Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (αλλεργεια σε αυγο)


Recommended Posts

Γεια σας....Ειμαι καινουργιος στην παρέα....Χαζομπαμπάς ενός υπέροχου γιου 17 μην.ων....

Θα ήθελα να καταθέσω τους προβληματισμούς μου για καποιες εξετάσεις του μικρού.

Όταν ήταν 3 μηνών εμφάνισε έκζεμα το οποίο μετά από σύντομη θεραπεία εξαφανίστηκε. Είχαμε κάνει εξέταση για αλλεργία στο γάλα αλλά ήταν αρνητική. Παρόλα αυτά ο γιατρός μας έδωσε υποαλλεργικό γάλα για να περιορίσουμε τα αλλεργιογόνα. Τώρα πια το παιδί τρώει κανονικά τα πάντα και πίνει αγελαδινό γάλα. Πριν 3 εβδομάδες εμφάνισε εκτεταμένο έκζεμα στα πόδια. Ο γιατρός μας έδωσε εξετάσεις (γενική αίματος, crp, IgE, σίδηρο και φερριτινη) οι οποίες έδειξαν αυξημένα ηωσινόφιλα, αυξημένα μονοπυρηνα και αυξημένο όγκο ερυθρών.

Ανυσηχώ αρκετά και θα ήθελα να ακούσω για παρόμοιες περιπτώσεις και συμβουλές

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα links.

Τα είχα δει απλά δεν αναφέρονται σε συνδυασμό αυξημένων ηοσηνόφιλων, μονοπύρηνων και όγκου ερυθρών.

 

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο μικρός μας είναι αλλεργικός στο αυγό και ιδιαίτερα στο ασπράδι. Ο γιατρός είπε ότι δεν ξέρει πότε και αν θα φύγει αυτή η αλλεργία.

Το πρόβλημα είναι το εμβόλιο της ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας. Το εμβόλιο αυτό επωάζει σε αυγό και ο γιατρός μας είπε ότι πρέπει να το κάνουμε σε νοσοκομείο. Το μωρό πρέπει να παραμείνει εκεί για τουλάχιστον 8 ώρες με την πεταλούδα στο χέρι μήπως χρειαστεί ενδοφλέβια κορτιζόνη σε περίπτωση αντίδρασης. Μου φαίνεται βουνό για ένα μωρό 18 μηνών...

 

Παρόμοια εμπειρία κανείς ???????

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απλά ΜΗΝ κάνεις το MMR για αυτό πρόκειται επειδή και η κόρη μου και ο γιος μου εχεουν αλλεργεια στο αυγό απλά ΔΕΝ θα τους κάνω το συγγεκριμένο εμβόλιο και τερμα ,μην βάλεις το μωρο στον κύνδηνο ενος αλλεργικού σοκ για ενα εμβολιο και ειδικά για το συγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!!!!!!!!

 

και η δικια μου έχει αλλεργία στο αυγό και το κάναμε κανονικά...

η παιδίατρος αρχικά δεν μου το έκανε..επειδή όμως μας παρακολουθεί αλλεργιολόγος από το Ιασώ , την πήρε τηλέφωνο και της είπε ότι το εμβόλιο αυτό έχει απενεχοποιηθεί..

 

αν θέλεις τηλέφωνο του αλλεργιολογου να ενημερωθείς και εσύ και η γιατρός στείλε πμ

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το να λέμε μην κάνεις το εμβόλιο φαίνεται εύκολο. Και για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αν το παιδί κολλήσει ιλαρά και παρουσιάσει επιπλοκές (κάτι πιθανό με αυτές τις ασθένειες) τι γίνεται ? Θεωρώ ότι δεν είναι όλα άσπρο - μάυρο. Αν προσπαθήσω να το δω ψυχρά (όσο είναι δυνατό) "προτιμώ" ένα αλλεργικό shock εντός μιας παιδιατρικής κλινικής παρά μια επιπλοκή σε μια λοιμώδη ασθένεια.

Πάντως και γω που το έψαξα λίγο οι περισσότεροι (αλλεργιολόγοι, γιατροί) λένε ότι πρέπει το παιδί να είναι υπερευαίσθητο (ο δικός μου έχει 3,7) και οι πιθανότητες είναι λιγότερο από 5%.

