Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο τρώνε τα παιδιά σας;


Recommended Posts

Τα δίδυμά μου είναι αδύνατα, πολύ αδύνατα, είναι εκτός κάθε καμπύλης ανάπτυξης. Επιπλέον είναι αλλεργικά στα γαλακτοκομικά και το ρύζι. Προς το παρόν δεν φαίνεται να είναι αλλεργικά κάπου αλλού, αλλά η παιδογαστρεντερολόγος δεν μας έχει επιτρέψει ακόμη το ασπράδι και το ψάρι και φυσικά το μοσχάρι.

Το θέμα είναι ότι δεν παίρνουν αρκετό βάρος κάθε μήνα αλλά εμένα μου φαίνεται ότι τρώνε καλά (σε σύγκριση και με το τι έτρωγε ο μεγάλος μου γιος).

Πρωί: 150 ml γάλα (το ειδικό, πλήρως υδρολυμένο). Περίπου 3 φορές την εβδομάδα τους δίνω 200 ml μαζί με τη βιολογική κρέμα ντίνκελ της Holle.

11.00 : φρόυτα, μισό αχλάδι, μισή μπανάνα, 1/8 ενός μεγάλου αβοκάντο και χυμό μισού πορτοκαλιού.

14.00 : 50 γρ (ζυγισμένο ωμό) κοτόπουλο ή αρνί με το μισό μιας μέτριας πατάτας, ένα μικρό καροτάκι, μισό κολοκυθάκι, μαγειρεμένα με μιάμιση κουταλιά ελαιόλαδο.

18.00 : Ζυμαρικό μαγειρεμένο στο ζωμό του μεσημεριανού φαγητού (περίπου μισή κούπα) με ένα κοτσανάκι μπρόκολο.

Βράδυ : ανάλογα, ή 150-200 ml γάλα ή 150 ml γάλα και χυμό μισού πορτοκαλιού συν σκόνη κρέμα της Holle που ανάφερα πιο πάνω.

 

Ανάμεσα σ' αυτά τα γεύματα δεν τρώνε τίποτα.

 

 

Με αυτό το φαγητό το βάρος που παίρνουν κυμαίνεται μεταξύ 0-200 γρ το μήνα. Και καλά τα 200, αλλά τα 0;;;;

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι τρώνε τα δικά σας παιδιά και πόσο βάρος παίρνουν για να δω κι εγώ τι στο καλό συμβαίνει με τα δικά μου;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι δικές μου είναι 15 μηνών,έχουν βάρος 10800 και 9750 και ύψος 78,5 και 77.

 

Τους τελευταίους 4 μήνες παίρνουνε μόνο 100 γρ/μήνα.

 

Βασικά δεν τρώνε πια όσο τρώγανε παλιότερα.Εχουμε και θέμα με το φαγητό,δεν το θέλουνε.

 

Λοιπόν στις 8.00 γάλα περίπου 180 ml.(Κάποτε πίνανε στάνταρ 240)

Στις 11 η μεγάλη φρουτόκρεμα(1 πορτοκάλι,1/2 μήλο,1/2 ροδάκινο και 1 μπανάνα,και 1 κουταλιά φαρίν λακτέ της βάζω για να είναι πηχτή)

Η μικρή φρουτόκρεμα δεν τρώει,της δίνω 2 κομματάκια μήλο στο χέρι και τρώει,και μετά μισό κουπάκι πρόβειο γιαούρτι με λίγο μέλι ή λίγη φαρίν λακτέ ή με καμιά κουταλιά από τα φρούτα της μεγάλης ή σκέτο.Εννοείται πως τις πιό πολλές φορές θα αφήσουν μια ποσότητα περίπου 10κουταλιές.

 

Το μεσημέρι στις 3 κάποτε τρώγανε φαγητό.

Τώρα η μεγάλη πίνει μόνο γάλα.Δεν θέλει ούτε αλεσμένο,ούτε χοντοκομμένο,ούτε κάτι στο χέρι να της δώσω να μασουλήσει.Μόνο γάλα κι αυτό γύρω στα 180 ml.

