεκαημερο για να στρωσει!!το θεμα του βαρους με ανησυχει αρκετα γιατι εχω ακουσει πως τα γαλατα αυτα δεν εχουν τα ιδια συστατικα με τα κανονικα με αποτελεσμα τα παιδια να μη παιρνουν βαρος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...