Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το ψαρι


Recommended Posts

καλησπερα , ο γιος μου ειναι18 μηνων κ το προβλημα μας ειναι με το ψαρι. καθε φορα που θα φαει μετα απο 2- 3 ωρεσ θα κανει εμετο. οση κ να ειναι η ποσοτητα που εφαγε. εχω αλλαξει ειδος ψαριου αλλα τιποτα. εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω του εδωσα ψαρι 12 μηνων.Ξεκινησαμεμε μπακαλιαρο και 1 κουταλακι την ημερα μαζι με τα λαχανικα και λιγο ζουμακι!Του εδινα για 2-3μερες,την τεταρτη εκανε διαρροιες για μια εβδομαδα!Στην αρχη νομιζα ηταν ιωσουλα(αλλα δεν ειχε τπτ αλλο).Μετα απο 10 μερες του ξαναδωσα ψαρι 3 κουταλιακια για 3 μερες μεχρι που εφτασε τα7 κουταλακια και την επομενη ξεκινησε παλι διαροιες για αλλες 7 μερες.Μην στα πολυλογω τον ειχα ταραξει στην διαιτα τον κακομοιρη,καναμε και γεν.κοπρανων και καταληξαμε στο συμπερασμε οτι εφταιγε το ψαρι!Του ξαναδωσα μετα απο 6 μηνες και ηταν ολα οκ!

Ο παιδιατρος τι λεει???Εμενα μου ειχε πει οτι αν τον πειραζει ο μπακαλιαρος που ειναι το πιο ελαφρυ θα τον πειραζουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

Στην παιδίατρό σου το είπες? Εγώ στην θέση σου θα σταματούσα το ψάρι για λίγο καιρό και θα αντικαταστούσα με τροφές που μπορεί να πάρει τα ίδια θρεπ. συστατικά.

Το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δίνεισ μόνο το ζουμάκι που παίρνει τα θρεπ. συστ. του ψαριού. Συμβουλέψου τον παιδίατρο όμως καλού κακού. Ας φάει ψάρι και λίγο αργότερα..δεν χαλασε και ο κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος ειπε να δοκιμασουμε ολα τα ψαρια που μπορουν να γινουν βραστα κ οτι δεν πρεπει να βγαλουμε απο τη διατροφη μας το ψαρι. εγω ομως λεω οτι μαλλον πρεπεει να βγει

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι έχεις αλλαξει έιδος ψαριού και δεν είδες αποτέλεσμα. Πάρε και μια δευτερη γνώμη πάντως. Και εγώ στην θέση σου θα έκοβα το ψάρι για λίγο καιρο..Η δικιά μου πάλι ούτε να δει το αυγό..αλλα δεν επιμένω..περι ορέξεως...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα σταματησει κ για 2 μηνες να του δινω αλλα παλι χωρις αποτελεσμα. απο οτι καταλαβαινω οταν παει να γινει η πεψη ισως να του ειναι βαρυ κ το βγαζει. δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

τωρα να πω κ εγω κατι?!

οταν ξεκινησαμε το ψαρι στην μεγαλη μου, στους 12 μηνες+, ο παιδιατρος μου ειπε να sosαρω τυχων αντιδρασεις.

ευτυχως δεν ειχαμε τιποτα, ολα φυσιολογικα.

 

κατι για τα βαρεα μεταλλα κ τα εμβολια που ειχαμε στο προγραμμα μου ειπε....??? κ μετα μου παρεθεσε τους λαους που εχουν εθιμο να τρωνε σουσι η' ωμο ψαρι, κ κουβεντα για το mmr.....στατιστικα αυτισμου στο + σε αυτες τις χωρες κτλ....

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

παρε γνωμη αλλεργιολογου!

 

το ιδιο συμβαινει και με την ψαροσπουπα?

δεν εγινε και κατι αν δεν τρωει ψαρι αυτο να το θυμασαι!

