Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω αν πίνει κάποια θηλάζουσα, βαλεριάνα.

Επιτρέπεται κατα την διάρκεια της γαλουχίας? Διάβασα οτι περνάει απο το γάλα μας, αλλά το θέμα είναι αν είναι επικίνδυνο.

θα ήθελα να πίνω το βράδυ, για να με χαλαρώνει λίγο πριν ξαπλώσω. Αργώ πολύ να κοιμηθώ και μετά ξυπναει και το παιδί περίπου 3 φορές για γάλα, οπότε δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου 13 μήνες τώρα. Επίσης δεν κοιμαται και τα μεσημέρια, οπότε αν κερδίσω λίγο ύπνο παραπάνω τις πρώτες βραδινές ώρες θα είναι σημαντικό για μένα.

Δεν θα με χάλαγε βεβαια να χαλαρώσει λίγο και ο μικρός με τη βαλεριάνα, ώστε να κοιμαται τα μεσημέρια περισσότερο απο 20 λεπτα!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα να μάθω αν πίνει κάποια θηλάζουσα, βαλεριάνα.

Επιτρέπεται κατα την διάρκεια της γαλουχίας? Διάβασα οτι περνάει απο το γάλα μας, αλλά το θέμα είναι αν είναι επικίνδυνο.

θα ήθελα να πίνω το βράδυ, για να με χαλαρώνει λίγο πριν ξαπλώσω. Αργώ πολύ να κοιμηθώ και μετά ξυπναει και το παιδί περίπου 3 φορές για γάλα, οπότε δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου 13 μήνες τώρα. Επίσης δεν κοιμαται και τα μεσημέρια, οπότε αν κερδίσω λίγο ύπνο παραπάνω τις πρώτες βραδινές ώρες θα είναι σημαντικό για μένα.

Δεν θα με χάλαγε βεβαια να χαλαρώσει λίγο και ο μικρός με τη βαλεριάνα, ώστε να κοιμαται τα μεσημέρια περισσότερο απο 20 λεπτα!!!:D

δεν ξερω να σου πω για τον θηλασμο. αλα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης σιγουρα δεν επιτρεπεται. αρα μπορω απλα να υποθεσω οτι ουτε στον θηλασμο κανει. μην το ρισκαρεις ρωτα παιδιατρο! αλλα με τετοια κουραση ρε κοπελια θα επρεπε να πεφτεις ξερη!!!!!!!!! ;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη δόση που μπορείς να πάρεις είναι 9 γραμμάρια ή 2 γραμμάρια αποστάγματος.

Αυτές οι οδηγίες υπάρχουν στο e-lactancia.

Δεν υπάρχουν διαθέσιμες περισσότερες πληροφορίες.

 

Θεωρείται σχετικά ασφαλές σε αυτή τη δόση.

 

Το μωρό σου είναι μεγάλο και δεν τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό, οπότε η χρήση της είναι πιο ασφαλής, ειδικά αν τη χρησιμοποιείται μετά το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαΐα.

 

Θα παίρνω μόλις τον θηλάσω το βράδυ πριν κοιμηθεί. Απο εκείνη την ώρα ξαναξυπνάει για θηλασμό μετά απο περίπου 4 ώρες συνήθως.

 

Υπάρχουν στοιχεία οτι η ποσότητα που περναει απο το γάλα μπορεί να επηρεάσει και το παιδί? Εννοώ να του προκαλέσει μια χαλάρωση ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου πω για τον θηλασμο. αλα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης σιγουρα δεν επιτρεπεται. αρα μπορω απλα να υποθεσω οτι ουτε στον θηλασμο κανει. μην το ρισκαρεις ρωτα παιδιατρο! αλλα με τετοια κουραση ρε κοπελια θα επρεπε να πεφτεις ξερη!!!!!!!!! ;)

 

η υπερένταση της μέρας με κρατάει άυπνη. Είμαι και εκ φύσεως νευρική και δεν έχω εύκολο ύπνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Υπάρχουν στοιχεία οτι η ποσότητα που περναει απο το γάλα μπορεί να επηρεάσει και το παιδί? Εννοώ να του προκαλέσει μια χαλάρωση ας πούμε.

Δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και το δικό μου παιδάκι δεν πολύ κοιμάται. Με πήρε η μανούλα μου από την Ισπανία και μου διάβασε ένα άρθρο για κάποια βότανα που βρήκε σε ένα περιοδικό. Μου είπε για το αφέψημα μαραθόσπορου, που μέσο του γάλακτος βοηθάει στους κολικούς και έχει χαλαρωτική δράση στο μωρό. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Το έχω ψάξει λιγουλάκι στο ιντερνέτ αλλά προς το παρόν βρήκα μόνο ότι κάνει για κολικούς και για αύξηση παραγωγής. Ξέρει κάνεις τίποτα;

age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Sylvie επινα μαραθοσπορο και γλυκανισο τους πρωτους 3-4 μηνες και με βοηθησε παρα πολυ και με τους κολικους και με την παραγωγη του γαλακτος.Αλλα επινα πολυ,δηλ.σχεδον 1 λιτρο την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας μανούλες!Θηλάζουμε 7+ μήνες και συνεχίζουμε!!!Έχω θέμα με τα νευράκια μου τελευταία γιατί δεν κοιμάμαι καλά πολύ καιρό τώρα,και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω όσο χρειάζεται με τις υποχρεώσεις μου.Χρειάζομαι κάτι να ηρεμήσω γιατί δεν πάει άλλο...Από την υπερένταση,ενώ είμαι πολύ κουρασμένη το βράδυ και νυστάζω,δεν μπορώ να κοιμηθώ για κανένα 2ωρο.Σκέφτηκα να πάρω σταγόνες βαλεριάνας και να πίνω μια φορά την ημέρα 3-4 ώρες πριν θηλάσω.Θηλάζω το πρωί 7 η ώρα και μετά ο επόμενος θηλασμός είναι γύρω στις 12 αφού 9-10 τρώει φρούτα.Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό,λέτε να πειράζει?Και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο,μελισσόχορτο ίσως?:confused:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και το ερώτημά μου είναι παραμφερές.

Συμπληρώματα ακάι επιτρέπονται;Δίνει δύναμη, ενέργεια και αντοχή, τα οποία χρειάζομαι απαραιτήτως. Άσε που είναι απίστευτα αντιοξειδωτικό και βοηθά στην απώλεια βάρους...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμπληρώματα ακάι επιτρέπονται;

 

Θα πρέπει να γράψεις αναλυτικά τι περιέχει το συμπλήρωμα και θα ψάξω στη βάση δεδομένων αν υπάρχει σχετική πληροφορία.

 

Σε γενικές ερωτήσεις, χωρίς ουσίες και χωρίς δοσολογία, δεν μπορεί κανείς να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρέπει να γράψεις αναλυτικά τι περιέχει το συμπλήρωμα και θα ψάξω στη βάση δεδομένων αν υπάρχει σχετική πληροφορία.

 

Σε γενικές ερωτήσεις, χωρίς ουσίες και χωρίς δοσολογία, δεν μπορεί κανείς να απαντήσει.

 

Οκ. Μόλις τα παραλάβω θα σε ενημερώσω σχετικά.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!Θηλάζουμε 7+ μήνες και συνεχίζουμε!!!Έχω θέμα με τα νευράκια μου τελευταία γιατί δεν κοιμάμαι καλά πολύ καιρό τώρα,και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω όσο χρειάζεται με τις υποχρεώσεις μου.Χρειάζομαι κάτι να ηρεμήσω γιατί δεν πάει άλλο...Από την υπερένταση,ενώ είμαι πολύ κουρασμένη το βράδυ και νυστάζω,δεν μπορώ να κοιμηθώ για κανένα 2ωρο.Σκέφτηκα να πάρω σταγόνες βαλεριάνας και να πίνω μια φορά την ημέρα 3-4 ώρες πριν θηλάσω.Θηλάζω το πρωί 7 η ώρα και μετά ο επόμενος θηλασμός είναι γύρω στις 12 αφού 9-10 τρώει φρούτα.Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό,λέτε να πειράζει?Και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο,μελισσόχορτο ίσως?:confused:

 

εμένα με χαλαρώνει το χαμομήλι αλλα και το τηλιο και το μελισσοχορτο. Μπορεις να τα δοκιμασεις με την προυποθεση να ειναι τελειως φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γράψεις αναλυτικά τι περιέχει το συμπλήρωμα και θα ψάξω στη βάση δεδομένων αν υπάρχει σχετική πληροφορία.

