Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ


Recommended Posts

Αύριο μπαίνω στην 35η βδομάδα και έχω αρχίσει να αγχώνομαι πάρα πολύ. Πριν 2 βδομάδες πήγα με τις αδερφές μου στο τζάμπο και έκανα τη βλακεία να τριγυρίζω εκεί μέσα 2 ώρες όρθια. Μετά πήγαμε και για καφέ. Γύρισα στο σπίτι και το βράδυ με έπιασαν κάτι πόνοι στο ηβικό οστό. Σαν να ήταν πρησμένο και πονούσα εάν το πίεζα. Το ίδιο και ανάμεσα στα πόδια δεξιά κ αριστερά στο κόκκαλο και αισθανόμουν ένα περίεργο τράβηγμα. Την επόμενη μέρα οι πόνοι εντάθηκαν ειδικά όταν περπατούσα και όταν γυρνούσα στο κρεβάτι στον ύπνο.Τον τελευταίο μήνα όμως πονάω πάρα πολύ στην πλάτη, ειδικά εάν κάνω δουλειές. Πήγα στο γιατρό μου έβαλε τις φωνές γιατί να είμαι τόσες ώρες ορθοστασία και μου είπε ξεκούραση. Τις μέρες που δεν κάνω απολύτως τίποτα δεν πονάω, τις μέρες που μαγειρεύω και κάνω καμμιά ελαφρια δουλειά με ξαναπιάνει, όχι σε μεγάλο βαθμό όμως.

Τι να κάνω όμως πρέπει να τακτοποιήσω τα ρούχα του παιδιού, να τα πλύνω, να τα σιδερώσω. Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα. Το δωμάτιό του είναι άδειο, κούνια, σιφινιέρα κτλ θα έρθουν στις 20/1. Αγχώνομαι πολύ πότε θα τα προλάβω όλα. Από την άλλη δεν θέλω να κουράζομαι πολύ μην μου έρθει τίποτα απρόοπτο.

Ωστόσο ο μικρός τις τελευταίες μέρες είναι πολύ ανήσυχος, κλωστάει πάντα στα δεξιά και πάει και βάζει το κορμάκι του κάθετα και προς τα δεξιά. Τεντώνει τα πόδια του πάνω στο δεξί πλευρό και πολλές φορές τινάζομαι στον αέρα από τον πόνο. Εχει το κεφαλάκι κάτω τα ποδαράκια επάνω και δεξιά όπου βολευτεί και συνέχεια μου τεντώνει τον κωλαρίκο του στη μέση της κοιλιάς που νομίζω ότι θα πεταχτεί έξω.

Κάθε μέρα του μιλάω και του λέω να κρατηθεί λίγες βδομάδες ακόμα.....8/2 έχουμε πητ.

Αυτοί οι πόνοι στην πλάτη πάντως είναι αφόρητοι. Τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να φάω και σηκώνω το πιάτο στο ύψος του κεφαλιού. Με το μπάνιο χαλαρώνω λιγάκι, αλλά ανακουφίζομαι περισσότερο με το μασάζ που μου κάνει ο άντρας μου.

Να ανησυχώ που έχω τέτοιους πόνους ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει, γλυκειά μου; Η μαμά σου, η πεθερά σου, κάποια αδερφή, ξαδέρφη, η κολλητή σου ίσως; Σίγουρα έχεις να ετοιμάσεις τα ρουχαλάκια του μωρού, αλλά αν μπορεί αυτά να τα αναλάβει κάποιος άλλος για να σε βοηθήσει... Είναι φανερό ότι ο μικρούλης σου σου λέει να ξεκουραστείς και ότι δεν μπορεί να σε καταλαβαίνει κουρασμένη και να κάνεις δουλειές. Αφού λες ότι όταν είσαι ξαπλωμένη δεν πονάς, άρα μάλλον πρέπει να μένεις στο κρεβάτι περισσότερο χρόνο. Μη φοβάσαι ότι θα σε παρεξηγήσουν ή ότι θα μείνουν πίσω οι δουλειές του σπιτιού. Κανείς δε θα σε παρεξηγήσει και καμιά δουλειά δεν είναι πιο σημαντική απ'το μωράκι σου. Στο κάτω-κάτω, τώρα είναι που πρέπει να ξεκουραστείς, γιατί όταν με το καλό έρθει το μπεμπέ, ξέχνα ξεκούραση και ύπνο :wink:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσε να με βοηθήσει η μητέρα μου, αλλά πρώτον μένει επαρχία και δεύτερον έκανε δύσκολο χειρουργείο στο θώρακα πριν 2 μηνες και δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω γιατί η γυναίκα δυσκολεύεται. Η πεθερά μου δεν το συζητώ.....ποτέ δεν το πρότεινε και φυσικά τώρα με έχει και στην μπούκα λόγω του ονόματος του παιδιού.

