Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΛΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Ή ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;


Recommended Posts

Μαμαδες του φορουμ χρειαζομαι τη βοηθεια σας.... για την αξιολογηση του παιδιου μου!

Να εξηγησω τι εννοω, ο μικρος οπως βλεπετε και στο τικερ εχει κλεισει τα τρια. Η παιδιατρος και οι δασκαλες στον παιδικο τον βρισκουν φυσιολογικο αλλά εγώ σαν μαμα και πρωτομαμα για την ακριβεια αγχωνομαι μηπως κατι δεν παει καλα, μηπως κατι δεν κανω καλα;

Θα σας αναφερω ποια πραγματα ειναι αυτα που με αγχωνουν

 

1. ο μικρος δεν κοιμαται στο κρεββατι του, αποφευγει συστηματικα το δωματιο του σχεδον ολη μερα

 

2. τελευταια με τον υπνο αποκτησαμε και τη συνηθεια να μην κοιμομαστε αν δεν παει 12! και ας σηκωνεται το πρωι στις 7.

 

3. αρνειται να κανει μπανιο και καθε φορα κλαιμε, γινομαι μουσκεμα και εγω και το μπανιο και βεβαια αρνειται να καθησει στη μπανιερα

 

4. δεν του αρεσει να πλενει τα δοντακια του

 

5. ισως και απο τα πιο σημαντικα, δεν μπορουμε να κοψουμε την πανα. Οσες φορες το επιχειρησα, τα ατυχηματα ηταν τραγικα. Ακομη και οταν λερωνει την πανα, αρνειται να μου το πει ή απαντα αρνητικα παρολο που ειναι λερωμενος.

 

6. απαιτει πραγματα, δηλ. απαιτει νερο, κουτάλι, πηρουνι ... με υφος μεγαλου και τρανου.... κακου πεθερου.... για να σας δωσω να καταλαβετε..

 

Αναρωτιεμαι τι δεν κανω καλα ή μηπως κατι δεν παει καλα. Ο μικρος μιλάει σχεδον καθαρά, εγω τον καταλαβαινω αψογα αλλά και ανθρωποι που δεν τον βλεπουν συχνα μπορουν να συνεννοηθουν. Ξερει να ξεχωριζει τα χρωματα, τα νουμερα τα ψιλομπερδευει 1,2,4,3,5,8,10 δηλαδη.

Τρωει μονος του, προσπαθει να ντυθει και μονος του, παιζει δημιουργωντας ιστοριες με τα αυτοκινητακια του ή με αορατους φιλους...

Ειναι σε γενικες γραμμες συνεργασιμος αν του πεις να κανει κατι αλλά καλυτερα να του το πει ο πατερας του και οχι εγω. Δηλαδη, αν ο μπαμπας πει ΅αντε Σταθη να μαζεψεις τα παιχνιδια σου΅αυτο θα γινει αμεσως, αν το πω εγω η απαντηση του Σταθη ειναι ΅ειμαι μικρος, μπορεις να με βοηθησεις;΅

Βοηθηστε ρε μαμαδες γιατι το ενστικτο μου λεει οτι το παιδι θα επρεπε να κανει περισσοτερα πραγματα απο αυτα που κανει. Καμια φορα ακουω αλλα παιδακια να μιλανει πεντακαθαρα και αναρωτιεμαι γιατι οχι και ο μικρος, αλλά η γιατρος μου ειπε πως αυτο ειναι στο παιδι και ακομη δεν αντιμετωπιζουμε κατι παρα μονο τον παραλογισμο της μαμας...

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλά αγχωθηκα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα καμαρια μας ειναι συνομίλικα..τυχαίνει επίσης να έχω αρκετες φίλες με παιδάκια σ'αυτη την ηλικία.....δεν βλέπω κάτι ανησυχιτικο σε όλο αυτά που περιγράφεις....

τα περισσοτερα απο αυτά είναι φάσεις που αργά ή γρήγορα όλα τα παιδάκια της περνανε...

 

σχεδόν σε όλα οι αντιδρασεις ειναι ιδιες με τον δικό μου...εκτός από αυτό που λες αποφευγει το δωματιο του....παίζει εκει πολλες ωρες ο δικος μου αλλά το βραδυ προτιμαει το σαλόνι και την πάνα που την κοψαμε το περασμενο καλοκαιρι...

παντως ειχα μια συνάδερφο του που ο γιος της εκοψε την πανα στα 5 και :?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οι εχεις λογο να αγχωνεσαι,ηρεμσε και ασε το παιδακι σου να μεγαλωσει.μαλλον κανει ναζια με σενα και δεν σε ακουει.ολα τα παιδακια κανουν αυτα που λες. :)

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παιδακια δεν ειναι στην ιδια ηλικια ωριμα για να κοψουν την πανα. Αφου δοκιμασες και αρνειται τον αφηνεις για λιγο καιρο και τον ξαναδοκιμαζεις μετα απο λιγο.

Δεν ξερω αν εχεις ακουσει την φαση του αρνητισμου. Δηλ ειναι η φαση κατα την οποια λες στο παιδι πλυνε τα χερια σου και εισπρατεις οχι ή φαε και εκεινο απανταει παλι οχι. Τα πιο πανω ειναι απλως παραδειγματα.