 

ο μπακαλιαρος ειναι απο τα ψαρια που προκαλουν ευκολα αλλεργιες....

ο ξιφιας ειναι πιο ηπιος

 

ξερω παιδακι που καθε μηνα στο παιδων δοκιμαζει διαφορετικο ειδος ψαριου για να βρουν πιο δεν το πειραζει...το κανουν γιατι το παιδι θελει να φαει ψαρι και το ζητα

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα ξεκινήσει την κόρη μου ψάρι έβγαζε σπυριά στον πωπό και έκανε πολύ μαλακά κακά(σχεδόν διάρροια). Της έδινα ανα 3-4 βδομάδες για να βλέπω αντιδράσεις. Επίσης πέρα από αυτό και το παιδί δεν το έτρωγε ευχάριστα. Τελικά χωρίς πρόβλημα άρχισε να το τρώει μετά τα δύο(προτιμάει το ψητό).

Καλύτερα αν βλέπεις ότι δημιουργεί πρόβλημα να το σταματάς για λίγο..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θέμα με το ψάρι δεν έχουμε (εκτός του ότι δεν βρίσκουμε φρέσκο). Σας βάζω όμως κάτι σχετικά με τα θρεπτικά συστατικά... Το είχα γράψει και σε άλλο τοπικ

Λοιπόν σχετικά με τον λιναρόσπορο, που ομολογώ δεν τον ήξερα:cry:, με ενημέρωσε πριν δύο μέρες μια φίλη μου η οποία έχει απευθυνθεί σε διατροφολόγο για θέματα υγεία και έχει βρει την υγειά της:-P:razz:

Ο διατροφολόγος της λοιπόν θεωρεί κορυφαίο τον λιναρόσπορο. Της έχει πει να αγοράζει βιολογικό, ολόκληρο και όχι αλεσμένο γιατί χάνει τα συστατικά του, να τον αλέθει και να τον αποθηκεύει στην κατάψυξη. Την ημέρα πρέπει να τρώει (όχι μόνο εκείνη αλλά όλοι μας) τουλάχιστον μία κουταλιά του καφέ. Εκείνη μου είπε πως τον αλέθει μια χαρά με μπλέντερ χειρός και πως βάζει κάθε μέρα στην σαλάτα (εξάλλου δεν έχει γεύση)...

Επίσης ο συγκεκριμένος διατροφολόγος πιστεύει ότι δεν πρέπει, τώρα πια, να τρώμε ψάρια γιατί οι θάλασσες είναι πολύ μολυσμένες. Επίσης πολλά ψάρια που ζούνε στις ιχθυοκαλλιέργειες και τρέφοντε με μεταλλαγμένα, πηδάνε στην θάλασσα, ζευγαρώνουν με αποτέλεσμα ένα μεγάλο ποσοστό που ζει στην θάλασσα να έχει μεταλλαγμένα στοιχεία. Ο σολομός δε θεωρεί ότι είναι από τους πρώτους... :?

 

Η αλήθεια είναι ότι μπήκα σε σκέψεις.... Δεν θεωρώ τελείως παράλογο όλο αυτό που λέει. Εγώ παρ' όλο που ζω σε νησί δεν βρίσκω φρέσκο ψάρι εύκολα. Έχω δώσει στην μικρή μου μόνο δύο φορές. Αλλά μετά από όλα αυτά έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι!

 

Τον λιναρόσπορο όμως θα τον δοκιμάσω! Δεν έχω να χάσω και τπτ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα ο γιος μου που ειναι 2χρ ενω ετρωγε το ψαρι κανονικα και του αρεσε ειτε ψαροσουπα ειτε ψητο εδω και ενα μηνα το τρωει και οταν τον βαζω υπνο κοιμαται πολυ λιγο και ξυπναει γιατι θελει να κανει εμετο και ηρεμει αφου βγαλει ολο το φαγητο που εχει φαει,ειχαμε και ενα θεμα με αλλεργια και τωρα θα του κανω παλι εξετασεις μηπως ειναι αλλεργικος στο ψαρι αλλα απ οτι μου ειπε η παιδιατρος και το πιστευω και γω εφταιγε το ψαρι γιατι ολες τις φορες ειχε φαει το ιδιο ψαρι φιλετο γλωσσα.