 

Η μικρή ανάλογα με τα κέφια.Μπορεί να φάει λίγο φαγάκι,πχ λίγα γεμιστά,δηλαδή το ρύζι από μια ντομάτα και μια δυο πατατούλες,ή μισό μπωλάκι τραχανά,ή λίγο μοσχαράκι με ρύζι ή πουρέ ή λαχανικά,γενικά αν της αρέσει θα φάει μια μικρή ποσότητα,αν δεν της αρέσει θα φάει μια δυο μπουκιές μόνο.Να σημειώσω ότι η μικρή αντίθετα από τη μεγάλη μασάει και της αρέσει να της δίνω κάτι στο χέρι και να τρώει μόνη της.Αλλά δεν θέλει πάντα.Και γενικά το καλύτερο γεύμα της δεν ξεπερνά ποτέ το μισό μπωλάκι.

 

Το απόγευμα στις 6,30 θα πιούνε πάλι γάλα(πάλι περίπου 180ml).Τις κρέμες τις κόψανε νωρίς.Μου δίνουν την εντύπωση πως το απόγευμα δεν θέλουν με τίποτα να παλουκωθούν για να τις ταίσω.Τρώνε και 1-2 μπισκότα,την ώρα που παίζουν.

 

Το βράδυ 9 γάλα μέχρι 200 ml ίσως και λιγότερο.

 

Ενδιάμεσα δεν τους δίνω κάτι άλλο,το πολύ πολύ λίγο ψωμακι.Κάποτε τους έκανα τοστάκι και τρώγανε λίγο,τώρα όχι.

Αυγό δεν τρώνε καθόλου.Ούτε ψάρι.

 

 

Ο παιδίατρος ωστόσο μου λέει να μην αγχώνομαι, και μόνο γάλα να πίνουν τους αρκεί.Δεν ξέρω αν είναι έτσι,αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.Επίσης φυσιολογικό θεωρεί το να παίρνουν πολύ λίγο βάρος έως καθόλου,ειδικά τώρα που κινούνται συνεχώς...

Link to comment
Share on other sites

14 μηνών 8200 και 76.5 πόντους. Κάθε μήνα βάζει 100γρ και τρώει:

240μλ γάλα το πρώί και 200-300μλ το βραδυ

200μλ(το βλέπω στο μούλτι) φρούτα

300μλ φαγητό, λαχανικά με μοσχάρι κοτόπουλο ή κρεας + αφού φάει 6-7 πιρουνιές από το δικό μας φαγητό, ό,τι και να έχω

200μλ ζυμαρικό με καρότο ή λίγο περισσότερο από μισό γιαουρτάκι το απόγευμα

Ενδιάμεσα κανα κομμάτι ψωμί ή κανα μπισκότο.

Αυτά στις φυσιολογικές της μέρες. Περνάει κάτι φάσεις που για 2-3 μέρες τρώει τα μισά, ε, μόλις έρθουν αυτές οι μέρες κατευθείαν χάνει( το ίδιο παθαίνω κι εγώ, αν δεν φάω 2 μέρες καλά είμαι στάνταρ μισό κιλό κάτω..)

Η γιατρός τελείως καθησυχαστική, αφού τρώει και είναι γενικά καλά, ίσως απλά να είναι τυχερή και να τρώει και να μην παχαίνει. Τώρα που είναι μικρά δεν μπορούμε να το καταλάβουμε πιστεύω και ανησυχούμε, όμως αργότερα αν αυτό συνεχιστεί θα είναι μεγάλο προταίρημα..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζεστε πόσο καθησυχάζομαι όταν δεν τα βιώνω μόνο έγω...Σίγουρα είναι κρίσιμη αυτή η ηλικία όσον αφορά τη διατροφή τους.¨Εχουν πολλά σκαμπανεβάζματα, Θεέ μου...και μαζί με αυτά και εμέις.

