Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποβολη 28 εβδομαδων


λιτσα1

Recommended Posts

καλησπερα μελενε λιτσα κθελω να μοιραστω την δικη μου ιστορια.απο το 2006 προσπαθουσαμε για ενα μωρο χωρισ να εχουμε καποιο προβλημα ουτε εγω ουτε οαντρασ μου,μετα απο δυο χρονια στησ 19 μαιου 2008 στα γενεθλια του αντρα μου μαθαινω οτι ημουν εγκυοσ χαρα απεριγραπτη.ολα πηγαιναν τελεια μεχρι που στησ 31οκτωμβριου(28 εβδομαδων εγω) μια ωρα πριν παω στην γυναικολογο μου μεπιανει ενα δυνατοσ πονοσ καιμοραγια φυσικα το μωρο χαθηκε,εκεινη την στιγμη ενιωθα οτι σταματησα να ζω.πηγα στην κλινικη κμου ειπαν οτι επρεπε να το γεννησω φυσιολογικα,δεν μπορειτε να φανταστειτε πωσ ειναι,δεν βρισκω τα λογια να το περιγραψω.τελικα γεννησα στισ 1 νοεμβριου 2008.σασ γραφω τησ ημερομηνιεσ για να δειτε πωσ η μοιρα ηταν πολυ σκληρη μαζι μασ στα γενεθλια του αντρα μου εμαθα πωσ ημουν εγκυοσ και στα δικαμου γενεθλια 1 νοεμβριου γεννησα κ εχασα το μωρο μου.πωσ να ξεχασω.εκτοσ αυτου την απομενη μερα μου ηρθε γαλα απο το στηθοσ εκει μεαποτελειωσε.ενα χρονο τωρα προσπαθουμε αλλα τιποτα.αυτα πουλενε οτι ξεχνασ για μασ τουλαχιστον δεν ισχυει οπονοσ ειναι ακριβωσ τι ιδιο.δεν νομιζω οτι θα ξεχασω ποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙ! ΛΥΠΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΜΕ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΣΟΥΠ!ΣΚΑΕΙ ΜΥΤΗ!ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ ΛΟΙΠΟΝ!ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΞΕΙΔΑΚΙ (ΑΝ ΒΟΛΕΥΕΙ) ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σασ ευχαριστω παρα πολυ μου δινετε κουραγιο.μεχρι τωρα δεν μπορουσα νατο συζητησω και μου εκανε πολυ κακο.προσπαθουμε να αποβαλουμε το αγχοσ αλλα δεν ειναι καθολου ευκολο,καθε μηνα σκεφτομαστε θαρθει περιοδοσ η οχι.αληθεια πωσ μπορει να διωξει κανεισ το αγχοσ πειτε μου κγω θα το κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το οτι μπορεις να το λες πλεον ειναι ενα μεγαλο βημα δεν φευγει ο πονος αλλα σαφος ειναι ενα κατι σε ολο αυτο το τρελο θεμα που εχεις ζησει,κανε κουραγιο και μην σταματας να προσπαθεις γιατι η ζωη ειναι ωραια και το μωρακι σου θα ερθει απλα εχει χαθει λιγο στον δρομο.ο γιατρος σου τι λεει κανατε βιοψια να δειτε απο που προηλθε το 'κακο'?ειναι δυσκολο και σου ευχομαι μεσα ααπο την καρδια μου οσο ποιο συντομα να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλια σου

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ!ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ!ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΞΥΠΝΙΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΧΑΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!ΚΑΝΕ ΟΜΩΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ!ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ!ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ!ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΙΝΟΤΥΠΟ!ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

μην απελπιζεσαι καλη μου...και γω εχασα 1 μωρο και μερα απο 6 μηνες ακομα 1...και μαλιστα στο πρωτο εμαθα οτι ημουν εγκυος στα γεννεθλια μου και στο δευτερο εμαθα οτι ημουν εγκυος στα γεννεθλια του αντρα μου.παρομοια περιπτωση με εσενα...πιστευα πως ποτε τελικα δε θα κανω παιδι.και οριστε ειμαι με 2 αυτη τη στιγμη!!κουραγιο σε καταλαβαινω απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