 

Σε γενικές ερωτήσεις, χωρίς ουσίες και χωρίς δοσολογία, δεν μπορεί κανείς να απαντήσει.

 

Λοιπόν έχει τα εξής:

cellulose (capsule)

cellulose

stearic acid (vegetable source)

magnesium sterearate (vegetable source)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει τα εξής:

cellulose (capsule)

cellulose

stearic acid (vegetable source)

magnesium sterearate (vegetable source)

αυτά είναι τα έκδοχα και είναι ασφαλή στο θηλασμό

 

για τα υπόλοιπα που γράφεις

 

Δίνει δύναμη, ενέργεια και αντοχή, τα οποία χρειάζομαι απαραιτήτως. Άσε που είναι απίστευτα αντιοξειδωτικό και βοηθά στην απώλεια βάρους...

 

Μπορεί ο φρέσκος καρπός να είναι μια πραγματικά καλή τροφή, όμως ένα συμπλήρωμα από καρπούς που έχουν επεργαστεί πάρα πολύ, δεν μπορεί να σου δώσει αυτά που δίνει ο φρέσκος καρπός.

 

Σίγουρα έχουμε πολλά φρούτα που προσφέρουν περισσότερα αντιοξειδωτικά και περισσότερες βιταμίνες και ένζυμα γιατί είναι φρέσκα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι μπορει να παρει μια μαμα που θηλαζει κ αισθανεται εξασθενηση κ εχει υπερενταση κ κατοπν συσκολια στον υπνο λογο παρατεταμενης αυπνοιας (Οπως εγω 13,5 μηνες) κ για χ,ψ λογους δε μπορει να κανει κατι αλλο?Τι μπορει να παρειευκολο,γρηγορο κ απλο?Στο περιπου...τι φυσικα αγαθα βοηθουνε στη χαλαρωση κ ποια στην αυξηση ενεργειας?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι μπορει να παρει μια μαμα που θηλαζει κ αισθανεται εξασθενηση κ εχει υπερενταση κ κατοπν συσκολια στον υπνο λογο παρατεταμενης αυπνοιας (Οπως εγω 13,5 μηνες) κ για χ,ψ λογους δε μπορει να κανει κατι αλλο?Τι μπορει να παρειευκολο,γρηγορο κ απλο?Στο περιπου...τι φυσικα αγαθα βοηθουνε στη χαλαρωση κ ποια στην αυξηση ενεργειας?

 

Αν βρεις τη μαγική απάντηση, δηλαδή κάτι που είναι εύκολο, γρήγορο και απλό και έχει τόσο καλά αποτελέσματα, θα με ενδιέφερε να το μάθω!

 

Νομίζω ότι μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση στη διατροφή θα βοηθήσει πολύ περισσότερο γιατί θα παίρνεις σε όλα σου τα γεύματα σημαντική ποσότητα ωφέλιμων συστατικών.

 

Αν μάλιστα ακολουθήσεις μια πιο καλή διατροφή, θα αφομοιώνεις καλύτερα τα συστατικά των τροφών και του όποιου συμπληρώματος χρειάζεσαι, αν υπάρχει κάποια σημαντική έλλειψη.

