Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλες ανάπτυξης


Pipi

Recommended Posts

edit admin 1/6/2015

Δείτε το σχετικό άρθρο εδώ

http://parents.org.gr/health/a521

Δείτε τις καμπύλες για τους πρώτους 6 μήνες (με ζύγιση ανά εβδομάδα το πρώτο τρίμηνο) του ΠΟΥ

 

και εδώ λίστα με όλα τα ΣΟΣ θέματα που πρέπει να ξέρετε εάν γίνατε νέοι γονείς

http://parents.org.gr/health/a601

 

 

New baby height and weight charts have been developed by the World Health Organization based on studies following exclusively breastfed babies. The study was done from 1997 to 2003 to create new growth curves for assessing the growth and development of infants and young children around the world. While the natural feeding choice is breastfeeding, older baby height and weight charts were developed following formula fed babies.

 

ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΒΑΡΟΥΣ

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

0 έως 6 μηνών

0 μηνών έως 2 χρονών

6 μηνών έως 2 χρονών

2 έως 5 χρονών

0 μηνών έως 5 χρονών

 

5 έως 10 ετών

 

 

ΑΓΟΡΙΑ

 

0 έως 6 μηνών

0 μηνών έως 2 χρονών

6 μηνών έως 2 χρονών

2 έως 5 χρονών

0 μηνών έως 5 χρονών

 

5 έως 10 ετών

 

ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΥΨΟΥΣ

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

0 έως 6 μηνών

0 μηνών έως 2 χρονών

6 μηνών έως 2 χρονών

2 έως 5 χρονών

0 μηνών έως 5 χρονών

 

5 έως 19 ετών

 

 

ΑΓΟΡΙΑ

 

0 έως 6 μηνών

0 μηνών έως 2 χρονών

6 μηνών έως 2 χρονών

2 έως 5 χρονών

0 μηνών έως 5 χρονών

 

5 έως 19 ετών

 

 

ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ ΒΑΡΟΣ/ΥΨΟΣ

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

0 μήνων έως 2 ετών

2 έως 5 ετών

 

ΑΓΟΡΙΑ

 

0 μήνων έως 2 ετών

2 έως 5 ετών

 

 

 

The World Health Organization supports and relies on the premise that human breast milk provides the best for both healthy growth and cognitive development. Breastfed babies are often lean babies and the newer baby height and weight charts reflect this healthy and natural fact in the new growth curve particularly in the first six months of life and rapid growth. The new growth curves are intended to provide a single international standard that stands for the best measure of growth for all children from birth to five years of age representing breastfeeding as the normal feeding choice for healthy growth and development.

 

 

Πιστεύω πως θα φανούν χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες σχετικά με τις νέες καμπύλες ανάπτυξης μιας και αυτές που υπάρχουν στο πίσω μέρος του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού δεν αφορούν παιδιά που θηλάζουν. Τις μάζεψα όλες μαζί ώστε να μην χρειάζεται πολύ ψάξιμο για να βρεθούν. Τα αρχεία είναι σε μορφή .pdf και χρειάζονται το Acrobat Reader για να ανοίξουν.

 

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις καμπύλες ανάπτυξης θα βρείτε στο site του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ ωραια πιπι,θα τα εκτυπωσω και θα τα κραταω σε επομενη επισκεψη στην παιδιατρο να τις τα τριψω στη μουρη αν μου ξαναπει τιποτα :twisted: .

Σ'ευχαριστουμε πολυ πιπι!!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

είχα φτιάξει ένα excel που είχα περάσει τις καμπύλες σε διάγραμμα και απλά συμπλήρωνα κάθε μήνα τις μετρήσεις, και έβγαινε η καμπύλη του παιδιού.

Δεν νομίζω ότι ήταν με τις καμπύλες του WHO, οπότε θα το ξαναφτιάξω και θα σας το βάλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι ήταν με τις καμπύλες του WHO, οπότε θα το ξαναφτιάξω και θα σας το βάλω.

