Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδα στο στήθος μετά από 7,5 μήνες θηλασμού


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Όπως θα είδατε και στον τίτλο του θέματος μόλις χτες απέκτησα μια μικρή ραγάδα στη βάση περίπου της αριστερής θηλής. Όταν πρωτοβάζω το μωρό στο στήθος ο πόνος είναι αφόρητος, μετά από λίγο υποχωρεί. Είχα προβλήματα με πληγωμένες θηλές τον πρώτο μήνα του θηλασμού, το μωρό δεν επιανε καλά, οι θηλές είχαν ματώσει και είχα φοβερούς πόνους. Με είδε σύμβουλος θηλασμού τότε και τα προβλήματα ξεπεράστηκαν και όλα ήταν μια χαρά με το θηλασμό. Μέχρι χτες δηλαδή. Είναι δυνατόν μετά από 7,5 μήνες να πάθω κάτι τέτοιο; Τελικά φαίνεται πως είναι...Βάζω μια αλοιφή φτιαχτή που μου ειχε δώσει τότε η σύμβουλος και λίγο δικό μου γάλα.

Τι άλλο να κάνω βρε κορίτσια; Επίσης να θηλάζω από αυτό το στήθος παρόλο που πονάει;; Για πείτε please...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες!

Όπως θα είδατε και στον τίτλο του θέματος μόλις χτες απέκτησα μια μικρή ραγάδα στη βάση περίπου της αριστερής θηλής. Όταν πρωτοβάζω το μωρό στο στήθος ο πόνος είναι αφόρητος, μετά από λίγο υποχωρεί. Είχα προβλήματα με πληγωμένες θηλές τον πρώτο μήνα του θηλασμού, το μωρό δεν επιανε καλά, οι θηλές είχαν ματώσει και είχα φοβερούς πόνους. Με είδε σύμβουλος θηλασμού τότε και τα προβλήματα ξεπεράστηκαν και όλα ήταν μια χαρά με το θηλασμό. Μέχρι χτες δηλαδή. Είναι δυνατόν μετά από 7,5 μήνες να πάθω κάτι τέτοιο; Τελικά φαίνεται πως είναι...Βάζω μια αλοιφή φτιαχτή που μου ειχε δώσει τότε η σύμβουλος και λίγο δικό μου γάλα.

Τι άλλο να κάνω βρε κορίτσια; Επίσης να θηλάζω από αυτό το στήθος παρόλο που πονάει;; Για πείτε please...

 

Και εγω το επαθα περιπου στους 7,5 μηνες μετα απο λιγο εφυγε απο μονη της χωρις να βαλω τιποτα .Προσπαθησε να πιανει καλα το στηθος οχι εξω εξω νομιζω για αυτο δημιουργηθηκε.

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το επαθα περιπου στους 7,5 μηνες μετα απο λιγο εφυγε απο μονη της χωρις να βαλω τιποτα .Προσπαθησε να πιανει καλα το στηθος οχι εξω εξω νομιζω για αυτο δημιουργηθηκε.

 

Δεν ξερω μπορει και να με τραβηξε αποτομα και να μην εδωσα σημασια. Ελπιζω να φυγει γρηγορα....σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!! Καμια αλλη εμπειρια συμβουλη κανεις;;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μπορει και να με τραβηξε αποτομα και να μην εδωσα σημασια. Ελπιζω να φυγει γρηγορα....σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!! Καμια αλλη εμπειρια συμβουλη κανεις;;;;

 

Έχεις αδιαθετησει καθόλου μετα τον τοκετό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αδιαθετησει καθόλου μετα τον τοκετό;

 

Ναι, τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε 1η φορά. Τώρα δηλ. είμαι στα τελειώματα της 2ης φοράς. Η αλήθεια είναι ότι και αυτόν το μήνα αλλά και τον προηγούμενο λίγες μέρες πριν μου έρθει η περίοδος πονούσα κατά το θηλασμό αλλά μετά μου πέρασε. Γιατί ρωτάς, υπάρχει κάποια σχέση;

Δεν ξερω αν κάνω καλά αλλά θηλάζω από το πονεμένο στήθος όσο αντέχω δηλ. γιατί φοβάμαι μην πετρώσει και έχω άλλα θέματα μετά.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε 1η φορά. Τώρα δηλ. είμαι στα τελειώματα της 2ης φοράς. Η αλήθεια είναι ότι και αυτόν το μήνα αλλά και τον προηγούμενο λίγες μέρες πριν μου έρθει η περίοδος πονούσα κατά το θηλασμό αλλά μετά μου πέρασε. Γιατί ρωτάς, υπάρχει κάποια σχέση;

Δεν ξερω αν κάνω καλά αλλά θηλάζω από το πονεμένο στήθος όσο αντέχω δηλ. γιατί φοβάμαι μην πετρώσει και έχω άλλα θέματα μετά.

