Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης και καισαρική


Recommended Posts

Έχω διαβήτη κύησης αλλά τον ελέγχω πολύ καλά με διατροφή και άσκηση. Ο γιατρός μου είπε ότι είμαι high risk και θα πρέπει να κάνω καισαρική. Επιπλέον, τώρα που είμαι στον 7ο μου ζήτησε σύντομα να κάνω ένεση κορτιζόνης για την ωρίμανση των πνευμόνων του μωρού με τον κίνδυνο όμως της απορρύθμισης του σακχάρου μου. Είχατε ανάλογη εμπειρία???

as1cCDB0g410010Nzc3NTlvZHwwMTI1ZHxPIFNvdGlyYWtpcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω διαβήτη κύησης αλλά τον ελέγχω πολύ καλά με διατροφή και άσκηση. Ο γιατρός μου είπε ότι είμαι high risk και θα πρέπει να κάνω καισαρική. Επιπλέον, τώρα που είμαι στον 7ο μου ζήτησε σύντομα να κάνω ένεση κορτιζόνης για την ωρίμανση των πνευμόνων του μωρού με τον κίνδυνο όμως της απορρύθμισης του σακχάρου μου. Είχατε ανάλογη εμπειρία???

 

Tόσο η καισαρική όσο και η κορτιζόνη συνιστώνται σε περιπτώσεις διαβήτη που είτε δεν ρυθμίζεται, είτε έχει δημιουργήσει προβλήματα μακροσωμίας,προεκλαμψίας,προωρότητας. Εσύ αφού τον ρυθμίζεις με τη διατροφή σου και δεν χρειάζεται να κάνεις καν ενέσεις ινσουλίνης, γιατί θεωρείσαι ομάδα υψηλού κινδύνου? αν ήταν έτσι οι μισές έγκυες θα ανήκαν στην κατηγορία αυτή. Εγώ έχω διαβήτη, κάνω ινσουλίνη από την 1η μέρα, ελέγχω την κατάσταση με πολλή δυσκολία και πάλι ο γιατρός μου δεν συζητάει ούτε την κορτιζόνη ούτε την καισαρική. Μήπως να το συζητούσες μαζί του λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβεις τι ακριβώς φοβάται?

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβήτη κύησης αλλά τον ελέγχω πολύ καλά με διατροφή και άσκηση. Ο γιατρός μου είπε ότι είμαι high risk και θα πρέπει να κάνω καισαρική. Επιπλέον, τώρα που είμαι στον 7ο μου ζήτησε σύντομα να κάνω ένεση κορτιζόνης για την ωρίμανση των πνευμόνων του μωρού με τον κίνδυνο όμως της απορρύθμισης του σακχάρου μου. Είχατε ανάλογη εμπειρία???

 

Tόσο η καισαρική όσο και η κορτιζόνη συνιστώνται σε περιπτώσεις διαβήτη που είτε δεν ρυθμίζεται, είτε έχει δημιουργήσει προβλήματα μακροσωμίας,προεκλαμψίας,προωρότητας. Εσύ αφού τον ρυθμίζεις με τη διατροφή σου και δεν χρειάζεται να κάνεις καν ενέσεις ινσουλίνης, γιατί θεωρείσαι ομάδα υψηλού κινδύνου? αν ήταν έτσι οι μισές έγκυες θα ανήκαν στην κατηγορία αυτή. Εγώ έχω διαβήτη, κάνω ινσουλίνη από την 1η μέρα, ελέγχω την κατάσταση με πολλή δυσκολία και πάλι ο γιατρός μου δεν συζητάει ούτε την κορτιζόνη ούτε την καισαρική. Μήπως να το συζητούσες μαζί του λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβεις τι ακριβώς φοβάται?

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου naina!!Και εγω μια απο τα ιδια,εχω διαβητη προσπαθω πολυ να το κρατησω σε σωστα επιπεδα αλλα η γιατρος μου δεν μου εχει κανει συζητησει για καισαρικη η κορτιζονη!Το μονο που μου ειπε οτι οταν θα γενναω θα μου χορηγηθει ινσουλινη στον ορο!!Τιποτα λλο!Μηπως πρεπει να το συζητησεις λιγο πρισσοτερο με το γιατρο σου elena36? :roll:

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου naina!!Και εγω μια απο τα ιδια,εχω διαβητη προσπαθω πολυ να το κρατησω σε σωστα επιπεδα αλλα η γιατρος μου δεν μου εχει κανει συζητησει για καισαρικη η κορτιζονη!Το μονο που μου ειπε οτι οταν θα γενναω θα μου χορηγηθει ινσουλινη στον ορο!!Τιποτα λλο!Μηπως πρεπει να το συζητησεις λιγο πρισσοτερο με το γιατρο σου elena36? :roll:

 

Μάλλον εννοείς ότι θα σου χορηγηθεί γλυκόζη στον ορό όταν γεννήσεις. Υπογλυκαιμία παθαίνεις όταν γεννάς γιατί φεύγει ο πλακούντας που ουσιαστικά εμποδίζει το πάγκρεας να κάνει τη δουλειά του. Επίσης αντίστοιχα θα γίνει έλεγχος και στο μωρό γιατί εκεί που είχε συνηθίσει να ζει σε περιβάλλον υψηλού ζαχάρου, ξαφνικά θα τη χάσει όλη τη γλύκα και θα του μείνει η ινσουλίνη που κι αυτό το κακόμοιρο εκκρίνει πολλή λόγω του δικού σου ζαχάρου... Καλό κουράγιο και στις δυο μας, είναι εφιάλτης αυτό το βρωμοζάχαρο. Πάλι κλάμα έριξα σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μην αγχώνεστε όλα καλά θα πάνε :D:D

Εγώ με διαβήτη κύησης και ινσουλινοεξαρτόμενη γέννησα φυσιολογικά, απλά μου μετράγανε συνέχεια το ζάχαρο. Ο διαβητολόγος μου είχε πει ότι αν με πιάσουν πόνοι και είναι ώρα να κάνω ινσουλίνη να μην κάνω αλλά να μετρηθώ και άμα ήταν κάτω του 80, όπου και ήταν, να πιω ένα χυμό και να πάω στο μαιευτήριο, όπως και έκανα.

Οι πόνοι με έπιασαν 06:30 το πρωί, μετρήθηκα, ήπια χυμό και έφυγα για το μαιευτήριο, με μετρούσαν συνέχεια, κάποια στιγμή μου έβαλαν ορό γλυκόζης και γέννησα στις 11:05 φυσιολογικά, το μόνο κακό ήταν ότι κράτησαν το μωρό μου για προληπτικούς λόγους μια μέρα στην αίθουσα εντατικής παρακολούθησης, αλλά όλα καλά. Και πάνω από όλα τώρα το μωράκι μου είναι 8 μηνών και είναι super αλλά και εγώ επίσης. Φιλάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω γεννησα με καισαρικη γιατι εκτος απο το ζαχαρο που ηταν πολυ ανεβασμενο, ειχα μειωμενο αμνιακο υγρο(ειχα διαρροη αλλα δεν το ειχα καταλαβει) και ηταν και πολυ νωρις μολις ειχα μπει στον εννατο. Με εξετασε ο γιατρος μου κολπικα και δεν υπηρχε καμια περιπτωση να γεννησω φυσιολογικα, το μωρο ηταν πολυ ψηλα και ο τραχηλος κλειστος. Οποτε καισαρικη!!Και ευτυχως γιατι το μωρο μου ειχε τυλιχτει με τον ομφαλιο λωρο σε 3 σημεια και ειχε γινει "σαντουιτς" μεσα στον πλακουντα. Ο γιατρος ειπε στην μαμα μου, οταν γεννησα και μετα, οτι ημουν τυχερη που εκανα καισαρικη (Να συμπληρωσω οτι δεν τον πληρωσα παραπανω λογο καισαρικης, οσα ειχαμε πει για φυσιολογικη γεννα). Παντως η καισαρικη εξαρταται απο πολλους παραγοντες και οχι μονο απο το ζαχαρο!!Οποτε ρωτα τον γιατρο σου να σου δωσει περισσοτερες λεπτομεριες.

 