Οι αδερφές μου δουλεύουν μέχρι τις 8-9 το βράδυ, δε μπορώ να τους ζητήσω κάτι τέτοιο, μένουμε και μακρυά. Ευτυχώς είναι ο άντρας μου που βοηθάει στα πάντα, μαγείρεμα, άπλωμα, μόνο σίδερο δεν ξέρει.

Σήμερα ευτυχώς έπλυνα όλα του τα ρουχαλάκια, αύριο θα ξεκινήσω σιδέρωμα σιγά σιγά και έχω μαζέψει όλα τα βασικά για την βαλίτσα του μαιευτηρίου. Κάτι ψιλολόγια μου μένουν. Ελπίζω να τα προλάβω όλα εγκαίρως.

 

Τώρα η κούνια κτλ δεν πρόκειται να έρθουν πριν τις 20/1. Εάν μας κάνει καμμιά εκπληξη ο μπεμπούλης .... ε τότε θα κοιμόμαστε όλοι μαζί στο υπερ-δίπλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι το πρωτο σου παιδι και νομιζεις κι εσυ οτι πρεπει να τα εχεις ολα ετοιμα απο πριν:D

Δεν ειναι ετσι.

Μην κανεις τιποτα τωρα και διακινδυνευσεις εναν προωρο τοκετο για να πλυνεις δυο ρουχα.

Αν μπορει ο αντρας σου να βαλει ενα πλυντηριο τα ρουχα του μωρου και να τα σιδερωσει, εχει καλως.

Αλλιως αστο για την 38η εβδομαδα, οποτε σε καθε περιπτωση να μην κινδυνευεις.

Θα διαπιστωσεις μετα οτι δεν ειναι και τοσο φοβερη η κατασταση με το μωρο που δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Να τα κανει ο συζυγος σου.Εγω εβγαλα την εγκυμοσυνη ξαπλα γιατι οπως εσυ κουραζομουν παρα πολυ και περπατουσα ακομα περισσοτερο και βεβαια δεν ειχα κανεναν για βοηθεια.Ετσι τα εκανε ολα ο συζηγος μου.Και μια χαρα προλαβε.Και παλι δεν ηταν ολα ετοιμα αλλα δεν χαθηκε ο κοσμος.Δες το οτι δεν εχεις αλλη επιλογη και πρεπει να ξαπλωσεις.

Και εγω θα ηθελα καποιος να μου το ειχε πει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως που τα ειχα ολα ετοιμα απο πριν, οταν ηρθε το μωρο σκυλοβαρεθηκα. Ειχα παρα πολυ χρονο ελευθερο, αφου ενα μωρο τρωει και κοιμαται μονο.

Τοτε ελεγα οτι μακαρι να ειχα αφησει μερικα πραγματα για μετα για να εχω κατι να απασχολουμαι.

Φυσικα τωρα με 2 παιδια τιποτα δεν ειναι το ιδιο...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει ο μικρός σου!!!

 

Πάντως αν οι πόνοι στην πλάτη είναι μυικοί... τότε μάλλον έχεις trigger points (σημεία αυτόματης ενεργοποίησης πόνου)... προκαλώνται από απότομες κινήσεις, κούραση, κ.λ.π. Πρόκειται για συνεχείς μυικούς σπασμούς...

 

Το μασάζ και το ζεστό μπάνιο (όσο πιο ζεστό αντέχεις) είναι μία λύση.

Επίσης συμβούλεψε τον άντρα σου να χρησιμοποιεί τον αγκώνα του και να πηγαίνει κατά μήκος του μυ. Αν νιώθεις πόνο και δεν είναι κανείς να σε βοηθήσει, βρές ένα σημείο που να εξέχει (π.χ. κρεμάστρα μπάνιου ποσρελάνινη) και πίεσε ακριβώς στο σημείο του πόνου.

Το μασάζ θα πρέπει να είναι έντονο (σε σημείο να δακρύζεις) αλλά μετά η ανακούφιση θα είναι μεγάλη.