Μηπως να σκεφτεις και εσυ να κανεις μια εξεταση για αλλεργια πριν του το βγαλεις τελειος απο τη διατροφη του?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και εμενα ο γιος μου που ειναι 2χρ ενω ετρωγε το ψαρι κανονικα και του αρεσε ειτε ψαροσουπα ειτε ψητο εδω και ενα μηνα το τρωει και οταν τον βαζω υπνο κοιμαται πολυ λιγο και ξυπναει γιατι θελει να κανει εμετο και ηρεμει αφου βγαλει ολο το φαγητο που εχει φαει,ειχαμε και ενα θεμα με αλλεργια και τωρα θα του κανω παλι εξετασεις μηπως ειναι αλλεργικος στο ψαρι αλλα απ οτι μου ειπε η παιδιατρος και το πιστευω και γω εφταιγε το ψαρι γιατι ολες τις φορες ειχε φαει το ιδιο ψαρι φιλετο γλωσσα.

Μηπως να σκεφτεις και εσυ να κανεις μια εξεταση για αλλεργια πριν του το βγαλεις τελειος απο τη διατροφη του?

το ίδιο ακριβώς θέμα είχαμε κι εμείς.

η κόρη μου στους 12 μήνες έφαγε μπακαλιάρο φρέσκο, νωπό, σε σούπα. για 2, 2,5 μήνες το έτρωγε ευχάριστα. δεν της άλλαξα ψάρι. μόνο φρέσκο, μόνο σε σούπα.

όμως τέλη Γενάρη κι ενώ έφαγε την ψαρόσουπά της ευχάριστα, κοιμήθηκε κ ξύπνησε κάνοντας εμετό. έκανε εμετό μέχρι να βγάλει όλη την ψαρόσουπα.

άφησα 3 εβδομάδες να περάσουν κ ξαναδώσαμε ψαρόσουπα με μπακαλιάρο φρέσκο. πάλι τα ίδια.

μίλησα με την παιδίατρο κ μας είπε ότι την πειράζει το ψάρι κ να το ξαναδοκιμάσουμε αργότερα. αν ξανααντιδράσει με τον ίδιο τρόπο, θα κάνουμε εξετάσεις.

ο λιναρόσπορος εκτός από σαλάτα που δεν τρώει η μικρή πώς μπαίνει στη διατροφή των παιδιών;

η μικρή μου είναι σχεδόν 18 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις δεν εχουμε θεμα με το ψαρι, απο τους 9 μηνες που αρχισα να της δινω το προτιμουσε ψητο και οχι βρασμενο και το ετρωγε σε κοματακια οχι αλεσμενο.

διαρροιες και εμετους ομως εχει με το αυγο. ενω δεν την πειραξε τις πρωτες φορες μετα αρχισε να την πειραζει, εστω και πολυ λιγο να φαει

Link to comment
Share on other sites

μωρέ αλεσμένο δεν το έτρωγε ποτέ το ψάρι. αλλά θα της ξαναδώσω ή μετά το Πάσχα ή όταν κλείσει τα 2 χρόνια.

δύσκολη η περίπτωση με το αυγό, γιατί υπάρχει σε τόσα φαγητά- γλυκά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα ο γιος μου που ειναι 2χρ ενω ετρωγε το ψαρι κανονικα και του αρεσε ειτε ψαροσουπα ειτε ψητο εδω και ενα μηνα το τρωει και οταν τον βαζω υπνο κοιμαται πολυ λιγο και ξυπναει γιατι θελει να κανει εμετο και ηρεμει αφου βγαλει ολο το φαγητο που εχει φαει,ειχαμε και ενα θεμα με αλλεργια και τωρα θα του κανω παλι εξετασεις μηπως ειναι αλλεργικος στο ψαρι αλλα απ οτι μου ειπε η παιδιατρος και το πιστευω και γω εφταιγε το ψαρι γιατι ολες τις φορες ειχε φαει το ιδιο ψαρι φιλετο γλωσσα.

