Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βότανα και σπιτικά γιατροσόφια για απλές καταστάσεις


my_Kelly

Recommended Posts

Μετά από προτάσεις συμφορουμιτισσών αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα. Τι γιατροσόφια λοιπόν χρησιμοποιείτε για τις απλές ενοχλήσεις που μπορεί να έχετε εσείς ή τα παιδιά σας? Εγώ για παράδειγμα όταν έχει κάποιος από εμάς βουλωμένη μύτη βράζω σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνω να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε. Κάνουμε πιο ελαφρύ ύπνο και η μύτη με ένα φύσημα ξεβουλώνει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολυ ενδιαφερον θεμα θα χαρω να το παρακολουθησω δεν εχω ιδεα δυστυχως απο τετοια γιατροσοφια αν και τα εκτιμω πολυ και πιστευω οτι πραγματικα σε απλες καταστασεις βοηθανε πολυ.

μακαρι να βρεθουν κοπελες με παλιες τετοιες "συνταγες" δοκιμασμενες απο τις γιαγιαδες γιατι εγω γιαγια δεν προλαβα να γνωρισω.... αντε κοριτσια γραψτε!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούμε εχινάκεια σε σταγόνες για πρόληψη αλλά και γρηγορότερη αντιμετώπιση του κρυολογήματος, ιώσεων κλπ.

 

Το βρίσκετε στα κλασσικά φαρμακεία ή σε ομοιοπαθητικά.

 

Κι όταν λες για πρόληψη, κάθε πότε δλδ το δίνεις?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποιούμε εχινάκεια σε σταγόνες για πρόληψη αλλά και γρηγορότερη αντιμετώπιση του κρυολογήματος, ιώσεων κλπ.

 

pashalitsa χμμμ ακουστά την έχω... νομίζω πως και η εχινάκεια είναι αμφιλεγόμενη, άλλοι είναι φανατικοί άλλοι λένε δεν κάνει τίποτε. Εσύ την έχεις χρησιμοποιήσει? Κάνει δουλειά? Φυτό είναι? Το πίνεις σαν ρόφημα δλδ ή είναι σε χάπι?

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκετε στα κλασσικά φαρμακεία ή σε ομοιοπαθητικά.

 

Κι όταν λες για πρόληψη, κάθε πότε δλδ το δίνεις?

 

Σε περιόδους έξαρσης ιώσεων, κάθε μέρα, μέσα στην πορτοκαλάδα της!

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa χμμμ ακουστά την έχω... νομίζω πως και η εχινάκεια είναι αμφιλεγόμενη, άλλοι είναι φανατικοί άλλοι λένε δεν κάνει τίποτε. Εσύ την έχεις χρησιμοποιήσει? Κάνει δουλειά? Φυτό είναι? Το πίνεις σαν ρόφημα δλδ ή είναι σε χάπι?

 

Εγώ της βάζω σταγονίτσες όπως είπα αλλα κυκλοφορεί και σε χάπια, ακόμα και παστίλιες εχινάκειας έχω δει (τώρα δεν ξέρω τί αποτελεσματικότητα έχουν όλα αυτά)... Νομίζω ότι σημασία σε ένα σκεύασμα έχει η περιεκτικότητα αλλά και η μορφή που το παίρνει κάποιος (νομίζω ότι τα βάμματα και γενικά η υγρή μορφή σε κάποια τουλάχιστον βότανα είναι πιο αποδοτική)... Επίσης δεν επιδρούν τα βότανα με τον ίδιο τρόπο σε όλους τους ανθρώπους, όπως άλλωστε και τα φάρμακα! Κατά τη δική μου γνώμη, ναι κάνει πολλή δουλειά. Φέτος η μικρή δεν έχει πάρει τίποτε άλλο εκτός από αυτή και μια φορά αντιπυρετικό σε ίωση (που την πέρασε γρηγορότερα από άλλες φορές).

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούμε εχινάκεια σε σταγόνες για πρόληψη αλλά και γρηγορότερη αντιμετώπιση του κρυολογήματος, ιώσεων κλπ.

 

δεν διαφωνώ παίρνω απλώς αφορμή από το ποστ ότι θα ήταν καλό όταν γράφουμε πχ εχινάκεια κατά των ιωσεων κλπκλπ να

γράφουμε και ότι απαγορεύεται παρότι θεωρείται από τα πιο ασφαλή η χρήση σε παιδιά κάτω των 4 ετών καθώς και σε κάποιες

ομάδες ανθρώπων που αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο άντρας μου όταν έχει πόνους στο στομάχι ή στην κοιλιά πίνει ένα κουταλάκι ξύδι και γίνεται περδίκι :confused::confused::confused:. Το έχετε ξανακούσει αυτό? Επιμένει να το δοκιμάσω αλλά εγώ ούτε να το σκεφτομαι δεν θέλω

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχας τελειο το θεματακι, μπραβο στο κοριτσακι που το ανοιξε..., χρησιμοποιω πολλες φορες τετοιου ειδους γιατροσοφια, προκειμενου να μην καταφευγουμε σε καταχρηση φαρμακων.

 

Ας αρχισω κι εγω σιγα - σιγα με τα δικα μου...

 

Αυτο με τον ευκαλυπτο το κανω κι εγω πολυ συχνα....εχει αποτελεσμα πραγματικα.