Υ.Γ. Εχθες πηγα στον ενδοκρινολογο και τελικα εχω παλι ζαχαρο!!!Ξεκινησα με διατροφη και μετρησεις και βλεπουμε!!Κοριτσια μου δεν θελω να κανω ινσουλινη απο τοσο νωρις. Ασε που τα παιζω και με την δουλεια. Να μπορουσα να παρω καμια αδεια??!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ είχα ζάχαρο στην εγκυμοσύνη μου , ο γυναικολόγος μου ούρλιαζε να ξεκινήσω την ινσουλίνη , εγώ όμως ακολουθούσα πιστά τις εντολές του διαβητολόγου μου που με παρακολουθούσε ούτως η αλλώς πριν την εγκυμοσύνη μου λόγω πολυκυστικών και σημειώτεων είναι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ που έχω συναντήσει και δεν τον αλλάζω με΄κανέναν και τον ευχαριστώ για όλα, με διατοφή και μετρήσεις τρενάραμε την ινσουλίνη μέχρι τα μέσα του 8ου όπου πλέον η πρωινή μέτρηση δεν ελεγχόταν και μου έδωσε κρυσταλική ινσουλίνη άμεσησ δράσης ,κοινώς την έκανα και έτρωγα .Γέννησα με καισαρική κι αυτό όχι λόγω του ζαχάρου αλλά επείδη σπάσαν τα νερά ,είχα πολύ αμνιακό υγρό και μετά απο 12 ώρες προσπαθειών για φυσιολογικό τοκετό περάσαμε στην καισαρίκη διότι η μικρή είχε μπλεχτεί με τον ομφάλιο λώρο.

Το πήρα πολύ κατάκαρδα αλλά τι να κάνουμε σημασία έχει ότι βγήκε το αγγελούδι μου ήρεμη και υγιέστατη , λόγω ζαχάρου μου βέβαια μπήκε για μισή μέρα στη ΜΕΘ αλλά όλα καλά .

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα διαβήτη κάπου στο τέλος του 6ου αρχές 7ου.

 

Ξεκίνησα αυστηρή δίαιτα, αλλά δεν κατέβηκε το ζάχαρο. Πήγα σε διαβητολόγο που κατ αρχάς μου έδωσε κι αυτός μόνο δίαιτα. Τίποτα! Είμουν στον 7ο μήνα και αντί να παίρνω κιλά, έχανα. Τρελή πείνα. Και το ζάχαρο τα δικά του. Τελικά αφού παλαίψαμε για περίπου 1 μήνα με δίαιτα και τίποτα, άρχισα ινσουλίνη.

Κάτι άρχισε να γίνεται, αλλα όταν τελείωνε ο 8ος άρχισε πάλι τα τρελά του το ζάχαρο. Το πρωί 80, το βράδυ 180! Τρείς μέρες πήγε έτσι η δουλειά, οπότε την τρίτη μέρα μου λέει ο γιατρός μου (που εννοείται ήμασταν σε συνεχή επικοινωνία, μέτρηση και τηλέφωνο) μετρήσου και πάρε με. Αν ξανακάνει νερά θα μπούμε να γεννήσουμε γιατί αυτό που συμβαίνει είναι επικίνδυνο για το μωρό! Μετρήθηκα, 183! Τρεχάτε ποδαράκια μου!!

Ο γιατρός μου μου είπε ότι αν θέλω μπορούμε να παλαίψουμε πρόκληση φυσιολογικού, αλλα δεν ήταν και ότι καλύτερο. Θα έπερνε πολλές ώρες και η αλήθεια είναι ότι είχα φοβηθεί γιατί ο μικρούλης είχε να δώσει σημεία ζωής από το πρωί! Οπότε του λέω τον ευατό μου και το πετσόκομα θα σκεφτώ τώρα ή το μωρό? Οπότε μπήκα κατευθείαν για καισαρική και διαπιστώσαμε ότι ο πλακούντας είχε καταστραφεί σχεδόν τελείως! Σε λίγες μόνο μέρες! (δεν είχε περάσει εβδομάδα που κάναμε ηπέρηχο για να δούμε ακριβώς αυτό! Από δυο πήγε 3 σε χρόνο dt.)

 

Τελικά όλα πήγαν καλά. Ο μπεμούλης γεννήθηκε 2300 οχταμηνίτικος :D και υγειέστατος! Αυτάαααα...

 

Sorry για το μεγάλο post και αν σας κούρασα...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μπήκε βέβαια στη ΜΕΘ για όλες τις μέρες του ήμασταν στο μαιευτήριο, αλλά για καθαρά προληπτικούς λόγους (λόγω βάρους συγκεκριμένα, δηλ. κάτω από 2500).

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για σας,

Είμαι στη 38 η εβδομάδα Εδώ και 3 μέρες είμαι πολύ στεναχωρημένοι .Η εγκυμοσύνη μου από την αρχή πάει μια χαρά εκτός από αυτό που στο 7-ο μήνα έκανα ζάχαρο .Από την αρχή και σε όλη την μου εγκυμοσύνη με τον γιατρό μου συζητούσαμε για φυσιολογικός τοκετός έστω και λίγο πιο νωρίς από ΠΗΤ .Πριν από 3 μέρες που πήγα στο να με δει και να συμφωνήσουμε για την γεννά μου ανακίνησε ότι Μάλλον θα γεννήσω με καισαρική .Μου έχει πέσει παρά πολύ η ψυχολογία δεν ξέρω τι να κάνω.