9eBnp3.png

aC10p3.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και γω με την σειρα μου?....Ζυγιζει 9990 και 77 ποντους.τρωει πρωι 8-10 φρουτα (1μπανανα, 1 μηλο,1 στυμμενο πορτοκαλι, 1 αχλαδι) μεσημερι λαχανοκρεατοσουπα, απογευμα 1 γιαουρτακι advance, βραδυ ή τιποτα ή μιλκσεικ μπανανα (100γρμ.γαλα με 1 μπανανα και 3 κουταλιες ανθος ορυζης). ενδιαμεσα στα γευματα τιποτα, καλα ειναι? Οταν δεν τρωει τα βραδια ειναι γιατι κοιμαται νωρις και προλαβαινω να της δωσω το μιλκσεικ.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με αγχωσατε ... αλλα εγω μαλλον βρισκομαι στην αντιθετη πλευρα!!

ο μπεμπης ειναι μολις 3 μηνων και 6 ημερων και ζυγιζει 8110 - τελευταια μετρηση πριν απο 3 ή 4 μερες,δεν θυμαμαι ακριβως -.

τα δικα σας ειναι χρονιαρικα και εχουν σχεδον το ιδιο βαρος με τον μπουλη μου!!!

ειναι χοντρος?????

 

ρωταω για να δω τι θα κανω!!! εχει πολλη ορεξη...για γαλα...μονο αυτο εξαλλου εχει γευτει μεχρι στιμγης!!

η παιδιατρος ειπε οτι πρεπει να παιρνει βαρος....να μην χανει με τιποτα αλλα ουτε και να μενει σταθερος!!! μονο να παιρνει!!!! που θα φτασει λοιπον οταν χρονισει???

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πολλά μωράκια (ειδικά αυτά που θηλάζουν) να είναι τα ίδια κιλά πάνω κάτω στην ηλικία σας. Αφού ο παιδίατρος δεν ανησυχεί, μην ανησυχείς κι εσύ.

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Για σας και από εμάς γιος μου ακόμη θηλάζει είναι 14 ½ μηνών

Είναι 86 εκατοστά πολύ ψηλός

Και 12 200 κιλά

 

Ας ξεκινήσω από το πρωινό

7:00 π.μ . θηλάζει δεν ξέρω ποσό

των κρατάει ως τις 10:30πμ εκεί καθημερινά τρώγει το αυγό με μια φέτα ψωμί & θηλασμό

 

2: 00μμ τρωει γάλα και κοιμάται.

 

6 :00μμ και με χίλια ζόρια τρώγει 10-15 κουταλιές κρεατοχορτοσουπα & θηλασμό

 

8: 00μμ πίνει λίγο χυμό 50 εως 100 γρα το πολύ και συνήθως και μια φέτα ψωμί η 2-

3 κουλουράκια στο χεράκι

 

11:00μμ θηλασμός και κοιμάται

 

2:00 πμ θηλασμός

 

5:00 θηλασμός

 

Και πάλι 7 το πρωί ξανά ξεκινάμε αυτά που γραφώ παραπάνω στις πολύ καλές ημέρες γιατί γενικά προτιμά το γάλα μου με πολύ κόπο προσπαθώ να εισάγω τα στερεά .

.....

Link to comment
Share on other sites

Martha και μαμαλευτεράκι πόσα γραμμάρια παίρνετε κάθε μήνα; Στο κυρίως γεύμα πόση ποσότητα τρώτε και με πόσο λάδι περίπου; Και Martha το μικρό σου πόσο γάλα πίνει ημερησίως; Αναρωτιέμαι μήπως στα δικά μου το πρόβλημα είναι το λίγο γάλα που πίνουν ή μήπως τους μαγειρεύω με λίγο λάδι και θέλουν περισσότερο.

Elli, η μεγάλη σου δεν τρώει καθόλου κρέας ή κοτόπουλο; Τελικά το κάθε παιδί έχει τις παραξενιές του και τις δυσκολίες του στο φαγητό, ειδικά τα παιδιά που είναι αδύνατα αν και εμείς παίρνουμε βραβείο τσιλιβήθρας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα.

η δικια μου ειναι 15,5 μηνων κ τελευταια μετρηση ηταν στις 4/7.

ηταν 9,900 κ 82 ποντους.

λιγοφαγη κ η δικια μου αλλα τρωει πολλες φορες κ απο λιγο.

