Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιο μήνα της εγκυμοσύνης σας,ξεκινήσατε τις πρώτες αγορές??


Recommended Posts

Το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις ακομη και να πω την αληθεια φοβαμαι να παρω κατι για το μωρο.......θελω να περασει λιγο ο καιρος και να ειμαι σιγουρη(οσο μπορω φυσικα) οτι ολα πηγαινουν καλα!!

Απο ποιο μηνα ξεκινησατε εσεις να κανετε τις πρωτες αγορες????

Το ξερω με πιανει ανυπομονησια....αλλα πιστευω με καταλαβαινετε!!!:mrgreen:

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κατια81. κι εγώ έτσι βιαστική ήμουν αλλά κρατήθηκα όσο περισσότερο μπορούσα και ξεκίνησα μπαίνοντας στον 7ο μήνα. Φαντάσου ότι η πεθερά μου, μου λέει όλη την ώρα, από τώρα θα ξεκινήσεις, να τα παραγγήλεις όλα όταν γεννήσεις...... ε όχι!!! το μωρο μου θα είναι μια χαρά και θα έχει τα πραγματάκια του έτοιμα όταν θα έρθει!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και με το καλο ναρθει το μωρακι σου!Εγω αρχισα να ψωνιζω μετα τον 6 μηνα!! Μη φανταστεις πολλα πραγματα, το κρεβατακι και λιγα φορμακια και εσωρουχακια!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!!!:D

Και γω μιλαω για τα πρωτα βασικα πραγματακια......κουνια,φορμακια,σελτεδακια,πιπιλες(αχ....τρελα με πιανει!!!:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κατια μου!!!!!

Βιαζεσαι πουλάκι μου ε???!!!!!!!!

Αχ ποσο σε καταλαβαινω!!!!!!!!

Εγω απο 1,5-2 μηνών ξεκινησα!!!!!!!!

χαχαχα

Καλα μη φανταστείς,βλακειούλες επαιρνα, ένα φορμάκι..ένα φουστανάκι...ένα κουκλάκι... (όλα ροζ εντωμεταξυ τα επαιρνα=ηθελα κορη-πως φαινεται ε??)

Το τι χαρα έπαιρνα όμως δε λέγεται!!! Γυρναγα μετα σπιτι κ καθομουν κ το κοιταζα σα χαζη και ελεγα "τωρα εδω μεσα θα μπει το μωρο μου?"

 

Για τα βασικα,κουνια καροτσια κτλ..εκει γυρω στον 6ο ξεκινησα πάντως!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανστεφακι μου....τι μου κανεις????Η κορακλα σου????

Με πιανουν οι βιασυνες...:oops:.....απ την μια φοβαμαι και να κοιταξω τις βιτρινες με τα μωρουδιακα..και απ την αλλη με πιανει λυσσα!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ημουν φοβητσιαρα(μην παθει κατι το μωρο και τετοια) κοντεψα να το βγαλω γυμνο το μωρο μου απο το μαιευτηριο, μετα ετρεχαν ολοι για ρουχα και γω εδινα οδηγιες:lol: . Το κρεβατακι το εφεραν μια βδομαδα πριν γεννησω, μονο ενα φορμακι και ενα μπιμπερο ειχα παρει και το ρηλαξ(κρυφα) ο αντρας μου! Στο δευτερο δεν κρατιομουν, ξεψαρωσα και πηρα σεντονακια για το κρεβατι( απο τα αλλα ειμασταν πληρεις) καπου στον 5ο μηνα! Με το καλο και σε συμβουλευω να κανεις ερευνα αγορας με την ησυχια σου, ξεκοκαλισε το φορουμ για να παρεις πραγματα που πραγματικα χρειαζεσαι...δυστυχως οτι πηρα πανω στον ενθουσιασμο μου(ακομα και τωρα) αποδειχθηκε συχνα αχρηστο:!:

Link to comment
Share on other sites

γενικα ειμαι τυπος της τελευταιας στιγμής σε ολα μου μπορω να πω...μετα απο πολλές πιέσεις της μητέρας μου ξεκίνησα να ψάχνω κ τελικά αγόρασα οτι χρειαζομουν (οσο μπορεις να ξερεις τι χρειάζεσαι βεβαια ) κάπου στον 8 μήνα :)

 

μπαινοντας στον 9ο ομως τα ειχα ολα ετοιμα. μονο τη κουνια τη φερανε κ την στησανε οταν ημουν εγω στο μαιευτηριο.

δεν ειμαι προληπτικη αλλα αυτο που λενε να περιμενες λιγο κ μετα να ψωνισεις τα πραγματα του μωρου εγω το πιστευα οταν ημουν εγκυος.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά η μαμα μου μετα τον 6ο αρχισε να περνει ρουχαλακια σεντονακια κ τετοια ε εφτιαχνε μονη της κ πανουλες!!!!εγω σχεδον μολις μπηκα στον 8ο βγηκα για τις χοντρες αγορες. κουνιες καροτσια καλαθουνες κλπ!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακια μου...σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!!