Ολα τα παιδια περνουν απο αυτην την φαση και μην ανησυχεις βγαινουν αλωβητα.

Ολα τα κανεις καλα απλως φαση ειναι θα περασει.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

α εχω βρει τροπο οταν μου λεει οχι.μαζεψε τα παιχνιδια σου,λεω οχι απαντα εννοειται.καλα δεν πειραζει,αστα μην τα μαζεψεις απαντω,σιφουνας η μαιμου μαζευει.πιανει οχτω στις δεκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι Αλικουλα μου πολυ καλη αντιδραση εχεις.

Εγω οταν μου ελεγε οτι δεν θα φαει της επαιρνα το πιατο και της ελεγα δεν σου ανηκε φερτο εδω δεν θα φας . Ε λοιπον σε λιγα λεπτα ετρεχε να φαει. Αυτο το θυμηθηκα μολις τωρα οταν εγραψες εσυ.

Προσπαθουσα να βρω κωδικες επικοινωνιας με το παιδι και για να ειμαι ειλικρινης διαβασα καποια βιβλια για να μπορεσω να εξηγησω συμπεριφορα.

Το σιγουρο ειναι οτι περιγραφεται εδω το εχω δει στο παιδι μου και ειναι κριμα να φορτωνουμε τον εαυτο μας με ενοχικα συναισθηματα δλδ οτι κατι δεν κανουμε σωστα γιατι δεν συμβαινει αυτο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

αν το πω εγω η απαντηση του Σταθη ειναι ΅ειμαι μικρος, μπορεις να με βοηθησεις;

 

Αυτό το κανει και η δικιά μου. Γενικά ειναι συνεργάσιμη αλλά πολλές φορες αν της ζητήσω να κάνει κάτι μου λέει "Δεν μπορώ μαμά, εσύ" Δηλαδή να το κάνω εγώ. Η στάση μου σε αυτό είναι να μην της λέω τιποτα και να κάνω εγώ αυτό που μου λέει οτι δεν μπορει. Δεν ξέρω όμως αν κανω σωστά. Μήπως να της έλεγα να προσπαθήσει? Μια φορά της το είχα πει και έκλαιγε με λυγμούς!

Εσυ irene-stathis τι κάνεις? Τον βοηθάς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κανει και η δικιά μου. Γενικά ειναι συνεργάσιμη αλλά πολλές φορες αν της ζητήσω να κάνει κάτι μου λέει "Δεν μπορώ μαμά, εσύ" Δηλαδή να το κάνω εγώ. Η στάση μου σε αυτό είναι να μην της λέω τιποτα και να κάνω εγώ αυτό που μου λέει οτι δεν μπορει. Δεν ξέρω όμως αν κανω σωστά. Μήπως να της έλεγα να προσπαθήσει? Μια φορά της το είχα πει και έκλαιγε με λυγμούς!

Εσυ irene-stathis τι κάνεις? Τον βοηθάς?

 

εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις απαντάω :

 

1. αν είναι κάτι "δύσκολο" της λέω ότι κι εγώ δεν μπορώ μόνη μου. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σου

 

2. αν είναι κάτι "εύκολο" (που την προηγούμενη μέρα π.χ. μια χαρά το έκανε μόνη της) της λέω έλα να το κάνουμε μαζί. Θα σε βοηθήσει και η μαμά

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το παιδι μου φαινετε Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Ο Τ Α Τ Ο !!!

Χαλαρωσε. Αν σε βοηθαει να ηρεμησεις επισκεψου εναν αναπτυξιολογο.

Παντως εμενα μου φαινεται μια χαρα . Οχι βαση το δικο μου παιδι αλλα και α συνομιληκα του τα ιδια (ειδικα το μπανιο μου θυμιζει τον κολητο του Βασιλη - νομιζεις οτι το σφαζουν :lol: )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το παιδι μου φαινετε Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Ο Τ Α Τ Ο !!!

Χαλαρωσε. Αν σε βοηθαει να ηρεμησεις επισκεψου εναν αναπτυξιολογο.

Παντως εμενα μου φαινεται μια χαρα . Οχι βαση το δικο μου παιδι αλλα και α συνομιληκα του τα ιδια (ειδικα το μπανιο μου θυμιζει τον κολητο του Βασιλη - νομιζεις οτι το σφαζουν :lol: )

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Καταρχήν να το χαίρεσαι το μικρούλι σου το οποίο και μένα μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό απλώς σου κάνει νάζια.

Επειδή και εγώ θυμάμαι στο πρώτο μου παιδί γενικά αγχωνόμουν για κάποια πράγματα αφού σαν καινούριες μαμάδες θέλουμε να τα κάνουμε όλα σωστά θα μπορούσες να επισκεφτείς έναν αναπτυξιολόγο που θα μπορέσει να δει το παιδάκι με διάφορα τεστάκια, ζωγραφιές, παιχνίδια κλπ και θα σου πει και αυτός πλέον πιο εμπεριστατομένα σε πιο επίπεδο βρίσκεται το παιδάκι σου! Και έτσι δεν θα έχεις κανένα άγχος πια.

Εγώ έχω πάει σε αναπτυξιολόγο και τα δυο παιδάκια μου και μπορώ να πω ότι πέρασαν πάρα πολύ ωραία μαζί του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...