Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα με 39,7 πυρετό


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Χρειάζομαι βοήθεια...Το αγοράκι μου είναι 16 ημερών. Έχω μαστίτιδα και παίρνω Zinadol 500 (τώρα κλείνω 2 24ωρα από τη στιγμή που ξεκίνησα την αντιβίωση). Κάθε 3 ώρες ανέβαινε ο πυρετός πάνω από 39. Τώρα ανεβαίνει κάθε 6 ώρες. Πίνω depon maximum. Το στήθος μου ήταν κόκκινο μόνο από κάτω και πονούσε πάρα πολύ, αλλά τώρα έχει κοκκινίσει κ από τη δεξιά μεριά και είναι πάρα πολύ πρησμένο. Νιώθω και έντονα τσιμπήματα (μάλλον όταν κατεβαίνει το γάλα). Υπάρχει περίπτωση να μου έχει κάνει απόστημα? Αν ναι, μπορώ να δίνω το γάλα στο μωρό μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!

Κι εμενα ειναι 22ημερων και την προηγουμενη εβδομαδα επαθα κι εγω μαστιτιδα με πονους και 39,2.Ευτυχως περασε γρηγορα χωρις αντιβιωση.

Δεν ξερω για το αποστημα τι εννοεις αλλα ολοι μου ειπαν κι εμενα οτι μπορω να δινω αφοβα το γαλα στο μωρο.Να το βαζω μαλιστα συχνα για να μου αδειαζει το στηθος. Το σαγονι του προς την μερια που ποναει.Μετα το θηλασμο αδειαζε το με το χερι οσο μπορεις και βαλε κρυες κομπρεσες.Μπορεις να βαλεις και κρεμα για τις θηλες πανω στο κοκκινο σημειο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει κι εσένα! Έβαλα κρέμα στις κοκκινίλες. Απλά με τρομάζει που αυξήθηκαν αντί να μειωθούν... Τραβάω το γάλα με θήλαστρο για να αδειάζει εντελώς και το δίνω στο μωρό μετά. Η γυναικολόγος μου λέει να μην το δίνω αλλά η παιδίατρος είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει κι εσένα! Έβαλα κρέμα στις κοκκινίλες. Απλά με τρομάζει που αυξήθηκαν αντί να μειωθούν... Τραβάω το γάλα με θήλαστρο για να αδειάζει εντελώς και το δίνω στο μωρό μετά. Η γυναικολόγος μου λέει να μην το δίνω αλλά η παιδίατρος είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Η μαια μου ειπε να το δινω.Και η Νινα-Νανα απο το φορουμ μου ειπε το ιδιο.

Βαζεις πρωτα το μωρο να θηλαζει απευθειας; Κι εγω θηλαστρο εβαζα μετα αλλα θελει λιγη προσοχη να μην κανεις υπερπαραγωγη.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κανεις και τι ακριβώς ρωτάς. Με μπερδεψες...

Καταρχάς η αντιβίωση είναι συμβατη οπότε μπορείς να δίνεις το γάλα σου στο μωρο. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να το δίνεις μετα απο άντληση αλλα κατευθείαν απο το στήθος κι ειδικά απο το στήθος που πονάει περισσότερο. Αν μπορείς να βάλεις το πιγουνι του μωρου στην πονεμένη περιοχή.

Αν είχες απόστημα θα το καταλαβαίνες! Δεν μπερδεύεται!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταμάτησε να μου ανεβαίνει ο πυρετός. Έβαλα το μωρό στο πονεμένο στήθος, έφυγε το πολύ πρήξιμο και είμαι πολύ καλύτερα...ακόμα πονάω αλλά υποθέτω ότι θα περάσει μέχρι να τελειώσω τη θεραπεία με την αντιβίωση! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...