λιτσα, εχω πριν 5 μηνεσ γεννησα και σε δυο μερες πεθανε το κοριτσακι μου!!!!! ειναι πολυ δυσκολο ,σε καταλαβαινω απολυτα!!! δεν πρεπει να χανουμε το κουραγιο μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην χαιρομαι που υπαρχεται κμπορω νατο μοιραστω μαζι σασ.μερωτησατε τι εδειξε η βιοψια δυστυχωσ δεν εγινε το γιατι δεν το ξερω εκεινη την στιγμη δεν σκεφτομασταν κογιατροσ δεν μασ ειπε.βασικα ηταν σχεδον απων στησ δυο μερεσ την ειδα 5 η 10 λεπτα δεν μασ ειπε τι μπορει να εφταιξε.εμεισ πηγαμε σε πολλουσ γιατρουσ οι περισοτεροι για αποκολληση πλακουντα μασ ειπαν συμφωνα μετα δικα μασ λεγομενα κ των εξετασεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

porgitsa στην κλινικη ζητησαν απο των αντρα μου να το δει κ ακομη δεν μπορει να τοξεχασει λεει οτι ηταν σαν να κοιμοταν,εμενα δεν μου το δειξαν αν κ το ηθελα αλλα καλυτερα.φανταζομαι ποσο δυσκολο σου ειναι να ξεχασεισ.θα τα καταφερουμε ετσι δεν ειναι,θα γινουμε μανουλεσ κμεισ καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΕΣ!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ!ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Λιτσα η ξαδελφη μου εχασε το δευτερο παιδακι της 3 μηνες αφοτου γεννηθηκε απο προβλημα στην καρδουλα του..

Εκει να δεις πονος.. Εκει συνηδητοποιεις οτι καλυτερα να μην το φερεις ποτε στη ζωη παρα να το παρεις στα χερια σου να το αγκαλιασεις να παιζεις μαζι του κ να το χασεις μετα απο λιγο καιρο..

 

Σκεψου μονο πως οτι εγινε, εγινε για να προστατεψει κ σενα κ το μωρακι σου απο κατι χειροτερο.

Ευχομαι συντομα να αποκτησεις ενα μωρακι υγιεστατο κ να γεμισει τη ζωη σου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

...Και η αδερφή μου πριν λίγο καιρό έχασε το μωράκι της 24 εβδομάδων ήτανε… Το παρήγορο για αυτήν είναι ότι έχει άλλα δύο παιδιά. Πήγε κανονικά για την τυπική εξέταση στο γιατρό της και της είπε ότι δεν χτυπά η καρδιά του…. Ο γιατρός της είπε όμως, ότι έχει η ίδια ανατομικό πρόβλημα στη μήτρα της (οπίσθια κάμψη μήτρας ) και αυτό μπορεί να έφταιγε… και αν θα ήθελε να ξαναμείνει έγκυος αυτό θα έπρεπε να το κάνει με προγεννητικό έλεγχο, φάρμακα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

...Και η αδερφή μου πριν λίγο καιρό έχασε το μωράκι της 24 εβδομάδων ήτανε… Το παρήγορο για αυτήν είναι ότι έχει άλλα δύο παιδιά. Πήγε κανονικά για την τυπική εξέταση στο γιατρό της και της είπε ότι δεν χτυπά η καρδιά του…. Ο γιατρός της είπε όμως, ότι έχει η ίδια ανατομικό πρόβλημα στη μήτρα της (οπίσθια κάμψη μήτρας ) και αυτό μπορεί να έφταιγε… και αν θα ήθελε να ξαναμείνει έγκυος αυτό θα έπρεπε να το κάνει με προγεννητικό έλεγχο, φάρμακα κτλ.

