Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφέ υγρά κατά την εγκυμοσύνη!!! S.O.S.!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν γνωρίζετε από την πείρα σας! Είμαι 6 εβδομάδων και 1 ημέρας έγκυος. Τη Δευτέρα μάλιστα, ακούσαμε και την καρδούλα του μωρού!!! Χθες, ενώ ήμουν στην τουαλέτα, καθώς σκουπιζόμουν είδα στο χαρτί κάτι καφέ υγρά, όπως όταν τελειώνουμε την περίοδο, αλλά πιο ανοιχτά. Πανικοβλήθηκα είναι αλήθεια, πήρα τηλ. το γιατρό, αλλά μου είπε να μην ανησυχώ, είναι κάτι σύνηθες που απλά θέλει ξεκούραση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εσάς που είστε πιο έμπειρες είναι αν σας είχε συμβεί κάτι ανάλογο ή αν είχατε ακούσει κάτι τέτοιο;;; Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ, γιατί δεν μπορώ να απυσιάσω από τη δουλειά αυτό το διάστημα και προσπαθώ να κάνω τα πάντα για να μην κουραστώ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς!!

Είχα ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα, όταν ήμουν κι εγώ 6 εβδομάδων!! Εμεινα στο κρεβάτι γύρω στις 10 μέρες μετά από συμβουλή του γιατρού μου και όλα μια χαρά!! :P

ANNA

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ περίπου στην 5η εβδομάδα. Είχα λίγο αιματάκι στο χαρτί μόνο, όχι στο εσώρουχο, και μόνο για μία φορά. Φοβήθηκα λίγο. Ηταν παραμονή Πρωτοχρονιάς και είχα τραπέζι σε γονείς και πεθερικά, οπότε δεν μπορούσα να ξεκουραστώ. Ευτυχώς είχα τον άντρα μου που με βοήθησε πάρα πολύ. :) Στο γιατρό δεν είχα πάει ακόμη γιατί ήταν νωρίς. Όταν πήγα όμως μετά από 10 ημέρες της είπα τι συνέβει και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει τους πρώτους μήνες να δεις λίγο αιματάκι περίπου όταν αλλάζεις μήνα. Αν σου συνεχιστεί ή το ξαναδείς πρέπει οποσδήποτε να προσέξεις και να το πεις στο γιατρό σου άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου είναι απόλυτα φυσιολογικό....και νομίζω ότι έχει συμβεί στις περισσότερες από εμάς.

Και εγώ είχα τραπέζι σε 15 άτομα την Παραμονή Πρωτοχρονιάς, βάλε το μαγείρεμα, βάλε την ορθοστασία, είδα λίγο καφέ στο χαρτί όχι στο εσώρουχο. (Bougioukaki..... τόσες πολλές συμπτώσεις πια? )

Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση πολύ, και να μην σηκώνω καθόλου βάρη, όχι σκυψίματα.

Όπότε αν προσέξεις λίγο θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου, να είστε καλά! Χίλια ευχαριστώ!!!! Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 5 που είμαι γραφείο δεν μπορώ ασφαλώς να είμαι στο κρεβάτι, απλά, όσο μπορώ προσπαθώ μόνο να κάθομαι και να γράφω και να μην κινούμαι πολύ. Αλλά τα απογεύματα που θα γυρνάω σκοπεύω να την βγάζω ξάπλα! Ελπίζω να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα που δεν μπορώ να μείνω τελείως στο κρεβάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Implantation bleeding: There can be a small amount of spotting associated with the normal implantation of the embryo into the uterine wall, called implantation bleeding. This is usually very minimal, but frequently occurs on or about the same day as your period was due. This can be very confusing if you mistake it for simply a mild period and don't realize you are pregnant. This is a normal part of pregnancy and no cause for concern.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται κ απο μενα!

συνεβηκε κ σε μενα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου κ τωρα, αν δεις το tickerακι μου,κραταω την πριγκιπισα μου αγκαλια!

μην ανησυχεις, ξεκουρασου, ακου τον γιατρο σου κ ολα θα πανε καλα..

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου.

χχχ φιλικα,Χριστινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fallenangel,εγω απο τη δικη μου πλευρα θα σε συμβουλευα να παρεις αδεια!!! Οχι οτι ειναι κατι ανησυχητικο,οπως εγραψαν και τα κοριτσια ειναι κατι που συμβαινει σε πολλες εγκυους,αλλα αφου σου ειπε ο γιατρος για ξεκουραση,τι το θες βρε μανα μου και πηγαινεις στη δουλεια; Παρε μια αδεια κι αν δε θες να τους ανακοινωσεις οτι εισαι εγκυος (εγω τους το ανακοινωσα στον 5ο μηνα!!! ) πες τους μια αλλη δικαιολογια. Δεν ξερω,ισως φταιει το οτι εγω ημουν πολυ φοβιτσιαρα,αλλα προσωπικα στη θεση σου θα καθομουν σπιτι για λιγες μερες. Εξυπακοπυεται οτι οταν λεμε σπιτι εννοουμε χωρις δουλειες και βαρη!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι στην 8η εβδομάδα κι επειδη είδα λίγο καφέ αιματάκι πριν 15 μέρες η γιατρός είπε ξεκούραση. Πήγα όμωσ στη δουλεια με αποτέλεσμα να συνεχίσει και να γίνει ροζ και λίγο κοκκινο.... τωρα παίρνω utrogestan και ξαπλώνω εδω και 10 μέρες και παρόλο που μου λέει η γιατρος να μην ανησυχώ..... Απ τη δουλεια πήρα άδεια ένα μήνα. Καλύτερα κάν ε το ίδιο κι εσύ. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά ποτέ δεν ξέρεις>

