Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικός στην Καλλίπολη Πειραιά


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες......ο μικρός μου σε λίγες μέρες κλείνει τα 3 και σκέφτομαι ότι θα του κάνει καλό λίγες ώρες να απασχολείται με άλλα παιδάκια και ευελπιστώ να λυθεί και η ομιλία του γιατί δεν μιλάει ακόμη καθαρά και είναι κάτι που με απασχολεί έντονα πλέον αφού κλείνουμε τα 3.......:roll:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Εγώ έχω να σου προτείνω τον Lollipop στην Αποστόλη. Είναι κοντά στην Πλατεία Σερφιώτου αλλά και στην Πηγάδα.

Πήγαν και τα δύο παιδιά μου κι είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.

Ότι θέλεις περισσότερο με ρωτάς...

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτόν σκεφτόμουνα!!!!!

Τον πηγαίνω κούνιες στην Πλατεία Καρπάθου και τον έχω δεί αυτόν τον παιδικό....ξέρεις άν δέχονται παιδάκια μέσω έσπα;

Βέβαια επειδή ήμουν ένα χρόνο άνεργη αλλα τώρα στις 20 Μάη έπιασα δουλειά σαν ξενοδοχουπάλληλος σε νησί, δεν ξέρω άν θα μου το εγκρίνουν....

Ξέρεις να μου πείς κόστος μηνιαίως, τρώνε τα παιδάκια εκεί και ακόμη κάτι τελευταίο, έχει κάποια αυλή εξωτερική, γιατί δεν φαίνεται κάτι απέξω.......ευχαριστώ

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα, γειτόνισσα. Εμείς έχουμε μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι με τον Κόσμο των Χρωμάτων (πίσω από την πλατεία Καρπάθου). Ρώτα με ό,τι θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mama-ritsa.

Ναι, παίρνουνε μέσω ΕΣΠΑ και μπορώ σίγουρα να σου πω ότι δεν κάνουνε καμία διάκριση στα παιδάκια (γιατί ακούγονται κι αυτά). Εγώ δεν δικαιούμαι ΕΣΠΑ, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση μέσω ΕΣΠΑ. Το μηνιαίο κόστος είναι ?270 αν το παιδάκι φεύγει μετά το φαγητό (γύρω στις 13.30-13.45) ή ?290 αν μένει μέχρι τις 5πμ.

Έχουν και σχολικό, αλλά εγώ δεν το χρησιμοποιώ - δεν θυμάμαι όμως να ήταν πολύ μεγαλύτερη η επιβάρυνση.

Ο παιδικός σταθμός σερβίρει δεκατιανό, αλλά μεσημεριανό παίρνουνε από το σπίτι και το ζεσταίνουν στο σταθμό. Εμάς δεν μας προβλημάτισε αυτό - μη σου πω ότι το προτιμούσα κιόλας.

Μου έχουν πει ότι από του χρόνου θα έχουν και φαγητό, αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα είναι υποχρεωτικό τα παιδάκια να τρώνε το φαγητό του σταθμού ή θα μπορούμε να συνεχίσουμε να στέλνουμε κι εμείς φαγητό. Επίσης, υποθέτω θα διαμορφωθεί ανάλογα και το μηνιαίο κόστος.

Η μικρή τάξη είναι παιδάκια 2,5 - 3 χρονών (προ-προνήπιο λέγεται αυτό; ή μεταβρεφικό) και η μεγάλη με την αμέσως επόμενη "σειρά" το προνήπιο. Δεν έχουν δηλαδή νήπιο.

Και η ιδιοκτήτρια και οι δασκάλες είναι πολύ τρυφερές με τα παιδιά και ειλικρινά απορώ πώς είναι πάντα ευδιάθετες και χαμογελαστές. Εγώ ένα σ/κ περνάω με τη μικρή μου και ώρες-ώρες μου έρχεται να πηδήξω από το μπαλκόνι... Τέσπα, άλλο θέμα αυτό :)

Γενικά βλέπω ότι κάνουνε πολύ καλή δουλειά, με παιχνίδια, κατασκευές, εκδρομές, θεατρικό παιχνίδι, παραστάσεις για τους γονείς κλπ. Μια φορά το μήνα επισκέπτεται τα παιδιά παιδίατρος και συνεργάζονται με παιδοψυχολόγο που τα έχει δει 2-3 φορές μέσα στη χρονιά. Μέχρι τώρα έχουμε δει την παιδοψυχολόγο μια φορά (πριν τα Χριστούγεννα) και έπεται και δεύτερο ραντεβού τον Ιούνιο.

Οργανώνουν επίσης προαιρετικά κάποιες παρουσιάσεις στα πλαίσια "σχολής γονέων" ένα Σάββατο το δίμηνο περίπου, όπου η παιδοψυχολόγος πραγματεύεται θέματα που μπορεί να απασχολούν τους γονείς νηπίων (π.χ. οριοθέτηση, φοβίες κλπ.)

Θα σου πρότεινα να τους τηλεφωνήσεις και να κανονίσεις ένα ραντεβού μαζί τους για να στα εξηγήσουν διεξοδικότερα και να δεις αν "σου κάνουν".

Παραλίγο να ξεχάσω τα περί προαυλίου: έχουν διαμορφώσει σαν παιδότοπο την ταράτσα του σταθμού - σαν αυλή σε όροφο. Μην τρομάζεις, έχουν λάβει όλα τα μέτρα ασφαλείας, αλλά βέβαια τα ανεβάζουν μόνο όταν το επιτρέπει ο καιρός.

Απ' όσο έχω δει όλοι γενικά οι σταθμοί στην ευρύτερη περιοχή μας πάσχουν από άποψη προαύλιου χώρου, οπότε το μη χείρον βέλτιστον....

Στη διάθεσή σου για ότι άλλο θέλεις να με ρωτήσεις.

 

Υ.Γ. Είχα πάει και στο lollipop, καλύτερα να σου πει βέβαια το άλλο μέλος που τους έχει ζήσει. Αυτοί έχουν μεγάλη αυλή στο παράρτημα Νέου Φαλήρου και πηγαινοφέρνουν κάθε τόσο τα παιδιά με σχολικό

Επίσης, μπορείς να δεις και το Μιχαλοπούλειο. Μου είχε φανεί λίγο πιο "κλασικό σχολείο" και δεν το προτίμησα (γιατί η κόρη μου ήταν πολύ μικρούλα όταν την ξεκίνησα το φθινόπωρο), αλλά μπορεί να σε καλύψει για όλες τις τάξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...