 

Ήταν με τις ελληνικές καμπύλες. Αλλά ο WHO έχει δική του εφαρμογούλα, γιατί να μπαίνεις στον κόπο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με ανησυχήσατε! Ο δικός μου ήταν 2,5 μηνών στην ψηλότερη καμπύλη του βιβλιαρίου υγείας και σύμφωνα με τον WHO είναι στην υψηλότερη καμπύλη για 8-9 μηνών!!! :shock: Γιατί τόση διαφορά;;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

voukal το παιδί σου είναι πολύ ψηλό για την ηλικία του! Πρέπει να σταματήσεις αμέσως το θηλασμό και να δώσεις σκόνη. Α, όλα κι όλα, δε θα γίνει το παιδί σου πιό ψηλό απ'τα δικά μας. :lol:

 

Σοβαρά τώρα πόσο είναι το μικρό σου? Είσαι σίγουρη οτι κοιτάς σωστά τις καμπύλες? Πάντως όπως και νά χει δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν παιδάκια που είναι πάνω απ'τις καμπύλες σε βάρος και ύψος. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Ένας μπούσουλας είναι όπως το είπες. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που πρέπει να κοιτάς μαζί με το ύψος/βάρος κλπ, όλα μαζί συνολικά σου δίνουν μια πιο σαφή εικόνα. Ένα από μόνο του δεν βγάζει νόημα και σε οδηγεί σε περιττό άγχος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βρήκα ένα ακόμη εργαλειάκι, όπου μπορείτε να βάλετε ονλάιν ζυγίσεις και ύψη και να έχετε το διάγραμμα στην οθόνη σας.

 

http://www.argiriou.org/gc.php?lang=el

 

 

Είναι στην σελίδα του παιδίατρου Αργυρίου που είναι και πιστοποιημένος σύμβουλος IBCLC.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμεις εχουμε ξεφυγει και δεν μας βγαζει βαρος,αν συνεχισει ετσι τη βλεπω να χρονιζει και να ναι καμια 15 κιλα.

Ξερω οτι δεν κανει παχυσαρκα παιδια ο θηλασμος αλλα προβλεπω οτι θ'αργησει να περπατησει λογω παχους..

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eμεις εχουμε ξεφυγει και δεν μας βγαζει βαρος,αν συνεχισει ετσι τη βλεπω να χρονιζει και να ναι καμια 15 κιλα.

Ξερω οτι δεν κανει παχυσαρκα παιδια ο θηλασμος αλλα προβλεπω οτι θ'αργησει να περπατησει λογω παχους..

 

Εβαλες , στο βαρος? Αν δηλ. το βαρος ειναι 9500, πρεπει να γραψεις 9,500. Κι εγω την πατησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το λινκ για τις ελληνικές καμπύλες δεν είναι όπως παλιά, είναι αυτό εδώ:

 

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/kampiles.asp.htm

 

Είναι ακριβώς τα διαγράμματα που υπάρχουν στο βιβλιάριο παιδιού αλλά εκτυπώνονται σε Α4 και υπάρχει καλύτερη εικόνα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!

Θηλάζω το μωρό μου αποκλειστικά και έχω εκνευριστεί με την παιδίατρο, σε σημείο που ψάχνω να βρω άλλον/άλλη!

Το μωρό μου γεννήθηκε 3030γραμ. και 50 εκ στις 36 εβδ + 1 ημ. Βγήκε από το μαιευτήριο 2.900 με οριακό ίκτερο 12.

Η παιδίατρος που ήρθε μας τόνισε να νοικιάσουμε ζυγαριά και να την ζυγίζουμε 2 φορές/εβδομάδα!!!

Από την στιγμή που νοικιάσαμε ζυγαριά οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

17/9 --> 2.840

21/9 --> 3.040

26/9 --> 3.020

28/9 --> 3.180.

Αλλά η παιδίατρος δεν είναι ευχαριστημένη!! Από ό,τι έχω διαβάσει και με τις καμπύλες που έχετε παραθέσει, το μωρό είναι ελαχίστως πιο κάτω από την προτελευταία καμπύλη (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό). Και βέβαια διάβασα ότι τα μωρά που σιτίζονται αποκλειστικά με μαμίσιο γάλα δεν είναι δυνατόν να παίρνουν χ γραμμάρια την εβδομάδα.

