Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι το εξής: έχω μία κόρη 2 ετών η οποία έχει υπερβολική ευεσθησία στα αυτία της.Το πρόβλημα το είχαμε από πέρυσι αλλά σε πολύ μικρό βαθμό. Από το καλοκαίρι όμως και χωρίς κάποια ίδιαίτερη ίωση ή συνάχι κλπ το πρόβλημα ξέφυγε!!!! Δηλαδή έχουμε 2 ωτίτιδες το μήνα, καλό εεε! Έχει κάνει και επέμβαση και πάλι τίποτα. Το θέμα είναι ότι η μόνη αντιμετώπιση είναι η αντιβίωση, ξανά και ξανά. Έχω ακούσει περιπτώσεις γονέων που χρησιμοποιούν για τα παιδιά τους την ομοιοπαθητική και μάλιστα με πολύ καλό αποτέλεσμα! Έχει κανείς σχετική γνώση και πληροφορίες; Δεν θέλω να μπει το παιδί στη διαδικασία της προφύλαξης με πολύμηνη χορήγηση αντιβίωσης!! Ευχαριστώ εκ των πρότέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μητέρα ενός παιδιού εκεί που εργάζομαι ξέρω ότι έχει κάποιον καλό ομοιοπαθητικό, θα ξέρω αύριο περισσότερα για αυτόν και θα σου στείλω πμ!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κάποια λίνκς στο διάγνωση και θεραπεία

 

 

ακόμα δεν βρήκα αυτά που ανέφερα πιό πάνω αλλά I΄m working on it!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν κάποιος από εσάς πηγαίνει το παιδί του σε ομοιοπαθητικό γιατρό και έχει δει ότι το παιδί δεν αρρωσταίνει τόσο συχνά , θα ήθελα να μου γράψεται το όνομα και το τηλέφωνο του γιατρού αλλά και κάποια λόγια για τα αποτελέσματα που έχει δει!

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αυτές γιατί δεν αντέχω άλλο να βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται με τα σπρέυ και τις κορτιζόνες για το αναπνευστικό του!!!

Μας φτάνει ο αυτισμός , όχι άλλα βάσανα!!! :cry:

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάποια στιγμή είχα σκεφτεί και εγώ να πάω τον Ιωακείμ. Μίλησα με μαμάδες που κάνουν στα παιδιά τους ομοιοπαθητική και μου είπαν ότι είχαν δεί αποτελέσματα. Τελικά δεν ξεκίνησα τη διαδικασία γιατί ο Ιωακείμ απο τον Σεπτέμβριο δεν έχει αρρωστήσει. Ομως όταν δώ ότι είναι "κάπως" του δίνω σταγόνες εχινάτσια. Μπορώ να πώ ότι ίσως το ότι δεν έχει αρρωστήσει οφείλετε και σε αυτές τις σταγονίτσες!! Βέβαια πέρυσι κάθε μήνα ήταν άρρωστος με αντιβίωση κλπ (και δεν έρχονταν συχνα και σε επαφή με παιδιά). Προσπαθώ και εγώ ότι αντιμετωπίζεται με φυσικά μέσα (βότανα κλπ) να το εφαρμόζω γιατί όλο φαρμακα, φάρμακα δεν λέει..(για τα ελαφρά κρυολογηματάκια μιλάω). Ξέρω κάποιον ομοιοπαθητικό που έρχεται Αθήνα, αν θέλεις μπορώ να βρώ το κινητό του. Λεγεται Λέφας και μου έχουν πεί ότι είναι καλός.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου πάνε οικογενειακός σε ομοιοπαθητικό για προβλήματα αλλεργίας, από όσο μου λέει έχουν δει αποτελέσματα.

Παραπάνω πληροφορίες μάλλον χρειάζεσαι από κάποιον από Αθήνα ε?? :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα ήθελα κάποιον από Αθήνα , αλλά το πιο σημαντικό είναι να τον χρησιμοποιεί κάποιος και να έχει δει αποτελέσματα!

Το παιδί μου είναι αρκετά ταλαιπωρημένο από τους γιατρούς δεν είναι για άλλα πειράματα!