λοιπον να σας πω το προγραμμα

7-8 το πρωι 200-220μλ γαλα

10 αυγο κ ενα πορτοκαλι στυμενο

11-12 φρουτακια κομμμενα γιατι δεν τρωει αλεσμενα

2 το μεσημερι φαγητο οπως μοσχαρακι με αστρακι η κριθαρακι η σουσαμακι,κοτοπουλο με τα ιδια,τραχανα με ζωμο απο μοσχαρι,ψαροσουπα,φακες η ρεβυθια ,πατατες με κοτοτπουλο στο φουρνο,κοτοσουπα,γιουβετσι,παστιτσιο κ οτι αλλο φτιαξω για μας.

μεσημεριανο το πολυ να φαει 10 κουταλιτσες.

δινω κ συμπληρωμα γαλα

6-7 απογευμα γιαουρτι κ μετα ενα τοστ η μπανανα η τσουρεκι

10 το βραδυ γαλα 200-220 μλ

επισης της δινω κ μπισκοτα η ριζογκοφρετες.

μην νομιζετε οτι ολα αυτα τα τρωει απλα της τα δινω για να μασαει κατι.μονο το γαλα κ το αυγο τρωει ολοκληρο.

επισης δεν ειμαστε εκτος καμπυλης αλλα δεν τρωει ποσοτητα.ειδικα τωρα που περπαταει την κυνηγαω.οποτε υπομονη.

ισως να δινετε πιο πολλα σνακ στο ενδιαμεσο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια,

η Μαίρι είναι τώρα 15 1/2 μηνών. Τελευταία μέτρηση 15 μηνών ήταν 76εκ και 10800 κιλά.(ζουμπουρλή)

 

7 πρωί 240ml γάλα φρέσκο + θηλασμός

 

10:30 φρουτόκρεμα 1/2 μήλο 1 μικρό αχλάδι 1 πορτοκάλι 1 ροδάκινο 1 βερίκοκο 1/2 μπανάνα 2 μικρά σύκα 1 κουταλιά του γλυκού ταχίνι

 

2 μεσιμέρι 75γρ κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι ή όσπριο 1/2 πατάτα (ή μαύρο ρύζι ή πληγούρι) 1/2 καρότο 1/2 κολοκύθι 1 ντομάτακι 1 κουταλιά στης σούπας ελαιόλαδο λεμόνι

 

6 απόγευμα 1 γιαούρτι 150γρ + κορν-φλέικς Bio(ή παστέλιή φρούτο) ή φαγητό λίγο περίπου 1/2 μερίδα ή τόστ 1/2 + χυμός 2 πορτοκαλίων αραιωμένος

 

9 1/2 βράδυ 240ml γάλα εβαπορέ

 

Γενικά τα τρώει όλα. Το κοτόπουλο δεν το θέλει πολύ.

Εβδομαδιαία είμαστε περίπου 2 φορές κρέας - 3 φορές ψάρι - 1 φορά κοτόπουλο - 1 φορά όσπρια ή μακαρόνια.

Γενικά τρώει τα 3/4 του φαγητού της ή όλο, αλλά υπάρχουν μέρες που τρώει μόνο το μισό (όταν κάνει ζέστη, μετά απο τα εμβόλια κλπ). Επίσης γάλα δεν πίνει πάντα 240, κάποιες φορές μόνο 150μλ.

 

Γενικά αποφεύγω να τις δίνω γλυκά γιατί είναι αρκετά κιλά και φοβάμαι μην παχύνει πολύ.

 

Γενικά πιστέυω ότι δεν πρέπει να ανυσηχούμε πολύ για το φαγητό, γιατί απο μόνα τους ξέρουν πότε και πόσο πρέπει να φάνε. Είναι σαν και εμάς πότε έχουν όρεξη πότε όχι.

 

Απο την μέτρηση 12 μηνών πήρε 800 γρ βάρος σε 3 μήνες και 6 εκ ύψος. Πιστέυετε ότι είναι καλά? Γενικά το ύψος της το φοβάμαι, γιατί είναι κάτω του μέσου όρου παρόλο που και εγώ και ο άνδρας μου είμαστε σχετικά ψηλοί. (1,71 εκ εγώ και 1,82 ο άνδρας μου).

