Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ?????????


Recommended Posts

καλημερα εχω μια μπουμπου 18 μηνων εινΑι αδυνατη 9 κιλα και εδω και 1 βδομαδα τρωει με το ζορι οχι ιτι ετρωγε με πΑθοσ αλλα το παλευαμε.θελω να τησ δωσω μουρουνελαιο εχι δωσει καποια απο σας σε τοσο μικρο παιδακι.δεν ξερω τι αλλο να κανω την κοινηγαω ολη μερα και το στομα κλειστο.βοηθεοστεμε εχω τρελαθει:(:(:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο αρμοδιος για να το συζητησεις ειναι ο παιδιατρος.Και εμεις ειμαστε αδυνατοι 2,4χρ κ 12 κιλα κ του ξεκινησα τωρα μουρουνελαιο αφου ρωτησα την παιδιατρο κ μου ειπε οκ.Εσενα τι σου λεει;Η φιλη μου εδινε στο γιο της κατι παιδικες βιταμινες που της ειπε η γιατρος για να του ανοιξουν την ορεξη.Ρωτα το γιατρο ο,τι κ να της δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο αρμοδιος για να το συζητησεις ειναι ο παιδιατρος.Και εμεις ειμαστε αδυνατοι 2,4χρ κ 12 κιλα κ του ξεκινησα τωρα μουρουνελαιο αφου ρωτησα την παιδιατρο κ μου ειπε οκ.Εσενα τι σου λεει;Η φιλη μου εδινε στο γιο της κατι παιδικες βιταμινες που της ειπε η γιατρος για να του ανοιξουν την ορεξη.Ρωτα το γιατρο ο,τι κ να της δώσεις.

 

Τι είναι αυτές οι βιταμίνες; Και του άνοιξε η όρεξη;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω μια μπουμπου 18 μηνων εινΑι αδυνατη 9 κιλα και εδω και 1 βδομαδα τρωει με το ζορι οχι ιτι ετρωγε με πΑθοσ αλλα το παλευαμε.θελω να τησ δωσω μουρουνελαιο εχι δωσει καποια απο σας σε τοσο μικρο παιδακι.δεν ξερω τι αλλο να κανω την κοινηγαω ολη μερα και το στομα κλειστο.βοηθεοστεμε εχω τρελαθει:(:(:(:(:(:(:(:(

 

Καταρχήν μην την κυνηγός με το πηρουνακι γιατί τότε είναι που δεν θα φάει

Προσπάθησε να μην της δίνεις πολυ γάλα γιατί τα φουσκώνει

 

Όσο για το μουρουνελαιο πρόσεχε το λίγο γιατί έχει πολυ βιταμίνη Α

Εμείς δίνουμε ωμεγα 3

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτές οι βιταμίνες; Και του άνοιξε η όρεξη;

kinder vital νομιζω μου τις ειπε τις powerhealth τις σύστησε και η φαρμακοποιος κ ο γιατρος της κ τις πήρε.δε θυμάμαι να πω την αληθεια αν ειχαν αποτελεσμα.Θα τη ρωτησω αν ενδιαφέρεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kinder vital νομιζω μου τις ειπε τις powerhealth τις σύστησε και η φαρμακοποιος κ ο γιατρος της κ τις πήρε.δε θυμάμαι να πω την αληθεια αν ειχαν αποτελεσμα.Θα τη ρωτησω αν ενδιαφέρεσαι

 

Ναι αν σου είναι εύκολο :-)

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιαρος τι λεει για την στασιμοτητα βαρους?? Από ύψος πως πατε?? Εχετε κανει καθολου εξετασεις?? Για θυρεοειδή , για σιδηρο κτλ?? Νομιζω η πιο καταλληλη για να σου απαντησει είναι η Scratee αν εχει διαβασει το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, λοιπόν! :)

 

Θέλω να πιστεύω οτι η ερινα είναι καλυμμένη από τον παιδίατρό της, όσον αφορά το βάρος του παιδιού.

 

Σχετικά με το μουρουνολαδο, την όρεξη κτλ, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια: κυνηγάμε ένα παιδί να φάει, επειδή είναι κακοφαγο, και είναι κακοφαγο, επειδή το κυνηγάμε να φάει!

 

Δυστυχώς, σκευάσματα που "ανοίγουν την όρεξη", δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχει να κάνει μόνο με το αν ειναι ευχαριστημένος ο Παιδιατρος (ασε που αυτοί πάντα λένε δεν πειράζει)

Δηλαδή αν δεν ειναι ευχαριστημένος τι μπορεί να κάνει αυτός στο κάτω κάτω με το θέμα φαγητού; Τίποτα!!

Εννοείται ως μανα ανησυχεί να βλέπει το παιδί της να μην τρώει

 

 

Ερινα όπως σου είπα δες τι δίνεις στο παιδί σου όλη μέρα μπας και χορταινει από αυτό! Εμένα ξαφνικά ο μεγάλος σταμάτησε να τρώει για κανά δυμηνο, είπα στον παιδικό να του κόψει το απογευματινό γάλα και τρώει σαν θηρίο πάλι!!

Αν η μικρή πίνει το αγελαδινο ρωτά τον παιδίατρο αν μπορείς να μειώσεις σε 2% λιπαρά ..Μην την κυνηγάς , αδιαφόρησε εντελώς και φάε το δικό σου φαγητό μπροστά της

Και μην δίνεις καθόλου γλυκά!