Μηπως να σκεφτεις και εσυ να κανεις μια εξεταση για αλλεργια πριν του το βγαλεις τελειος απο τη διατροφη του?

 

το ίδιο ακριβώς θέμα είχαμε κι εμείς.

η κόρη μου στους 12 μήνες έφαγε μπακαλιάρο φρέσκο, νωπό, σε σούπα. για 2, 2,5 μήνες το έτρωγε ευχάριστα. δεν της άλλαξα ψάρι. μόνο φρέσκο, μόνο σε σούπα.

όμως τέλη Γενάρη κι ενώ έφαγε την ψαρόσουπά της ευχάριστα, κοιμήθηκε κ ξύπνησε κάνοντας εμετό. έκανε εμετό μέχρι να βγάλει όλη την ψαρόσουπα.

άφησα 3 εβδομάδες να περάσουν κ ξαναδώσαμε ψαρόσουπα με μπακαλιάρο φρέσκο. πάλι τα ίδια.

μίλησα με την παιδίατρο κ μας είπε ότι την πειράζει το ψάρι κ να το ξαναδοκιμάσουμε αργότερα. αν ξανααντιδράσει με τον ίδιο τρόπο, θα κάνουμε εξετάσεις.

ο λιναρόσπορος εκτός από σαλάτα που δεν τρώει η μικρή πώς μπαίνει στη διατροφή των παιδιών;

η μικρή μου είναι σχεδόν 18 μηνών.

Ακριβώς τα ίδια κι εμείς!Ο γιος μου μολις ξεκίνησε το ψάρι (δεν θυμάμαι σε ποιο μήνα) τρελαινόταν και το έτρωγε κ ολα μια χαρά!Αυτό για 4-5 μήνες!Μια μερα του έφτιαξα κατεψυγμένη περκα και 2 ώρες μετά ξυπνησε κ εκανε εμετο στο κρεβάτι, αφήνω λίγο καιρο κ δινω μπΑκαλιαράκι φρεκο σούπα, μετά από 2 ώρες τα ίδια!Ξυπνάει με κλάμα κ εμετό:cry::cry:

Τωρα ειναι 3μιση και το ψαρι ουτε να τοδει όσες φορες εχει φαει 2-3 μπουκιες δεν εχει πάθει τιποτα, αλλα πλεον το σιχαίνεται:cry:

Στη μικρη δεν εχω δωσεει ακομα, δεν μου χει πει τιποτα η γιατρος ακόμα (ειναι 8,5 μηνών)

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα άντα. μάλλον πήρε από εμένα η μικρή. κι εγώ δεν το πολυθέλω το ψάρι.

εύχομαι να το ξεπεράσει αργότερα, γιατί το ψάρι έχει στοιχεία που είναι πολύτιμα για τον οργανισμό της.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω ποιο άλλο ψάρι για αρχή μπορουμε να δώσουμε. Ο γιος μου κλείνει σε 1 εβδομάδα τους 14 μηνες και δεν του έχω δώσει ακόμα ψάρι. Πήγε ο άντρας μου σήμερα να πάρει ψαρι για αύριο και επειδή δεν βρήκε μπακαλιαράκι, πήρε.....σκορπίδι :shock:!! τι λέτε? Να μην το δώσω καλύτερα? Φοβάμαι μην τον πειράξει φυσικά.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω ποιο άλλο ψάρι για αρχή μπορουμε να δώσουμε. Ο γιος μου κλείνει σε 1 εβδομάδα τους 14 μηνες και δεν του έχω δώσει ακόμα ψάρι. Πήγε ο άντρας μου σήμερα να πάρει ψαρι για αύριο και επειδή δεν βρήκε μπακαλιαράκι, πήρε.....σκορπίδι :shock:!! τι λέτε? Να μην το δώσω καλύτερα? Φοβάμαι μην τον πειράξει φυσικά.
γεια σου,νομιζω πως ειναι καλυτερα τα ασπρα ψαρια για πρωτη φορα δηλ,μπακαλιαρος,γλωσσα....γενικα τα ψαρια χωρις κοκαλα....αν δεν εχεις βρει μπακαλιαρο μπορεις και γλωσσα...να την βρασεις και να την κανεις σουπιτσα,θα δωσεις στην αρχη λιγο για να δεις τυχον αλλεργιες και μετα θα συνεχισετε κανονικα...ευχομαι να αρεσει στον μικρο σου και να πανε ολα καλα;)
Link to comment
Share on other sites

Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Η παιδίατρος μας είχε πει 3 μέρες βραστό ψάρι με ρύζι για τυχόν αλλεργίες, αλλά ολο και το ανέβαλλα. Είναι και δύσκολο να βρεις τώρα μπακαλιαράκια, μου ειπε ψαράς ότι αν βρω τώρα θα είναι κατεψυγμενα, μόνο να περιμένω λίγες μέρες ακόμα να καταφθάσουν τα φρέσκα:)!!!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και εγώ με μπακαλιάρο σούπα ξεκίνησα όταν χρόνισε η μικρή μου αλλά δεν της άρεσε...

Μία φίλη μου πρότεινε να πάρω γλώσσα, την έκανα σαγανάκι (με λαδάκι και λεμονάκι) και την άλεσα με βραστά λαχανικά. Σώθηκα στην κυριολεξία. (Ίσως στη μικρή μου δε άρεζε η μυρωδιά της σούπας από το ψάρι, ενώ με το σαγανάκι δεν είναι το ίδιο).

 

Έκτοτε της αγόραζα κάθε εβδομάδα γλώσσα ή ουρά πεσκανδρίτσας, που επίσης την έκανα σαγανάκι και μετά την άλεθα με τα λαχανικά που είχα βράσει.

 

Από τον 16ο μήνα της ωστόσο, της δίνω κανονικά ψητές σαρδέλες, γάβρο σαγανάκι, γλώσσα σαγανάκι κλπ, χωρίς άλεσμα ενοείται.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κι εμεις έχουμε θέμα με το ψάρι. Παρότι τις 2 πρώτες φορες το έφαγε, εχουμε 3 φορές που το δοκιμάσαμε και δεν το τρώει με τίποτα. Ουτε λαυράκι, ούτε μπακαλιάρο, ούτε τσιπούρα ψητή... Ξυνιζει την φάτσα και προτιμάει να μένει νηστική. Θα δοκιμάσω το σαγανάκι την επομενη φορά. (Οταν λες σαγανάκι εννοείς τηγανητό, σωστα? δεν είναι λίγο βαρύ για το παιδί?)

 

Πείτε και καμία άλλη ιδεα, βρε κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και η δικιά μου είναι σχεδόν 12,5 μηνών και μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσουμε μπακαλιάρο σουπίτσα...

Της έφτιαξα πρίν 3 μέρες τη ψαρόσουπα και μόλις της έδωσα μια κουταλιά, ξύνισε, σφράγισε το στόμα της και μετά απο 2 ώρες μου έκανε εμετό, αφού πρίν της είχα δώσει γάλα για να μη μείνει νηστική!

Αυτό όμως που μας συμβαίνει τώρα είναι οτι ενω πάντα έτρωγε το φαί της, κοτόπουλο, μοσχάρι, μετά τον εμετό, της έφτιαξα κοτόπουλο, έφαγε μια κουταλιά και μου την έβγαλε, με μια έκφραση αηδίας!:cry:

Τί έπαθε τώρα? Έχει τύχει σε κάποια μανούλα παρόμοια αντίδραση?

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...