Το ξερω οτι πρεπει να ψαξω καλα πριν αγορασω οτιδηποτε,γιατι σιγουρα πανω στον ενθουσιασμο,ολο και μια βλακειουλα παιρνεις!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειμαι προληπτικη αλλα αυτο που λενε να περιμενες λιγο κ μετα να ψωνισεις τα πραγματα του μωρου εγω το πιστευα οταν ημουν εγκυος.

 

Κι εγω τα ιδια. Στον 8ο, γιατι ισως και λογω αποβολης στον 6ο, ηθελα να ειμαι σιγουρη πως εχω μπει στην τελικη ευθεια και οτι να συμβει, τουλαχιστον θα κρατησουσα το μωρακι μου στην αγκαλια μου.

 

Με το καλο κουκλιτσα...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι προληπτικη αλλα αυτο που λενε να περιμενες λιγο κ μετα να ψωνισεις τα πραγματα του μωρου εγω το πιστευα οταν ημουν εγκυος.

 

Κι εγω τα ιδια. Στον 8ο, γιατι ισως και λογω αποβολης στον 6ο, ηθελα να ειμαι σιγουρη πως εχω μπει στην τελικη ευθεια και οτι να συμβει, τουλαχιστον θα κρατησουσα το μωρακι μου στην αγκαλια μου.

 

Με το καλο κουκλιτσα...:D:D:D

 

 

Σ ευχαριστω κι εσενα για τις συμβουλες σου!!!!!Να σαι καλα!!!:D

Κατι ασχετο......καλε τι κουκλο παιδακι εχεις!!!!Επαθα πλακα!!!!Να τον χαιρεσαι!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε κοριτσια ειμαι οπως βλεπετε στην 32η εβδομαδα, ακομα δεν εχω ψωνισει τιποτα λογω ελλειψης χρονου και τωρα που επιτελους σταματησα τη δουλεια και λεγαμε με τον αντρα μου να ψωνισουμε μεσα στις εκπτωσεις, με αγχωσε η πεθερα μου οτι ειναι νωρις και δεν πρεπει να παρω τιποτα ακομα. Και λιγο με φοβισε μπορω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε κοριτσια ειμαι οπως βλεπετε στην 32η εβδομαδα, ακομα δεν εχω ψωνισει τιποτα λογω ελλειψης χρονου και τωρα που επιτελους σταματησα τη δουλεια και λεγαμε με τον αντρα μου να ψωνισουμε μεσα στις εκπτωσεις, με αγχωσε η πεθερα μου οτι ειναι νωρις και δεν πρεπει να παρω τιποτα ακομα. Και λιγο με φοβισε μπορω να πω.

 

 

Εγω συγνωμη αλλα δεν νομιζω να κρατηθω τοσο πολυ:lol:.......και η 32η εβδομαδα θεωρω οτι ειναι μια χαρα!!!!

Πιστευω οτι οι πιο παλιες συνηθως,πεθερες κτλ,ισως εχουν μια μικρη προκαταληψη!!!

Αλλα δεν μπορεις(πιστευω)να το αφησεις και τελευταια στιγμη....απο πρακτικης αποψεως!!!!Με την κοιλια στο στομα,να ψαχνετε για ολη την προικα του μωρου νομιζω θα ειναι λιγο ταλαιπωρια!!

Εσυ κανονισε με τον αντρα σου και δεν χρειαζεται να δωσετε και αναφορα!!!

Εξαλλου σε 55 μερες με το καλο,γεννας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο κατια81 και να σου πω κανονικα δεν ειμαι προληπτικη, οταν ημουν εγκυος στην κορη μου δεν ειχα κανενα κολλημα, απλα αυτη η εγκυμοσυνη με εχει τρελανει λιγο... Και να σου πω, νομιζω πως κι εσυ καλα θα κανεις να μην περιμενεις τοσο, και απλα να κανεις αυτο που σε ευχαριστει, και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό το μωράκι σου γλυκιά μανούλα.

Εγώ άρχισα και ψώνιζα μετά από την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό,

Ψιλοπράγματα δηλαδή δυο τρία πραγματάκια.

Μόλις έμαθα ώμος το φύλο του παιδιού τα πήρα όλα και το ευχαριστήθηκα.

Τα ξετύλιγα τα κοιτούσα και ονειροπολούσα,τα δίπλωνα με λεπτομέρεια,

Τα έδειχνα με χαρά και περηφάνια στις φίλες μου, το χάρηκα πολύ

ΕΙΣΑΣΤΕ Η ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ,Η ΕΛΠΗΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ..:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

τελη Δεκεμβρη...ημουν στον 4ο...