 

Ενα μωρο σε αυτήν την ηλικία δεν ξεχνάει να θηλαζει σωστά χωρις εξωγενείς παράγοντες πχ συγχιση θηλών! Οπότε είτε έχει ενόχληση απο δόντια και δαγκωνει (αλλα αυτο θα το είχες καταλάβει) είτε η μαμα έχει ευαίσθητες θηλές λογω εγκυμοσύνης ή περιόδου.

 

Θηλαζε κανονικα αφου αντέχεις.

Να αεριζεις το στήθος οσο μπορείς.

 

Δε σημαίνει οτι κάθε φορα που θα σου έρχεται περίοδος θα έχεις προβλημα φυσικα! Μετα απο κάποιο διάστημα δε θα έχεις ενοχλήσεις στις θηλές όταν ειναι να αδιαθετησεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου. Δοντακι ακομα δεν εχει και μερικες φορες μου τραβολογαει τη θηλη δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το κανει καιρο. Τωρα σκεφτηκα οτι προσφατα της πηρα ενα εκπαιδευτικο ποτηρακι της NUK για το νερό. Ισως επειδη πίνει απο αυτο με διαφορετικο τρόπο (όσο πίνει δηλ.)να εχει επηρεαστει και στο θηλασμο, ποιος ξερει....Παιζει και αυτο που λες παντως με τις ευαισθητες θηλες λογω περιοδου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου. Δοντακι ακομα δεν εχει και μερικες φορες μου τραβολογαει τη θηλη δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το κανει καιρο. Τωρα σκεφτηκα οτι προσφατα της πηρα ενα εκπαιδευτικο ποτηρακι της NUK για το νερό. Ισως επειδη πίνει απο αυτο με διαφορετικο τρόπο (όσο πίνει δηλ.)να εχει επηρεαστει και στο θηλασμο, ποιος ξερει....Παιζει και αυτο που λες παντως με τις ευαισθητες θηλες λογω περιοδου.

 

Παίζει ρόλο και το ποτηράκι γιατι απο αυτο πίνει με πιο κλειστό στόμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται εχει αρχισει να υποχωρει ο πονος!!! Τι καλα!!

Nina-Nana λες το εκπαιδευρικο ποτηρακι δεν ειναι καλη ιδεα; Της δινω νερο και με το κουταλακι γι να σιγουρευτω οτι οντως κατι πινει αλλα αγορασα για να μαθει να πινει σιγα σιγα ποσοτητα μςχρι το καλοκαιρι. Μπιμπερο δεν πιανει καθολου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται εχει αρχισει να υποχωρει ο πονος!!! Τι καλα!!

Nina-Nana λες το εκπαιδευρικο ποτηρακι δεν ειναι καλη ιδεα; Της δινω νερο και με το κουταλακι γι να σιγουρευτω οτι οντως κατι πινει αλλα αγορασα για να μαθει να πινει σιγα σιγα ποσοτητα μςχρι το καλοκαιρι. Μπιμπερο δεν πιανει καθολου.

 

