Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ


Irinoula

Recommended Posts

Επιστρέφω, ύστερα από δυο τραγικούς μήνες τους χειρότερους της ζωής μου...

Η απόφαση μου να μείνω μακριά από το forum αποσιωπώντας την πιο δραματική περιπέτεια της ζωής μου, ήταν συνειδητή, με στόχο να μην αγχώσω όλες εσάς τις μανούλες του Αυγούστου, με τη δραματική κατάληξη της δικής μου εγκυμοσύνης.

Όλο αυτόν τον καιρό και προσπαθώντας να επουλώσω τις πληγές μου, έμπαινα κρυφά και έκλαιγα από χαρά, όταν μάθαινα πως μια ακόμη από μας κρατούσε τον θησαυρό της στα χέρια της.

Πραγματικά δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω, αλλά όταν διάβασα ανάλογες περιπτώσεις, όπως της “afroditi81”, συγκλονίστηκα. Δεν ήμουν μόνο εγώ. Δεν συνέβη μόνο σε μένα.

Αμέσως αποφάσισα να δημοσιοποιήσω και τη δική μου ιστορία, σκεπτόμενη ότι εμείς οι μητέρες που χάσαμε τα μωρά μας έπρεπε να έχουμε ένα καφέ.

 

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι εσύ εγκυούλα που διαβάζεις αυτό το μήνυμα. Όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα κρατήσεις το υγιές μωράκι σου στην αγκαλιά σου. Αυτό που μας συνέβη, συμβαίνει ευτυχώς σπάνια και σίγουρα δεν θα συμβεί σε σένα. Όλες εμείς με τις τα στοιχεία που θα καταθέσουμε εδώ θα σε βοηθήσουμε ώστε να μη σου συνέβη…

 

Η μικρή μας Barbie, έτσι τη φώναζα χαϊδεύοντας την κοιλιά μου και τραγουδώντας της νανουρίσματα τα βράδια, είχε ήδη μπει στην 32η εβδομάδα. Η χαρά μας ήταν απερίγραπτη. Κάναμε σχέδια για το δωμάτιο της, τα ρουχαλάκια της, αγοράσαμε το κρεβατάκι της και τα πρώτα υφασμάτινα ροζ παπουτσάκια της.

Το πρωί ξυπνούσαμε με τραγούδια και το βράδυ κοιμόμασταν με νανουρίσματα…Το θέλαμε τόσο πολύ αυτό το μωρό και ο Θεούλης ήταν απλόχερος μαζί μας. Μας το έδωσε στον τέταρτο μήνα του έρωτα μας.

Και η μικρή Barbie ήταν τόσο καλή με τη μανούλα της. Ούτε αναγούλες, ούτε πόνοι, μια εγκυμοσύνη που «έτρεχε σα νεράκι».

Είχα κανονίσει να εργαστώ μέχρι και τα μέσα του ογδόου, για να έχω περισσότερο χρόνο μετά τη γέννηση της να τη θηλάσω, όσο περισσότερο μπορώ.

Ένα βράδυ την αισθάνθηκα να κινείται έντονα και χάρηκα… «Βιάζεται η μικρή μου πριγκίπισσα» είπα. Χάιδεψα την κοιλιά μου, της τραγούδησα και κοιμήθηκα.

Ήταν η τελευταία φορά που άκουσα τον θησαυρό μου.

Την άλλη μέρα το πρωί ντύθηκα για να πάω στη δουλειά. Βιαστική όπως ήμουν δεν κοντοστάθηκα για να της μιλήσω. Το απόγευμα που σχόλασα συνειδητοποίησα ότι δεν χτύπησε καθόλου.

Σκέφτηκα να πάρω το γιατρό μου, αν και δεν ήταν η πρώτη φορά που η ζουζούνα μου κοιμόταν και ξυπνούσε αργά το απόγευμα. Μέσα μου κάτι μου έλεγε ότι δεν ήταν καλά.

Πήγα στην κλινική για να κάνω έναν γρήγορο υπέρηχο.