τοτε βεβαια αγορασαμε μικροπραγματα...ετσι για να χαρουμε εμεις πιο πολυ...;)

πριν λιγες μερες παραγγειλαμε το καροτσι και κατι αλλα χρησιμα για τον πρωτο καιρο και συνεχιζουμε.............................................:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ακούστε προσφορά που βρήκα σήμερα. Ένα κατάστημα της περιοχής μου κάνει εκποίηση και αγόρασα 2 σετ πρόικας (πάπλωμα, πάντα και κουνουπιέρα) της Pierro με 50 ευρώ το ένα και 4 μπιμπερό γυάλινα (240ml) με 15 ευρώ. Πείτε μου αν είναι ή όχι τέλεια αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Αν και κοιτουσα απο την αρχη , τα πρωτα ρουχαλακια τα πηρα μετα το β επιπεδου κατι λιγα για το μαιευτηριο. Το καροτσι το παρηγγειλα απο το bimbomarket αφου γεννησα και ηρθε σε 6 μερες και το κρεββατακι το πηρα οταν ο μπεμπης ηταν ενος μηνος. Ως τοτε τον κοιμιζα σε ενα απλο φθηνο πορτ μπεμπε.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρουχαλάκια μετά την Β επιπέδου.

Κούνια, καρότσι, πορτ μπεμπέ, κάθισμα 0-9, προίκα, μπανάκι, πάρκο τα παρήγγειλα αφού έφυγα από την δουλειά με άδεια τοκετού δηλ. γύρω στον 8ο και το μόνο που πήραμε σπίτι πριν γεννήσω ήταν το καρότσι, πορτ μπεμπέ και καθισματάκι.. Τα υπόλοιπα μας τα έφεραν αφού γέννησα. Κορίτσια εγώ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης έγινα προληπτική και ακόμα είμαι σε ότι αφορά τα παιδιά... Ξέρω ότι ακούγεται γελοίο, το ίδιο πίστευα πάντα κι εγώ αλλά ....

 

Με το καλό κοριτσάκι!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στον 8ο ψωνισα τα πραγματακια του μωρου και δεν σας κρυβω οτι το εκανα για λογους προληπτικους..:rolleyes:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες μεσα απ την καρδια μου!!!!

Πραγματικα με βοηθατε παρα πολυ......και οτιδηποτε αλλο θεωρητε οτι πρεπει να ξερω με μεγαλη μου χαρα να σας ακουσω!!:D:D

Σας ευχαριστω πολυυυυυυυυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ακούστε προσφορά που βρήκα σήμερα. Ένα κατάστημα της περιοχής μου κάνει εκποίηση και αγόρασα 2 σετ πρόικας (πάπλωμα, πάντα και κουνουπιέρα) της Pierro με 50 ευρώ το ένα και 4 μπιμπερό γυάλινα (240ml) με 15 ευρώ. Πείτε μου αν είναι ή όχι τέλεια αγορά!

 

 

Αν και γνωριζω λιγα απο τιμες(ακομη) θα σου πω ναι......

συγχαρητηρια εκανες την τελεια αγορα!!!!!!:D

Απιστευτες τιμες.......δεν θα με χαλαγε οταν ερθει η σειρα μου,να εβρισκα κι εγω προσφορες!!!

Το δυσκολο βεβαια ειναι οτι δεν μενω Αθηνα και μου ειναι λιγο δυσκολο χωρις να ξερω που να παω να αρχισω το ψαξιμο...

Το μονο που ξερω και μου ειπαν να παω να ριξω μια ματια ειναι στα λητω!!!

Τι λετε????Εχει ωραια πραγματακια???

Link to comment
Share on other sites

το Λητω ειναι λιγο ακριβο...

μπες στο λινκ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31159

και θα βοηθηθεις πολυ...

στις εκπτωσεις θα βρεις προσφορες βεβαια σε κουνιες κ.α αλλα θελει πολυ ψαξιμο...και τα mothercare εχουν καλες προσφορες αυτο τον καιρο...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ πασχαλιτσα για τις πληροφοριες!!:D

Εχω ενα μικρο θεματακι βεβαια με τις αγορες online που με παρεθεσες!

Δεν εχω ασχοληθει ποτε.....δεν εχω πιστωτικη.......δεν ειχα ποτε στην ζωη μου,γιατι τις φοβαμαι!!:oops::oops:Διαβασα οτι παρα πολλες κοπελες κανουν τις αγορες τους ετσι,αλλα δεν μπορω......εαν δεν ερθω σε επαφη με αυτο που θελω να αγορασω...να το δω απο κοντα ..να το αγγιξω(περισσοτερο για τα μωρουδιακα)...δεν εχω εμπιστοσυνη!!!!

Παντως σ ευχαριστω και παλι......μου φαινεται οτι σιγα σιγα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για να ξερω τι μου γινετε!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...