Αγαπητή culte, σε τι ηλικία το έκανε το μωρό σου ? Το έκανε εντός κλινικής ή στο ιατρείο ? Είχε κάποια αντίδραση (έστω ήπια) ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι αν είναι αναγκαίο να υποβάλω το παιδί σε αυτή τη διαδικασία (στην κλινική για 8 ώρες με μια πεταλούδα στο χέρι). Μήπως είναι υπερβολικό και απλά θέλει ο γιατρός να είναι καλυμμένος ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το να λέμε μην κάνεις το εμβόλιο φαίνεται εύκολο. Και για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αν το παιδί κολλήσει ιλαρά και παρουσιάσει επιπλοκές (κάτι πιθανό με αυτές τις ασθένειες) τι γίνεται ? Θεωρώ ότι δεν είναι όλα άσπρο - μάυρο. Αν προσπαθήσω να το δω ψυχρά (όσο είναι δυνατό) "προτιμώ" ένα αλλεργικό shock εντός μιας παιδιατρικής κλινικής παρά μια επιπλοκή σε μια λοιμώδη ασθένεια.

Πάντως και γω που το έψαξα λίγο οι περισσότεροι (αλλεργιολόγοι, γιατροί) λένε ότι πρέπει το παιδί να είναι υπερευαίσθητο (ο δικός μου έχει 3,7) και οι πιθανότητες είναι λιγότερο από 5%.

Αγαπητή culte, σε τι ηλικία το έκανε το μωρό σου ? Το έκανε εντός κλινικής ή στο ιατρείο ? Είχε κάποια αντίδραση (έστω ήπια) ?

 

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου μιας και γνωρίζω εκ των εσω το συστημα η πιθανότητα θανάτου με το αλλεργικό σοκ δεν ειναι χειρότερη από κάποια πιθανή επιπλοκή σε μια περιπτωση που ΙΣΩΣ κολλησει το παιδί μια από τις 3 παιδικές ασθένειες που καλύπτονται από αυτό το εμβόλιο ερυθρά-υλαρά και παρωτίτις???!!!!Ενώ αν και μέσα στο νοσοκομείο η πιθανότητα να ΜΗΝ προλάβουν έναν ασθενή είναι τεράστια με την έλλειψη προσωπικού!!!Και μη νομίζεις οτι θα τρέχουν όλοι με την μια στο μωρο σου!!Δυστυχώς το σύστημα δουλεύει ετσι,ξέρεις πόσοι έχουν χαθεί μέσα στα νοσοκομεια επειδή δεν τους προλαβαν με αλλεργικό σοκ!!!Πριν μια 10ετία τις περνούσαμε αυτές τις ασθένειες ΤΩΡΑ οι εταιρείες μας έχουνε πεισει οτι το να κανουμε κάποια εμβόλια είναι "απαραιτητο".Και να σημειώσω κατι είμαι απόλητα ΥΠΕΡ των εμβολίων αλλά με ΤΙΠΟΤΑ του συγκεκρημένου μιας και έχει ενοχοποιηθει για διάφορα σοβαρότερα πράγματα!!!(αυτισμός π.χ.???)Επειδή και εγώ το έχω ψαξει τρελλά 4 αλλεργιολόγοι και 2 πνευμονολόγοι μου είπαν ΜΑΚΡΙΑ από αυτό το εμβόλιο σε περίπτωση αλλεργίας σε αυγό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα διαφωνήσω για την επικινδυνότητα του εμβολίου στην παλαιότερη του μορφή. MMR. Το πρόβλημα με την αλλεργία στο αυγό ήταν ότι το παλιό MMR περείχε ζελατίνη, ουσία που αντεδείκνυται σε αλλεργία στο αυγό. To PRIORIX, που πλέον συνίσταται δεν περιέχει ζελατίνη και για αυτό έχει απενοχοποιηθεί. Το διασταύρωσα με αλλεργιολόγους στο Ιασω, στο Μητέρα και στα νοσοκομεία ΠΑΙΔΩΝ (Αγ.σοφία & Αγ.Κυριακού). Ακόμα το ψάχνω....

Πάντως για να είμαστε ακριβείς, το εμβόλιο δεν έχει ενοχοποιηθεί για αυτισμό. Κάποιο αναφέρουν μια μελέτη ενός γιατρού. Επισήμως δεν υπάρχει κάτι. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω για την επικινδυνότητα του εμβολίου στην παλαιότερη του μορφή. MMR. Το πρόβλημα με την αλλεργία στο αυγό ήταν ότι το παλιό MMR περείχε ζελατίνη, ουσία που αντεδείκνυται σε αλλεργία στο αυγό. To PRIORIX, που πλέον συνίσταται δεν περιέχει ζελατίνη και για αυτό έχει απενοχοποιηθεί. Το διασταύρωσα με αλλεργιολόγους στο Ιασω, στο Μητέρα και στα νοσοκομεία ΠΑΙΔΩΝ (Αγ.σοφία & Αγ.Κυριακού). Ακόμα το ψάχνω....