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο

92814.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σας,

Είμαι στη 38 η εβδομάδα Εδώ και 3 μέρες είμαι πολύ στεναχωρημένοι .Η εγκυμοσύνη μου από την αρχή πάει μια χαρά εκτός από αυτό που στο 7-ο μήνα έκανα ζάχαρο .Από την αρχή και σε όλη την μου εγκυμοσύνη με τον γιατρό μου συζητούσαμε για φυσιολογικός τοκετός έστω και λίγο πιο νωρίς από ΠΗΤ .Πριν από 3 μέρες που πήγα στο να με δει και να συμφωνήσουμε για την γεννά μου ανακίνησε ότι Μάλλον θα γεννήσω με καισαρική .Μου έχει πέσει παρά πολύ η ψυχολογία δεν ξέρω τι να κάνω.

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο

Γιατι βρε κοριτσακι μου ντε και καλα καισαρικη.Και εγω ειχα διαβητη το ελεγχα με διατροφη γεννησα φυσιολογικα 37 εβδομαδες κλεισμενες.Ουτε το συζητησαμε σαν ενδεχομενο απλα παντα το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου μηπως και κατι δεν παει καλα αλλα οχι ετσι..Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα γεννησεις 37η με 38η.Ελπιζω να σε τονωσα λιγο.:-):-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά την κορτιζόνη την κάνουν γιατί αν γεννήσεις πριν τις 36 εβδομάδες δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι πνεύμονες του παιδιού σου. Εμένα μου έκαναν γιατί στην 31η παραλίγο να γεννήσω και με το ζόρι έφτασα στην 37. Και είχα υπογλυκαιμία, όχι σάκχαρο!! Νομίζω ότι η κορτιζόνη δεν έχει καμία σχέση με το σάκχαρο αλλά με την εβδομάδα που βρίσκεσαι τώρα, για να διασφαλιστεί το μωρό σου. Και η φιλενάδα μου που γέννησε σήμερα μετά από μια εβδομάδα στο γιατρό με προβλήματα, της είχε κάνει κορτιζόνη πριν λίγες μέρες καλού κακού. γιατί περίμεναν ότι δεν θα πάρει πολλές μέρες ακόμα. Ευτυχώς γιατί δεν μπόρεσε να το κρατήσει και γέννησε σήμερα, στην 33η.

Αλλά για την αναγκαιότητα της καισαρικής δεν ξέρω να σου πω καθόλου. Πάντως μην είμαστε πάντα καχύποπτες όταν ακούμε καισαρική γιατί μπορεί όντως να χρειάζεται, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και ούτε οι γιατροί λένε του κεφαλιού τους (ίσως κάποιοι). Εύχομαι τα καλύτερα!!!

Κaι η καισαρική στην τελική δεν είναι και τόσο άσχημα τώρα που θυμάμαι τη γέννα μου φυσιολογικά!!

Look at the bright side!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

Είμαι στη 38 η εβδομάδα Εδώ και 3 μέρες είμαι πολύ στεναχωρημένοι .Η εγκυμοσύνη μου από την αρχή πάει μια χαρά εκτός από αυτό που στο 7-ο μήνα έκανα ζάχαρο .Από την αρχή και σε όλη την μου εγκυμοσύνη με τον γιατρό μου συζητούσαμε για φυσιολογικός τοκετός έστω και λίγο πιο νωρίς από ΠΗΤ .Πριν από 3 μέρες που πήγα στο να με δει και να συμφωνήσουμε για την γεννά μου ανακίνησε ότι Μάλλον θα γεννήσω με καισαρική .Μου έχει πέσει παρά πολύ η ψυχολογία δεν ξέρω τι να κάνω.

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο

Γιατι βρε κοριτσακι μου ντε και καλα καισαρικη.Και εγω ειχα διαβητη το ελεγχα με διατροφη γεννησα φυσιολογικα 37 εβδομαδες κλεισμενες.Ουτε το συζητησαμε σαν ενδεχομενο απλα παντα το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου μηπως και κατι δεν παει καλα αλλα οχι ετσι..Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα γεννησεις 37η με 38η.Ελπιζω να σε τονωσα λιγο.:-):-)

 

Η καισαρική τομή αποτελεί χειρουργική επέμβαση και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται απλή διαδικασία. Μπορεί να είναι προγραμματισμένη, επείγουσα ή να διενεργηθεί κατά την εξέλιξη ενός φυσιολογικού τοκετού, εφ΄ όσον όμως συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι.