Σύντομα θα μάθει να πίνει και με το εκπαιδευτικό ποτηράκι χωρις να μπερδεύεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μία από τα ίδια και εγώ, η μπέμπα είναι τώρα 6 μηνών και εγώ έχω πληγή στο δεξί στήθος εδώ και ένα μήνα που δεν υποχωρεί. Τον πρώτο μήνα η μπέμπα μου είχε σχεδόν καταστρέψει τις θηλές αλλά το ξεπεράσαμε και θηλάζουμε αποκλειστικά από την γέννηση της. Δεν πήρε ποτέ μπιμπερό ή ποτηράκι ή πιπίλα ή οτιδήποτε άλλο. Περίοδος μου ήρθε μόλις σαράντησα και από τότε και μέχρι 3 μηνών μου ερχόταν ανα 15 ή 20 μέρες το πολύ, με κανονική διάρκεια και από τότε (3,5 μηνών περίπου η μπέμπα) δεν ξαναείδα. Έκανα χοριακή και βγήκε αρνητική οπότε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης απορρίπτεται, δόντια δεν βγάλαμε ακόμα. Τι συμβαίνει? Όλο λέω θα περάσει αλλά μάταια. Η πληγή βρίσκεται στην κορυφή της θηλής, στο κέντρο δηλ. Ταυτόχρονα είχα κάνει και στο αριστερό στήθος αλλά έφυγε γρήγορα, στο δεξί όμως επιμένει. Τι να κάνω? Γιατί συνέβει κάτι τέτοιο μετά από τόσο καιρό? Πάντως όσο και να πονάει θηλάζουμε κανονικά, αλλά ματώνει κιόλας και πονάω.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και εγώ, η μπέμπα είναι τώρα 6 μηνών και εγώ έχω πληγή στο δεξί στήθος εδώ και ένα μήνα που δεν υποχωρεί. Τον πρώτο μήνα η μπέμπα μου είχε σχεδόν καταστρέψει τις θηλές αλλά το ξεπεράσαμε και θηλάζουμε αποκλειστικά από την γέννηση της. Δεν πήρε ποτέ μπιμπερό ή ποτηράκι ή πιπίλα ή οτιδήποτε άλλο. Περίοδος μου ήρθε μόλις σαράντησα και από τότε και μέχρι 3 μηνών μου ερχόταν ανα 15 ή 20 μέρες το πολύ, με κανονική διάρκεια και από τότε (3,5 μηνών περίπου η μπέμπα) δεν ξαναείδα. Έκανα χοριακή και βγήκε αρνητική οπότε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης απορρίπτεται, δόντια δεν βγάλαμε ακόμα. Τι συμβαίνει? Όλο λέω θα περάσει αλλά μάταια. Η πληγή βρίσκεται στην κορυφή της θηλής, στο κέντρο δηλ. Ταυτόχρονα είχα κάνει και στο αριστερό στήθος αλλά έφυγε γρήγορα, στο δεξί όμως επιμένει. Τι να κάνω? Γιατί συνέβει κάτι τέτοιο μετά από τόσο καιρό? Πάντως όσο και να πονάει θηλάζουμε κανονικά, αλλά ματώνει κιόλας και πονάω.

 

Μοιάζει με περίπτωση κοντου χαλινού. Έχει εξεταστεί αυτο το ενδεχόμενο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εξετάσαμε για κοντό χαλινό, κάποια στιγμή το πέταξα στον παιδίατρο μας αλλά δεν την εξέτασε τελικά. Έαν όντως έχει κάτι τέτοιο μπορώ εγώ να το αναγνωρίσω ή μόνο γιατρός? Πως θεραπεύεται κάτι τέτοιο στην ηλικία που είναι τώρα το μωρό 6 μηνών? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εξετάσαμε για κοντό χαλινό, κάποια στιγμή το πέταξα στον παιδίατρο μας αλλά δεν την εξέτασε τελικά. Έαν όντως έχει κάτι τέτοιο μπορώ εγώ να το αναγνωρίσω ή μόνο γιατρός? Πως θεραπεύεται κάτι τέτοιο στην ηλικία που είναι τώρα το μωρό 6 μηνών? Ευχαριστώ!

 

Οι πληγές ακριβώς πάνω στη θηλή κι όχι γύρω απο αυτές καθώς κι οτι εξακολουθεί να σε πονάει έπρεπε να βάλει σε υποψίες τον παιδιατρο και να το κοιτάξει.

Η γλώσσα του μωρού βγαίνει αρκετα έξω απο το στόμα πχ όταν χασμουριεται;

Έχει σχήμα καρδιάς; Ακούγεται ενα κλικ όταν θηλαζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οι πληγές ακριβώς πάνω στη θηλή κι όχι γύρω απο αυτές καθώς κι οτι εξακολουθεί να σε πονάει έπρεπε να βάλει σε υποψίες τον παιδιατρο και να το κοιτάξει.

Η γλώσσα του μωρού βγαίνει αρκετα έξω απο το στόμα πχ όταν χασμουριεται;

Έχει σχήμα καρδιάς; Ακούγεται ενα κλικ όταν θηλαζει;

 

Λοιπόν, τώρα αγχώθηκα, όχι νομίζω πως η γλώσσα του μωρού δεν βγαίνει αρκετά έξω, αλλά θα το παρατηρήσω ξανά. Όταν θηλάζει δεν ακούγεται κλικ.Παλιά ίσως το άκουγα τώρα όχι. Τώρα διάβαζα σε ένα αρθρο στο internet για αποφραγμένους πόρους, κάτι που με ταλαιπώρησε αρκετα γιατί είχα συχνά. Επίσης διάβασα για μειωμένη παραγωγή και χαμηλό βάρος, μειωμένη παραγωγή δεν μπορώ να καταλάβω έαν έχω απλά το στήθος πάντα το ένιωθα μαλακό και σχετικά μικρό σε σχέση με το πρώτο παιδί μου που το θήλαζα, αλλά λένε πως το γάλα παράγεται εκείνη τη στιγμή, όσο για το βάρος του μωρού είχα γράψει σε άλλο τόπικ και μου είχες απαντήσει, θα το βρω να το παραθέσω. Τέλος το πρωί που ξυπνάω το στήθος είναι πρισμένο και σιγά σιγά μέχρι το μεσημέρι μαλακώνει και μικραίνει. Ελπίζω να έδωσα πληροφορίες και να μην βγήκα εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο είχα γράψει σε άλλο τόπικ για το άγχος μου για το βάρος

 

Καλησπέρα, το μωράκι μου έγινε σήμερα 5 μηνών και πήγαμε στον γιατρό για το εμβόλιο ο οποίος επειδή το μωρό πήρε μόνο 500gr μέσα στο μήνα και γνωρίζοντας πως συμπλήρωμα δεν θα με καταφέρει να δώσω, μου είπε να δώσω κρέμα.