 

Ευχαριστώ

.png
Link to comment
Share on other sites

Elli, η μεγάλη σου δεν τρώει καθόλου κρέας ή κοτόπουλο;

 

Όχι,Κατερίνα,δεν τρώει.Αν ανοίξει το στόμα της και της δώσω δυό τρείς μπουκιές,τις κρατάει ,δεν τις μασάει ούτε τις καταπίνει,και μετά το σφραγίζει.Ούτε αλεσμένο θέλει.Αντίθετα από τη μικρή που κουτσά στραβά κάτι βάζει στο στομάχι της.

Με προβληματίζει που δεν τρώει καθόλου κρέας,αλλά ο παιδίατρος δείχνει να μην ανησυχεί.Να υποθέσω πως γι'αυτό μου είπε να παραμείνουμε ακόμη λίγο στο εβαπορέ πριν πάμε στο φρέσκο γάλα(επειδή είναι πιο εμπλουτισμένο;).

 

Όταν ξεκίνησαν το φαγητό,κρέας κλπ αλεσμένο έτρωγε.Αυτό κράτησε περίπου 2 μήνες.Μετά δεν ξέρω τί έπαθε.

 

Πάντως τότε που τους μαγείρευα (τώρα μετά από το οκ του γιατρού τους δίνω από τα δικά μας φαγητά) έβαζα δυο κουταλιές λάδι,δηλαδή μια κουταλιά για την καθεμία,έβαζα το φαγητό σε ένα πιάτο και τις τάιζα εναλλάξ.

Link to comment
Share on other sites

Martha και μαμαλευτεράκι πόσα γραμμάρια παίρνετε κάθε μήνα; Στο κυρίως γεύμα πόση ποσότητα τρώτε και με πόσο λάδι περίπου; Και Martha το μικρό σου πόσο γάλα πίνει ημερησίως; Αναρωτιέμαι μήπως στα δικά μου το πρόβλημα είναι το λίγο γάλα που πίνουν ή μήπως τους μαγειρεύω με λίγο λάδι και θέλουν περισσότερο.

Elli, η μεγάλη σου δεν τρώει καθόλου κρέας ή κοτόπουλο; Τελικά το κάθε παιδί έχει τις παραξενιές του και τις δυσκολίες του στο φαγητό, ειδικά τα παιδιά που είναι αδύνατα αν και εμείς παίρνουμε βραβείο τσιλιβήθρας!

 

Θα σου τα γράψω αναλυτικά μετά των 8 που ξεκίνησα τα στερεά.

28/1/2009 9900γρ

6 /3/2009 10700 γρ

4/5/2009 11300 γρ

3/7/2009 12200 γρ

Γύρο στα 500 με 600 γρα των μήνα παίρνει τώρα…

 

Το κύριος γεύμα το δίνω το απόγευμα στις 6 τρώγει μονό 10 -15 κουταλιές και αυτές με το ζόρι τα κιλά του είναι από ΤΟ ΝΕΡΩΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου τρώει

στις 10 φρουτόκρεμα δλδ ένα μήλο, ένα αχλάδι, μισή μπανάνα και δυο κουταλιές κρέμα γιατί σκέτη αρνείται

3 το μεσημέρι ένα μπολ φαγητό είτε κρέας με λαχανικά, ή ψάρι, ή όσπρια αλεσμένα

8 το βράδυ ένα γιαουρτάκι

όλη τη μέρα θηλάζει απεριοριστα και χωρίς πρόγραμμα

τον τελευταίο 1,5 μήνα πήρε 700 γραμμάρια το οποίο φάνηκε πολύ στην γιατρό...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην την ακούς μαμάλευτεράκι..εμένα μου είπε να το κόψω γιατί θα συνδεθεί και καλά πολύ μαζί μου...ήμαρτον!

 

 

 

ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ………..

 

ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ……!!!!!

 

ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΝΟΓΑΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ

 

ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ……………!!!!!!!!!

