Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προγραμμα διατροφης για 15 μηνων


Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 15 μηνων και θελει να τρωει μονο αυτα που του αρεσουν!!!!!εσεις τι προγραμμα ακολουθειτε???να σημιωσω οτι ξυπμανε 9 και μιση και το μεσημερι 2 με 5!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 15 μηνων και θελει να τρωει μονο αυτα που του αρεσουν!!!!!εσεις τι προγραμμα ακολουθειτε???να σημιωσω οτι ξυπμανε 9 και μιση και το μεσημερι 2 με 5!

 

Το ωράριο των γευμάτων σε προβληματίζει ή το τί θα φάει; Αν του αρέσουν πχ να τρώει όλο γλυκά προφανως δεν μπορείς να του δίνεις συνέχεια. Η ιδέα είναι να του προσφέρεις μια πικοιλία απο υγειινές τροφές και ας φάει απο εκει και πέρα ότι προτιμάει.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι τοσο το ωραριο αλλα το τι! ευκολα τρωει μονο το ψωμι, τσουρεκι, κεικ και στα αλλα κανουμε μια ωρα να φαμε!!!! ενω ηταν πολυ φαγανο παιδι τωρα ειναι πολυ δυσκολο...

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

οχι τοσο το ωραριο αλλα το τι! ευκολα τρωει μονο το ψωμι, τσουρεκι, κεικ και στα αλλα κανουμε μια ωρα να φαμε!!!! ενω ηταν πολυ φαγανο παιδι τωρα ειναι πολυ δυσκολο...

 

Θα σου πρότεινα να μειώσεις όσο περισσότερο μπορείς τα γλυκα (τσουρέκι- κέικ). Αν πεινάσει, μια χαρά θα το φάει το φαγάκι. Εσυ να του προσφέρεις κανονικά το φαγητό του. Αν δεν το θέλει και κάνει νάζια, πες του πως δεν πειράζει και πως μπορεί να το φάει αργότερα αφού δεν πεινάει. Μόλις ξαναζητήσει να φάει, εσυ θα του προσφέρεις πάλι το ίδιο φαγητό.Μην μπείς στο φάβλο κυκλο να φτιάχνεις 2 και 3 διαφορετικά φαγητά για να διαλέξει. Πες του πως αυτο είναι το φαγητό μας για σήμερα και δεν έχει άλλο. Οταν πεινάσει, θα φάει. Εγω στον μικρό μου, αν δεν φάει το φαγητό του, το μόνο που του επιτρέπω να φάει είναι φρούτο αν θέλει αλλά και αυτό μόνο μια φορά μέσα στη μέρα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπόν, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο "Για μια αλλη προσχολική διατροφή" του Παπαβέντση απο μτις εκδόσεις Πατάκη.Ειναι πάρα πλύ κατατοπιστικό κι εμένα με βοήθησε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού του αρέσουν τα γλυκά μπορείς να του δίνεις γιούρτι με γεύση που είναι αρκετά γλυκό ή φρούτα κομπόστα με μέλι και κανέλλα ή milk shake. Ο δικός μου(15 μηνών) όταν δεν τρώει το μεσημεριανό δεν τον πιέζω αλλά του το δίνω το απόγευμα μόλις ξυπνήσει και το καθαρίζει γιατί έχει πεινάσει.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...