 

Ακόμη και αν παίρνεις 10 ή 20 συμπληρώματα διατροφής, τα καλύτερα που υπάρχουν, αυτά δεν μπορούν να εξουδετερώσουν τα συντηρητικά (πχ αλλαντικά, συσκευασμένα αρτοσκευάσματα, συσκευασμένες "αλοιφές", μαργαρίνες κλπ), τις χρωστικές, τα τρανς λιπαρά (δεν υπάρχουν στη φύση, αλλά υπάρχουν στις μαργαρίνες, σε όλα τα έτοιμα αρτοσκευάσματα με λιπαρά, μαγειρεμένα ή κατεψυγμένα, στο λάδι που ψήνουμε, τηγανίζουμε), τα βαρέα μέταλλα (σφραγίσματα, μεταλλικές κονσέρβες, τρόφιμα από επιβαρυμένες περιοχές), ούτε μπορούν να αναπληρώσουν τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχία που δεν παίρνεις από τα φρούτα, τα λαχανικά, τα αυγά, το βούτυρο, το ψάρι, το κρέας, το ζωμό του κλπ.

 

Τα συμπληρώματα πιθανώς είναι χρήσιμα, όταν και αν σου λείπει κάτι, αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τη διατροφή και τον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

ρωτα απευθειας τον γιατρο σου,γιατι οι αποψεις αποκλινουν μεταξυ τους και δεν υπαρχουν επαρκη στοιχεια στη βιβλιογραφια.

 

εννοείς για τους καρπούς ακάι;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για ακομη μια φορα για την απαντηση!ΤΤα γνωριζω ολα αυτα..απλα σκεφτομαι πως καλυτερα να περνω ετσω κ τεχνικα σκευασματα παρα να μη λαμβανω σημαντικες θρεπτικες ουσιες.Ο λογος:

 

Το θεμα μου εμενα ειναι πολυπλοκο...τρεφομουν παντα ποιοτικα κ κανω διατροφη πιο πολυ σαν βιγκαν,δε το πετυχα πληρως το παλευω...Δεν τρωω εξω..τρωω πολυ υγειηνα κ.λ.π. με το ζορι (αυγα,κρεας κ.λ.π.)ετσι δε μενουνε κ πολλα...Δε κανω διαιτα...τρωω κ γλυκα ειναι η αδυναμια μου ισως κ αυτα να με κρατανε...Εχω κακη ψυχολογια απο λεχωνα λογο δυσκολων καταστασεων που περασα κ ελλειψη βοηθειας εξαρχης,καταθλιψη,εχω παθει 2 φορες υπερκοποση ο μικρος δε κοιμοτανε πραγματικα πανω απο 5-6 ωρες το 24ωρο απο ημερων,ακομα δε κοιμαται..με ενδιαμεσους θηλασμους,κολικους κ.λ.π. κ ολα αυτα τα περναω εγω.Το παιδι ειναι 24 ωρες τη μερα επι 13,5 μηνες μαζι μου κ μονον.Τα εχω παιξει κοινως!

 

Προσπαθω να τρωω..ομως δε μπορω...τρωω λιγο αλλα υγηνα.Εχω ελειψη φεριτινης απο μικρη κ παντα περνω σιδηρο...αλλα ψαχνω κ περνω συμπληρωματα μηπως κ βοηθησω λιγο τον οργανισμο μου να μη καταρευσει....κ αν πεσω να κοιμηθω εχω παντα νευρικοτητα κ δε μπορω να κοινηθω..Ισως φταιει οτι δεν αντεχω αλλο να ξυπναει ανα μιση ωρα κ να τσιριζει(εχω παθει ψυχολογικο με τη τσιριδα μεσα στη νυχτα,ξυπναει 10-15 φορες τσιριζει,οχι δε θελει κατι απλα δε του αρεσει που τον εβαλα για υπνο..:rolleyes:.δε του αρεσει ο υπνος καθολου!!!!)

 

Στο τελος θα τρεφομαι αποκλειστηκα με ψυχοφαρμακα :rolleyes:.Θελω τουλαχιστον να καλμαρω λιγακι την ανησυχια μου πριν πεσω για υπνο-αν κ πιστευω οτι ειναι περισσοτερο ψυχολογικο...φοβαμαι να κοιμηθω γιατι δεν αντεχω τη λαχταρα που περνω(σαν πολλαπλα σοκ) οταν ξυπναει τη νυχτα..

 

Ελπιζω να μη χαλασα το θεμα τς κοπελας,αλλα ελπιζω επισης να καταλαβαινεται...τα εγραψα ολα αυτα γιατι πραγματικα ψαχνω κατι να με τονωνει να μη καταρευσω....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...