Από κει άρχισε ο γολγοθάς μου. Αλλάξαμε τέσσερις καρδιοτοκογράφους για να διαπιστώσουμε τελικά ότι η κορούλα μου είχε γίνει αγγελούδι. Ο γιατρός συγκλονισμένος κι αυτός το ονόμασε «ενδομήτριο θάνατο» και γω χαμένη σε έναν εφιάλτη δεν είχα τη δύναμη ούτε να κλάψω. Μόνο κάτι δάκρυα κυλούσαν από μόνα τους στα μάγουλα μου όταν αναρωτιόμουν αν πόνεσε η όχι το αγγελούδι μου.

Μία ώρα αργότερα έσπασαν τα νερά μου και το πρωί προχωρήσαμε σε καισαρική τομή.

Το μωρό μου δεν το είδα ποτέ. Δεν με άφησε ο γιατρός να φιλήσω τα χεράκια του να το ξεπροβοδίσω και να του πω ότι κάποτε θα έρθει και η μανούλα του εκεί που πάει να μη φοβάται…

Ο άνδρας μου που έπρεπε βάσει νόμου να τη δει και να υπογράψει, μου είπε ότι ήταν ένα πανέμορφο μωρό, κατάλευκο με κατάμαυρα μαλάκια και ψηλά πόδια.

Η πριγκίπισσα μου πήγε για ιστολογική εξέταση και γω στο άδειο σπίτι με άδεια αγκαλιά.

Ύστερα από τρείς εβδομάδες, μάθαμε ότι ήταν κατάγερη. Μόνο οι τρείς φλεβίτσες του ομφάλιου λώρου ήταν θρομβωμένες.

Έτσι έφυγε το μωρό μου…αθόρυβα όπως ήρθε…

Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων για θρομβοφιλία. Ελπίζω να έχω γιατί πρέπει κάπου να αποδώσω αυτή την άδικη απώλεια.

Ο γιατρός μου είπε ότι σε δυο –τρείς μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε. Ίσως με μια νέα εγκυμοσύνη απαλύνει λίγο ο πόνος μου.

 

Θα ήθελα μέσα από αυτό το «θέμα» να τα λέμε όλες εμείς που ζήσαμε αυτή την τραυματική εμπειρία. Να βοηθήσουμε η μια την άλλη σε ψυχολογικό, αλλά και σε ιατρικό επίπεδο.

Γιατί στη ζωή πρέπει να προχωράμε μπροστά, να υπομένουμε και να επιμένουμε. Και μεις θα τα καταφέρουμε! Οχι να γίνουμε μανούλες, γιατί γίναμε! Αλλα να κάνουμε γερά μωράκια!

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 922
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γλυκια μου...δεν εχω λογια...μονο δακρυα!ακουω το μωρακι μου μεσα που κλαιει αλλα δεν μπορω να με δει παλι ετσι....

ακριβωσ εχω την ολοιδια ιστορια.και η δικια μου αγγελουδα ετσι ακριβωσ...

σε μενα βρεθηκε θρομβωση στην ιστολογικη.εξαιτιασ αυτου μαλιστα σηκωσα παρα πολυ ηψιλη πιεση μεσα σε μια μερα ,επαθα προεκλαμψια επειτα εκλαμψια και ο γιατροσ μου με επανεφερε (του ειχα φυγει για μια στιγμη οπωσ ειπε...)μεσα στο χειρουργειο..δυστυχωσ μονο εμενα!!!!!χιλιεσ φορεσ να ζουσε η κορουλα μου και οχι εγω ...αυτο ελεγα!!!εγω την ειδα ..μολισ ξυπνησα...ολοιδια εγω

 

μην στεναχωριεσαι και θα βρεθει η αιτια που το προκαλεσε , να προφυλαχθεισ καταλληλα στην επομενη εγκυμοσυνη σου και συντομα σου ευχομαι να κρατησεισ κι εσυ μια πριγκιπισσα στα χερια σου οπωσ κι εγω τωρα.εγω εμεινα εγκυοσ σε 6 μηνεσ και δοξα τω θεω ολα πηγαν καλα!!!!

 

παρολα αυτα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλη η ιδεα να κανουμε αυτο το τοπικ....φοβαμαι οτι θα τρομοκρατηθουν καποιεσ εγκυουλεσ και δεν πρεπει...