Ήδη μόλις βλέπει άσπρη μπλούζα κλαίει και χτυπιέται δίχως να τον έχει ακόμη αγγίξει κάποιος!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κουμπάρα μου είχε πάθει κάτι ψωρίαση, ξεφλουδίζονταν τα χέρια της, πονούσε και με δυσκολία μπορούσε να πιάσει αντικείμενα.

Έναν ολόκληρο χειμώνα παιδευόταν από γιατρό σε γιατρό είχε πάρει του κόσμου τα χάπια και αποτελέσματα δεν έβλεπε. Εκεί που λίγο ηρεμούσαν τα χέρια της, ξαναφούντωναν πάλι σαν να μην είχε κάνει θεραπεία. Το καλοκαίρι λίγο είχε καλυτερέψει η κατάσταση γιατί είχε κάνει μπάνια στην θάλασσα αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

Κάποια στιγμή αποφασίζει να πάει σε ομοιοπαθητικό και μέσα σε λίγους μήνες τα χέρια της επανήλθαν στο φυσιολογικό, από τότε πέρασαν 2 χρόνια.

Μετά από αυτό και τα παιδιά της για προβλήματα αλλεργίας τα πάει στον ομοιοπαθητικό.

Βέβαια τους έχει απαγορευτεί ο καφές, η κόκα κόλα, μαύρο τσάι, κακάο και ότι άλλο έχει καφεΐνη.

Η κουμπάρα μου είναι υπέρ- ευχαριστημένη.

Αυτά ξέρω καλή μου Αγγέλα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα είναι μια πολύ καλή ιδέα να γράψεις το όνομα και τα τηλέφωνά του εδώ για να βοηθηθεί και κάποιος άλλος που θα ήθελε να πάει σε ομοιοπαθητικό στην Θεσσαλονίκη!

Τέτοιες θεραπείες όταν κάποιος βλέπει αποτέλεσμα θα πρέπει να τα διαφημίζει γιατί με τη κλασσική ιατρική σε μερικά θέματα το μόνο που κερδίζεις είναι...κακές εμπειρίες! και αυτές αχρείαστες να μας είναι!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενδιαφέρει κι εμένα αν υπάρχει κάποιος ομοιπαθητικός στην Αθήνα που να έχετε δοκιμάσει. Η μικρή μου 2 ετών υποφέρει από ρινίτιδα που από γιατρό σε γιατρό καταλείξαμε ότι οφείλεται σε κρεατάκια αλλά δεν υπάρχει φάρμακο παρά μόνο ορός.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι είναι μαζί και αλλεργίες σε συνδιασμό με κρεατάκια και ιώσεις που της κάνουν τόσο μεγάλο πρόβλημα, ώστε να μη μπορεί να αναπνεύσει και καταλήγουμε και σε ωτίτιδα.

Επειδή κι εμείς αποφεύγουμε τα αντιβιωτικά με αποτέλσμα το παιδί να υποφέρει, θα με ενδιέφερε αν έβρισκα λύση στην ομοιοπαθητική.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Λέφα έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι πολύ καλός!

Είχα ξεκινήσει για τον μικρό μου ομοιοπαθητική με μία κυρία (πιστοποιημένη από την Ελληνική εταιρία ομοιοπαθητικής) και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Ο μόνος λόγος που την άλλαξα ήταν όταν έμαθα ότι ο παιδίατρος που παρακολουθεί το γιο μου εφαρμόζει και αυτός ομοιοπαθητική οπότε το θεώρησα σωστότερο να είμαστε σε αυτόν (και κλασσική ιατρική και ομοιοπαθητική) δεδομένου ότι τον ξέρει σαν ιατρικό ιστορικό καλύτερα.

Όποιος θέλει στοιχεία μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Έχουμε όντως δει διαφορά και σε αναπνευστικά προβλήματα και σε δερματικά.

Όσο πιο μικρός αρχίσει τόσο πιο γρήγορα αποτελέσματα θα επιφέρει η ομοιοπαθητική γιατί είναι παρθένος ακόμα ο οργανισμός από φάρμακα και άλλες ουσίες γενικότερα.