 

ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ

 

ΘΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΣΟ ΖΩ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ

 

Ααααααααααα Πλούταρχε πάρε το στοίχο και κάνε σουξέ

 

ΚΑΛΑ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙ …..

 

ΚΟΦΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΩΝ ΛΟΓΓΟ

ΚΟΦΤΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΛΟΓΓΟ

ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ……….

 

ΑΣΕ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΔΟΝΤΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ

 

ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΙΖΟΥΜΠΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΞΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΛΑ ΕΣΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΕΞΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ .......?????

 

ΚΛΑΣΙΚΑ ΓΙΑ ΒΗΖΟΛΑΤΡΙΑ ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

.

.

.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι σχεδον 20 μηνων

11 κιλα κ 87 ποντους

6 πινει 200 γαλα

930 τρωει φρουτοκρεμα 1 μπανανα 1 ροδακινο 1 μηλο

1 φαγητο η μοσχαρακι αλεσμενο γιατι βαριετε να μασησει κ εχουμε κ 18 δοντια η οτι φαγητο εχω λιωμενο κ οσο φαει πρεπει να μασησει καποια στιγμη

530 τρωει μπισκοτοκρεμα

8 γιαουρτακι κ μετα στις 11 πινει γαλα 250 καπου εκει

ενδιαμεσα ισως φαει μπισκοτακια η κουλουρακια!ναι αυτα ξερει κ τα μασαει το φαγητο ομως οχι

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω βρε κορίτσια είναι τελικά θέμα ποσότητας. Το παιδί που τρώει βάζει βάρος και τα δικά μου είναι λιγόφαγα. Να μην παραπονιέμαι, έτσι ήταν και ο άντρας μου έτσι ήμουν και εγώ, έτσι και ο μεγάλος μου γιος που είναι σχεδόν 7 χρονών και δεν έχει φτάσει ακόμη τα 19 κιλά.

 

Koukouna να μην ανησυχείς καθόλου για το ύψος του παιδιού σου. Πρώτα απ' όλα είναι μια χαρά και ύστερα μην ξεχνάς ότι τα παιδιά μπορεί να δώσουν απότομα ύψος στην εφηβεία τους. Εγώ είμαι μόλις 1.57 και μέχρι την έκτη δημοτικού είχα μόνο 1-2 πόντους διαφορά από μια φίλη μου, την οποία όταν ξαναείδα το φθινόπωρο που αρχίζαμε το γυμνάσιο με πέρναγε πάνω από ένα κεφάλι και τώρα είναι γύρω στο 1.75.

 

Μαμαλευτεράκι, δεν την πιστεύω τη γιατρό σου. Εγώ έχω μεγάλο θέμα και απίστευτες ενοχές που δεν κατάφερα να θηλάσω και εσύ που μπορείς και συνεχίζεις έχεις μία γιατρό που προσπαθεί να κόψει το νούμερο ένα πολύτιμο συστατικό στη διατροφή του παιδιού σου; Μην την αφήσεις να σε επηρεάσει για κανένα λόγο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μας.

Έως πριν από 1 1/2 μήνα τρώγαμε πάρα πολύ καλά (στα γεύματα έτρωγε τουλάχιστον 300-350μλ και θήλαζε 7-8 φορές την ημέρα!) άλλα πήγαμε στην παιδίατρο και μας βρήκε αδυνατούλες τότε και εγώ η ΧΑΖΗΗΗΗΗΗ άρχισα να την πιέζω για 3-4 μέρες με αποτέλεσμα να μου κόψει σχεδόν τελείως το φαγητό για ένα μήνα :(. Τώρα έχει ξεκινήσει να ξανατρώει αλλά πολύ πιο μικρές ποσότητες.

