Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολοημερος πονοκεφαλος σε 6χρονο


Recommended Posts

Ο Βασιλης σημερα διαμαρτυροταν απο το πρωι οτι ποναει το κεφαλι του :?

Δεν χτυπησε, δεν εχει πυρετο και γενικα δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα. Αλλα ποναγε ολη μερα.

Του εδωσα ντεπον, τιποτα.

Τον ξεματιασαν :lol: , τιποτα.

 

Εχετε καμια ιδεα?

Προσφατα περασε οφθαλμιατρικο ελεγχο και δεν βρηκαν κατι περαν ελαφριου αστιγματισμου που πρεπει να παρακολουθειτε απλως . Το λεω γιατι σε μυωπια πηγε το μυαλο μου.

(αυτο θα το ξαναψαξω αλλα λεμε)

 

Ποναει πανω κεντρο λιγο πιο μπροστα απο την κορυφη των μαλλιων :confused::confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου κλεισαμε 2η μερα πονοκεφαλου και τα ματακια του μικρου μου εγιναν μωβ απο κατω απο τον πονο , πηρα τον παιδιατρο.

Μου ειπε λοιπον οτι συμφωνα με το σημειο που ποναει ειναι καλο το οτι δεν εχει πυρετο (αλλοιως θα επρεπε να φυγω για νοσοκομειο):roll:

Με ρωτησε αν εχουμε ιστορικο ημικρανιων και οτι ολο αυτο ειναι "παιδικη ημικρανια" μαλλον αλλα αν συνεχιστει και αυριο αρχιζουμε να ψαχνομαστε.

 

Για 1η φορα μετα απο χρονια ο Βασιλης μου επεσε ξερος στον υπνο μεσημερι (αφου ηπιε πονσταντ και ξεματιαστηκε).

 

Ο πονοκεφαλος καλα κρατει καθως και τα τρεχουμενα ματια. :roll::roll::?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με τη μύτη του? Ιγμορίτιδα ή κάτι τέτοιο?

 

παθουσα απο πολυ μικρη................

 

απιστευτος απιστευτος πονοκεφαλος :(

 

αλλα ακινδυνος...

 

ψαξτο.. μηπως να γινουν καποιες εξετασεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανενα παυσιπονο δεν εδωσε ο γιατρος?

depon - ponstant

Το Depon δεν τον πιανει, το Ponstant κανει κατι ψιλα για λιγο.

 

Μήπως έχει να κάνει με τη μύτη του? Ιγμορίτιδα ή κάτι τέτοιο?

Mε ρωτησε ο παιδιατρος αν εχει καταροη αλλα δεν εχει? Τι αλλα συμπτωματα εχει η ιγμοριτιδα και πως γινεται η διαγνωση?

 

Η' μήπως έχει να κάνει με το (απότομο) κρύο?

Μακαρι γιατι εχω αρχισει να ψιλοφοβαμαι. Τωρα μουρμουραει στον υπνο του "ποναω" και αυριο ειναι η 3η μερα :roll::roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

παθουσα απο πολυ μικρη................

 

απιστευτος απιστευτος πονοκεφαλος :(

 

αλλα ακινδυνος...

 

ψαξτο.. μηπως να γινουν καποιες εξετασεις?

 

Που πονας απο ιγμοριτιδα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

elenik,

επειδή δεν ξέρω να βάζω links και για να μην σε κουράζω μεταφέροντάς σου ίσως άσχετες πληροφορίες, δώσε στο google "πονοκέφαλος σε παιδιά", μετά μπες και στο paidiatros.com και διάβασε για τους πονοκεφάλους γενικότερα αλλά και για την ιγμορίτιδα.

 

Γενικότερα - τα μάτια, τα δόντια, η μύτη, τ' αυτιά κάνουν ισχυρούς πονοκεφάλους.

Σε κάθε περίπτωση όμως, θα έλεγα να πας το παιδί στο γιατρό - αφού συνεχίζει και πονάει ως και στον ύπνο του - ο οποίος και θ' αξιολογήσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ανοιγουμε τον φακελο αστιγματισμο. :roll::roll: (ελεος πια .....)

 

Λογω του οτι ο παιδιατρος μας ειναι κλειστα Δευτερες και μας εσκασε και 40αρι πυρετο στο Γιαννη πηγαμε στον παλιο μας παιδιατρος (ο οποιος ξαναγινετε νεος μας :D) και διεγνωσε εντονη φωτοευαισθησια (το ξεραμε και λαμβαναμε τα μετρα μας) και συνεστησε εκ νεου οφθαλμολογικο ελεγχο.

 

Το θεμα μας ειναι μαλλον τα ματια μας.

 

Απο την μια αρχισα να τρεμω οτι εκανα γκαφα τοτε που δεν ακουσα τον 1ο οφθαλμιατρο και απλα ευχομαι να μην ειναι αργα και να διορθωνεται το θεμα.:?

Απο την αλλη δοξα το θεο γιατι ειχα χεστει πανω μου :-D

 

Tobrex λοιπον μεχρι να βρουμε ραντεβου με την οφθαλμιατρο που μας συστησε οτι θα μας λυσει επιτελους το θεμα ματια και θα καταληξουμε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ αν εχει αστιγματισμο...ο πυρετος που κολλαει?τουλαχιστον του περασε του παιδιου?

πυρετο επαθε ο Γιαννης.

Ο Βασιλης ειναι με τον πονοκεφαλο.

Μας πανε σετ τα τρεχαματα εμας :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα αστιγματισμος δεν παιζει. Ειναι 0,75 και θεωρειτε σε φυσιολογικο επιπεδο για την ηληκια του.

Ο οφθαλμολογικος ελεγχος εδειξε μονο οτι εχει περισσοτερες εμμυελες νευρικες ινες στο 1 ματακι κατι που πιθανοτατα δεν δινει πονοκεφαλο .

 

Οποτε μαλλον προς ημικρανιες καταληγουμε γιατι δεν εχει ξαναπαθει απο τοτε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Τελικα αστιγματισμος δεν παιζει. Ειναι 0,75 και θεωρειτε σε φυσιολογικο επιπεδο για την ηληκια του.

Ο οφθαλμολογικος ελεγχος εδειξε μονο οτι εχει περισσοτερες εμμυελες νευρικες ινες στο 1 ματακι κατι που πιθανοτατα δεν δινει πονοκεφαλο .

 

Οποτε μαλλον προς ημικρανιες καταληγουμε γιατι δεν εχει ξαναπαθει απο τοτε.

 

 

Elenik, σου θυμίζω ένα παλιό (ελπίζω.... ) θέμα γιατί το ανιψάκι μου που είναι 10 χρονών ξεκίνησε να κάνει ημικρανίες & έχουμε τρελαθεί από την αγωνία μας, γιατί οι κρίσεις του πολύωρες & πολύ έντονες & θα ήθελα να μου πεις πως το αντιμετώπισες & αν σας πέρασε. Τα φάρμακα πιάνουν μόνο για λίγο & ο γιατρός λέει ότι θα πρέπει να το συνηθίσουμε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...