 

Η καισαρική είναι απαραίτητη και προγραμματίζεται (απόλυτες ιατρικές ενδείξεις) όταν στο τέλος της κύησης το μωρό έχει ισχιακή προβολή (έρχεται με τα ποδαράκια προς τα κάτω), η κύηση είναι δίδυμη και το πρώτο μωρό έρχεται σε ισχιακή προβολή, υπάρχει προδρομικός πλακούντας (ο πλακούντας καλύπτει τμήμα ή ολόκληρο το τραχηλικό στόμιο) ή υπάρχει ιογενής λοίμωξη (ΗΙV λοίμωξη με ή χωρίς ταυτόχρονη παρουσία του ιού της ηπατίτιδας C ή πρώτη προσβολή από τον ιό του έρπητα των γεννητικών οργάνων κατά το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης).

 

Επείγουσα καισαρική γίνεται όταν κατά την εξέλιξη του τοκετού υπάρχουν ενδείξεις ότι η ζωή του μωρού τίθεται σε κίνδυνο, ο τοκετός δεν εξελίσσεται όπως θα έπρεπε, παρουσιάζεται κολπική αιμορραγία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του τοκετού, αρχίζουν οι συσπάσεις πριν από την ημερομηνία που έχει προγραμματισθεί καισαρική για ιατρικούς λόγους ή παρουσιάζονται καταστάσεις που θέτουν σε κίνδυνο και τη ζωή της μητέρας και του εμβρύου όπως η προεκλαμψία (υπέρταση της κύησης).

 

Καταστάσεις όπως «μικρό» για την διάρκεια της κύησης μωρό, δίδυμη κύηση, κύηση πέραν των 40 εβδομάδων, προχωρημένη ηλικία της μητέρας, προσβολή από τους ιούς της ηπατίτιδας Β ή C, νέα προσβολή από τον ιό του έρπητα των γεννητικών οργάνων στο τέλος της κύησης, μυωπία/ στραβισμός, αυξημένο σωματικό βάρος ή παχυσαρκία της μητέρας και διαβήτης της κύησης δεν αποτελούν από μόνες τους απόλυτες ιατρικές ενδείξεις για καισαρική τομή και πρέπει να λαμβάνονται υπόψη εξατομικευμένα, ανάλογα με τα προσωπικά δεδομένα, την κατάσταση υγείας και την πορεία της εγκυμοσύνης της κάθε γυναίκας.

 

 

 

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=17&articleID=3579&la=1

 

ο γιατρός μου είναι αυτός!!:D παρουσίασα σάκχαρο στον 7ο το ρύθμισα με διατροφή και πολυυυ περπάτημα, γέννησα φυσιολογικά χωρίς πρόκληση 39εβδ.+3ημ.!:D υπάρχει τόση παραπληροφόρηση γύρω από τις καισαρικές πια...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω τις υπόλοιπες κοπέλες γιατί πραγματικά έχω αγωνία..

Όσες παρουσιάσατε ζάχαρο κατά την εγκυμοσύνη και κάνατε διατροφή ή ινσουλ΄΄ινη,

αφού γεννήσατε εξαφανίστηκε?

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα, παρουσίασα διαβήτη κύησης και προς το παρόν το ελέγχω.

 

Τρέμω ομως, θα μείνει και μετά?

 

Πείτε μας κοπέλες που έχουν πείρα στο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο διαβητολόγος μου μου είπε ότι υπάρχει ένα ποσοστό 40% ο διαβήτης να παραμείναι και μετά την εγκυμοσύνη ή να παρουσιαστεί μέσα στην επόμενη 5ετία-10ετία... όπως επίσης και μια πιθανότητα το παιδί να έχει τάσεις παχυσαρκίας ή να αναπτύξει κι αυτό διαβήτη... Πάντως πολλές γνωστές μου είχαν διαβήτη κύησης και μετά ήταν ΟΚ. Συγκεκριμένα, μια φίλη μου που γέννησε πολύ πρόσφατα, αμέσως μετά τη γέννα οι μετρήσεις της ήταν άψογες. Απλώς της είπαν να κάνει την καμπύλη σακχάρου ξανά σε 6 μήνες και τίποτα άλλο. ΄Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσεις να τρέφεσαι σωστά και προσεκτικά γιατί είναι και ο θηλασμός στη μέση.