 

παντωσ εαν δημιουργηθει καποιο προβλημα καλο θα ειναι να μασ σβησει αυτα τα μηνυματα ο administrator...δεν ξερω αλλα φοβαμαι να μην πανικοβληθουν αλλεσ εγκυουλεσ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι εσύ εγκυούλα που διαβάζεις αυτό το μήνυμα. Όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα κρατήσεις το υγιές μωράκι σου στην αγκαλιά σου. Αυτό που μας συνέβη, συμβαίνει ευτυχώς σπάνια και σίγουρα δεν θα συμβεί σε σένα. Όλες εμείς με τις τα στοιχεία που θα καταθέσουμε εδώ θα σε βοηθήσουμε ώστε να μη σου συνέβη…

 

QUOTE]

 

IRINOULA καλησπερα

 

ειλικρινα λυπαμαι για ολα αυτα που περασες και σου ευχομαι να αποκτησεις οχι ενα αλλα οσα μωρα επιθυμεις!

 

το μονο που θελω ειναι να καταθεσω την δικη μου αποψη για τετοια ποστ...

το φορουμ(το εχω ξαναγραψει)το παρακολουθουν γυναικες εγκυες,γυναικες που παλευουν να μεινουν εγκυες,η ψυχολογια της καθε μιας ειναι διαφορετικη!

πολλες απο αυτες ομως ΟΝΤΩΣ φοβουνται,αλλες πιο πολυ και αλλες πιο λιγο....

ειναι ωραιο να τα διαβαζουν αυτα?πως θα τους βοηθησει?

καποιες ειμαι σιγουρη οτι θα επηρεαστουν,και δεν μιλαω για ολες αλλα καποιες σιγουρα ναι....

 

απλα ξανασκεφτειτε το....

 

παντα φιλικα

 

maira........

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

irinoula κάνε κουράγιο και κοίτα μπροστά! Θα βρείτε τι έφταιξε και ένα καινούργιο μωράκι θα έρθει. Μήπως να αλλάζατε γιατρό? Η ζωή έχει δύσκολα, έχει και τραγικά αλλά τραβάει μπροστά. Αυτό το ξέρούμε όλες μας και οι εγκυούλες!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Ισως πραγματικά δεν έπρεπε να καταθέσω την εμπειρία μου. Θα ενημερώσω τον admin να σβήσει το θέμα. Ευχαριστώ και γρήγορα μανούλες όλες!

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι να μη σβηστεί πρέπει όλες να είμαστε υποψιασμένες τι συμβαίνει.Το ότι έτυχε στην ειρήνη δεν σημαίνει ότι θα τύχει σε όλες μας, ταυτόχρονα όμως το να έχουμε γνώση του τι μπορεί να συμβεί ίσως βοηθήσει κάποιους να σώσουν το μωρό τους σε αντίστοιχη περίπτωση.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ όσες κοπέλες πέρασαν κάτι ανάλογο να μου στείλουν προσωπικό μήνυμα. Θα βοηθήσει όλες μας πιστεύω να δούμε τι έφταιξε.

εχει ενημερωθεί ήδη ο admin.

Θα τα λέμε με pm και ελπίζω σύντομα σε ένα θέμα για τις εγκυούλες του μήνα. Φιλιά και ευχαριστώ όλες :-)

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κλαίω και εγώ για το μωράκι σου, καλή δύναμη ελπίζω σύντομα να γεμίσει η αγκαλιά σου με ένα υγιέστατο μωράκι, έχασα και εγώ το πρώτο μωράκι μου, δεν είναι το ίδιο με αυτό που πέρασες εσύ αλλά μπορώ να σε καταλάβω, ήταν παλίνδρομη κύηση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τις κοπέλες που κατέθεσαν αυτά τα βιώματα.

Είναι πολύ δύσκολο να τα μοιραστείς.

Ότι ξεκινάμε στη ζωη μπορεί να φτάσει στο τέλος, μπορεί και όχι.

Πιστεύω λοιπόν ότι τέτοιες εμπειρίες πρέπει να γράφονται για να μας βοηθούν να καταλάβουμε την ψυχολογία ενός ανθρώπου που βιώνει κάτι τέτοιο και να του πούμε και μια κουβέντα παρηγοριάς αν αυτό βοηθάει...

