Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια!!!Νυχτερινο πιπιλισμα, εργασια- θηλασμος


Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Ο γιος μου σε 1 βδομαδα θα γινει 8 μηνων και δεν εχει παρει ποτε ξενο γαλα.

Τον θηλασα αποκλειστικα για 5,5 μηνες και τωρα πια τρωει 3 γευματα τη μερα και μεχρι προσφατα οσο γαλα επιπλεον ηθελε οταν ημουν σπιτι. Δε χρησιμοποιει ουτε μπιμπερο ουτε πιπιλα.

Να σημειωσω οτι δουλευω και λειπω απο τις 07.30 ως τις 15.30 περιπου, οποτε θηλαζει το απογευμα και τη νυχτα, ο τελευταιος θηλασμος γινεται πριν παω δουλεια.

Μεχρι πριν 10 μερες αφηνα γαλα και επινε και μετα τη φρουτοκρεμα. Τωρα πια η παιδιατρος μου ειπε πως μπορω να θηλαζω μονο πρωι βραδυ αλλα εχω τους εξης προβληματισμους.

Καταρχην θελω να θηλασω ως το χρονο και να του δωσω κατευθειαν φρεσκο γαλα οποτε θελω να θηλαζω πιο συχνα για να μη μου κοπει ως τοτε....το ερωτημα ειναι ποσοι ειναι αρκετοι θηλασμοι για να μπορεσω να το διατηρησω ως το χρονο?

και το επομενο....ποτε πρεπει να αρχιζω να μειωνω τους θηλασμους για να μη θηλασω μετα το χρονο γιατι δεν το θελω?

Αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το νυχτερινο ξυπνημα του μικρου...ενω προηγουμενως ειχε στρωσει καπως ωραριο και ξυπνουσε ή μια φορα ή καμία φορα τη νυχτα, τις τελευταιες 10 μερες ξυπναει τουλαχιστον 2 φορες και μαλιστα καποιες φορες 4-5 φορες και δεν κοιμαται αν δε θηλασει. Βεβαια τις περισσοτερες φορες θηλαζει λιγο και μετα πιπιλιζει (πραγμα που δεν εκανε παλια).

Οκ, δε με πειραζε να ξυπναει μια φορα ειδικα γιατι ηθελα να ενεργοποιειται και λιγο το στηθος και τη νυχτα αφου λειπω για δουλεια ολο το πρωι και ουτε κι εκει ενεργοποιειται (εκτος απο μια φορα που βγαζω γαλα εκει με το θηλαστρο). Αλλα τοσες φορες και μαλιστα για πιπιλισμα δε γινεται!Κυριως με ανησυχει η εξαρτηση που αναπτυσσει και πως θα το χειριστω στο μελλον. Ενω προηγουμενως κοιμοταν και μονος του πολλες φορες, τωρα θελει στηθος παντα.

Πως να χειριστω το θεμα? Ωστε να διατηρησω το θηλασμο ως το χρονο περιπου αλλα και να μην κολλησει με τετοιες αρνητικες συνηθειες?

Τη βοηθεια σας παρακαλω!!!!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή βρέθηκα στη θέση σου, και τώρα είμαστε σχεδόν στο χρόνο, έχω να σου πώ ότι το μωρό θα θηλάζει αρκετά όσο είσαι εκεί, ώστε να κρατηθεί η γαλουχία. Το μόνο πρόβλημα είναι τα νυχτερινά ξυπνήματα. Αυτό δυστυχώς δεν το αποφεύγεις γιατί δεν πιπιλίζει μόνο, ουσιαστικά ενεργοποιεί το στήθος. Επίσης, θα βγάζει και δοντάκια, και περνάει και κάποια άλματα ανάπτυξης αυτό το διάστημα, οπότε μπορεί να πιπιλίζει-θηλάζει και γι'αυτό. Το περάσαμε αυτό ακριβώς κι εμείς, και είχα ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες. Πριν από καμια δυο βδομάδες, αρχισε πάλι να ξυπνάει μία φορά τη νύχτα και ευτυχώς δεν χρειάζεται μόνο το στήθος για να ξανακοιμηθεί (τον κοιμίζει και η μαμά μου με χάδια, ο μπαμπάς του με αγκαλίτσα). Οπότε υπομονή και δύναμη σου εύχομαι.

Α, και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αντλείς στη δουλειά. Νομίζω ότι με 4-5 θηλασμούς είσαι εντάξει σ'αυτή την ηλικία. Σε μας δηλαδή έτσι έγινε. Τώρα αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι ειδικοί.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...