 

Μπορείτε να δείτε κι εδώ άλλους γιατρούς ανά περιοχή:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

(σωστό είναι ο ομοιοπαθητικός να έχει τελειώσει την ιατρική)

 

edit admin link checked 2022

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έμαθα το τηλέφωνο του ομοιοπαθητικού εδώ στην Αθηνα απο μία κυρία της οποίας το παιδάκι βλέπει.

 

είναι γενικός γιατρός (παθολόγος δηλαδή) και για ομοιοπαθητική βλέπει και παιδιά και ενήλικες - και λέγεται Κος. Μπότης - το τηλέφωνό του είναι το 6945 262911.

Δεν τον έχω γνωρίσει, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω κι εγώ την κόρη μου (26 μηνών) σε ομοιοπαθητικό, προληπτικά και μόνο. Έχουμε πάει 3 φορές, ανά 2,5 μήνες περίπου, κι έχω δει ότι δεν έχει αρρωστήσει ποτέ παρόλο που οι υπόλοιποι, κυρίως η γιαγιά της που την κρατά όταν δουλεύω, έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ από ιώσεις. Η κόρη μου βέβαια και πριν να αρχίσουμε την ομοιοπαθητική δεν είχε αρρωστήσει ποτέ. Δεν πηγαίνει σε παιδικό σταθμό αλλά έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια. Περιμένω βέβαια να δω την αντίδραση του οργανισμού της όταν κολλήσει κάποια ίωση, και χρειαστούμε τη βοήθειά του, για να διαλυθούν κάποιες μικρές επιφυλάξεις που έχω ακόμη.

Θετικότατη εντύπωση μου έκανε το πολύ καλό ιστορικό που πήρε σχετικά με αρρώστειες, συνήθειες, προτιμήσεις κλπ και για τη μικρή αλλά και για μένα και τον μπαμπά της. Αυτό φυσικά είναι προαπαιτούμενο της ομοιοπαθητικής θεραπείας. Επίσης μου έδωσε μια μικρή λίστα με βασικά ομοιοπαθητικά φάρμακα, ώστε να της φτιάξω ένα φαρμακείο.

Αυτό που θέλω να επισημάνω όμως είναι ότι το κόστος της επίσκεψης είναι μάλλον υψηλό.

 

Λέγεται Οικονομίδης Σπύρος. Αν θέλετε παραπάνω στοιχεία του ευχαρίστως να σας τα δώσω. Θα σας ενημερώνω για τις μελλοντικές εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΧΑΛΑΝΔΡΙ 210-6892216

 

αυτά είναι τα στοιχεία του :?:

 

Καλό είναι αν κάποιον γνωρίζουμε να γράφουμε πάντα τα τηλέφωνα και την περιοχή του!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει και εγώ ομοιοπαθητική αλλά και τη μικρή μου κόρη η οποία ήταν συνεχώς με εισπνεόμενα!

Έχω δεί και εγώ προσωπικά αλλά και η Κωνσταντίνα μου σημαντική βελτίωση!!

 

Καταρχήν με γέμισε ευεξία και έχω αποκτήσει αντοχές ντούρασελ!!! :lol:

 

Δεν ξυπνάω πλέον νιώθοντας κατάκοπη έστω και μετά απο ξενύχτια με τις μικρές!!

 

Η μικρή μου έπαθε ρινίτιδα και άρχισε βήχα και μέσα σε πέντε μέρες με τρία διαφορετικά χαπάκια ξεμπέρδεψε...η μεγάλη μου ακόμη ταλαιπωρείται...!!

