Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Το μωράκι μου είναι 1 μηνός και το θηλάζω αλλά του δίνω και συμπλήρωμα το frizolac το πρόβλημά μου είναι ότι έχει αρχίσει και παίρνει αρκετό συμπλήρωμα. Ξέρω ότι από το στήθος βγάζω γύρω στα 20-40 μλ πολύ λίγο δηλαδή και το έβλεπα που δε χορταίνει σήμερα όμως ανά 3 με 4 ώρες πίνει χώρια από το θηλασμό 120 μλ συμπλήρωμα και φοβάμαι μήπως υπερφορτωθεί...

 

Λένε ότι τα μπιμπερό που δίνουν σε μωρά που παιρνουν αποκλειστικά συμπλήρωμα είναι 6-7 αλλά αν δίνουν κάθε τρεις ώρες δε βγαίνουν 8?? (αφού 3 χ8=24 ώρες που έχει η ημέρα) και έχω μπερδευτεί λίγο...

 

Εμένα μου δείχνει ότι πεινάει όταν κλαίει καθώς βάζει τα χεράκια στο στόμα του και βγάζει γλώσσα κάνοντας κινήσεις θηλασμού, αν και έχει και κολικούς (σφίγγεται και βγάζει αέρια) και δε ξεχωρίζω αμέσως γιατί κλαίει.

 

Το ερώτημα μου ειναι ότι φοβάμαι μήπως το υπερφορτώνω τροφή και του κάνω κακό....υπάρχει κάποιο στάνταρ πρόγραμμα διατροφής για ανεπτυγμένο σχετικά μωρό..??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην ηλικια που ειναι το μωρο σου και με το θηλασμο δε νομιζω να μπορει να εχει προγραμμα. εγω τον δευτερο τον θηλασα με συμπληρωμα 3,5 μηνες μεχρι που γυρισα στη δουλεια. ακομα προγραμμα δεν εχει ακομα και τωρα που παιρνιε μονο μπουκαλι πλεον.

 

επισης ενα μωρακι 1 μηνος δεν μπορεις να το υπερφορτωσεις με τροφη. αυτα στα λενε οι γιαγιαδες; θα φαει οσοσ θελει οποτε θελει. βαζε τον στο στηθος, δινε και συμπηρωμα, ξαναβαζε τον στο στηθος. αμα χορτασει θα κοιμηθει. να προσπαθεις να ρευεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να προσπαθησεις σιγα σιγα να κοψεις το συμπληρωμα κ να τον θηλαζεις αποκλειστικα? Γιατι δινεις συμπληρωμα? Επειδη βγαζεις λιγα ml με το θηλαστρο? Αν ναι, μη σε αναησυχει αυτο. Εμεις θηλαζουμε ακομη, μεγαλωσε μονο με θηλασμο κ με το θηλαστρο δεν μπορουσα να βγαλω σχεδον καθολου. Το θηλαστρο θελει κ αρκετη εξοικειωση, θελει το σωστο θηλαστρο κ αλλα πολλα. Αν ειναι επειδη το μωρο κλαιει κ θεωρεις οτι πειναει απλα ξαναβαλτο στο στηθος. Ειναι κ αλλες μανουλες πιο εμπειρες στο θηλασμο οποτε να δουμε τι θα σου πουν. Καλη σας συνεχεια

FU2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...