 

Όσο για το μουρουνελαιο είμαι σίγουρη ότι η έρινα το ρώτησε ως ενίσχυση του ανοσοποιητικού τώρα που το παιδί δεν τρώει και όχι για να ανοίξει η όρεξη

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα κοιτακτε ο γιατροσ θεωρει οτι ειναι καλη 9 κιλα και 77 .5 ποντουσ οταν του πουμε οτι εδεν τρωει λεει δεν χαιρεασται δεν θα γινει χοντρο εχει ενα θεμα μα τα παχουλα παιδια.φοβαμαι μην αρωστησει γιατι ειναι ευαισθητη και με το παραμικρο δημιουργει βρασιμο και μυξεσ.πωσ να μην ανησηχω οταν απο τισ 7 που σηκωνεται μεχρι τισ 9 τρεχει ολη μερα εκτοσ απο 4 ωρεσ υπνου ενδιαμεσα?γλυκα και τετοια εμεισ δεν δεινουμε ετσι κ αλλιωσ.τι να πω μπορει να ναι κ απο τα δοντακια τησ .ευχαριστω παντοσ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώσε της βιταμίνες να καλυφθεί (ρωτά τον παιδιατρος για το ποιες είναι οι καλύτερες)

Το να τρέχει απο το πρωί ως το βράδυ δεν είναι κακό:-)

Απλά όπως σου ξανά είπα δέσ τι άλλο της δίνεις μέσα στη ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω ενα κοριτσακι 18 μηνων, 9.300 κιλα και 79 ποντους υψος. Ειναι αδυνατουλα πολυ και ολη μερα τρεχει. Οπως η δικια σου. Εγω θα σου ελεγα να μην ανησυχεις και να προσπαθεις απλα καθε τι που τρωει να ειναι κατι θρεπτικο οσο λιγο και αν ειναι. Βασικο ειναι να κανετε εξεταξεις. Εμενα η δικια μου εχει χαμηλο σιδηρο-φεριτινη -αιματοκριτη και εχουμε επικεντρωθει στο να τρωει τροφες που να την βοηθουν προς αυτη την κατευθυνση και οχι απλα για να παρει κιλα.

Επισης τα παιδακια σε αυτες τις ηλικιες ξεχνιουνται πολυ με τα νεα ερεθισματα και εχουν μειωμενη ορεξη. Ειναι φασεις που εναλλάσσονται. Το βασικο για εμενα ειναι να κανετε εξετασεις. Εχει διαφορά στην αντιμετωπιση αν ολα ειναι καλα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι, οταν σου λεει ο παιδιατρος να μην ανησυχεις , και δε σου αρκει,ποιος αλλος θελεις να σου πει να μην ανησυχεις, ωστε να σε πεισει?!:rolleyes:

 

Πολυ καλα λεει ο ανθρωπος, να χαιρεσαι που ειναι αδυνατο, τι σε πειραζει???

 

Επισης εννοειται πως το να τρεχει ολη μερα οχιμονο δεν ειναι κακο, απεναντιας ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ;) (ΔΕΝ εννοω για σενα βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω ενα κοριτσακι 18 μηνων, 9.300 κιλα και 79 ποντους υψος. Ειναι αδυνατουλα πολυ και ολη μερα τρεχει. Οπως η δικια σου. Εγω θα σου ελεγα να μην ανησυχεις και να προσπαθεις απλα καθε τι που τρωει να ειναι κατι θρεπτικο οσο λιγο και αν ειναι. Βασικο ειναι να κανετε εξεταξεις. Εμενα η δικια μου εχει χαμηλο σιδηρο-φεριτινη -αιματοκριτη και εχουμε επικεντρωθει στο να τρωει τροφες που να την βοηθουν προς αυτη την κατευθυνση και οχι απλα για να παρει κιλα.

Επισης τα παιδακια σε αυτες τις ηλικιες ξεχνιουνται πολυ με τα νεα ερεθισματα και εχουν μειωμενη ορεξη. Ειναι φασεις που εναλλάσσονται. Το βασικο για εμενα ειναι να κανετε εξετασεις. Εχει διαφορά στην αντιμετωπιση αν ολα ειναι καλα ή οχι.

Καλησπέρα και ο δικος μου 27 μηνων τωρα ,ειχε χαμηλη φερετινη στα 2 όταν εκανε εξετάσεις κ μας ειπε 2-3 φορες τη βδομαδα να τρωει μοσχαρι βασικα κ μετα σπανακι-φακες.Εσυ τι της δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ανησηχω γιατι ειναι μικροκαμωμενη .να χει κανα κιλο πανω τησ γιατι αρωσταινει συχνα και χανει αμσωσ το βαροσ πριν απο 4 μηνεσ ειμασταν 9 κιλα αρωστησε και πηγε 8200 αμεσωσ.δεν ειμαι η υστερικη μανα αλλα τωρα μου κοψε και το κρεασ και το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σε κατηγορώ και εγώ θα ανησυχούσα

Δεν μπορείς να κανείς τίποτα ομως πέρα από αυτά που είπα πριν

Και εμείς περάσαμε πολύ δραμα από το πουθενά, τώρα ξανάρχισε να τρώει που μείωσα το γάλα του, το γύρισα σε λιγότερα λιπαρά και αδιαφόρησα, απλά έτρωγα μπροστά του μονη μου

 

Αλλά του δίνουμε και βιταμίνες και προβιοτικα και περάσαμε πρώτο χειμώνα χωρίς βαριές αρρωστιες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...