Έτσι είναι η ζωή καλώς η κακώς.

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irinoula twra mpika gia ligo kai se eida!!kopela mou den mporw na sinel8w dioti panta anarwtiwmoun gia sena kai eisoun i prwti pou anikse to kafe tou augoustou!!!

pragmatika exw stenaxwre8ei polu kai sou euxomai o 8eos na apalinei ton pono sou kai na sou ferei ena 8aumataki sintoma!!! den exw logia

Link to comment
Share on other sites

ΙΡΙΝΟΥΛΑ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΩΡΑΚΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΘΕΙ Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΩΛΕΙΑ. ΟΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΙΣΑ ΙΣΑ.... ΣΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΣΠΡΑ Ή ΡΟΖ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ. ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ.

yZX6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ταραχτηκα πολυ.. τωρα ειτε σβηστει ειτε οχι το ποστ δεν εχει νοημα.. παει το διαβασα.. Αλλα ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδι μου.. εχω αντοχες, εχω μια προηγουμενη επιτυχης εγκυμοσυνη, μια εμπειρια που τουλαχιστον βοηθαει να ξεπερναω καπως τους φοβους μου. Δεν ξερω πως θα αντιδρουσα αν ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη. μαλλον θα με επιανε πανικος.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

περασα αναλογη τρομαρα στην 30η εβδομαδα... η γιατρος μου τρελαθηκε οταν της ειπα πως ειχα να ακουσω το μωρο καμια 10αρια ωρες... τρεξαμε σα τρελοι στο μαιευτηριο... ευτυχως πηγαν καλα τα πραγματα...

 

ειναι πολυ σημαντικο για μια εγκυο, να ακουει τακτικα το μωρο της... χιλιες φορες καλυτερα να ενοχλει το γιατρο της και να γινεται πιεστικη οταν ανησυχει παρα να καθυστερει και να συμβαινουν τα χειροτερα...

 

καλη αναρρωση κοριτσι μου..... μακαρι να μαλακωσει συντομα η καρδουλα σου απο τη στεναχωρια της με ενα υγιεστατο μωρακι στα χερια σου...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν εχω λογια..ενα γιατι μονο..γιατι ???συγκινηθηκα και με αγγιξε πολυ η περιπετεια σου..

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου συντομα να ξανανιωσεις στην κοιλιτσα σου ενα μικρο θυσαυρο!και σε ολες τις μανουλες που εζησαν αντιστοιχη εμπειρια..ο θεος ειναι μεγαλος και σιγουρα προστατευει το αγγελουδι σου!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Irinoula πραγματικα λυπαμαι...Αυτο που περασες ειναι τραγικο.Σου ευχομαι να κανεις ενα υγιες μωρο πολυ συντομα.Συμφωνω απολυτα με την makarinaerthei.oποια θελει μπορει απο τον τιτλο και μονο να καταλαβει περι τινος προκειται.Καταλαβαινω και τις εγκυουλες και τους φοβους τους και εχουν δικιο και αυτες.Απλα κοριτσια οσες δεν μπορειτε να ανταπεξελθετε μην διαβαζετε τα περιεχομενα τετοιων θεματων.Το φορουμ δεν υπαρχει για να μιλαμε μονο για τις καλες μας στιγμες ειμαστε ανθρωποι και εχουμε και κακες στιγμες.Σε πολλες περιπτωσεις δυστυχως ετσι οπως ειναι σημερα η ζωη μας οι κακες στιγμες ισως να ειναι και περισσοτερες.Και σημερα η irinoula μας κατεθεσε μια παρα πολυ κακη στιγμη της και δεν πρεπει να νιωθει ενοχα για αυτο.Εχω χασει πολλους δικους μου ανθρωπους και αν δεν ειχα καποιους να μοιραζομαι τις σκεψεις μου τωρα θα ημουν σιγουρα καπου αλλου το σιγουρο ειναι οτι δεν θα ειχα τα λογικα μου.Κουραγιο irinoula και ας ακουγετε ασχημο μα με τον καιρο θα γιανει η πληγη.Ποτε δεν θα κλεισει ομως και το ξερω.Συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι γι αυτο που περασες.....:(

 

Ευχομαι η Παναγια και ο χρονος να απαλυνουν τον πονο της ψυχουλας σου και οταν θα κρατησεις το πρωτο σου μωρακι να γινει μια αναμνηση για σενα....