Πριν από 1 1/2 μήνα ήμασταν 12 μηνών 8560 και 80 εκ. (την άλλη εβδομάδα θα ξαναπάνε παιδίατρο)

8.00 θηλάζει

11.00 φρουτόκρεμα (150-200μλ)

2.00 κρέας-καρότο-πατάτα-κολοκυθάκι-ντομάτα (120-150μλ) + θηλασμός

5.30 κρέμα 150μλ ή 6-7 κουταλιές από μεσημεριανό

7.30 κρέμα (αν στο προίγουμενο φάει μεσημεριανό) αν οχι ψωμί ή μισή μπανάνα

9.30 θηλασμός

Και ξυπνάει μια φορά το βράδυ για θηλασμό (αυτο μου το άρχισε τον τελευταίο μήνα)

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Martha και μαμαλευτεράκι πόσα γραμμάρια παίρνετε κάθε μήνα; Στο κυρίως γεύμα πόση ποσότητα τρώτε και με πόσο λάδι περίπου; Και Martha το μικρό σου πόσο γάλα πίνει ημερησίως; Αναρωτιέμαι μήπως στα δικά μου το πρόβλημα είναι το λίγο γάλα που πίνουν ή μήπως τους μαγειρεύω με λίγο λάδι και θέλουν περισσότερο.

Elli, η μεγάλη σου δεν τρώει καθόλου κρέας ή κοτόπουλο; Τελικά το κάθε παιδί έχει τις παραξενιές του και τις δυσκολίες του στο φαγητό, ειδικά τα παιδιά που είναι αδύνατα αν και εμείς παίρνουμε βραβείο τσιλιβήθρας!

 

στα φαγητα βαζω 1-2 κουταλιες σουπας λαδι.Γαλα ξενο πινει γυρω στα 100 γραμ,θηλαζει αλλα μονο το βραδυ, αν και πιστευω οτι απλως χαιδευεται και οχι οτι τρωει.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 10.800:oops:και 80πόντους

6+30 με 7 πρωί 260-300μλ γάλα

11 με 12 φρούτα στο χέρι (δεν μας αρέσει η κρέμα πια) ή γιαούρτι

3-4 μεσημεριανό λίγο γιατί πάλι δεν μας αρέσει το φαγητό(τώρα ξεκίνησε να τρώει στέρεα και αυτό γιατί την έστειλα διακοπές για ένα μήνα με τους γονείς μου..μέχρι πριν ένα μηνα μόνο γάλα-φρούτο-γιαούρτι-κρέμες)

στις 6-7 κρέμα ή φρούτο ή τραχανά ή μπισκοτάκι ή φαγητό από του μπαμπά το πιάτο άνάλογα τα κέφια της

9-10 γάλα 300μλ και σεκος για ύπνο έως τις 6+30 ;)

Τα κιλά τα έχει από το γάλα και τις κρέμες....

ρώτησα τον γιατρό για τα κιλα της αλλά μου είπε να μην ανησυχώ...

θα δείξει τώρα που άρχισε να περπατάει λέει

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμενα ειναι τωρα 16 μηνων και εχει το εξης προγραμμα΄

8,30-9,00 θα ξυπνησει και θα πιει γαλα 210gr

11,30 αβγο και μετα φρουτα(χυμο πορτοκαλι η μπανανα η σταφυλι η νεκταρινι η αχλαδι)

1,30 μεσημεριανο οτι τρωμε εμεις

6,00 το απογευμα γιαουρτι η κρεμα Φαριν Λακτε η Ανθος Αραβωσιτου

9,30 γαλα 180gr και υπνο μεχρι τις 8,30 το αλλο πρωι χωρις να ξυπνισει καθολου............

.png
Link to comment
Share on other sites

dimpap, μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσα φρούτα τρώει, τι ποσότητα τρώει στο μεσημεριανό της και πόσο βάρος έχει; Επίσης πόσα γραμμάρια παίρνει το μήνα;

 