 

Μην αγχώνεσαι, να κάνεις θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα διαβητη κυησης και τωρα αφου γεννησα εκανα εξετασεις και ολα καλα

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

κοριτσια γεια σε ολες!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εμφανησα διαβητη κυησης στον 6ο αλλα το ρυθμισα πολυ καλα με διατροφη!ομως ο γιατρος μου με αφησε να εξαντλησω μεχρι και την 40εβδομαδα και το μωρο μου δεν μπηκε ΜΕΘ ουτε ωρα!τοτε δεν ηξερα τι και πως οποτε δεν απορησα καν!τωρα οντας εγκυος στο δευτερο μωρο μου ψαχνομαι και ρωταω και ολες μου λενε οτι με διαβητη κυησης επρεπε να το παρει 37-38!ο καινουργιος γυναικολογος μου λεει οτι ειμαι τυχερη που δεν τυφλωθηκε το πρωτο μου!μηπως το αφησε λογο του οτι ελεγχα το ζαχαρο με τη διατροφη καλα?παρακαλω εαν καποια απο εσας εχει εμπειρια στο θεμα θα με εδιεφεραι η γνωμη σας!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σε ολες!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εμφανησα διαβητη κυησης στον 6ο αλλα το ρυθμισα πολυ καλα με διατροφη!ομως ο γιατρος μου με αφησε να εξαντλησω μεχρι και την 40εβδομαδα και το μωρο μου δεν μπηκε ΜΕΘ ουτε ωρα!τοτε δεν ηξερα τι και πως οποτε δεν απορησα καν!τωρα οντας εγκυος στο δευτερο μωρο μου ψαχνομαι και ρωταω και ολες μου λενε οτι με διαβητη κυησης επρεπε να το παρει 37-38!ο καινουργιος γυναικολογος μου λεει οτι ειμαι τυχερη που δεν τυφλωθηκε το πρωτο μου!μηπως το αφησε λογο του οτι ελεγχα το ζαχαρο με τη διατροφη καλα?παρακαλω εαν καποια απο εσας εχει εμπειρια στο θεμα θα με εδιεφεραι η γνωμη σας!

 

Γιατι αλλαξες γιατρο;

Πολλοι γιατροι με διαβητη σε πανε κατευθειαν καισαρικη.ενω φυσικα κ δ χρειαζεται.επισης οι περισσοτερη βαζουν προκληση 38η εβδ.κ σε μενα αυτο εγινε.ειδικα απο τη στιγμη που το ελεγχες με διατροφη ευτυχως που σε περιμενε

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σε ολες!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εμφανησα διαβητη κυησης στον 6ο αλλα το ρυθμισα πολυ καλα με διατροφη!ομως ο γιατρος μου με αφησε να εξαντλησω μεχρι και την 40εβδομαδα και το μωρο μου δεν μπηκε ΜΕΘ ουτε ωρα!τοτε δεν ηξερα τι και πως οποτε δεν απορησα καν!τωρα οντας εγκυος στο δευτερο μωρο μου ψαχνομαι και ρωταω και ολες μου λενε οτι με διαβητη κυησης επρεπε να το παρει 37-38!ο καινουργιος γυναικολογος μου λεει οτι ειμαι τυχερη που δεν τυφλωθηκε το πρωτο μου!μηπως το αφησε λογο του οτι ελεγχα το ζαχαρο με τη διατροφη καλα?παρακαλω εαν καποια απο εσας εχει εμπειρια στο θεμα θα με εδιεφεραι η γνωμη σας!

 

To προβλημα ειναι οταν δεν ειναι ρυθμισμενο καλα το ζαχαρο. Σε αυτη την περιπτωση επιβαλλεται να το παρουν το εμβριο νωρις γιατι κινδυνευει η ζωη του. Αυτο γνωριζω.

 

Θελει στενη παρακολουθηση και συνεργασια ενδοκρινολογου, γυναικολογου. Επισης οπωσδηποτε 2 ενεσεις κορτιζονης πριν το τοκετο γιατι υπαρχει αυξημενος κινδυνος απνοιας. Ομως με τις ενεσεις κορτιζονης να ζητησεις προληπτικα να σου κανει ινσουλινη ο ενδοκρινολογος γιατι απορρυθμιζει το ζαχαρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...