 

ηρεμια αγαπη και γαληνη και ολα θα πανε καλα κοριτσι μου...

 

ο θεος μαζι σου....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω...ότι δύναμη μπορεί να χαρίσει ο θεός ας την δώσει σε σας που περάσατε τέτοιο πράγμα κορίτσια.υπάρχει άραγε χειρότερο πράγμα;

Με διακρίνει γενικά μια χαλαρώτητα κ πραγματικά δεν ήξερα ότι το να μην το ακούσεις για αρκετές ώρες μπορεί να έχει για επακόλουθο κατι τέτοιο.ήδη δηλαδή βοηθήσατε ένα άτομο,εμένα,με μια σοβαρή κ βασική πληροφορία ώστε στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ξέρω...ΌΧΙ να μην σβηστεί το τοπικ.ότι μας τρομάζει δεν σημαινει ότι ΔΕΝ πρέπει να το γνωρίζουμε!κι η εξέταση για το σύνδρομο ντάουν μας τρομάζει αλλά ΠPEΠEI να γίνετε.εγώ ούτε καν αυτην έκανα!γιατί;γιατί είχα άγνοια,δεν ήξερα το φόρουμ τότε κ γιατί ο γιατρός μου ήταν χασάπης κ είχε ξεχάσει(!!!)να μου πει να την κάνω! Από παιδιά δεν είχα ιδέα κ έτσι ερχόμουν συχνά προ εκπλήξεως σε πολλά!δεν ήξερα ότι ξυπνάνε ανά 3 ώρες για φαΐ.δεν ήξερα για τους κολικους,να μην πω κ τι σοκ έπαθα όταν ανακάλυψα την "πηγή" στο κεφάλι του!η άγνοια σκοτώνει ενώ η γνώση κ η ενημέρωση μόνο καλό μπορούν να κάνουν όσο κι αν μας τρομάζουν.ευχαριστώ το φόρουμ κ την κοπέλα που άνοιξε το θέμα γιατί μαζί με αυτό μου άνοιξαν ακόμα 1 φορά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου οτι και να λεμε εμεις εδω ειναι περιτο......

καλη δυναμη σου ευχομαι και να το ξεπερασεις οσο μπορεις γρηγοροτερα κυριος ψυχικα αλλα και σωματικα γιατι μην ξεχναμε πως το σωμα σου περασε μια κανονικη εγκυμοσυνη αλλα και γεννα.

αυτο που θα σου πω ειναι πριν ξανακανεις μια καινουργια προσπαθεια να κοιταξεις πρωτα να ηρεμησεις ,να βγαλεις τις κακες σκεψεις απο το μυαλο σου (οσο γινετε βεβαια μετα απο ενα τετοιο περιστατικο)και εμεις θα ειμαστε εδω για να ακουσουμε τα καινουργια ευχαριστα νεα σου.

Μην ξεχνας πως το φορουμ οπως ειπε και καποια αλλη κοπελα δεν ειναι μονο για τα ευχαριστα.

ειμαστε εδω για να ακουμε τα προβληματα και τις αγωνιες καθε μανουλας και να παραδειγματιζομαστε μεσα απο αυτα.

 

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου γρηγορα να το ξεπερασεις και να θυμασε πως απο εδω και περα ολα θα πανε καλα αφου πλεον εχεις τον φυλακα αγγελο σου να σε προσεχει.;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες για τη συμπαράσταση και τα μηνύματα σας. Μου δίνετε δύναμη να συνεχίσω.

Οπως είπε η mariantinos όλες μας στην πρώτη εγκυμοσύνη θεωρούμε πολλά πράγματα φυσιολογικά. Καλύτερα να γινόμαστε τσιμπούρι στο γιατρό μας και να του τηλεφωνούμε για το κάθε τι.