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και πηρες αδεια marilena.s. !!! Δεν αξιζει για καμμια δουλεια να κουραζεσαι και να ξεπερνας τα ορια σου-ποσο μαλλον οταν εισαι εγκυος!!! Ετσι κι αλλιως,το πιστευω ακραδαντα,στις δουλειες χιλιχα καλα να δωσεις σπανια θα αναγνωριστουν,το λαθος που ισως κανεις ομως ολοι θα το θυμουνται!!! Νομιζεις οτι θα το εκτιμησουν αν συνεχισεις να πηγαινεις ενω σου ειπε ο γιατρος να ξεκουραστεις; Τιποτα δε θα εκτιμησουν!!! Στο λεω εκ πειρας!!! Το μωρακι σου πανω απ' ολα!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και πηρες αδεια marilena.s. !!! Δεν αξιζει για καμμια δουλεια να κουραζεσαι και να ξεπερνας τα ορια σου-ποσο μαλλον οταν εισαι εγκυος!!! Ετσι κι αλλιως,το πιστευω ακραδαντα,στις δουλειες χιλιχα καλα να δωσεις σπανια θα αναγνωριστουν,το λαθος που ισως κανεις ομως ολοι θα το θυμουνται!!! Νομιζεις οτι θα το εκτιμησουν αν συνεχισεις να πηγαινεις ενω σου ειπε ο γιατρος να ξεκουραστεις; Τιποτα δε θα εκτιμησουν!!! Στο λεω εκ πειρας!!! Το μωρακι σου πανω απ' ολα!!! :wink::wink::wink:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο joe. Όλες αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε πρώτα απ' όλα. Τα μωρά μας και τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!! Τελικά, δόξα το Θεό, μόνο σε αυτό το σκούπισμα ήταν και δεν τα ξαναείδα μέχρι στιγμής. Έχουν καθαρίσει τα υγρά σχεδόν τελείως... Είστε όλες υπέροχες και σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ.ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΟΛΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΑΣΤΑ!ΕΜΕΙΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ.ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΑΥΤΟ. :D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια. Και ο γιατρός μου έγραψε να κάτσω 10 μέρες οπωσδήποτε. Κι ας μην ξαναδώ αίμα.

Κι εγώ είχα πολύ δουλειά απο το γραφείο και κανονικά δε μπορούσα να λείψω, αλλά να σου πω κάτι??? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ???

ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ. ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εχτές διαπίστωσα και εγω τα καφε στο εσωρουχο οχι στο σκουπισμα :( πήρα τον γιατρό τηλεφωνο και μου είπε να φύγω από την δουλεια και να παω να ξαπλώσω και το απογευμα να ξαναεπικοινωνησω μαζί του.

Εν τελει δεν ξανα είδα από χτες το μεσημέρι τιποτα και που είπε να κινητοποιηθω σιγα σιγα, αλλά δεν σας κρύβω κορίτσια ότι έχω τρελαθεί :(

Μέχρι την Πέμπτη που είναι να πάω στο γιατρό δεν με βλεπω καλά :?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εχτές διαπίστωσα και εγω τα καφε στο εσωρουχο οχι στο σκουπισμα :( πήρα τον γιατρό τηλεφωνο και μου είπε να φύγω από την δουλεια και να παω να ξαπλώσω και το απογευμα να ξαναεπικοινωνησω μαζί του.

Εν τελει δεν ξανα είδα από χτες το μεσημέρι τιποτα και που είπε να κινητοποιηθω σιγα σιγα, αλλά δεν σας κρύβω κορίτσια ότι έχω τρελαθεί :(

Μέχρι την Πέμπτη που είναι να πάω στο γιατρό δεν με βλεπω καλά :?

 

κατερινα79 δεν ειναι τιποτα αδικα στεναχωριεσαι :!: και εγω ειχα δει καφε κ μου το ειχε πει ο γιατρος αμα δεις καφε μην φοβηθεις συμβαινει αυτο ισως ειναι η αλλαγη του μηνα δεν ειναι τιποτα θα μεινεις λιγο ξαπλα κ ολα καλα :!::D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν περιπου 8 εβδομαδων οταν το πρωι στις 6

σηκωθηκα και πηγα τουαλετα και ειδα αυτα τα

καφε. Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου,

πανικοβληθηκα και πηρα το γιατρο τηλεφωνο.

Μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχιτκο και μου

ειπε να ξαπλωσω. Επισης μου ειχε πει οτι συμβαινει πολλες φορες αυτο πιθανοτατα απο την εμφυτευση του ωαριου.

Εμεινα ξαπλωμενη για δυο μερες.

Εγω ομως ηθελα να βεβαιωθω οτι δεν υπαρχει προβλημα

και πηγα να με δει ο γιατρος. Απο την εξεταση διαπιστωσε

οτι ο τραχηλος ηταν κλειστος (καλο σημαδι μου ειχε πει) και με εστειλε και εκανα μια εξεταση αιματος η οποια βγηκε την αλλη

μερα παρα πολυ καλη.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφου ξανειδα σημερα παλι τα απαισια καφε πηγα στον γιατρο σημερα το πρωι και κατοπιν εξετασης και αφου είδαμε το σακουλακι πιο μεγαλο αυτη τη φορα μας ειπε οτι όλα ειναι καλα, ο τραχηλος έχει κλεισει και το σακουλακι είναι μια χαρα στη θεση του :wink: Η εξηγηση ισως είναι οτι με την εγκατασταση του εμβρύου σπάνε καποια αγγεια στην μητρα και εξου και το καφε αιμα. Εφυγα ανακουφισμενη απο τον γιατρο αν και παλι με λιγο αγχος γιατι δεν το ακουσαμε ακομα, θα ξαναπαω την ερχομενη εβδομαδα 14 ή 15 του μηνα.

 

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για την συμπαρασταση :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

την παρασκεύη το επάθα και εγώ στο σκούπισμα.....τηλεφώνησα πανικόβλητη τον γιατρό και μου είπε να πάω για υπέρηχο το Σάββατο και να ξεκινήσω utrogestan.

Βέβαια από τότε δεν τα ξαναείδα αλλά το Σάββατο στον υπέρηχο δεν άκουσε καρδούλα! είδαμε μόνο σάκο!

Δεν έπρεπε να δούμε έμβρυο?....μου είπε ότι βλέπει το ωχρουν σωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

την παρασκεύη το επάθα και εγώ στο σκούπισμα.....τηλεφώνησα πανικόβλητη τον γιατρό και μου είπε να πάω για υπέρηχο το Σάββατο και να ξεκινήσω utrogestan.

Βέβαια από τότε δεν τα ξαναείδα αλλά το Σάββατο στον υπέρηχο δεν άκουσε καρδούλα! είδαμε μόνο σάκο!

Δεν έπρεπε να δούμε έμβρυο?....μου είπε ότι βλέπει το ωχρουν σωμάτιο!

 

Καλημερα Κazolina, εγώ που πήγα εχτές μου ειπε οτι είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδουλα :wink: παίζει ο ρόλος βέβαια και η συλληψη πότε έγινε :wink:

Και γω πάντως μεσα μου ανησυχω για αυτό, αλλα απ' οτι εχω καταλαβει θα ανησυχω παντα για κατι τελικα :oops:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλά, μην ανησυχείτε και όλα θα πάνε καλά... :D Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα ότι δεν ακούσατε καρδούλα ακόμα ή δεν είδατε έμβρυο αλλά μόνο το σάκο. Είναι πολύ νωρίς ακόμη, η σύλληψη έγινε αργότερα απ' όσο υπολογίζετε, αυτή είναι η εξήγηση, απ' όσο ξέρω και μαθαίνω και από τον γιατρό μου. Κι εμείς την πρώτη φορά είδαμε τον σάκο και στο επόμενο ραντεβού είδαμε έμβρυο και ακούσαμε την καρδούλα. Είμαστε όλες στην ίδια φάση και σκεφτόμαστε ακριβώς τα ίδια πράγματα τελικά!!! Μην αγχώνεστε γιατί κάνετε κακό σ' εσάς και στο φασολάκι... :wink: Πάντα θα υπάρχει κάποιος λόγος ν' αγχωθούμε. Το θέμα είναι να διαχειριζόμαστε σωστά κάθε κατάσταση, ν' αποβάλουμε το άγχος και να σκεφτόμαστε μόνο θετικά, ότι όλα θα πάνε καλά... Σας μιλάει η προσωποποίηση του άγχους, απλά τον τελευταίο καιρό καταβάλλω προσπάθειες να το καταπολεμήσω. Εξαλλου, γι αυτό είμαστε όλες εδώ, για να λέμε τα άγχη μας και να βρίσκουμε τρόπο να τα αντιμετωπίσουμε! :D:D

Link to comment
Share on other sites

είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση και οι τρεις.......

πάντως πραγματικά έχουμε πολύ άγχος....γιαυτό δεν ήθελα να πάω στον γιατρό......ήθελα να πάω μια και καλή στην 8η εβδομάδα για να ακούσω καρδιά ή να μην ακούσω!

Τελικά φοβήθηκα πολύ με το λίγο αίμα και πήγα!

 

Τελικά αν έχεις μία αποβολή είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και γίνεσαι υπερβολικός.....με το άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...