Εγώ εφάρμοσα πρόγραμμα "πάχυνσης" (χε, χε, λες και είναι γαλοπούλες) και έδινα μεγαλύτερες ποσότητες με κάπως περισσότερο λάδι και αυτό το μήνα βάλαν 400 γραμμάρια το καθένα:!:. Είχαμε όμως παρενέργειες γιατί καθ' ότι παραφουσκωμένα, με το παραμικρό ζόρισμα, κλάμα κτλ μου κάναν εμμετό, το τι τράβηξα να καθαρίζω καρεκλάκια φαγητού ή το πάτωμα, τα ρούχα μου, τα ρούχα τους, να κάνω μπάνιο το ένα και να μην ξέρω πού να αφήσω το άλλο γιατί είμαι μόνη μου, δε λέγεται. Έτσι γυρίσαμε πάλι στο όσο θέλουν και ίσως ελάχιστο παραπάνω. Να δούμε πώς θα πάμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
dimpap, μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσα φρούτα τρώει, τι ποσότητα τρώει στο μεσημεριανό της και πόσο βάρος έχει; Επίσης πόσα γραμμάρια παίρνει το μήνα;

 

Εγώ εφάρμοσα πρόγραμμα "πάχυνσης" (χε, χε, λες και είναι γαλοπούλες) και έδινα μεγαλύτερες ποσότητες με κάπως περισσότερο λάδι και αυτό το μήνα βάλαν 400 γραμμάρια το καθένα:!:. Είχαμε όμως παρενέργειες γιατί καθ' ότι παραφουσκωμένα, με το παραμικρό ζόρισμα, κλάμα κτλ μου κάναν εμμετό, το τι τράβηξα να καθαρίζω καρεκλάκια φαγητού ή το πάτωμα, τα ρούχα μου, τα ρούχα τους, να κάνω μπάνιο το ένα και να μην ξέρω πού να αφήσω το άλλο γιατί είμαι μόνη μου, δε λέγεται. Έτσι γυρίσαμε πάλι στο όσο θέλουν και ίσως ελάχιστο παραπάνω. Να δούμε πώς θα πάμε.

Γεια σου καλη μου αποτι βλεπω εχουν σχεδον την ιδια ηλικια τα παιδια μας.Το πρωι μπορει να της κανω φρουτοκρεμα με μπανανα μηλο αχλαδι πορτοκαλι νεκταρινι η μπορει να πιει σκετο χυμο με μια μπανανα.Το μεσημερι τωρα δεν μπορω να πω οτι σκοτωνεται να φαει.Ισως να φταιει οτι τρωμε νωρις και δεν πιναει(το χω παρατηρησει).Δεν της βαζω πολυ μην φανταστεις σημερα π.χ. της εβαλα 2 κουταλες μεγαλες φακη και το εφαγε ολο.Προχθες της εκανα ψαροσουπα εφαγε μισο μπακαλιαρο και περιπου 150 gr σουπα(αποτι ειδα στο multi).Δεν τρωει πολυ ειναι 11650kg και παιρνει γυρω στα 200gr το μηνα..Φιλια πολλα και να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η δικιά μου είναι σχεδόν 13 μηνών (σε 4 ημ.) και τρώει ελάχιστα στέρεες τροφές.

Το πρωί άν ξυπνήσει πρίν τις 9 την θηλάζω, δεν ξέρω πόσο γάλα πίνει.

Μετά κατά τις 10.30 φρουτόκρεμα (1 μπανάνα +1 μήλο ή 1 αχλάδι + 1,5 μπισκότο + χυμό πορτοκαλιού + 1 αποξηραμένο χουρμά) θα φάει γύρω στα 100 με 150 μλ.

Μετά την ξαναθηλάζω για να κοιμηθεί.

Το μεσημέρι θα φάει αναλόγως τι φαγητό έχει από 80-200 μλ στην καλύτερη περίπτωση.

Συμπληρώνω με θηλασμό όταν δεν τρώει.

Το απόγευμα ένα γιαούρτι advance, ή λίγο τόστ ή λίγη ζυμαρόπιτα. Και κανένα μπισκότο.

Τελευταία δεν τρώει ούτε αυγό.

Και από το βράδι κατά τις 10 έως το πρωί ανα 2ωρο θηλάζει.

Έχω φοβερό πρόβλημα και μεγάλη απογοήτευση να μην τρώει καθόλου σχεδόν, όπως σήμερα. Όσο και να πεινάει αν δεν της αρέσει το φαγητό δεν πρόκειται να φάει.

Τι κάνετε σε τέτοια περίπτωση?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...