Παραδείγματος χάριν οι κράμπες μπορεί να αποτελούν σημάδι θρομβοφιλίας, που όμως αν το ξέρεις και το πεις στο γιατρό σου, σύντομα θα σε στείλει για μια απλή για εξέταση αίματος σε έναν αιματολόγο, σωτηρια όμως για σένα και το παιδί σου. Εγώ μόλις προχθές το έμαθα. Είχα πάθει δυο τρεις κράμπες στα πόδια αλλά δεν ανησύχησα. Αν αποδειχθεί τελικά ότι πάσχω απο θρομβοφιλία εγκυμοσυνης, τότε θα μπορούσα ίσως να το είχα προλάβει.

Δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην ξεπερνιέται όταν είσαι ενημερωμένη. Η τουλάχιστον έχεις την πολυτέλεια να το παλέψεις.

Πόσες φορές διάβασα εδώ για την προεκλαμψία απο την οποια δημιουργήθηκαν δυσάρεστες καταστάσεις και έσπευσα να ενημερώσω το γιατρό μου για τα πρησμένα μου πόδια που μέχρι τότε θεωρούσα ότι είναι σύνηθες σύμπτωμα της εγκυμοσύνης. Με μια απλή εξέταση της πίεσης και των ούρων ήμουν σίγουρη ότι δεν έπασχα. Η για το διαβήτη εγκυμοσύνης, με την καμπύλη ζαγχάρου. Για τον ύπνο απο την αριστερή πλευρά.

Πολλά πράγματα οι γιατροί τα θεωρούν δεδομένα και δεν τα αναφέρουν. Είναι σίγουροι και αυτοί απο την πλευρά τους ότι τα ξέρουμε. Η ότι θα τους ενημερώσουμε για το κάθε τι.

Με αυτή τη λογική άνοιξα αυτό το θέμα. Οχι για να φοβήσω αλλα για να υποψιάσω. Ετσι κι αλλιώς θυμάμαι πολύ καλά ότι άν και πριν απο κάθε εξέταση ρουτίνας ή μη είχα άγχος, μετά πετούσα απο τη χαρά μου όταν έπερνα τα θετικά αποτελέσματα και σίγουρα ήμουν ευτυχισμένη που την εκανα.

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Irinoula λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου κ σου έυχομαι μέσα απ'την ψύχή μου να κρατάς του χρόνου στην αγκαλιά σου ένα νέο μωράκι. Δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά δύο εγκυμοσύνες την μία πολύ διαφορετική από την άλλη. Προσωπικά δεν με φόβησες αντιθέτως θεωρώ ότι πρέπει να ξέρουμε κ τις δυσάρεστες εκβάσεις κάποιων καταστάσεων για να είμαστε πιο υποψιασμένες.

 

Φαντάσου πως έχοντας ήδη γεννήσει το 2ο παιδί μου κ έμαθα τώρα από εσένα πως οι κράμπες στην εγκυμοσύνη μπορεί κ να αποτελούν σημάδι θρομβοφιλίας, θα μπορούσε κ για εμένα που ειχα επί 9 μήνες κράμπες κ δεν κοιμόμουν καλά να μην ειχε θετική έκβαση, αν ξέρεις όμως μπορείς να προλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου σπάραξε η καρδιά μου και δεν έχω λόγια παρηγοριάς. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σύντομα να σου δώσει ο Θεός δύναμη να προχωρήσεις μπροστά, να απαλύνει γρήγορα τον πόνο σου και να σου χαρίσει ένα γερό μωράκι που θα έχει στον ουρανό ένα αγγελάκι να το φυλάει!

Link to comment
Share on other sites

Irinoula μου, κοπέλα μου, δεν έχω λόγια να σου πω, μπροστά σε τέτοια γεγονότα χάνομαι.

Εύχομαι μόνο να βρείτε τη δύναμη να ξεπεράσετε αυτό που σας συνέβη και να προχωρήσετε δυνατοί.

Σας βρήκε αυτό το κακό, αλλά δε σημαίνει ότι δε θα ρθουν όμορφες στιγμές.

Θα έρθουν και θα ναι τόσο υπέροχες που θα σας αποζημιώσουν για όλα!

Το μωράκι είναι καλά όπου είναι τώρα, για κάποιο λόγο βρέθηκε εκεί, πιστέψτε το και κουράγιο!

Εμείς ότι μπορούμε να προσφέρουμε από δω........

Θα είσαι στο μυαλό μας και στη σκέψη μας!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...