Μετά τη γέννα καλό θα ήταν να κάνεις φυσιοθεραπείες- αν και εμπιστεύομαι περισσότερο τους χειροπρακτικούς!!!

Εγώ αντιμετώπιζα πολύ μεγάλο πρόβλημα- μέχρις σημείου να μην αντέχω να αναπνέω... ταλαιπωριόμουν με φυσιοθεραπείες και αντιφλεγμονώδη (μέχρι και ενέσεις κορτιζόνης είχα κάνει) μέχρι που πήγα μετά από χρόνια στο χωριό και "μ'έτριψε" ο παππούς μου που είναι πρακτικός... από τότε, αν και μεσολάβησε η εγκυμοσύνη μου, μπορεί να είχα πόνους στα ισχία, λόγω εκ γεννετούς δυσμορφίας ισχιακών οστών, αλλά η πλάτη μου δεν με ξαναενόχλησε...

Μασάζ και ζεστά... και ξεκούραση... και όχι απότομες κινήσεις!!!

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου ευτυχώς βοηθάει όσο μπορεί σε όλα. Απλά τα ωράριά του δεν βολεύουν ειδικά εάν είναι νύχτα και πρέπει να κοιμηθεί τη μέρα. Ομως δεν έχω κανένα παράπονο από εκείνον, ίσα - ισα που φωνάζει άμα με βλέπει και κάνω δουλειές. Ευτυχώς έχουμε μια κυρία που έρχεται και μας καθαρίζει το σπίτι 2 φορές το μήνα και αυτό έιναι μεγάλη ανακούφιση. Αλλιώς που να τα έβγαζα πέρα με σπίτι 110 τμ, μπαλκόνια γύρω γύρω και 5 μπαλκονόπορτες τεράστιες. Είμαι και σχολαστική ως προς την καθαριότητα. Ευτυχώς χθες και σήμερα έπλυνα όλα τα ρουχαλάκια, κουβερτούλες κτλ του μωρού, στέγνωσαν κιόλας και από αύριο θα ξεκινήσω σιγά σιγά να τα σιδερώνω. Εφτιαξα σχεδόν και την βαλίτσα του μαιευτηρίου και όλα καλά.

 

Τώρα σχετικά με τον πόνο στην πλάτη......γενικότερα έχω πρόβλημα με κοίλη μεσοσπονδύλιου δίσκου και δεν πρέπει να σηκώνω βάρη και να κάθομαι ώρα όρθια γιατί με πιάνει η μέση και το κόκκαλο στο γλουτό. Πέρυσι πήρα αναρρωτική 2 βδομάδες δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Τήν τελευταία εβδομάδα με πιάνουν στη μέση αφόρητοι πόνοι όταν κοιμάμαι κατά τις 6-7 το πρωί. Δεν μπορώ να ανακουφιστώ με τίποτα και αναγκάζομαι να σηκώνομαι και να κοιμάμαι πάλι το μεσημέρι. Μου αρέσει που το στρώμα είναι το καλύτερο ανατομικό της media δώσαμε τόσα λεφτά κι εγώ αντί να ξεκουράζομαι σηκώνομαι με πόνους. Την Παρασκευή θα πάω στον γυναικολόγο θα του τα πω όλα αυτά μήπως και μου δώσει κανένα λαδάκι, καμμιά αλοιφούλα για μασάζ γιατί υποφέρω.

Με το μπάνιο ανακουφίζουμαι λιγάκι, αλλά δεν βάζω πολύ καυτό νερό.

Η αδερφή μου φτιάχνει ένα λαδάκι από δεντρολίβανο και είναι πολύ καλό από ότι λέει η μαμά που της κάνει μασάζ.

 

΄Θα τα προλάβω όλα .... το λέω και στον μπεμπούλη :)