 

 

 

Καλε τιο σχεση εχει η οπισθια καμψη με το οτι εχασε το μωρακι στην 24 εβδ (και μετα απο 2 ακομα εγκ)?

Και αφου εχει μεινει ηδη 3 φορες εγκ....γιατι πρεπει να παρει φαρμακα?

 

Αμαν με τους ανιδεους γιατρους.....δεν μπορω να τπ πιστεψω οτι αυτοι εχουν βγει απο καποια σχολη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα μια αποβολή β΄τριμήνου πριν χρόνια, λόγω ανεπάρκειας τραχήλου. Δε γνώριζα το πρόβλημά μου. Σε νιώθω απόλυτα, ποτέ δεν το ξέχασα αυτό το μωρό, όμως ο πόνος καταλάγιασε όταν γέννησα τον γιο μου. Εκανα περίδεση τραχήλου και πέρασα και τις 2 εγκυμοσύνες μου σε μερική ακινησία από την αρχή ως το τέλος. Ηταν δύσκολα, όμως πήγαν όλα καλά.

Σου εύχομαι τα καλύτερα, κι ένα υγιές μωράκι σύντομα στην αγκαλιά σου!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ''ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ"ΕΖΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΓΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ.ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά ότι πιο σκληρό μπορώ να φανταστώ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, σε όλες οι κοπέλες που πέρασαν κάτι αντίστοιχο, ο Θεός να τους δίνει δύναμη και πολύ σύντομα να τους χαρίσει αυτό που επιθυμούν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μελενε λιτσα κθελω να μοιραστω την δικη μου ιστορια.απο το 2006 προσπαθουσαμε για ενα μωρο χωρισ να εχουμε καποιο προβλημα ουτε εγω ουτε οαντρασ μου,μετα απο δυο χρονια στησ 19 μαιου 2008 στα γενεθλια του αντρα μου μαθαινω οτι ημουν εγκυοσ χαρα απεριγραπτη.ολα πηγαιναν τελεια μεχρι που στησ 31οκτωμβριου(28 εβδομαδων εγω) μια ωρα πριν παω στην γυναικολογο μου μεπιανει ενα δυνατοσ πονοσ καιμοραγια φυσικα το μωρο χαθηκε,εκεινη την στιγμη ενιωθα οτι σταματησα να ζω.πηγα στην κλινικη κμου ειπαν οτι επρεπε να το γεννησω φυσιολογικα,δεν μπορειτε να φανταστειτε πωσ ειναι,δεν βρισκω τα λογια να το περιγραψω.τελικα γεννησα στισ 1 νοεμβριου 2008.σασ γραφω τησ ημερομηνιεσ για να δειτε πωσ η μοιρα ηταν πολυ σκληρη μαζι μασ στα γενεθλια του αντρα μου εμαθα πωσ ημουν εγκυοσ και στα δικαμου γενεθλια 1 νοεμβριου γεννησα κ εχασα το μωρο μου.πωσ να ξεχασω.εκτοσ αυτου την απομενη μερα μου ηρθε γαλα απο το στηθοσ εκει μεαποτελειωσε.ενα χρονο τωρα προσπαθουμε αλλα τιποτα.αυτα πουλενε οτι ξεχνασ για μασ τουλαχιστον δεν ισχυει οπονοσ ειναι ακριβωσ τι ιδιο.δεν νομιζω οτι θα ξεχασω ποτε.

σε καταλαβαινω απολυτα. το εχω παθει και εγω. προσπαθουσαμε για μωρο πανω απο 4 χρονια με κλομιφαινη για 7-8 μηνες καθε φορα.δεν ηξερα οτι δεν πρεπει να τα παιρνεις για τοσο μεγαλο διαστημα.τελος παντων εμεινα εγκυος αλλα ο β επιπεδου μας πηρε την χαρα εδειξε σοβαρο καρδιολογικο προβλημα και επρεπε να διακοψουμε ημουν 22 εβδομαδων ενιωθα το μωρο και η κοιλια μου ειχε μεγαλωσει παρα πολυ. μια εβδομαδα πριν ειχα ψωνισει τα παντα. εγινε η διακοπη με προκληση τοκετου. ογιατρος απων.και οι μαιες και οι αδερφες απουσες. ο ανδρας μου με ξεγεννησε,ειδε το μωρο και μετα ηρθαν και το πηραν. δεν θελει να μιλαμε γι αυτο. ολοι μου λεγανε πως μετα μενεις ευκολα εγκυος εγω δεν εμεινα. εχουν περασει 9 μηνες που εγινε η διακοπη και δεν υπαρχει μερα που να μην το σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