 

Σταδιακά θα ξεκινήσω και τη μεγάλη...ο σύζυγος δεν έχει πειστεί ακόμη...!! :roll:

 

Πηγαίνω σε αυτόν, είναι Παθολόγος.

http://www.homeomed.gr/epikinonia.html

 

Αθως Οθωνος

Μέλος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών

Μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Ομοιοπαθητικής Ιατρικής

 

Πανδώρας 25, πάροδος Βεϊκου

111 46 ΓΑΛΑΤΣΙ

τηλ. - φάξ 210.2138577

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Σ

Ν ΙΩΝΙΑ

Ε Βενιζέλου 61-63

210 2723761

6977306201

 

Αυτόν μας σύστησε μια φίλη που παρακολουθεί το αυτιστικό παιδάκι της και έχει δει βελτίωση σε όλα! Επίσης σε αυτόν πηγαίνει και τα δίδυμα που έχει και είναι 22 μηνών!!!

Μάλιστα μου είπε ότι της πέρνει 40 ευρώ την επίσκεψη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο ομοιοπαθητικός, μας έχει προτείνει το φθινόπωρο να κάνουμε μια αγωγή ανοσοενίσχυσης στα παιδιά μας, που τα βοηθάει να ενιχύσουν το ανοσοποιητικό τους σύστημα ενόψει των ιώσεων του χειμώνα.

Αν το έχει κάνει κανείς ας μας πει τα ποτελέσματα που είχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη τι περιλαμβάνει αυτή η αγωγή ; είναι με φάρμακα με βιταμίνες με τι;;; και πόσο διαρκεί με ενδιαφέρει και γράψε μας και τη διευθυνση και τηλ του ομοιοπαθητικού σας και τι σας γράφει αν τα παιδιά αρρωστήσουν με ίωση τον χειμώνα αντιβίωση σαν τις άλλες; και το ποιο σημαντικό πόσο σας χρεώνει την κάθε επισκεψη;;;; Ζητάω πολλά το ξέρω αλλά αν δεν ρωτήσεις δε θα μάθεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Άντζελα, εμείς πάμε και τα δυο μας παιδιά σε ομοιπαθητικό (2 ετων+2 μηνών και 8 μηνών).

Η αλήθεια είναι ότι γενικά. μέχρι στιγμής δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Το σοβαρότερο ήταν μία ωτίτιδα (που είναι της μόδας) πριν από 3-4 μήνες. Θα σας δηιγηθώτο το περιστατικό. Αρχικά το αντιμετωπίσαμε ψύχραιμα. Η διάγνωση έγινε από ΩΡΛ, ο οποίος μας έγραψε φυσικά αντιβίωση. Δεν την πήραμε και απευθηνθήκαμε στον ομοιοπαθητικό. (Τα φάρμακα της ομοιπαθητικής είναι ουσίες που προέρχονται από την φύση ( φυσικής, ζωικής ή ορυκτής προέλευσης ), παρασκευάζονται με φυσικό τρόπο και δεν έχουν καμία σχέση με τα χημικά φάρμακα. Ενεργούν πάνω σε ολόκληρο τον οργανισμό, ενισχύοντας τον αμυντικό του μηχανισμό με αποτέλεσμα την θεραπεία και ανανέωση του οργανισμού και κατά συνέπεια την εξαφάνιση των επί μέρους συμπτωμάτων)

Η θεραπεία που μας έδωσε ο ομοιοπαθητικός μετά από 3 μέρες δεν είχε αποτέλεσμα και τη συνεχίσαμε για άλλες 3 μέρες. μετά από έξι μέρες θεραπείας, το παιδί μας συνέχιζε να έχει πυρετό (όχι όλη τη μέρα), μέχρι 39.

Κάναμε, με τις οδηγίες του γιατρού, περιορισμένη χρήση αντιπυρετικών. Την έκτη μέρα, είχαμε απελπιστεί και επικοινωνήσαμε με τον ομοιοπαθητικό. Προφανώς διακρίνοντας την αγωνία μας, μας είπε τελικά να χορηγήσουμε αντιβίωση, όπως και κάναμε.

Έτσι, η κόρη μας πήρε την πρώτη (ελπίζω και τελευταία) αντιβίωση στη ζωή της.