Σε άλλο θέμα πριν 3 μήνες περίπου έγραψα πως το μωρό λόγω ήπιας γοπ είχε κάνει οισοφαγίτιδα και θήλαζε για λίγο και με δυσκολία. Ευτυχώς σύντομα το ξεπεράσαμε και το μωρό είναι πλέον καλά, κάτι που διαπίστωσα μόνη μου αφού άλλαξε τελείως η συμπεριφορά του ως προς τον θηλασμό και μας το επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Νομίζω όμως πως η μπέμπα βαριέται να θηλάσει, κάθετε λίγη ώρα στο στήθος, εάν δεν της έρθει το γάλα στο στόμα δεν ρουφάει η ίδια παρά μόνο για λίγο και μετά τα παρατάει. Δεν βρίσκει γάλα? Μα αν δεν βρίσκει γιατί είναι τόσο νηφάλια, δεν πεινάει? Αν πεινούσε δεν θα γκρίνιαζε? Μόνη της δεν θα αυξήσει την παραγωγή αν ήθελε? Γιατί δεν το κάνει? Νομίζω τελικά ότι γέννησα πολύ αλλόκοτο πλάσμα.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΚΑΜΙΑ

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ ΚΑΝ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

γεννήθηκε 13/11/12 3200 gr

16/11/12 3040 gr

23/11/12 3200 gr

14/12/12 4450 gr

14/01/13 5300 gr

12/02/13 5800 gr

12/03/13 6500 gr

12/04/13 6950 gr

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10 - 12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Σε όλα έστω και για λίγο

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Φαίνεται σαν να μην νιώθει πείνα ,λες και είναι ολιγόφαγο, δείχνει πείνα στις 2,5 - 3 ώρες αλλά θηλάζει 5 λεπτά. Να πάρω μαγια μπύρας να αυξήσω την παραγωγή ώστε να της τρέχει πιο πολύ γάλα στο στόμα? Μπερδεύτικα πολύ, δεν ξέρω πως να το χειριστώ.:-(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα αγχώθηκα, όχι νομίζω πως η γλώσσα του μωρού δεν βγαίνει αρκετά έξω, αλλά θα το παρατηρήσω ξανά. Όταν θηλάζει δεν ακούγεται κλικ.Παλιά ίσως το άκουγα τώρα όχι. Τώρα διάβαζα σε ένα αρθρο στο internet για αποφραγμένους πόρους, κάτι που με ταλαιπώρησε αρκετα γιατί είχα συχνά. Επίσης διάβασα για μειωμένη παραγωγή και χαμηλό βάρος, μειωμένη παραγωγή δεν μπορώ να καταλάβω έαν έχω απλά το στήθος πάντα το ένιωθα μαλακό και σχετικά μικρό σε σχέση με το πρώτο παιδί μου που το θήλαζα, αλλά λένε πως το γάλα παράγεται εκείνη τη στιγμή, όσο για το βάρος του μωρού είχα γράψει σε άλλο τόπικ και μου είχες απαντήσει, θα το βρω να το παραθέσω. Τέλος το πρωί που ξυπνάω το στήθος είναι πρισμένο και σιγά σιγά μέχρι το μεσημέρι μαλακώνει και μικραίνει. Ελπίζω να έδωσα πληροφορίες και να μην βγήκα εκτός θέματος.

 

 

Δε θυμάμαι τι σου είχα απαντήσει για το βάρος αλλα το παιδι σου δεν έχει προβλημα σε αυτόν τον τομέα. Τα 500γρ δεν ειναι καθόλου λιγα, μάλιστα στο βιβλίο της Πατσουρου γράφει οτι σε αυτήν την ηλικία ακόμα και 100γρ το μήνα ειναι φυσιολογικά (αν το μωρο ειναι καλα φυσικα).

 

Καλο θα ηταν να εξεταστεί το μωρο για κοντό χαλινό (καλύτερα απο ωρλ).

Εκτός απο τα προβλήματα θηλασμου μπορει να προκαλέσει αργότερα προβλήματα στην ομιλία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...