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αχ θα σε μαλωσω εγκυουλα....δεν τα αφηνουν για το τελος αυτα....εγω τα ειχα ολα ετοιμα μεχρι τελη εβδομου γιατι ηξερα οτι μετα δε θα μπορω να κουνηθω γιατι θα εχω βαρυνει...ΑΛΛΑ...αφου εχεις μαι γυναικα που ερχετε δε μπορει να ερθει λιγες παραπανω φορες να σου τα κανει??ξερω οτι θελεις να τα κανεις εσυ αλλα καλυτερα να ξεκουραστεις...και εγω τωρα στη δευτερη απο τις αρχες του εβδομου ειχα πονους στη πλατη και στη μεση δε μπορουσα οτε υπνο καλο να κανω ουτε να περπατησω ουτε να κατσω...ψιλοξαπλωτη την εβγαζα...και ναι το πιατο πανω στη κοιλια και το εφερνα κοντα μου για ναφαω....για τον υπνο ισως σε βοηθησει να βαζεις μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια σου ...και εγω στο καναπε την εβγαζα ...ποια ανατομικα και αδειες...ηθελα να βουλιαξω.....να σιδερωσεις καθιστη παιζει καθολου??εγω μεχρι και πιατα καθιστη επλενα....μη συζητησουμε πως επαιζα με τη μεγαλη...ξαπλα στο καναπε ή στο πατωμα αναλογα....ειχα και πονους στα ισχυα γιατι ητανε πολυ χαμηλα και με πιεζε...παντως να τα πεις στο γιατρο και ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ....πολυ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ...με το καλο :wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν στο χέρι μου δε θα τα άφηνα τα ρούχα τελευταια στιγμή. Τα πεθερικά μου όμως που ήθελαν να τα αγοράσουν μας είπαν ότι θα είχαν τα χρήματα γύρω στις 17/12. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν ήθελα να τους πιέσω για πιο νωρίς. Η μεγάλη μου βλακεία είναι ότι μέσω του άντρα μου δε ρωτήσαμε πόσα χρήματα διαθέτουν. Ετσι λοιπόν με τα 300 ευρώ που διέθεσαν πήραν 3 πυτζαμάκια, 3 φορμάκια βελουτέ, 1 κουβέρτα, 1 σετ σεντόνια, πανακια για τις γουλιές, σελτεδάκια, πάνες χασέ, 1 σετ πετσετούλες. Τα υπόλοιπα είπε η πεθερά μου θα μας τα φέρουν σε δώρα. Οπότε έπρεπε να τρέξουμε μέσα στις γιορτές να πάρουμε εμείς τα επιπλέον. Ευτυχώς που οι γονείς μου μας φρέναραν γιατί τα πήραν κρανίο με τα πεθερικά και ανέβηκαν παραμονή Πρωτοχρονιάς Αθήνα και πήγαν και αγόρασαν τα πάντα. Κορμάκια, φορμάκια, πετσέτες, κουβέρτες, σεντόνια, μέχρι πιπίλες, παιχνίδια, ριλάξ. Εχω ρουχαλάκια μέχρι 3 μηνών. Τους φώναζα ότι θα μου φέρουν και στο μαιευτήριο, αυτοί τίποτα. Καλύτερα να έχουμε τα πάντα μου λένε παρά να περιμένουμε από τα δώρα. Αυτά αλλάξέ τα και πάρε για μεγαλύτερη ηλικία. Αφού τα περισσότερα δεν τα έπλυνα από τώρα. Τέσσερις σακκούλες μπήκαν στο πατάρι για μετά τη γέννα. Οπότε γι αυτό καθυστέρησα να τα τακτοποιήσω. Γι αυτό δεν θέλω να κρέμομαι από άλλους .......αλλά οι καταστάσεις σε αναγκάζουν. Τουλάχιστον τώρα έχουμε τα πάντα και περιμένουμε να έρθει το μωρό να τα χαρεί.

Καθιστή δεν μπορώ να σιδερώσω με τίποτα. Απλά το σπάω κάπως. Σιδερώνω περίπου 30 λεπτά και μετά ξαπλώνω στο καναπέ. Αργότερα ξανασυνεχίζω.Το θέμα δεν είναι ότι έχω μόνο αυτά. Το μαγείρεμα, το πλύσιμο στις κατσαρόλες, το στρώσιμο του τραπεζιού σε αναγκάζουν να είσαι όρθια και επιβαρύνεται η κατάσταση. Τώρα προσπαθώ να μαγειρεύω απλά φαγητά για σήμερα και την επόμενη μέρα αναγκαστικά.

 

Στο κρεβάτι δε με βολέυει το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια. Κοιμάμαι στο πλάι και σπάνια ανάσκελα. Τώρα ξεκινήσαμε μασάζ κάθε βράδυ με λαδάκι και χθες κοιμήθηκα ξερή χωρίς πόνους. Απλά κατά τη διάρκεια της μέρας με ξαναπιάνει.

Ολα θα πάνε καλά, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έρθει ο μικρούλης και να είναι όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...