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι: η κόρη μας έδειξε βελτίωση μόλις! 1 ώρα μετά την χορήγηση της αντιβίωσης. "Δούλεψε" η αντιβίωση σε 1 ώρα? Όχι. Ενήργησαν τα ομοιπαθητικά με κάποια καθυστέρηση. Είναι γνωστό ότι όλες οι αντιβιώσεις χρειάζονται τουλάχιστον 24 ώρες για να ενεργήσουν, καθώς τόσες ώρες χρειάζονται για να φτάσουν τα επίπεδα του αντιβιοτικού στο αίμα στο επιθυμητό σημείο και να διατηρηθούν εκεί για 5 ή 7 ή 10 μέρες ανάλογα τη θεραπεία.

Η ομοιπαθητική θεραπέια συνήθως δεν έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα όπως η κλασική ιατρική, είναι όμως πιο μόνιμα και χωρίς παρενέργεις.

Εμείς, βιαστήκαμε και πήραμε λανθασμένη απόφαση. Σίγουρα την επόμενη φορά θα επιμείνουμε περισσότερο.

 

Για την προληπτική ανοσοδιέγερση, την έχει κάνει κάποιος γνωστός και τα παιδιά του δεν πέρασαν καμία ίωση το χειμώνα (καμία χορήγηση φαρμάκων). Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες γιαυτό και έβαλα το ερώτημα στο forum.

Εγώ μένω στα Γιάννενα, κοίτα στα link της Μαρίας πιο πάνω και θα βρείς ομοιπαθητικό γιατρό στην περιοχή σου.

Το κόστος κάθε επίσκεψης είναι 40 ευρώ, ενώ το κόστος για τα ομοιπαθητικά φάρμακα είναι συνήθως μικρό (μερικά ευρώ), όμως δυστυχώς δεν "γράφονται" στα ταμεία (ΙΚΑ, Δημόσιο κτλ).

Τελειώνοντας, ένας από τους λόγους που πιστεύω στην ομοιπαθητική είναι γιατί δεν εμπλέκονται μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες και συμφέροντα (δεν υπάρχουν πατέντες στα ομοιπαθητικά φάρμακα).

Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα απο την ομοιοπαθητική...οι λόγοι;;

Παράλληλα με τις ιώσεις που πέρασαν οι δικές μου φέτος δεν γλίτωναν την αντιβίωση ενώ έπιναν παράλληλα και ομοιοπαθητικά.

Χρειάζεται χρόνος για να δείς αποτελέσματα...και μας κόστιζε αρκετά ακριβά!!

 

Τα φάρμακα είναι οικονομικά αλλά κάθε μήνα να πληρώνω απο 60? σε κάθε παιδί μου φαινόταν αρκετά υψηλό!

Στο τέλος την εγκατέλειψα όταν για πολλοστή φορά χρειάστηκαν αντιβίωση......!! :?

 

Ίσως να έτυχε φέτος που ήταν πρώτη χρονιά παιδικού της μεγάλης......ίσως να μην πετύχαμε καλό ομοιοπαθητικό....πάντως το οικονομικό ήταν ένα μεγάλο εμπόδιο για μας να την συνεχίσουμε...!! :(

 

Επίσης καταλήξαμε να τρώμε τον χρόνο μας στους γιατρούς...μια τα τρέχαμε σε παιδίατρο που ούτως ή άλλως θα τα πηγαίναμε και μία σε απο τηλεφώνου διάγνωση του ομοιοπαθητικού ή επίσκεψη....!!

Μας κούρασε...

 

Ένα ντουλάπι φάρμακα και κάθε ώρα απο κάτι να παίρνουν...

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά υποθέτω ότι δεν έπεσες και στον καλύτερο ομοιοπαθητικό που υπάρχει. Πάντως ομοιοπαθητικά φάρμακα ταυτόχρονα με αντιβίωση, σίγουρα είναι σωστό, γιατί απλά γιατί η αντιβίωση καταστέλλει τη δράση των πρώτων.Σίγουρα χρειάζεται υπομονή και σκέψου ότι με τις αντιβιώσεις τα παιδιά υποτροπιάζουν και ξεκινάει ένας φάυλος κύκλος αντιβιώσεων χωρίς τελειωμό. Ότι περισσότερο μπορούμε να γλιτώσουμε από φάρμακα είναι κέρδος για την υγεία των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...