Εμένα όμως με έχουν τρελλάνει: από την μία η παιδίατρος που με έχει βάλει σε ένα τρυπάκι να ζυγίζω συνέχεια το μωρό, λες και έχει πρόβλημα, από την άλλη η μαμά μου που άκουσε από την νονά μου (!) ότι τα μωρά πρέπει να παίρνουν 250 γραμ/εβδομάδα (της το είπε ο παιδίατρος της κόρης της, η οποία του έδινε και ξένο γάλα)...

Εκνευρίζομαι και γίνομαι κακιά!!!

Είμαι παράλογη? Εσάς πώς σας φαίνονται τα παραπάνω?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Θηλάζω το μωρό μου αποκλειστικά και έχω εκνευριστεί με την παιδίατρο, σε σημείο που ψάχνω να βρω άλλον/άλλη!

Το μωρό μου γεννήθηκε 3030γραμ. και 50 εκ στις 36 εβδ + 1 ημ. Βγήκε από το μαιευτήριο 2.900 με οριακό ίκτερο 12.

Η παιδίατρος που ήρθε μας τόνισε να νοικιάσουμε ζυγαριά και να την ζυγίζουμε 2 φορές/εβδομάδα!!!

Από την στιγμή που νοικιάσαμε ζυγαριά οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

17/9 --> 2.840

21/9 --> 3.040

26/9 --> 3.020

28/9 --> 3.180.

Αλλά η παιδίατρος δεν είναι ευχαριστημένη!! Από ό,τι έχω διαβάσει και με τις καμπύλες που έχετε παραθέσει, το μωρό είναι ελαχίστως πιο κάτω από την προτελευταία καμπύλη (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό). Και βέβαια διάβασα ότι τα μωρά που σιτίζονται αποκλειστικά με μαμίσιο γάλα δεν είναι δυνατόν να παίρνουν χ γραμμάρια την εβδομάδα.

Εμένα όμως με έχουν τρελλάνει: από την μία η παιδίατρος που με έχει βάλει σε ένα τρυπάκι να ζυγίζω συνέχεια το μωρό, λες και έχει πρόβλημα, από την άλλη η μαμά μου που άκουσε από την νονά μου (!) ότι τα μωρά πρέπει να παίρνουν 250 γραμ/εβδομάδα (της το είπε ο παιδίατρος της κόρης της, η οποία του έδινε και ξένο γάλα)...

Εκνευρίζομαι και γίνομαι κακιά!!!

Είμαι παράλογη? Εσάς πώς σας φαίνονται τα παραπάνω?

 

Το μωρό σου βάζει 30 γρ. τη μέρα, ο μέσος όρος είναι 25 γρ. τη μέρα.

 

Στη μητέρα σου να πεις ότι το μωρό πρέπει να βάζει 200 γρ. την εβδομάδα ΜΕΤΑ την 20 μέρα. Μέχρι την 20η μέρα μπορεί να βάζει και λιγότερα, αρκεί να επιστρέψει στο βάρος γέννσης.

 

Η παιδίατρος προσπαθεί να σε αγχώσει και να σε καθοδηγήσει εκεί που θέλει. Και μόνο αυτό είναι αρκετό για να την αλλάξεις.

 

 

Πότε γεννήθηκε το μωρό σου;

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο βρε Αγλαια, αντε διοτι κοντευουν να με τρελλανουν!!

Η μικρη μου γεννηθηκε στις 10/09

 

Φρόντισε να τους τρελλάνεις εσύ!

Σε αυτά τα θέματα είναι όποιος προλάβει!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζει κάποια εμείς που δεν έχουμε τα καινούργια βιβλιάρια που μπορούμε να βρούμε τις καμπύλες?

 

http://www.patris.gr/articles/148230?PHPSESSID=tdi9mju4fdf05i7523aj7j7gf6

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια εμείς που δεν έχουμε τα καινούργια βιβλιάρια που μπορούμε να βρούμε τις καμπύλες?

 

http://www.patris.gr/articles/148230?PHPSESSID=tdi9mju4fdf05i7523aj7j7gf6

 

μπραβο margiota!!! πολυ ενδιαφερον το αρθρο !! :wink::wink:

για να δουμε τις καινουργιες καμπυλες..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο επικοινωνίας με τον κύριο Καφάτο για να μας δώσει τις νέες καμπύλες που θεωρεί ότι πρέπει να ισχύουν σήμερα ??? Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή του!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...