 

Επισης πραγματικα σωτηριο "φαρμακο" για τον βηχα, το εκανα την προηγουμενη εβδομαδα, που ειχα εναν απιστευτο βηχα και καθοτι διανυω τις πρωτες εβδομαδες τις νεας μου εγκυμοσυνης, δεν ηθελα να παρω καποιο σιροπι.

 

Βραζουμε ενα λεμονι, ολοκληρο, χωρις να το κοψουμε στην μεση δηλ, για 5 λεπτα, απο την στιγμη που θα αρχισει να βραζει το νερο. Οσο ειναι ακομη σχετικα ζεστο, το στυβουμε και αναμυγνυουμε με 3 κουταλιες μελι. Το πινουμε 2 φορες την ημερα, αλλωστε δεν βγαινει και πολυ, ωστε να το χρησιμοποιησουμε και περισσοτερες φορες. Οι αντισηπτικες ιδιοτητες λεμονιου και μελιου συνδυασμενες, κανουν θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

οταν πεφτει η μικρη μου και χτυπαει βαζω αμεσως βουτηρο!και μελανια δεν εμφανιζετε!

για τον βηχα (ενηλικες) αραιωνουμε 1 κουταλια μελι με λιγο ουισκι και λιγο λεμονι.πινουμε σαν σιροπακι 1-2 κουταλιτσες καθε λιγες ωρες.μαλακωνει και τον ερεθισμενο λαιμο

για βουλωμενες μυτουλες βραζουμε ευκαλυπτο η εναλλακτικα αιθεριο ελαιο στον υγραντηρα

για πονους περιοδου βραζουμε και πινουμε ματζουρανα

για ερεθισμενα ματακια βραζουμε και κανουμε κομπρεσες με χαμομηλι και φασκομηλο

αν θυμηθω και αλλα θα σας πω!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ παίρνω απλώς αφορμή από το ποστ ότι θα ήταν καλό όταν γράφουμε πχ εχινάκεια κατά των ιωσεων κλπκλπ να

γράφουμε και ότι απαγορεύεται παρότι θεωρείται από τα πιο ασφαλή η χρήση σε παιδιά κάτω των 4 ετών καθώς και σε κάποιες

ομάδες ανθρώπων που αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια.

 

Υπάρχει ειδικό σκεύασμα εχινάκειας στα φαρμακεία για παιδιά, μάλιστα γράφει για παιδιά 2-6 ετών. Η κόρη μου το παίρνει από 3 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. :-D Τώρα για ειδικές κατηγορίες ανθρώπων δεν ξέρω τί εννοείς για να σου απαντήσω αλλά πάντα ρωτάμε τον/την φαρμακοποιό πριν πάρουμε οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον βήχα:

ζεστό χαμομήλι με μια κουταλιά μέλι

 

Για την δυσπεψία:

(εφόσον δεν υπάρχει δυσανεξία στο γάλα)

1 κούπα χλιαρό φρέσκο γάλα

 

ΣΗΜ.Εαν πάτε για ύπνο

να ξαπλώνετε απο την δεξιά πλευρά

γιατί η πέψη γίνεται πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Για την ήπια ουρολοίμωξη, πιείτε 3 φορές την ημέρα και μέχρι να ανακουφιστείτε ένα ποτήρι χλιαρό νερό, στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλάκια κανέλα και 1 κουταλάκι μέλι.

Link to comment
Share on other sites

Διάρροια και πως να την σταματήσετε άμεσα....

Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

 

Δοκιμασμένο και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή ΚΑΙ για τα ευαίσθητα νύχια μας..

 

Για ένα 15θήμερο περίπου, πρωί - βράδυ βουτήξτε τις άκρες των δαχτύλων σας σε ένα μπολ, στο όποιο έχετε ρίξει το χυμό ενός φρεσκοστυμμένου λεμονιού και αφήστε τα νύχια σας να στεγνώσουν στον αέρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν φάτε πολύ και βαρυστομαχιάσετε, φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα (ναι ναι σκέτη!) και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό. Σε κάνει να ρεύεσαι και νιώθεις αμέσως το στομάχι "ελαφρύ"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ, ανακάλυψα φοβερό σκεύασμα από ιπποκάστανο. Έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δράση, δεν πίστευα στα μάτια μου...

 

Κάνει και για πρησμένους κιρσούς?

Link to comment
Share on other sites

για την διαρροια ανακατεβουμε ελληνικο καφε με τον κροκο ενος αβγου.οταν πηξει το πλαθουμε σε μικρα μπαλακια σαν χαπια και πινουμε 2 καθε 4 ωρες περιπου.εναλλακτικα και η κοκα κολα εχει αντιδιαρροικες ιδιοτητες.

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διάρροια και πως να την σταματήσετε άμεσα....

Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

 

Δοκιμασμένο και αυτο...

 

 

Όταν φάτε πολύ και βαρυστομαχιάσετε, φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα (ναι ναι σκέτη!) και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό. Σε κάνει να ρεύεσαι και νιώθεις αμέσως το στομάχι "ελαφρύ"!!!!

 

Τα παραπάνω θέλουν πολύ γεναιότητα η αλήθεια! Αλλά όλα χρήσιμα.

 

Κορίτσια να αναλάβει μία να κάνει λίστα για να είναι πιο μαζεμένα?Τι λέτε?

 

Για φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ, ανακάλυψα φοβερό σκεύασμα από ιπποκάστανο. Έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δράση, δεν πίστευα στα μάτια μου...

 

Που το προμηθεύεσαι?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...