Πάντως για να είμαστε ακριβείς, το εμβόλιο δεν έχει ενοχοποιηθεί για αυτισμό. Κάποιο αναφέρουν μια μελέτη ενός γιατρού. Επισήμως δεν υπάρχει κάτι. Σωστά ?

 

αυτήν ακριβώς την μελέτη την έβγαλαν άκυρη πριν από κανά μήνα περίπου...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημερα θελω να επαναφερω το θεμα (γιατι εχει παλιες αναρτησεις)και να μου πειτε μαμαδες με παιδια αλλεργικα στο αυγο αν κανατε τελικα το εμβολιο ιλαρας-ερυθρας-παρωττιτιδας

ο μικρος μου εχει αλλεργια στο αυγο,ειναι να κανει το εμβολιο τον οκτωβρη,και μας ειπε η παιδιατρος οτι πρεπει να το κανουμε σε αλλεργιολογο...στο ιντερνετ που το εψαξα σε σαιτ παιδιατρων λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα να γινει το εμβολιο πχ

 

http://www.paidiatros.com/children/Measles-Mumps-Rubella-Vaccine-MMR

 

http://www.ioanninamed.gr/el/prevention/69-vaccines-for-adults/622-measles-mumps-rubella.html

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εμβόλιο παράγεται σε καλλιέργεια κυττάρων εμβρύου κότας, οπότε δεν περιέχει σημαντική ποσότητα πρωτεινών από το "ασπράδι" του αυγού. Γι'αυτό, και το παιδί με ιστορικό αλλεργίας στο αυγό, ακόμα και σοβαρής, δε διατρέχει ιδιαίτερο κίνδυνο και μπορεί να κάνει το εμβόλιο στις συνήθεις συνθήκες (εξάλλου, κάθε παιδίατρος οφείλει να διαθέτει τα μέσα για πρώτες βοήθειες σε αναφυλαξία). Οι αλλεργικές αντιδράσεις στο εμβόλιο αποδίδονται περισσότερο σε άλλα συστατικά, όπως η νεομυκίνη ή η ζελατίνη.

 

Πηγή: Red Book, το βιβλίο για τις λοιμώξεις της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας.

 

 

'Εντιτ: στην πρώτη πηγή που αναφέρεις, η παράγραφος για την αλλεργία στο αυγό είναι μετάφραση λέξη προς λέξη της αντίστοιχης παραγράφου του Red Book.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχε εσενα κανενα παιδακι σου τετοιο θεμα?το κανατε?εμεις θα το κανουμε σε αλλεργιολογο για παν ενδεχομανο......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είχαν τα παιδιά μου τέτοιο θέμα, αν και, όταν τους κάνω τα εμβόλια, έχω πάντα την αδρεναλίνη σχεδόν ανά χείρας! :D

 

Πιστεύω πάντως πως κι εγώ, για ψυχολογικούς λόγους, μάλλον θα κατέφευγα σε αλλεργιολόγο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είχαν τα παιδιά μου τέτοιο θέμα, αν και, όταν τους κάνω τα εμβόλια, έχω πάντα την αδρεναλίνη σχεδόν ανά χείρας! :D

 

Πιστεύω πάντως πως κι εγώ, για ψυχολογικούς λόγους, μάλλον θα κατέφευγα σε αλλεργιολόγο...

εμεις θα παμε σε αλλεργιολογο γιατι η παιδιατρος μας παραπεμπει εκει......παντως πολλοι παιδιατροι το κανουν οι ιδιοι στα αλλεργικα παιδια....δεν ξερω,διαβασα πολλα στο ιντερνετ και τελικα οσο το ψαχνω τοσο ανχωνομαι....θα κανω μια κουβεντα με τη παιδιατρο και αν μου πει οτι υπαρχει και η παραμικρη πιθανοτητα να παθει κατι το παιδι,θα το αναβαλλω....δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω το παιδι σε ρισκο..

δεν εχει καμια μανουλα αντιστοιχη εμπειρια να μου πει τι εκανε και αν υπηρξαν παρανεργειες?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...