porgitsa στην κλινικη ζητησαν απο των αντρα μου να το δει κ ακομη δεν μπορει να τοξεχασει λεει οτι ηταν σαν να κοιμοταν,εμενα δεν μου το δειξαν αν κ το ηθελα αλλα καλυτερα.φανταζομαι ποσο δυσκολο σου ειναι να ξεχασεισ.θα τα καταφερουμε ετσι δεν ειναι,θα γινουμε μανουλεσ κμεισ καποια στιγμη.

κοριτσακι μου γλυκο σου ευχομαι ολοψυχα να γινεται πολυ συντομα γονεις γιατι σας το χρωσταει .....

δεν θα ξεχασετε ποτε το αγγελουδακι σας που δεν προλαβε να σας γνωρισει αλλα οταν θα ερθει στην ζωη σας το μωρακι σας θα απαλυνει ο πονος και ο θυμος που ισως νιωθεται για οτι σας συνεβει.

ευχομαι να γινει πολυ γρηγορα

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, μην στεναχωριέσαι.

Έχω χάσει κι εγώ δύο φορές μωράκια με αποβολές.

 

Αυτό που μου είπε ο γιατρός και με παρηγόρησε πολύ ήταν οτι σε αυτές τις περιπτώσεις καλύτερα που χάνουμε τα μωρά μας (και ίδιως πριν να γεννηθούν) γιατί για να "χαθούν" σημαίνει οτι η φύση απο μόνη της προσπαθεί να μας απαλλάξει απο προβληματικά παιδιά! Γιατί για να μην αντέξει το μωράκι σημαίνει οτι σίγουρα κάποιο πρόβλημα θα υπήρχε (που ποτέ δεν θα μάθεις)...

Σκοπός είναι μου είπε να κάνουμε υγιή παιδιά και όχι απλά να κάνουμε παιδιά που μπορεί να έχουν κάποιο πρόβλημα και θα παιδεύονται όλη τους τη ζωή και αυτά

αλλά και εμείς!

 

Δόξα τω Θεώ, έχω τώρα ένα υγιέστατο κοριτσάκι και νιώθω η πιό τυχερή μαμά του κόσμου!

Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε και για δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

sophie κ ο δικος μου ο γιατρος αυτο ακριβως μου ειχε πει για τις 2 αποβολες αλλα φυσικα τα 2 παιδακια που εκανα μετα μου χαρισαν την απολυτη ευτυχια

Link to comment
Share on other sites

Καλε τιο σχεση εχει η οπισθια καμψη με το οτι εχασε το μωρακι στην 24 εβδ (και μετα απο 2 ακομα εγκ)?

Και αφου εχει μεινει ηδη 3 φορες εγκ....γιατι πρεπει να παρει φαρμακα?

 

Αμαν με τους ανιδεους γιατρους.....δεν μπορω να τπ πιστεψω οτι αυτοι εχουν βγει απο καποια σχολη!!!!

 

Και εγω χαζομάρα το ακούω...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα σημερα εκανα εξεταση προλακτινησ γιατι μετα απο ενα χρονο εχω ακομη γαλα στο στηθοσ αλλα ηταν στα φυσιολογικα,και συζητησα μετον γιατρο να κανω μια σπερματεγχυνση αν και δεν του αρεσε η ιδεα αλλα το δεχτηκε.εσεισ τι λετε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...